Jak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów

Forum prawneKategoria: AlimentyJak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów
Użytkownik zapytał 4 lata temu

Dobry wieczór.

Chciałabym się dowiedzieć, jak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów, obecnie płacę 200 zł, a mój były żąda ode mnie, żebym płaciła alimenty w kwocie 700 zł.

Jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Mam orzeczoną niepełnosprawność, że nie mogę podjąć pracy. Ja chcę płacić alimenty, ale nie w takiej kwocie tylko co najwyżej 250 zł.

Jak powinna wyglądać odmowa podwyższenia alimentów?

Pozdrawiam!

38 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

masz dwie możliwości.

Po pierwsze w odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów z kwoty 200 zł miesięcznie do 700 zł na miesiąc, możesz wnieść o oddalenie powództwa w całości z uwagi na niemożność realizacji obowiązku alimentacyjnego w kwocie wyższej niż dotychczas.

Druga możliwość, to uznanie powództwa do kwoty 250 zł miesięcznie i wniosek o oddalenie pozwu w pozostałym zakresie.

Odpowiedź na pozew powinna zabierać te same elementy, co każde pismo procesowe.

Zgodnie z zapisem art. 126 kodeksu postępowania cywilnego w odpowiedzi na pozew zawrzeć należy:

 • oznaczenie sądu
 • imiona i nazwiska stron, ich przedstawicieli i pełnomocników
 • oznaczenie rodzaju pisma
 • osnowę wniosku lub oświadczenia
 • w przypadku, gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów
 • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika
 • wymienienie załączników.

Zatem pismo – odpowiedź na pozew rozpoczynasz, wpisując nazwę sądu oraz wydziału (Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich). Następnie podajesz dane dziecka i jego przedstawiciela ustawowego (ojca) oraz sygnaturę, którą sąd nadał przedmiotowej sprawie. Poniżej, na środku linijki wpisujesz nazwę pisma – tu: Odpowiedź na pozew.

Następnie w imieniu własnym, jako pozwana w sprawie składasz wniosek, tak jak napisałam na samym początku o oddalenie powództwa w całości, albo o oddalenie powództwa ponad kwotę 250 zł, w tym przypadku podnosząc, że do tej kwoty powództwo uznajesz.

Kolejnym etapem przygotowania odpowiedzi na pozew jest zwięzłe uzasadnienie, w którym należy podnieść wszelkie istotne dla rozstrzygnięcia sprawy okoliczności. Podajesz trudności zdrowotne oraz brak zatrudnienia, o nich więc powinnaś napisać. Zasadnym będzie również opisanie sytuacji materialno-bytowej, z podaniem kwot stałego utrzymania, opłat za mieszkanie, media, leki.

Każda okoliczność powinna być potwierdzona odpowiednim dokumentem (zaświadczenie o stanie zdrowia, orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie z PUP o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej, rachunki za mieszkanie, leki itp.).

Jeśli nadal nie wiesz jak sporządzić takie pismo, to zachęcam Cię do pobrania przykładowej odpowiedzi na pozew:

odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Możesz również wnioskować, by sąd przeprowadził dowód z zeznań świadków – osób, które mają wiedzę na temat ważnych dla rozstrzygnięcia sprawy faktów.

Jeśli przygotowanie odpowiedzi na pozew może sprawić Ci duże trudności, to pamiętaj, że jako osoba niepełnosprawna i w trudnej sytuacji finansowej masz możliwość skorzystania z pomocy prawnej w punktach konsultacyjnych działających w każdej gminie w Polsce.

Ściśle powiązane artykuły:

Konrad G. odpowiedział 4 lata temu

Czy mógłby ktoś zamieścić tu wzór odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów? nie wiem od czego zacząć i nie wiem jak to napisać, mając wzór mógłbym się na nim wzorować i należycie taką odpowiedź przygotować, bardzo proszę żeby ktoś tu zamieścił wzór takiego pisma, zależy mi na czasie!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Konrad, jeśli nie wiesz jak powinno wyglądać takie pismo, to pobierz wzór, który zamieściliśmy w drugim poście.

Kolender odpowiedział 4 lata temu

Nie wszyscy o tym piszą, ale odpowiedź na pozew koniecznie trzeba złożyć w dwóch egzemplarzach razem z załącznikami (jeden pozew jest dla Sądu, a drugi jest dla strony przeciwnej, czyli dla powoda). Na samym końcu pisma, warto także wymienić załączniki, które dołączamy do odpowiedzi na pozew.

…i jeszcze jedna ważna rzecz, Sąd przesyłając nam pozew nadmieni, że musimy odpowiedź przesłać w ustalonym przez sąd terminie i nie możemy uchybić temu terminowi. Różne sądy dają różne terminy odpowiedzi, zwykle jest to 2 tygodnie.

Są też sądy, które nie wspominają, w jakim terminie należy przesłać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów, wtedy odpowiedź należy złożyć przed pierwszym posiedzeniem.

Jakie szanse masz na oddalenie pozwu o podwyższenie alimentów? różnie bywa, raz udaje się oddalić pozew, a raz nie, a niekiedy dochodzi do porozumienia ze stroną przeciwną, najważniejsze jest właściwe sporządzenie odpowiedzi na pozew, bo na jej podstawie sąd dalej pokieruje sprawą.

Myślę, że warto pobrać powyższy przykład, żeby w ogóle wiedzieć jak się za to wszystko zabrać, w końcu chodzi tu o nie małe pieniądze, które co miesiąc będziemy musieli płacić :)

Lidia odpowiedział 4 lata temu

Moja koleżanka wniosła pozew o podwyższenie alimentów na dziecko, które ma 3 lata. Wiem, że koleżanka trochę naciągnęła koszty utrzymania dziecka, wcześniej jej były mąż płacił tylko 200 zł co miesiąc, ona złożyła pozew o 1500 zł co miesiąc, też chyba trochę przesadziła.

Były mąż nie chciał tyle zapłacić i walczył w sądzie o obniżenie tej kwoty, po kilku rozprawach sąd zdecydował się na alimenty w kwocie 800 zł na dziecko, z tego co wiem, to czynnikiem decydującym było to, że były mąż miał słabą pracę i miał dwoje innych dzieci na utrzymaniu z nową partnerką.

Bogdan odpowiedział 4 lata temu

Moja ex też wypisała mnóstwo rachunków, które co miesiąc musi płacić, kablówka, internet, czynsz i inne, tylko, że nie wszystkie te rachunki to utrzymanie dziecka, trochę przebarwiła wszystko i na siłę starała się wywalczyć jak najwyższe alimenty. W odpowiedzi na pozew też wymieniłem rachunki, które ja płacę.

Finalnie sąd podwyższył alimenty tylko 100 zł, wcześniej płaciłem 700 zł, sąd zasądził 800 zł. Nie jest źle, ex chciała podwyższenia alimentów do 1300 zł. Na szczęście sąd sprawiedliwie rozstrzygnął spór między nami. Ja na odpowiedź na pozew o podwyższenie miałem 7 dni. Miasto Katowice.

Weronika D. odpowiedział 4 lata temu

Jestem matką, która wniosła o podwyższenie alimentów, były mąż wniósł odpowiedź, ale nie zgadzam się z tym co tam w tej odpowiedzi napisał, czy mogę zwrócić się do sąd, żeby były mąż dostarczył dowody na te wszystkie rachunki, które ponoć płaci? czy mogę prosić o dostarczenie dokumentów, które potwierdzają ponoszone przez niego wydatki? według mnie wydatki, które on ponosi są nieprawdziwe, co robić?

sylk odpowiedział 4 lata temu

Czy mogę do wydatków w odpowiedzi na podwyższenie alimentów wpisać kredyt który mam i raty które płacę? planujemy z nową partnerką kupić mieszkanie wkrótce, czy mogę przyszłe raty kredytu hipotecznego wpisać w koszty? czy sąd weźmie je pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów?

roland odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, dziś otrzymał z sądu pismo, w którym sąd zobowiązuje mnie do:

zgłoszenia wszelkich wniosków dowodowych w terminie 7 dni pod rygorem ich pominięcia w przypadku uchybienia temu terminowi

Co to znaczy? czy mam dostarczyć kopie wydatków, które wpisałem w odpowiedzi na pozew?

Trzuskolas odpowiedział 4 lata temu

Tak, wypisanie wydatków to nie wszystko, trzeba też do odpowiedzi na pozew dostarczyć załączniki w formie kopii wydatków, które ponosi się :) Ty tego nie zrobiłeś, więc pewnie sąd oczekuje na kopie rachunków itp.

Konrad G. odpowiedział 4 lata temu

Mnie czeka teraz ustosunkowanie się do pozwu o alimenty, dostałem pismo z sądu.

Tolek odpowiedział 4 lata temu

Żona walczy o większą kasę, także jestem zmuszony sporządzić odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów, ponieważ uważam, że dostaje tyle pieniędzy na dziecko, że powinno jej spokojnie starczyć (1100 zł co miesiąc) + żona sama pracuje.

Jeśli chodzi o oznaczenie sądu, to wpisuję adres sądu z którego dostałem pozwu o podwyższenie alimentów? wiem, że wysokość alimentów zależy głównie od potrzeb uprawnionego, ale dokładnie wiem, że syn ma wszystko czego potrzebuje, chodzi na fakultety, jeździ na wycieczki, ma hobby i uprawia sport, pieniędzy naprawdę wystarcza…

Czy ta odpowiedź na podwyższ. alim. to pismo procesowe? czy muszę zapłacić jakieś pieniądze za złożenie odpowiedzi? i jeszcze raz zaznaczę, nie uchylam się od płacenia alimentów na dziecko, po prostu chcę być sprawiedliwie obciążany…

Agnieszka odpowiedział 4 lata temu

Chodzi o podwyższenie alimentów o 450 zł. Mój partner ma jedną córkę z poprzedniego małżeństwa i płaci na nią 500 zł alimentów. Ma również drugą córkę, na którą płaci 450 zł i jej matka teraz chce podwyżki alimentów na córkę w kwocie 900 zł.

Uzasadniła to tym, że córka ma teraz komunie, że potrzebuje na abonament telefoniczny w kwocie 150 zł, dołączyła fakturę z trzema numerami, chce, żeby mój partner płacił za prąd gaz i czynsz, wszystko wyliczyła na 880 zł.

Czy to może spowodować podwyższenie alimentów? My mieszkamy razem, mamy córkę, a ja mam swoją córkę z pierwszego małżeństwa. Partner zarabia minimum krajowe.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

uważam, że alimenty w kwocie 450 zł na dziecko w wieku około 8 lat, to wcale nie niska suma. Oczywiście, zdarzają się i alimenty wyższe, dużo wyższe. Jednak przy ustalaniu wysokości świadczenia alimentacyjne wziąć pod uwagę należy możliwości zobowiązanego i potrzeby dziecka.

Twój partner ma troje własnych dzieci i wychowuje wraz z Tobą Twoją córkę. Można by więc rzec, że w jego trosce leży częściowe utrzymanie czwórki dzieci. Przy zarobkach wynoszących na rękę mniej niż 2 000 zł wątpię, że sąd orzeknie zgodnie z wnioskiem pozwu, czyli podwyższy alimenty o całe 100 %.

