Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dzieci? [WZÓR POZWU]

Dzień dobry, jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko? mam trójkę dorosłych synów 26, 23 i 20 lat, wszyscy pracują i są samodzielni. Od 2012 roku płacę na nich alimenty, które są potrącane przez komornika z mojej renty.

Ponieważ od 2013 roku jestem po dwóch zawałach serca. Wynagrodzenie z ZUS po potrąceniach alimentacyjnych to równe 500 złotych, z których muszę utrzymać dom, żyć i wykupić leki… dlatego chcę postarać się o zaprzestanie płacenia alimentów.

Wiem… nierealne, ale prawdziwe. Do niedawna żyłem w nieświadomości, że cały czas komornik pobiera alimenty na moje dorosłe dzieci. Nie wiem jak tę sprawę rozwiązać i zamknąć spłatę alimentów… Proszę o pomoc… Jak zatrzymać płacenie alimentów na dorosłe dzieci i jak pozbyć się obowiązku alimentacyjnego? Mariusz.


Alimenty na dorosłe dziecko?

jak-przestać-płacić-alimenty-na-dorosłe-dziecko

Dzień dobry, w myśl zasadzie przewidzianej w art. 133 § 1 w związku z § 3 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Niemniej jednak rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dziecko?

Piszesz, że twoi synowie mają po 26, 23 i 20 lat. Bez wątpienia myślę, że chociaż dwaj twoi starsi synowie, to osoby samodzielne, które skończyły już naukę, podjęły pracę zarobkową i są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Zatem, jak najbardziej zasadnym będzie wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem tych synów, którzy są w stanie samodzielnie się utrzymać, lub mieliby taką możliwość, gdy dołożyli starań w znalezieniu pracy, podjęciu zatrudnienia.

Pozew o uchylenie alimentów

pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Twoje uprawnienie żądania uchylenia przez sąd obowiązku alimentacji względem pełnoletnich synów wynika z regulacji zawartej w przepisie art. 138 krio, zgodnie z którym w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem dorosłych dzieci

Jak zakończyć płacenie alimentów? to, co musisz teraz zrobić, to złożenie pozwu o uchylenie alimentów do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich właściwego ze względu na miejsce zamieszkania synów, podnosząc zaistnienie okoliczności uprawniających do wystąpienia z żądaniem orzeczenia wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego – przede wszystkim fakt, iż synowie zyskali możliwość samodzielnego utrzymania się.

Bardzo ważne dla sprawy będzie, jeżeli uda ci się ustalić co obecnie robią twoi dorośli synowi, gdzie żyją, pracują, czy któryś z nich jeszcze studiuje i czy pomimo kontynuowania nauki podjął pracę.

Tu należy zwrócić uwagę na stanowisko Sądu Najwyższego zawarte w orzeczeniu z dnia 8 sierpnia 1980 roku OSN 1981, poz. 20, w którym wskazano, iż:

…rodzice muszą łożyć na utrzymanie i wykształcenie dziecka, które pomimo ukończenia osiemnastego roku życia nadal zdobywa kwalifikacje, jednak pod warunkiem że wykorzystuje ono ten czas rzeczywiście na naukę.

Jeśli zatem zdarzy się tak, że któryś z twoich synów nadal studiuje, to zasadne będzie ustalenie, czy pomimo pobierania nauki rzeczywiście nie jest w stanie podjąć pracy i samodzielnie się utrzymać.

Dość często dochodzi do sytuacji, w których osoby uprawnione do alimentacji, rent rodzinnych i innych świadczeń np. stypendiów socjalnych specjalnie przedłużają okres nauki, by nadal korzystać z darmowych, łatwych pieniędzy.

Uchylenie obowiązku alimentacji na dorosłe dzieci z datą wsteczną

Ustalenie, że twoi synowie mają własne dochody, ma priorytetowe znaczenie dla rozwiązania twojego problemu – czyli kwestii, jak przestać płacić alimenty na dorosłe dzieci.

Chcę zwrócić twoją uwagę również na okoliczność, że obowiązek alimentacji może zostać uchylony przez sąd z tzw. datą wsteczną.

Dlatego ustalenie, od kiedy każdy z twoich trzech dorosłych synów zdobył możliwość samodzielnego utrzymanie się, ma kluczowe znaczenie dla daty, od której sąd może zdjąć twój obowiązek alimentacji na każdego syna z osobna.

Jak widzisz, masz możliwość wystąpienia z wnioskiem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego np. względem najstarszego syna nawet z datą sprzed roku, dwóch, czy trzech.

Podobnie, jeśli chodzi o młodszych synów.

Prawidłowe przygotowanie pozwu i wniosków dowodowych ma ogromne znaczenie dla całej sprawy.

Zadbaj więc, by w pozwie znalazły się wszystkie twoje żądania – przede wszystkim żądanie uchylenia obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną, tak aby móc, jak najszybciej uwolnić się od komornika, który w tym momencie zapewne egzekwuje również zaległości alimentacyjne.

Zwrot nienależnie pobranych alimentów

Jeśli sąd przychyli się do twoich wniosków, zmieni się twoja sytuacja jako dłużnika. Jednak musisz pamiętać, by po wygranej sprawie złożyć nowy wyrok do komornika i wnieść powództwo przeciwegzekucyjne co do świadczeń już nienależnych a egzekwowanych przez komornika.

Co więcej, zyskasz prawo dochodzenia od synów zwrotu pobranych świadczeń za okres, w którym sąd zwolni cię od alimentów – żądanie zwrotu nienależnie pobranych świadczeń alimentacyjnych.

Warto więc szybko zając się przedmiotową sprawą. Uchylenie obowiązku alimentacyjnego na dorosłych synów bez wątpienia wpłynie na poprawę twojej sytuacji finansowej.

A złożenie pozwu do sądu o orzeczenie wygaśnięcia alimentów jest jedynym sposobem na zaprzestanie płacenia alimentów na dorosłe dzieci.

Na zakończenie dodam tylko, że jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie przygotować pozwu, radzę ci skorzystać z pomocy prawnika. Twoja trudna sytuacja materialna uprawnia cię do skorzystania z darmowych punktów pomocy prawnej. Mam nadzieję, że Twój wniosek o zaprzestanie płacenia alimentów zostanie rozpatrzony pozytywnie!

Życzę powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,40 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Jak przestać płacić alimenty na dorosłe dzieci? [WZÓR POZWU]”
  1. Odnośnie wyroku o zniesienie obowiązku alimentacyjnego. Wyrok zapadł 12 listopada br. roku, iż sąd zniósł obowiązek alimentacyjny wobec mnie pytanie, jak i czy można się ubiegać o zwrot nadpłaconych alimentów od syna, który je pobierał z funduszu alimentacyjnego? który to je wypłacał i czy muszę poinformować fundusz alimentacyjny o wyroku o zniesienie obowiązku alimentacyjnego? jak i komornika? dziękuję za pomoc.

Comments are closed.