Potrącenia alimentacyjne z 1/4 etatu [ile zajmie komornik?]

Przedmiotem mojego zapytania są potrącenia alimentacyjne z 1/4 etatu, komornik zabiera mi z 1/4 etatu kwotę, którą potrzebuję na przeżycie. Dlaczego nie chroni mnie kwota wolna od zajęcia alimentacyjnego? z tego, co wyczytałem, minimalna krajowa jest chroniona przed zajęciem i komornik nie powinien je zajmować. Proszę o wyjaśnienie mi tych zawiłych wg mnie kwestii. Tomek.


Potrącenia alimentacyjne z 1/4 etatu

Od odpowiedzialności za długi alimentacyjne nie ucieknie nawet osoba zatrudniona na 1/4 etatu. Z jej stosunkowo niewielkiej pensji komornik ma prawo zająć większą część bowiem przy egzekucji długów alimentacyjnych kwota wolna od zajęcia, czyli ta, której komornik ruszyć nie może, po prostu nie występuje.

Dłużnik alimentacyjny jest w dużo gorszej sytuacji niż osoba, której długi pochodzą np. z niespłaconych pożyczek.

Długi alimentacyjne, a egzekucja z wynagrodzenia za pracę

Powyższe wynika z regulacji zawartej w kodeksie pracy.

W myśl zasadzie przewidzianej w art. 871 i następnych pracownik zatrudniony na umowę o pracę w przypadku egzekucji długów alimentacyjnych musi liczyć się z potrąceniem sięgającym, aż 3/5 wynagrodzenia za pracę, czyli do 60 % wypracowanej pensji.

Wysokość potrącenia alimentacyjnego z 1/4 etatu

Wynagrodzenie dłużnika alimentacyjnego jest chronione jedynie procentowo, nie zaś kwotowo. Ustawodawca przy potrąceniach alimentacyjnych nie przewidział kwoty wolnej od zajęcia, czyli tej, która musi każdorazowo zostać w dyspozycji dłużnika, tak jak to się dzieje przy egzekucji innych należności.

Co za tym idzie – im niższa pensja, tym mniej pieniędzy dla dłużnika alimentacyjnego do wypłaty.

Przyjmując potrącenie alimentacyjne z 1/4 etatu z najniższym wynagrodzeniem, które na rok 2019 wynosi jedynie 1 633 zł netto, to po zajęciu komorniczym do wypłaty dłużnikowi pozostanie jedynie 163,38 zł.

Podsumowując:

Kwota wolna od zajęcia na 2019 roku z wynagrodzenia za pracę dłużnika niealimentacyjnego wynosi 1 633 zł netto.

Jednakże dłużnik alimentacyjny musi liczyć się z faktem, że przy potrąceniu zaległości alimentacyjnych pozostanie mu jedynie 40% wypracowanej pensji bowiem w egzekucji długów alimentacyjnych, nie występuje powyżej wskazana kwota wolna od zajęcia.

Dłużnik zatrudniony na niepełny etat otrzyma wynagrodzenie za pracę proporcjonalnie niższe.

Przy egzekucji alimentów dłużnik otrzyma do ręki kwotę:

  • 653 zł przy zatrudnieniu na pełny etat,
  • 490,13 zł przy 3/4 etatu,
  • 326,75 zł przy 1/2 etatu,
  • 163 zł przy 1/4 etatu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze