Jak pozbyć się komornika za alimenty?

Witam, jak pozbyć się komornika za alimenty? mam dwójkę dzieci, była partnerka odeszła z dziećmi, złożyła w sądzie wniosek o zabezpieczenie alimentów. Sąd jej to podbił, że mam płacić na dzieci po 1500 zł na jedno dziecko, to w sumie 3 tys.

Nie było mnie stać na płacenie takich alimentów, bo to wszystko, co napisała we wniosku to kłamstwa, mój dochód wynosi miesięcznie 2 tys., odwołałem się i złożyłem zażalenie na zabezpieczenie alimentów, ale przez pół roku musiałem tyle płacić, ile zasadził sąd.

Nie było mnie stać na nic, była partnerka podała mnie do komornika, przyjechał komornik i zabezpieczył mi samochód, spłaciłem już komornika i chce się uwolnić od niego i co mam zrobić?  jak nie płacić alimentów przez komornika? jak pozbyć się komornika za alimenty?


Jak uwolnić się od komornika za alimenty?

Nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości, może tylko jedną, ale o tym za chwilę… Jeśli Twoja była partnerka złożyła u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji alimentów tych zaległych, oraz tych bieżących, to niestety niewiele możesz w tej kwestii zrobić, bo nie masz do tego żadnych prawnych środków.

Jako dłużnik alimentacyjny nie masz żadnego sposobu, żeby egzekucję bieżących alimentów wstrzymać lub umorzyć, i nawet nie ratuje Cię tu fakt, że poprzedni dług alimentacyjny już spłaciłeś i obecnie terminowo płacisz bieżące alimenty.

Wyrównanie alimentów nie powoduje uwolnienia się od komornika…

Egzekucja alimentów będzie prowadzona tak długo, jak długo życzyć sobie tego będzie wierzyciel alimentacyjny (Twoja była partnerka), lub tak długo, jak długo wyrok sądu nie zostanie pozbawiony wykonalności.

… i teraz najważniejsze:

Sposoby na pozbycie się komornika

Prośba o zawieszenie egzekucji alimentów

Możesz porozmawiać z byłą partnerką, aby umorzyła postępowanie egzekucyjne alimentów, ponieważ egzekucja sprawia Ci dużo problemów, i zupełnie niepotrzebnie ponosisz koszty komornicze, które nalicza sobie komornik.

Warto wtedy obiecać byłej partnerce, że alimenty na dzieci będziesz płacić systematycznie i terminowo w dniu wspólnie z nią ustalonym.

Jeśli Twoja była partnerka zgodzi się na umorzenie egzekucji z alimentów, to komornik będzie zmuszony egzekucję umorzyć. To, co jeszcze warto, abyś wspomniał byłej partnerce to fakt, że jeśli zaczniesz spóźniać się z alimentami na dzieci, to była partnerka będzie mogła na nowo wszcząć przeciwko Tobie egzekucję z alimentów.

Wystarczy wtedy, że ponownie wniesie ona wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika.

To pierwszy sposób na uwolnienie się od komornika, drugi sposób to:

Umorzenie egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości

Umorzenie egzekucji co do alimentów przyszłych daje Ci art. 883 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego:

Podstawa prawna

Art. 883. § 1. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności.

§ 2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

Co to dla Ciebie oznacza? oznacza to tyle, że masz prawo, aby żądać umorzenia egzekucji bieżących alimentów, jeśli złożysz w depozycie bankowym kwotę równającą się sześciu miesiącom alimentów, które zasądził sąd. Koniecznie przeczytaj wpis: Jak pozbyć się komornika za alimenty wpłacając 6-krotność do depozytu sądowego?

Czyli, jeśli sąd nakazał Ci płacenie alimentów w kwocie 3 000 zł miesięcznie, to jeśli wpłacisz do depozytu sądowego kwotę 18 000 zł i nadasz komornikowi uprawnienie do podejmowania tej kwoty w razie, gdybyś zaczął spóźniać się z alimentami, to egzekucja zostanie wobec Ciebie umorzona.

Nadając komornikowi umocowanie do podejmowania tej kwoty komornik, będzie miał pewność, że ciągłość łożenia na dzieci nie zostanie przerwana, a w razie gdybyś przestał na nie łożyć, komornik automatycznie egzekucję uruchomi i zacznie podejmować kwotę, którą złożyłeś w depozycie sądowym.

Sposoby na uwolnienie się od komornika:

 1. Pierwszym sposobem będzie rozmowa z matką Twoich dzieci i przekonanie jej, że alimenty będziesz płacić terminowo i komornik nie jest tu potrzebny, bo jego obecność sprawia Ci tylko problemy finansowe w postaci opłat komorniczych, jakie w związku z egzekucją ponosisz.
 2. Drugim sposobem będzie umorzenie egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, a więc to, co musisz zrobić w kilku krokach to:
  1. Wpłać 6-krotność miesięcznych alimentów do depozytu sądowego.
  2. Upoważnij komornika, który prowadzi egzekucję do podejmowania tej kwoty.
  3. Potwierdzenie wpłaty pieniędzy do depozytu sądowego, oraz upoważnienie komornika do podejmowania tej kwoty przekaż komornikowi, który prowadzi postępowanie egzekucyjne, żądając umorzenia egzekucji.

To, co jeszcze muszę wspomnieć to fakt, że złożenie kwoty 6-miesięcznych alimentów w depozycie bankowym nie wymaga zezwolenia sądu, które przewiduje art. 6932 § 1 tego Kodeksu. Uchwała Sądu Najwyższego z 27 lutego 2008 r. (sygn. akt III CZP 153/07).

Możesz również starać się o zwolnienie z ponoszenia opłat komorniczych:

Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 9 września 1987 r. (sygn. akt. III CRN 233/87, LexPolonica nr 311425), orzekł, że:

…wierzyciel, który bez potrzeby powoduje wszczęcie egzekucji w sytuacji, gdy dłużnik zgodnie z tytułem wykonawczym dobrowolnie świadczy alimenty w wymaganej wysokości i ustalonym terminie, sam powinien ponieść wywołane tym postępowaniem koszty egzekucyjne, przysługujące organowi egzekucyjnemu.

Jeśli uda Ci się dojść do ugody alimentacyjnej z matką dziecka, to pobierz poniższy wzór wniosku, aby ułatwić jej umorzenie egzekucji:

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej

wniosek-o-umorzenie-egzekucji-w-sprawie-alimentacyjnej-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

2 komentarzy w “Jak pozbyć się komornika za alimenty?”
 1. Witam, mam pytanko odnośnie komornika. Mój narzeczony spłacił swoje zaległe zobowiązania alimentacyjne u komornika w całości. Mam na to potwierdzenia – czy w związku z tym egzekucja komornicza powinna się zakończyć? Co mamy robić? Matka dziecka powiedziała, że komornik będzie do końca życia, a my chcemy rozpocząć normalne życie.

  Narzeczony w tym okresie co nie płacił alimentów był chory i ma na to zwolnienia lekarskie i nie miał żadnych oszczędności, bo pracował na umowę zlecenie a potem stracił umowę. Partner spłacił alimenty a egzekucja alimentów wciąż się toczy? Z góry dziękuje za pomoc.

  1. Janina Gołębiecka

   Tak jak pisałam w artykule, egzekucja może i ma prawo wciąż toczyć się, chyba, że wyrok utraci moc. Jedyne co narzeczony może zrobić, to albo przekonać byłą partnerkę by umorzyła egzekucję alimentów, albo wpłacić do sądowego depozytu równowartość 6-cio miesięcznych alimentów.

Comments are closed.