Zasadnym jest jednak zajęcie stanowiska w sprawie.

Twój partner powinien przygotować odpowiedź na pozew i wnieść o oddalenie pozwu w całości.

Pobierz poniższy wzór odpowiedzi na pozew:

odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Natomiast w uzasadnieniu odpowiedzi na pozew należy podnieść, że pozwany jest ojcem trójki dzieci, dodatkowo wychowuje pasierbicę.

Tu należy podać imiona dzieci, ich wiek oraz wskazać, że na córkę z pierwszego małżeństwa pozwany płaci alimenty w kwocie 500 zł miesięcznie. Dalej należy dodać, że pozwany otrzymuje wynagrodzenie za pracę, w kwocie najniższej krajowej. Na utrzymaniu ma dom/mieszkanie i ponosi wydatki związane z opłatami licznikowymi, czynszem itp. Tu należy zrobić wyliczenie stałych kosztów miesięcznych, z uwzględnieniem opłat za telewizję, telefon, internet.

Dalej należy odnieść się do Twoich zarobków. Zasadne będzie wskazanie, czy uzyskujesz dochody z pracy lub z innych źródeł.

Jeśli macie jakieś problemy zdrowotne, nieuregulowane długi, czy kredyty, to o tym również warto poinformować sąd w odpowiedzi na pozew.

Natomiast na koniec warto podnieść, że okoliczność, na którą powołuje się matka, czyli zbliżająca się komunia dziecka, nie uzasadnia potrzeby podwyższenia świadczeń alimentacyjnych, bowiem, jest to wydarzenie jednorazowe, przemijające, nie zaś stały, czy sukcesywny wydatek.

By nie być gołosłownym, do pisma dołączyć należy wyrok alimentacyjny na pierwszą córkę lub dowód wpłat, rachunki za mieszkanie i inne wydatki, zaświadczenie z pracy o wysokości wynagrodzenia lub wydruk z konta oraz inne dokumenty, które mogą wpłynąć na ocenę zdolności alimentacyjnej Twojego partnera.

magda.g odpowiedział 3 lata temu

Dobry wieczór.

Jak się obronić przed podwyższeniem alimentów? Piszę z prośbą o jakąkolwiek pomoc. Mój brat jest od kilku lat po rozwodzie i ma przyznane sądownie alimenty na dwóch synów.

W dniu wczorajszym dostał pozew o podwyższenie alimentów o 1000 zł. Brat jest załamany, bo regularnie płaci alimenty i oprócz tego dodatkowo przeznacza na dzieci pieniądze.

Od czego mamy zacząć? Czy w ogóle jest szansa na to, aby sąd nie zasądził mu tych alimentów? Co On ma w tym przypadku zrobić? Bardzo proszę o poradę, jakąkolwiek informację.

Pozdrawiam

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

rzeczywiście podwyższenie alimentów o dochodzoną przez synów kwotę to duże obciążenie dla brata. Dlatego sąd nie musi przychylić się do wniosku synów lub może przyznać im rację jedynie częściowo.

Trzeba jednak pamiętać, że synowie brata, jako uprawnieni do alimentacji mogą wystosować kolejne roszczenie, domagając się podwyższenia alimentów. Jeśli brat nie zgadza się z ich roszczeniami lub uważa, że nie będzie w stanie udźwignąć wyższych alimentów, musi również zająć stanowisko w sprawie.

W tym momencie należy przygotować odpowiedź na pozew o podwyższenie świadczeń alimentacyjnych. W odpowiedzi na pozew brat może:

 • wnosić o oddalenie powództwa w całości wskazując, że roszczenie synów nie jest zasadnym, bowiem nie nastąpiła zmiana sytuacji ani po stronie zobowiązanego do alimentacji, ani po stronie synów (zmiana okoliczności, czyli zwiększenie dochodów brata lub potrzeb synów)
 • uznać powództwo w części, wnosząc o oddalenie pozwu w pozostałym zakresie (brat może zgodzić się na podwyższenie alimentów, np. o 100 zł na każdego z synów wskazując, że nie nastąpiła zmiana okoliczności uzasadniające podwyższenie świadczenia o wyższą kwotę)
 • uznać pozew i zgodzić się na podwyższenie alimentów.

Pisze Pani jednak, że pozew o podwyższenie alimentów rozczarował brata, dlatego powinien on wnosić o oddalenie pozwu.

W odpowiedzi na pozew (wzór do pobrania znajduje się poniżej), brat powinien złożyć zaświadczenie o dochodach, rachunki, zestawienie stałych wydatków oraz podnieść okoliczności, które uważa za ważne np. istnienie innych zobowiązań typu kredyty, problemy zdrowotne, potrzeba utrzymania nowej rodziny…

odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Brat może również zgodzić się na podwyższenie alimentów o kwoty, które i tak przeznacza na synów z zastrzeżeniem, że jego wsparcie ograniczy się jedynie do wpłat alimentacyjnych.

Jednakże co najważniejsze brat musi się uspokoić, ochłonąć i dopiero odnieść do sprawy. Jeśli nie będzie w stanie sam obronić swoich racji, może zatrudnić pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy prawnego, który przygotuje odpowiedź na pozew i stawi się w sądzie w wyznaczonym terminie, by reprezentować pozwanego na sprawie.

Ceg. odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, piszę do pani w sprawie dotyczącej podwyższenia alimentów. W zeszłym tygodniu w czwartek odebrałem dokumenty z sądu, mam 14 dni na odpowiedź. Nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać, obecnie jestem bez pracy i nie wiem co mam zrobić. Obecnie płace alimenty w wysokości 400 zł, a moja była żona chce 850 zł.

Ola P. odpowiedział 3 lata temu

Witam!

nikt nie poruszył tego artykułu:
art. 135 k.r.o.

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

a więc przede wszystkim wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego no i właśnie faktycznych możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców dziecka. Przy czym nie chodzi tu o to, ile zarabia jeden czy drugi rodzic, tutaj w grę wchodzą raczej możliwości każdego z rodziców do zarobkowania. Jeśli mężczyzna dla przykładu jest zdrowy, ma wysokie kwalifikacje, a zarabia najniższą krajową, to sąd nie przymknie to oka :)

Oczywiście pozwany może wnosić o oddalenie powództwa w całości, jeśli sprawa dotyczy dziecka pełnoletniego, którego mogłoby się już same utrzymywać, ale tego nie robi. Wtedy żądanie oddalenie powództwa w całości lub w części należy uzasadnić, opisując sytuację pełnoletniego dziecka, czyli, że np. dziecko skończyło szkołę, ma zawód, który mogłoby wykonywać i zarabiać na własne utrzymanie.

Bez względu jednak na okoliczności, od 7 listopada 2019 roku złożenie odpowiedzi na pozew jest obowiązkowe. W otrzymanym pozwie sąd zawsze zaznacza termin na złożenie odpowiedzi na pozew i tego terminu trzeba się trzymać.

Patryk odpowiedział 3 lata temu

Czy oddalenie powództwa w całości zdarza się? czy sąd jeśli już próbuje wypośrodkować żądania matki z faktycznymi możliwościami finansowymi ojca? W odpowiedzi wniosłem o oddalenie powództwa i ciekaw jest jak do tego podchodzą sądy, ktoś coś?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Po zmianach przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) od dnia 7 listopada 2019 r. złożenie odpowiedzi na pozew jest obowiązkowe. O obowiązku tym oraz o terminie złożenia odpowiedzi pozwany jest informowany przy doręczeniu pozwu.

Złożenie odpowiedzi na pozew może przybrać różne wnioski i żądania, możesz wnioskować o oddalenie powództwa w całości, ale można też wnieść o oddalenie powództwa w części, wszystko zależy Patryku od Twoich możliwości zarobkowych i majątkowych.

A zgodnie z Art. 126. – [Ogólne warunki pism procesowych] – Kodeks postępowania cywilnego.

§ 1. Każde pismo procesowe powinno zawierać:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;

2) imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

3) oznaczenie rodzaju pisma;

4) osnowę wniosku lub oświadczenia;

5) w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;

6) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

7) wymienienie załączników.

Wzór takiego pisma zamieszczam poniżej:

odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Waldek odpowiedział 3 lata temu

Czy złożenie odpowiedzi na pozew coś kosztuje? osobiście nie mam zbyt dużych możliwości zarobkowych i majątkowych, nie znam też usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentów, nie mamy ze sobą kontaktu, wyprowadziłem się do innego Państwa jeszcze przed narodzinami dziecka.

Obecnie wysokość świadczeń alimentacyjnych wynosi 700 zł, matka dziecka chce podnieść je na 1100 zł. Dodam, że nigdy nie uchylałem się od obowiązku alimentacyjnego. Wiem, że wraz z wiekiem koszty utrzymania dziecka rosną, jednak czy rosną tak szybko, żeby podnosić wysokość alimentów aż o 400 zł msc?

Piszecie, że można złożyć odpowiedź uchylając pozew w całości lub w części, jak chciałbym, tylko żeby wysokość alimentów pozostała na poprzednim poziomie, to co muszę odpisać? matka o nic innego się nie ubiega.

Chcę zapytać jeszcze o art 126 –

§ 1. Każde pismo procesowe powinno zawierać:
1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
2) imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
3) oznaczenie rodzaju pisma;
4) osnowę wniosku lub oświadczenia;
5) w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
6) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
7) wymienienie załączników.

Czyli odpowiedź na pozew należy sporządzić zgodnie z tymi przepisami?

Yetti odpowiedział 3 lata temu

witam, złożyłem odpowiedź do pozwu o podwyższenie alimentów, ale nie dostałem od miesiąca żadnej odpowiedzi z sądu, jak sprawdzić co się dzieje w sprawie? Aby sąd mógł określić możliwości zarobkowe strony pozwanej należy złożyć zaświadczenie o zarobkach tak? złożyłem je za ostatnie 3 miesiące, czy to wystarczyło?

Akurat ja znam potrzeby dziecka uprawnionego bo mam dziecko z inną partnerką w podobnym wieku, a to czego żąda matka dziecka, to o wiele za dużo. Mam jeszcze pytanie, bo było coś odnośnie zeznań świadków, kogo powołać na świadka ma prawo matka dziecka? czy będzie to rodzina strony przeciwnej czy moja?

Uli odpowiedział 3 lata temu

Witam, od kiedy jest obowiązek odpowiedzi na pozew?

Dawid odpowiedział 3 lata temu

Nowe przepisy weszły w życie 7 listopada 2019 r

zobowiązany odpowiedział 3 lata temu

Zgadza się, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego złożenie odpowiedzi na pozew jest obowiązkowe od 7 listopada 2019 r . Możliwości zarobkowych i majątkowych sąd nigdy do końca nie pozna tak naprawdę, sąd może jedynie tylko próbować wstrzelić się w wysokość alimentów po zapoznaniu się dowodami, jakie rodzice przedłożą w pozwie o podwyższenie alimentów.

Z tego co wiem, każdy zobowiązany do alimentacji próbuje tych zarobkowych i majątkowych możliwości wskazać jak najmniej. W przypadku świadczeń alimentacyjnych i ustalaniu przez sąd ich wysokości ktoś zawsze ucierpi, albo będzie to dziecka i jego opiekun, albo osoba zobowiązana do płacenia alimentów.

Przeważnie sądy przychylniej patrzą na dziecko i jego opiekuna. No, chyba że zobowiązany nie unikał nigdy obowiązku alimentacyjnego, wtedy sędzia też bierze to pod uwagę. Co do usprawiedliwionych potrzeb dziecka to, czy takimi potrzebami będą wyjazdy na turnusy i wycieczki? czyli wyjazdy, na które dziecko tak naprawdę nie musi pojechać?

Pytam, bo moje możliwości zarobkowe są ograniczone ze względu na niedowład prawej ręki i nie zarabiam zbyt dużo… Jak (w przypadku strony pozwanej) bronić się przed podwyższeniem alimentów? tak jak pisałem, potrzeby dziecka, które wymieniła jego matka w pozwie, są dalekie od minimum, jakie dziecko powinno mieć zapewnione, skąd wycieczki, wyjazdy grupowe i turnusy? potrzeby dziecka, które ma 5 11 lat, są znacznie mniejsze.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Sąd zawsze bierze pod uwagę najważniejsze składowe, czyli: utrzymania dziecka (wyłącznie usprawiedliwionych potrzeb) i możliwości zarobkowe zobowiązanego do alimentacji. Co do zeznań świadków, to powołać ich może powód oraz pozwany.

Narcyz odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry. Jak napisać oddalenie powództwa w całości na podwyższenie alimentów? man na imie Rafał i mam 38 lat, Moja była dziewczyna wniosła do sądu wniosek o podwyższenie alimentów z 400 zł do 700 zł, chcę wnieść sprzeciw i złożyć wniosek, żeby sąd nie podwyższył mi alimentów i uznał to za bezpodstawne, ponieważ córka ma 8 lat, mieszka razem z matką, ja jestem pozbawiony praw i nie utrzymuję kontaktu z córką, ponadto nie pracuję, pieniądze mam z MOPS-u, dorabiam przy zbieraniu jabłek i rodzinę mam za granicą, man przeszłość kryminalną w marcu opuściłem zakład karny po 1 roku pozbawienia wolności. Potrzebuję wzoru jak napisać do sądu odwołanie o żądanie oddalenia powództwa w całości. Dziękuję.

T.P. odpowiedział 2 lata temu

Witam. Mam nie za fajną sytuację, moja była żona chce mi podwyższyć alimenty. Płace je w terminie każdego 10 miesiąca 500 zł zawsze na czas. Syna od dłuższego czasu nie widziałem, ponieważ moja odległość jest 800 km od mojego miejsca zamieszkania. Wyroku mam, że każdego miesiąca powinienem być na początku w pierwsze weekendy.

Ja jestem kierowcą na umowie, mam 2200 zł, w tym opłaca mieszkanie które wynajmujemy i wychodzi 1800 zł wynajem i media. Mieszkam z partnerką moja aktualną i mamy jedna dziecko i prawdopodobnie spodziewamy się jeszcze jednego.

Wracając do widywań, to ja nie jestem w stanie przyjeżdżać zawsze każdego miesiąca na początku. Próbowałem się z nią dogadać czy by mi dała widzenia w drugim tygodniu, jak nie ma żadnych planów, mówiła, że ma plany, to powiedziałem trzecim tygodniu i czwartym i to samo lub że mam się stosować do wyroku, ale ja nie mogę, bo mój pracodawca nie ściągnie mnie do syna, jak będę jakieś 1800 km lub na granicy holenderskiej.

Proszę mi pomóc i coś doradzić czy była żona może mi podwyższyć alimenty i jeszcze mi napisała, że złoży wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej do mojego syna.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

postaram się w punktach udzielić odpowiedzi na Twoje pytania.

 1. Po pierwsze wydaje mi się, że Twoja była żona ma realne szanse uzyskać podwyższenie alimentów na syna. Choć od razu zaznaczyć trzeba, że nie będzie to piorunujący skok w górę. Przy czym zaznaczyć należy, że alimenty, które obecnie regulujesz nie należą do najniższych – niemniej standardem w większych miastach są alimenty na dziecko w kwocie od 800 do 1000 zł. Niższe stawki spotkać można na peryferiach.

  Zaznaczyć również trzeba, że jako zawodowy kierowca z zagranicznymi trasami musisz zarabiać znacznie więcej, niż to wynika z umowy. Jeśli przed sądem nie ujawnisz prawdziwych dochodów, a będziesz utrzymywać, że miesięczne wynagrodzenie zawodowego kierowcy wynosi tyle, co płaca minimalna możesz liczyć na niewłaściwą ocenę Twojej osoby.

  Bądź świadom, że sąd wie, ile zarabia się w wybranych branżach i że zarobki wskazane w umowie mogą znacznie różnić się od tych faktycznie pobranych. Niemniej jak już napisałam wyżej, nie musisz obawiać się znacznej podwyżki alimentów. Masz na utrzymaniu nową rodzinę, dlatego jeśli otrzymasz pozew o podwyższenie alimentów, warto złożyć odpowiedź na pozew z wnioskiem o oddalenie powództwa w całości, wzór takiego pisma pobierzesz poniżej:

  odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

  Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

  W treści uzasadnienia należy odnieść się do wysokich kosztów utrzymania m.in. odstępne i czynsz za wynajęcie mieszkania, dalej możesz podać, że nie posiadasz żadnego majątku, a na utrzymaniu masz nową rodzinę. Jeśli sąd przyzna Ci rację, oddali pozew o podwyższenie alimentów. Natomiast w sytuacji, kiedy sąd uzna, że roszczenie jest zasadne, musisz być przygotowany na podwyżkę alimentów.

  Być może będzie to niewielki skok w górę np. 150 lub 200 zł miesięcznie. Natomiast jeśli podwyżka będzie nie do przyjęcia, pamiętaj że masz prawo złożyć apelację od wyroku alimentacyjnego.

 2. Odnośnie widzeń z dzieckiem to zasadnym będzie złożenie wniosku o zmianę kontaktów. Mieszkasz w dużej odległości od syna i przebycie 800 km może stanowić nie lada problem. Dlatego zastanów się, jak ze względów logistycznych powinny przebiegać widzenia. Być może lepszym rozwiązaniem będzie kontakt osobisty raz na kilka tygodni, jednak z możliwością zabierania syna do siebie na wakacje, ferie, święta. Ponadto warto postarać się o kontakty na odległość – rozmowy lub wideorozmowy.
 3. Co do wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej to uważam, że nie musisz się niczego obawiać. Takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone już dawno ze względu na dużą odległość, jaka dzieli Cię od syna.

  Pamiętaj, że ograniczenie nie jest tożsame z pozbawieniem władzy rodzicielskiej – nadal masz prawo decydowania we wszystkich istotnych sprawach dziecka, ale jego faktycznym opiekunem jest matka i okoliczność ta może zostać potwierdzona przez sąd w odpowiednim orzeczeniu.

FG. odpowiedział 2 lata temu

Jaki wniosek napisać, aby odwołać się od podwyższenia przez byłą żonę alimentów? Dokładniej chodzi o to jakie pismo złożyć, aby odwołać się od decyzji podwyższenia alimentów przez byłą żonę. Głównie zgodziłbym się na tą kwotę którą ona chce dostać, ale ona nie chce odwołać mi komornika któremu co miesiąc płacę ot, tak sobie 100 zł. Dokładnie chodzi mi właśnie o tą kwotę 100 zł którą pobiera komornik. Gdyby go odwołała dostałaby bez żadnego problemu te podwyższone alimenty w kwocie o którą podała w sądowych dokumentach. A nie ma podstaw do tego, abym płacił alimenty przez komornika, ponieważ wszystkie wpłaty dokonuje z parodniowym wyprzedzeniem i nigdy nie zalegałem.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

rozumiem, że była żona złożyła pozew o podwyższenie alimentów. Zatem należy przygotować i złożyć w sądzie tzw. odpowiedź na pozew. W treści pozwu należy próbować odeprzeć argumenty byłej żony, którymi chciała wykazać zasadność podwyższenia alimentów.

Warto opisać własne potrzeby i wyliczyć koszty utrzymania, a następnie odnieść się do sytuacji byłej żony – jej dochodów, stałych wydatków, możliwość zarobkowych. Następnie może Pan podać, że żona od lat nadużywa swojego prawa i jako wierzyciel alimentacyjny w sposób dla Pana niekorzystny umyślnie utrzymuje postępowanie egzekucyjne.

Musi starać się Pan wyjaśnić, że egzekucja generuje koszty, które Pan w każdym miesiącu pokrywa i są to kwoty które mógłby Pan przeznaczyć na poczet alimentów na żonę jeśli ta zgodzi się na wycofanie egzekucji.

Zatem w odpowiedzi na pozew musi Pan starać się wyjaśnić brak zasadności utrzymywania postępowania komorniczego wskazując, że każda rata alimentacyjna jest wpłacana dobrowolnie na konto komornika z kilkudniowym wyprzedzeniem, ale mimo to żona nie godzi się na umorzenie egzekucji.

Może Pan dodać, że jeśli egzekucja będzie nadal prowadzona nie będzie w stanie regulować wyższych alimentów, dlatego zgadza się na podwyższenie świadczenia, jednak gdy powódka wycofa wniosek egzekucyjny.

Musi Pan również pamiętać, by na dowód podnoszonych argumentów do odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów dołączyć wydruki z konta dotyczące wpłat.

Natomiast w trakcie rozprawy (jeśli nie dojdzie do porozumienia z byłą żoną) może Pan zwrócić się do Wysokiego Sądu, by przekonał powódkę do wycofania egzekucji w zamian za podwyższenie świadczenia o kwotę, którą obecnie obciąża Pan w związku z postępowaniem egzekucyjnym.

wee odpowiedział 2 lata temu

Witam, dostałem pismo o podwyższenie alimentów, tydzień w temu, co dalej, jestem w stanie dołożyć ok. 100-150 zł. Była ex chce więcej – proszę o pomoc. Jeśli teraz wyśle odpowiedź na pozew czy nie będzie za późno? sprawa 05.10,2021. Co się stanie jeśli się nie stawię się na sprawie a jeśli tak co ze sobą zabrać [ostatnie paski wypłat, faktury za czynsz i energię itp?].

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności wyjaśnię, że wraz z odpisem pozwu oraz wezwaniem do osobistego stawiennictwa się na rozprawę w dniu 5 października 2021 roku, powinieneś otrzymać pismo z innymi zobowiązaniami, np. zobowiązanie do złożenia odpowiedzi na pozew, przesłanie do sądu lub przedłożenia na sprawie dokumentów potwierdzających źródło dochodu, zestawienie niezbędnych wydatków itp.

Radzę więc na spokojnie przejrzeć całą korespondencję z sądu, celem odnalezienia ewentualnych zobowiązań. Jeśli takowych nie ma, to zgodnie z obowiązującymi normami kodeksu postępowania cywilnego na złożenia odpowiedzi na pozew masz dwa tygodnia od daty otrzymania odpisu pozwu.

Z powyższego wynika, że jeszcze na spokojnie możesz przygotować i przesłać do sądu odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów. Wzór odpowiedzi pobierzesz poniżej:

odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

W treści odpowiedzi możesz wyjaśnić, że uznajesz powództwo o podwyższenia alimentów o kwotę 100 zł miesięcznie, natomiast w pozostałej część wnosisz o oddalenie pozwu.

Dodam, że jeśli w odpowiedzi na pozew złożysz wniosek o rozpoznanie sprawy pod Twoją nieobecność, to sąd powinien przychylić  się do Twojego wniosku i przeprowadzić rozprawę pod Twoją nieobecność.

Niemniej zastanów się, czy faktycznie nie chcesz podjąć się reprezentowania swoich interesów – zadbać o odpowiednie przedstawienie sytuacji majątkowo – bytowej.

Zaznaczę jednak, że gwarancją satysfakcji może być również dobrze przygotowana odpowiedź na pozew. W jej uzasadnieniu należy po kolei odeprzeć argumenty byłej żony, w tym najważniejszy – że jesteś w stanie płacić wyższe alimenty.

Musisz odnieść się do swoich dochodów, stałych wydatków, kosztów utrzymania, a następnie możliwości zarobkowych byłej żony.

Do tak przygotowanego pisma, należy dołączyć dokumenty potwierdzające wysokość dochodu, rachunki za mieszkanie i inne zobowiązania. Możesz również przygotować zestawienie stałych kosztów – wydatki na jedzenie, ubrania, leki, zakup paliwa, ubezpieczenie, telefon, internet itp.

Elizabet odpowiedział 2 lata temu

Witam. Jak odpowiedzieć na podwyższenie alimentów? mój syn ukończył 18 lat, jest pod opieką ojca, mam przyznane na niego alimenty w kwocie 400 zł, teraz mój były mąż pod pretekstem, że to niby syn napisał o podwyższenie na 750 zł i oczernia mnie, że się synem ani jego wydatkami nie interesuje, co jest nie prawdą, bo mam wszystkie esemesy co do syna pisze i jak się widuje mam też na to świadków i mam pytanie jak mogę napisać odwołanie na te oszczerstwa.Chodzi mi o oczernianie mnie, że w ogóle nie interesują mnie wydatki na syna.

Małgosia odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

Bardzo proszę o pomoc przy: Odpowiedź na pozew dotyczący podwyższenia alimentów z datą od złożenia pozwu z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia.

Piszę w imieniu męża- mój mąż ma dziecko z nieformalnego związku z poprzednią partnerką – dziecko ma obecnie 7 lat – matka dziecka twierdzi, iż obecnie nie jest w stanie pokryć zobowiązań z tytułu utrzymywania dziecka, bo ma liczne zobowiazania w bankach których przy pozwie nie ujawnia i idzie na bezpłatny urlop wychowawczy na drugie dziecko które ma z obecnym partnerem.

Sytuacja mojego męża wygląda tak, że obecnie mamy wspólne dziecko które ma 7 miesięcy. Zabezpieczenie na hipotekę mieszkania w wysokości 198 tysięcy, co nie miało miejsca w chwili zasądzenia alimentów na pierwsze dziecko mojego męża.

Ma mąż też kredyt gotówkowy oraz limit w koncie w wysokości 8000 zł

W pozwie matka powódki nie wykazuje nic o obecnym partnerze ani o swoich dochodach, ani o zobowiązaniach.

Pytania:

 1. jak sformułować odpowiedz na taki pozew?
 2. czy można powołać już w takiej odpowiedzi świadków?
 3. jeżeli tak to jak to zrobić? czy wystarczy imię i nazwisko?
 4. czy można żądać zarobków konkubenta?
 5. czy można żądać ujawnienia, czy matka pobiera świadczenia z pomocy społecznej?
 6. czy można żądać, żeby dziecko zostało zbadane przez psychologa?
 7. jak napisać, czy zabezpieczenie jest uzasadnione?
 8. jak napisać ze podczas wizyt u dziecka są wszczynane awantury i co za tym idzie, nie dochodzi do odwiedzin
 9. ojca, bo nie są one przeprowadzane w bezpiecznej atmosferze dla dziecka – jest to główny zarzut matki w pozwie.
 10. wydatki na dziecko nie były na żadnym etapie konsultowane z mężem
 11. matka dziecka tez twierdzi, że podejmowała mediacje – która nie miała miejsca

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry Pani Małgorzato,

już na wstępie wyjaśnię, że odpowiedź na pozew należy przygotować w odniesieniu do samego pozwu.

W piśmie należy starać się odpowiedzieć na wnioski drugiej strony, odeprzeć jej zarzuty lub podważyć ponoszone okoliczności.

Niemniej na samym początku, w zależności od zajmowanego stanowiska – godzenia się, lub nie na podwyższenie alimentów – należy wskazać, czy pozew powinien zostać odrzucony w całości lub w części.

Tu wyjaśnię, że w sytuacji, gdy pozwany nie zgadza się w całości z żądaniem pozwu, musi starać się w odpowiedzi na pozew wykazać, że w sprawie nie wystąpiły okoliczności pozwalające na wydanie orzeczenia zgodnie z pozwem.

W sprawie alimentacyjnej pozwany musi więc odnieść się do swojej sytuacji majątkowej, podając wysokość dochodów, ponoszone wydatki związane z utrzymaniem domu i rodziny. Następnie musi odnieść się do możliwości zarobkowych drugiego rodzica, jego sytuacji rodzinnej i majątkowej.

Przenosząc powyższe na grunt Waszej sprawy, wydaje mi się, że w odpowiedzi na pozew należy wnosić o oddalenie pozwu – w całości lub w części (jeśli zgadzacie się na pewną podwyżkę), wskazując, że od daty wydania wyroku alimentacyjnego sytuacja materialna pozwanego zmieniła się na niekorzyść.

Należy starać się wyjaśnić sądowi, że pozwany zawarł nowy związek, założył rodzinę, ma na utrzymaniu kolejne dziecko, a dodatkowo posiada liczne, duże zobowiązania (należy wymienić, jakie kredyty, w jakiej wysokości i z jaką miesięczną ratą). Następnie należy podać wysokość łącznych dochodów oraz zrobić zestawienie wydatków (wszelkiego rodzaju rachunki, zakup wyżywienia, leków, ubrań, środków higieny, utrzymanie samochodów itp.).

Kolejnym krokiem będzie odniesienie się do sytuacji materialno-bytowej matki dziecka wskazując, że ona również weszła w związek i prowadzi gospodarstwo domowe z obecnym partnerem, z którym ma dziecko. Dalej należy starać się wyjaśnić, że matka dziecka w żaden sposób nie wykazała w pozwie, że jej sytuacja materialna uległa pogorszeniu. Co więcej, nie odniosła się do zarobków obecnego partnera.

Odnośnie wniosków dowodowych, to tak jak już wspominałam, do odpowiedzi na pozew należy dołączyć dokumenty potwierdzające Waszą sytuację majątkowo-bytową i złożyć wniosek o przeprowadzenia dowodów z nich.

Znaczenie może mieć zaświadczenie o wysokości wynagrodzenia za pracę, umowa o pracę, wydruk z konta potwierdzający wpływy, PIT za poprzedni rok. Ale tak jak już pisałam, należy również złożyć dowody potwierdzające koszty utrzymania – faktury, rachunki, zestawienie rat, umowa kredytu.

Można również złożyć inne wnioski dowodowe, np. wniosek o przesłuchanie świadka, wskazując jego imię, nazwisko, adres zamieszkania i okoliczność na potwierdzenie której ma zostać przesłuchany.

Z uwagi na powyższe przed złożeniem wniosku o przesłuchanie świadka, należy zastanowić się, czy faktycznie wniesie on coś do sprawy, a dokładnie czy ma wiedzę o Państwa sytuacji materialnej, lub kondycji majątkowej matki dziecka.

I w tym miejscu pragnę odnieść się do wniosków o powołanie psychologa do oceny dziecka. Moim zdaniem jest to wniosek nieuzasadniony w sprawie o podwyższenie kontaktów. Ocenie sądu nie będą podlegać również relacje, jakie łączą matkę i ojca dziecka.

Niemniej jeśli uważacie Państwo, że dziecku może dziać się krzywda lub jest problem z realizowaniem kontaktów, sprawę należy zgłosić do kuratora sądowego. Można również złożyć wniosek o zmianę kontaktów na możliwość zabierania dziecka poza jego miejsce zamieszkania.

Odnośnie kolejnych wniosków to należy:

 • złożyć wniosek o oddalenie wniosku o udzielenie zabezpieczenia wskazując, że wniosek jest niezasadny, ponieważ w sprawie nie zaistniały przesłanki przemawiające za uznaniem pozwu
 • wystąpić o zobowiązanie matki małoletniego powoda do złożenia:
 1. zaświadczenia o dochodach za ostatni rok (nawet jeśli przebywała na urlopie macierzyńskim)
 2. zaświadczenia z właściwego jej Ośrodka Pomocy Społecznej o wysokości pobieranych świadczeń
 3. rachunków za utrzymanie domu/mieszkania
 4. zestawienia poniesionych kosztów związanych z utrzymaniem dziecka.

Dodatkowo można złożyć wniosek o wezwanie w charakterze świadka partnera matki dziecka na okoliczność, czy prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z matką dziecka i jaki jest jego wkład w utrzymanie domu i wspólnego dziecka.

Mam nadzieje, że pomogłam.

Lucyna D. odpowiedział 2 lata temu

Razem z mężem zastanawiamy się jak uniknąć podwyższenia alimentów, jego była żona ma z nim dwójkę dzieci, dostawały po 500 zł na osobę, a teraz żąda aż 800 zł na dziecko ze względu na wysoką inflację. Czy inflacja w Polsce może być powodem podwyższenia alimentów? jak się bronić przed podwyżką?

Michał odpowiedział 2 lata temu

Art. 133. – Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

§ 1.Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2.Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3.Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

Czyli jako rodzic, zobowiązany jestem do płacenia świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać. A co jeśli żona chce podwyższenia alimentów, gdy dziecko jest już pełnoletnie? i dorabia sobie na utrzymanie?

Oczywiście mam pełną świadomość, że żona może żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego, gdy nastąpiły jakieś istotne zmiany, tylko żadne zmiany właśnie nie nastąpiły, zarabiam tyle samo, była żona też, a dziecko zaczęło jeszcze sobie dorabiać… absurd!

Gdzie te okoliczności faktyczne uzasadniające podwyżkę alimentów? mam nadzieję, że gdy dostanę już pozew o alimenty z sądu, to matka dziecka dołączy dowody na poparcie przytoczonych okoliczności o ich podwyższenie! Czekam – dam znać.