Dostałem pozew o podwyższenie alimentów – co robić?

Witam, dostałem pozew o podwyższenie alimentów z 700 zł na 2000 zł, była partnerka zwariowała, ale stwierdziła, że skoro mieszkam w Szwecji, to mam płacić i koniec, alimenty płacę od 2008 r. w wysokości 700 zł.

ALE wysyłałem od około 2010 roku, alimenty 700 zł plus dobrowolne 200 zł (tak dla córki) alimenty otrzymywała regularnie bez opóźnień, teraz firma, w której pracowałem upadła, muszę szukać innej pracy.

Poinformowałem byłą partnerkę, że straciłem pracę, szukam innej i że na razie będę jej wysyłał tylko te 700 zł, czyli same zasądzone alimenty, no i tu teraz jest wojna, myślę, że trochę w tym mojej winy, bo przyzwyczaiłem byłą partnerkę do alimentów w wysokości 900 zł i teraz dostałem pozew o podwyższenie alimentów do 2 000 zł.

Ona wie, że nie dostanie tyle, ale liczy na 1500 zł, moje pytanie jest takie: czy jak w sądzie pójdę na ugodę i powiem, że mogę płacić 1000 zł, to czy sąd weźmie pod uwagę to, że wcześniej płaciłem więcej alimentów z dobrowolnej woli? czy raczej sąd podniesie mi alimenty do sumy, na jaką liczy powódka?

Córka ma 15 lat, też myślałem, żeby podnieść tylko do 900 zł, tak jak płaciłem wcześniej… jak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów?


Pozew o podwyższenie alimentów

Witaj, sprawy o alimenty należą do tej kategorii spraw rodzinnych, w których sąd zobowiązany jest dokonać wnikliwej analizy sytuacji bytowej uprawnionego do alimentacji dziecka, biorąc pod uwagę:

 • jego wiek,
 • potrzeby związane z codziennym utrzymaniem,
 • potrzeby edukacyjne,
 • kondycję zdrowotną,
 • ale również zainteresowania, przyzwyczajenia, hobby.

Sąd rodziny rozpoznając wniosek o podwyższenie alimentów, ocenia również sytuację materialną zobowiązanego – jego możliwości finansowe, nie tylko na dziś, ale także na przyszłość.

Pozew o podwyższenie alimentów a ocena możliwości zarobkowych zobowiązanego

Zgodnie z utrwalonym w orzecznictwie stanowiskiem zaaprobowanym również przez Sąd Najwyższy możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody.

Dlatego czasowe bezrobocie nie musi wpłynąć na obniżenie wysokości alimentów, czy skutkować oddaleniem wniosku o podwyższenie alimentów, jeżeli zobowiązany do alimentacji ma takie wykształcenie i doświadczenie zawodowe, że wiadome jest, iż przy podjęciu starań w niedługim czasie znajdzie zatrudnienie.

W praktyce dość często spotyka się sytuacje, kiedy zobowiązany do alimentacji specjalnie ukrywa swoje faktyczne dochody, mając nadzieje, że tym samym uzyska niższe alimenty na rzecz dziecka.

Powszechna praktyka, to praca na czarno lub wykazywanie dużo niższych zarobków na “papierze”.

Polskie sądy przyzwyczajone do takich zwyczajów dość wnikliwie „prześwietlają” zobowiązanych do alimentacji. Dlatego alimenty w kwotach 200-300 zł na dziecko stały się prawdziwą rzadkością, choć jeszcze w małych miejscowościach ojcowie próbują wykazywać, że na wyższe ich nie stać. Dziś średnia alimentów, to 600 – 800 zł na jedno dziecko.

Praca za granicą, a wysokość alimentów

Odnosząc się do twojej sprawy, to bezwzględnie skoro mieszkasz za granicą (w Szwecji), to twoje możliwości zarobkowe są wyższe niż możliwości zarobkowe przeciętnego Polaka.

Art. 135. § 1. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Jednak dotychczasowe alimenty w wysokości 700 zł miesięcznie, przy dobrowolnej wpłacie po 900 zł miesięcznie to moim zdaniem wcale nie mała suma.
Z pewnością z takich pieniążków można śmiało zrealizować większość potrzeb dziecka.

Oczywiście należy mieć na względzie okoliczność, że potrzeby dzieci rosną wraz z nimi.

I jeśli dziecko wykazuje chęci uczestniczenia w zajęciach dodatkowych również płatnych, takich jak:

 • basen,
 • siłownia,
 • łyżwy,
 • nauka gry na instrumentach,
 • korepetycje językowe,

… to w gestii rodziców jest ich realizacja, dbanie o rozwój talentów i zamiłowań dziecka oraz danie dziecku wykształcenia zgodnie z jego możliwościami intelektualnymi i zainteresowaniami.

Dlatego musisz liczyć się z faktem, że sąd przychyli się do wniosku matki dziecka i alimenty zostaną podwyższone. Do jakiej kwoty? tego nie umiem ci powiedzieć.

Wiek dziecka, a wysokość alimentów

Pamiętaj jednak, że potrzeby 15- latki nie są małe. Nastolatki w tym wieku dążą do akceptacji ze strony rówieśników. Chcą być dobrze ubrane, mieć markowe buty, odzież. Chodzą do kina, restauracji, fryzjera, kosmetyczki, stomatologa.

Wiedz również, że każde dziecko ma prawo żyć w takich samych warunkach jak rodzic. Jest to tzw. zasada równej stopy życiowej wyrażona w tezie VI wytycznych alimentacyjnych zawartych w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 roku.

Dlatego, jeśli stać cię na wyjazdy wakacyjne, realizacje pasji, zamiłowań, hobby to powinieneś takie same możliwości realizacji wakacji i czasu wolnego zapewnić swojemu dziecku.

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów

Powszechnie stosowaną praktyką jest wygórowanie żądania. Matka dziecka liczy się przecież z tym, że sąd nie przyzna jej alimentów na córkę w pełnej kwocie, o którą wnosi. Jednak chce ugrać jak najwięcej.

Pytasz o ugodę w sprawie.

Wiem z doświadczenia, że sądy lubią takie rozwiązania. Zastanów się więc, jaką rzeczywiście kwotę chcesz płacić na swoje dziecko, biorąc pod uwagę kondycję swojego portfela oraz okoliczności, które podałam wyżej.

Oczywiście fakt, że łożyłeś na córkę w kwocie o 200 zł wyższej, świadczy o twojej dobrej sytuacji finansowej. Jak na to spojrzy sąd, nie mogę ci powiedzieć.

Jeśli chcesz, możesz złożyć odpowiedź na pozew, w piśmie tym podnosząc, że uznajesz powództwo o podwyższenie alimentów do pewnej kwoty np. 1 000 zł miesięcznie, a w pozostałej części wnosisz o oddalenie pozwu.

Zachęcam Cię do pobrania wzoru pisma:

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów wzór

odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

W odpowiedzi na pozew należy krótko przedstawić swoją sytuację życiową i materialną.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat, kliknij tutaj: Jak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów

W szczególności podać:

 • gdzie mieszkasz, czy jest to mieszkanie własnościowe, czy wynajmowane,
 • jakie koszty utrzymania ponosisz – opłaty czynszowe, licznikowe, media,
 • jakie masz zarobki,
 • czy posiadasz stałe zobowiązania – pożyczki, kredyty,
 • czy masz rodzinę i inne dzieci na utrzymaniu,
 • czy zabierasz córkę na wakacje i inne wyjazdy,
 • czy kupujesz jej prezenty – ubrania, obuwie.

Możesz również krótko opisać sytuację matki dziecka, jeśli jest ci znana – odnieść się do jej możliwości zarobkowe.

Wiedz, że dziecku należą się środki utrzymania i wychowania od obojga rodziców. Czyli matka w przypadku zdrowej, dobrze rozwijającej się 15- latki nie może usprawiedliwiać się tylko tym, że swój obowiązek alimentacyjny realizuje jedynie osobistym staraniem o utrzymanie i wychowanie córki.

Mam nadzieje, że moje wskazówki pomogą ci rozważyć, w jakiej wysokości alimenty możesz realnie płacić na córkę, a sąd przyjmie i zaakceptuje w pełni twoje stanowisko.

Podsumowując

Istotą postępowania o alimenty jest rozpoznanie sprawy w zgodzie z dobrem dziecka, któremu należą się środki utrzymania i wychowania od obojga rodziców.

Zatem sąd badający sprawę musi tak określić wysokość świadczenia, aby zrównoważyć rolę obojga rodziców. Prowadząc postępowanie z wniosku o podwyższenie alimentów, sąd ocenia aktualne potrzeby dziecka oraz możliwości finansowe zobowiązanego i dopiero na tej podstawie ustala wysokość alimentów.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o podwyższenie alimentów

Wniosek-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Wniosek o podwyższenie alimentów – wzór

Wniosek o obniżenie alimentów

Wniosek-o-obnizenie-alimentow-wzor-przyklad-pdf-doc

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Pozew o uchylenie alimentów

pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze