Pozew o uchylenie alimentów i umorzenie długu alimentacyjnego [WZÓR]

Witam, mam córkę, która ma obecnie 20 lat, nie uczy się i pracuje dorywczo jak nie w Biedronce, to jakąś inną ma pracę, mam tak samo drugie dziecko, syna, na które tak samo płacę alimenty, a ma orzeczenie o niepełnosprawności i wymaga dużo większej opieki.

Mam pytanie, jaką mam szansę, żeby nie płacić alimentów na pierwsze dziecko? bo już nie daje rady finansowo i jaka jest kwota za napisanie pozwu do sądu o zniesienie alimentów?

Mam zasądzone alimenty na pierwsze dziecko 450 zł, a na syna 300 zł. Obecnie moje zadłużenie wobec córki wynosi jakieś 55 000 zł, na syna płacę czasem dobrowolnie od 300 zł do 500 zł proszę o pomoc…


Jeśli chcesz przestać płacić alimenty na córkę oraz umorzyć dług alimentacyjny, który już masz (55 000 zł), to będziesz musiał złożyć dwa wnioski:

  1. Pozew o uchylenie alimentów bieżących
  2. Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Pozew o uchylenie alimentów bieżących

Jak sporządzić pozew o uchylenie alimentów? przede wszystkim, pozew można wnieść w sytuacjach, w których przez zmianę warunków, w których obowiązek alimentacyjny został nałożony, doszło do zmiany sytuacji i pewnych okoliczności.

Zmiana warunków polegać może na tym, że osoba, na którą sąd zasądził alimenty (osoba uprawniona do alimentów), posiada własne źródło dochodów, a więc i swoje własne środki na utrzymanie, czyli dokładnie to o czym sam piszesz.

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Pozew o uchylenie alimentów składa się także w sytuacjach, w których zobowiązany do płacenia alimentów posiada prawomocny wyrok sądu zaprzeczający jego ojcostwu.

Pozew w obu przypadkach należy złożyć w Sądzie Rejonowym, w wydziale rodzinnym i nieletnich. Przy rozpoznaniu sprawy właściwy jest sąd, w którego okręgu pozwany zamieszkuje, jeśli natomiast pozwany nie posiada miejsca zamieszkania, to miejsce jego pobytu.

Pozew powinien zawierać przynajmniej minimum niezbędnych informacji, takich jak:

  • sygnatura akt sprawy,
  • dane osoby, na którą płacisz alimenty,
  • wysokość zasądzonych alimentów,
  • organ, który wydał orzeczenie.

Do pozwu  trzeba koniecznie dołączyć prawomocny wyrok zasądzający alimenty, których to pozew dotyczy.

Pozew o uchylenie alimentów musi również zawierać określenie wartości przedmiotu sporu, czyli kwotę pieniężną, która stanowi sumę świadczeń alimentacyjnych należnych za jeden rok. Bowiem to właśnie od kwoty przedmiotu sporu, zostanie naliczona opłata stosunkowa.

I najważniejsza rzecz: uzasadnienie wniosku o uchylenie alimentów! w uzasadnieniu muszą znaleźć się powody, przez które wnosisz o uchylenie alimentów, trzeba też dostarczyć dowody potwierdzające, to co w uzasadnieniu napiszesz.

W takich sytuacjach, gdzie brak jest dowodów w formie pisemnej, można, a nawet trzeba powołać świadków, którzy potwierdzą fakty, jakimi się kierujesz.

Podstawa prawna

Art. 133. § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

, oraz:

Art. 138. Przesłanki żądania zmiany obowiązku alimentacyjnego

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Wniosek o obniżenie alimentów

Wniosek-o-obnizenie-alimentow-wzor-przyklad-pdf-doc

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze