Jak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów

Kategoria: AlimentyJak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów
Użytkownik zapytał 2 lata temu

Dobry wieczór.

Chciałabym się dowiedzieć, jak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów, obecnie płacę 200 zł, a mój były żąda ode mnie, żebym płaciła alimenty w kwocie 700 zł.

Jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Mam orzeczoną niepełnosprawność, że nie mogę podjąć pracy. Ja chcę płacić alimenty, ale nie w takiej kwocie tylko co najwyżej 250 zł.

Jak powinna wyglądać odmowa podwyższenia alimentów?

Pozdrawiam!

Imię:
Beata

27 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam,

masz dwie możliwości.

Po pierwsze w odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów z kwoty 200 zł miesięcznie do 700 zł na miesiąc, możesz wnieść o oddalenie powództwa w całości z uwagi na niemożność realizacji obowiązku alimentacyjnego w kwocie wyższej niż dotychczas.

Druga możliwość, to uznanie powództwa do kwoty 250 zł miesięcznie i wniosek o oddalenie pozwu w pozostałym zakresie.

Odpowiedź na pozew powinna zabierać te same elementy, co każde pismo procesowe.

Zgodnie z zapisem art. 126 kodeksu postępowania cywilnego w odpowiedzi na pozew zawrzeć należy:

  • oznaczenie sądu
  • imiona i nazwiska stron, ich przedstawicieli i pełnomocników
  • oznaczenie rodzaju pisma
  • osnowę wniosku lub oświadczenia
  • w przypadku, gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika
  • wymienienie załączników.

Zatem pismo – odpowiedź na pozew rozpoczynasz, wpisując nazwę sądu oraz wydziału (Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich). Następnie podajesz dane dziecka i jego przedstawiciela ustawowego (ojca) oraz sygnaturę, którą sąd nadał przedmiotowej sprawie. Poniżej, na środku linijki wpisujesz nazwę pisma – tu: Odpowiedź na pozew.

Następnie w imieniu własnym, jako pozwana w sprawie składasz wniosek, tak jak napisałam na samym początku o oddalenie powództwa w całości, albo o oddalenie powództwa ponad kwotę 250 zł, w tym przypadku podnosząc, że do tej kwoty powództwo uznajesz.

Kolejnym etapem przygotowania odpowiedzi na pozew jest zwięzłe uzasadnienie, w którym należy podnieść wszelkie istotne dla rozstrzygnięcia sprawy okoliczności. Podajesz trudności zdrowotne oraz brak zatrudnienia, o nich więc powinnaś napisać. Zasadnym będzie również opisanie sytuacji materialno-bytowej, z podaniem kwot stałego utrzymania, opłat za mieszkanie, media, leki.

Każda okoliczność powinna być potwierdzona odpowiednim dokumentem (zaświadczenie o stanie zdrowia, orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie z PUP o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej, rachunki za mieszkanie, leki itp.).

Jeśli nadal nie wiesz jak sporządzić takie pismo, to zachęcam Cię do pobrania przykładowej odpowiedzi na pozew:

Odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor
Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Możesz również wnioskować, by sąd przeprowadził dowód z zeznań świadków – osób, które mają wiedzę na temat ważnych dla rozstrzygnięcia sprawy faktów.

Jeśli przygotowanie odpowiedzi na pozew może sprawić Ci duże trudności, to pamiętaj, że jako osoba niepełnosprawna i w trudnej sytuacji finansowej masz możliwość skorzystania z pomocy prawnej w punktach konsultacyjnych działających w każdej gminie w Polsce.

Ściśle powiązane artykuły:

Konrad G. odpowiedział 1 rok temu

Czy mógłby ktoś zamieścić tu wzór odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów? nie wiem od czego zacząć i nie wiem jak to napisać, mając wzór mógłbym się na nim wzorować i należycie taką odpowiedź przygotować, bardzo proszę żeby ktoś tu zamieścił wzór takiego pisma, zależy mi na czasie!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Konrad, jeśli nie wiesz jak powinno wyglądać takie pismo, to pobierz wzór, który zamieściliśmy w drugim poście.

Kolender odpowiedział 1 rok temu

Nie wszyscy o tym piszą, ale odpowiedź na pozew koniecznie trzeba złożyć w dwóch egzemplarzach razem z załącznikami (jeden pozew jest dla Sądu, a drugi jest dla strony przeciwnej, czyli dla powoda). Na samym końcu pisma, warto także wymienić załączniki, które dołączamy do odpowiedzi na pozew.

…i jeszcze jedna ważna rzecz, Sąd przesyłając nam pozew nadmieni, że musimy odpowiedź przesłać w ustalonym przez sąd terminie i nie możemy uchybić temu terminowi. Różne sądy dają różne terminy odpowiedzi, zwykle jest to 2 tygodnie.

Są też sądy, które nie wspominają, w jakim terminie należy przesłać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów, wtedy odpowiedź należy złożyć przed pierwszym posiedzeniem.

Jakie szanse masz na oddalenie pozwu o podwyższenie alimentów? różnie bywa, raz udaje się oddalić pozew, a raz nie, a niekiedy dochodzi do porozumienia ze stroną przeciwną, najważniejsze jest właściwe sporządzenie odpowiedzi na pozew, bo na jej podstawie sąd dalej pokieruje sprawą.

Myślę, że warto pobrać powyższy przykład, żeby w ogóle wiedzieć jak się za to wszystko zabrać, w końcu chodzi tu o nie małe pieniądze, które co miesiąc będziemy musieli płacić :)

Lidia odpowiedział 1 rok temu

Moja koleżanka wniosła pozew o podwyższenie alimentów na dziecko, które ma 3 lata. Wiem, że koleżanka trochę naciągnęła koszty utrzymania dziecka, wcześniej jej były mąż płacił tylko 200 zł co miesiąc, ona złożyła pozew o 1500 zł co miesiąc, też chyba trochę przesadziła.

Były mąż nie chciał tyle zapłacić i walczył w sądzie o obniżenie tej kwoty, po kilku rozprawach sąd zdecydował się na alimenty w kwocie 800 zł na dziecko, z tego co wiem, to czynnikiem decydującym było to, że były mąż miał słabą pracę i miał dwoje innych dzieci na utrzymaniu z nową partnerką.

Bogdan odpowiedział 1 rok temu

Moja ex też wypisała mnóstwo rachunków, które co miesiąc musi płacić, kablówka, internet, czynsz i inne, tylko, że nie wszystkie te rachunki to utrzymanie dziecka, trochę przebarwiła wszystko i na siłę starała się wywalczyć jak najwyższe alimenty. W odpowiedzi na pozew też wymieniłem rachunki, które ja płacę.

Finalnie sąd podwyższył alimenty tylko 100 zł, wcześniej płaciłem 700 zł, sąd zasądził 800 zł. Nie jest źle, ex chciała podwyższenia alimentów do 1300 zł. Na szczęście sąd sprawiedliwie rozstrzygnął spór między nami. Ja na odpowiedź na pozew o podwyższenie miałem 7 dni. Miasto Katowice.

Weronika D. odpowiedział 1 rok temu

Jestem matką, która wniosła o podwyższenie alimentów, były mąż wniósł odpowiedź, ale nie zgadzam się z tym co tam w tej odpowiedzi napisał, czy mogę zwrócić się do sąd, żeby były mąż dostarczył dowody na te wszystkie rachunki, które ponoć płaci? czy mogę prosić o dostarczenie dokumentów, które potwierdzają ponoszone przez niego wydatki? według mnie wydatki, które on ponosi są nieprawdziwe, co robić?

sylk odpowiedział 1 rok temu

Czy mogę do wydatków w odpowiedzi na podwyższenie alimentów wpisać kredyt który mam i raty które płacę? planujemy z nową partnerką kupić mieszkanie wkrótce, czy mogę przyszłe raty kredytu hipotecznego wpisać w koszty? czy sąd weźmie je pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów?

roland odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry, dziś otrzymał z sądu pismo, w którym sąd zobowiązuje mnie do:

zgłoszenia wszelkich wniosków dowodowych w terminie 7 dni pod rygorem ich pominięcia w przypadku uchybienia temu terminowi

Co to znaczy? czy mam dostarczyć kopie wydatków, które wpisałem w odpowiedzi na pozew?

Trzuskolas odpowiedział 1 rok temu

Tak, wypisanie wydatków to nie wszystko, trzeba też do odpowiedzi na pozew dostarczyć załączniki w formie kopii wydatków, które ponosi się :) Ty tego nie zrobiłeś, więc pewnie sąd oczekuje na kopie rachunków itp.

Konrad G. odpowiedział 1 rok temu

Mnie czeka teraz ustosunkowanie się do pozwu o alimenty, dostałem pismo z sądu.

Tolek odpowiedział 1 rok temu

Żona walczy o większą kasę, także jestem zmuszony sporządzić odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów, ponieważ uważam, że dostaje tyle pieniędzy na dziecko, że powinno jej spokojnie starczyć (1100 zł co miesiąc) + żona sama pracuje.

Jeśli chodzi o oznaczenie sądu, to wpisuję adres sądu z którego dostałem pozwu o podwyższenie alimentów? wiem, że wysokość alimentów zależy głównie od potrzeb uprawnionego, ale dokładnie wiem, że syn ma wszystko czego potrzebuje, chodzi na fakultety, jeździ na wycieczki, ma hobby i uprawia sport, pieniędzy naprawdę wystarcza…

Czy ta odpowiedź na podwyższ. alim. to pismo procesowe? czy muszę zapłacić jakieś pieniądze za złożenie odpowiedzi? i jeszcze raz zaznaczę, nie uchylam się od płacenia alimentów na dziecko, po prostu chcę być sprawiedliwie obciążany…

Agnieszka odpowiedział 1 rok temu

Chodzi o podwyższenie alimentów o 450 zł. Mój partner ma jedną córkę z poprzedniego małżeństwa i płaci na nią 500 zł alimentów. Ma również drugą córkę, na którą płaci 450 zł i jej matka teraz chce podwyżki alimentów na córkę w kwocie 900 zł.

Uzasadniła to tym, że córka ma teraz komunie, że potrzebuje na abonament telefoniczny w kwocie 150 zł, dołączyła fakturę z trzema numerami, chce, żeby mój partner płacił za prąd gaz i czynsz, wszystko wyliczyła na 880 zł.

Czy to może spowodować podwyższenie alimentów? My mieszkamy razem, mamy córkę, a ja mam swoją córkę z pierwszego małżeństwa. Partner zarabia minimum krajowe.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

uważam, że alimenty w kwocie 450 zł na dziecko w wieku około 8 lat, to wcale nie niska suma. Oczywiście, zdarzają się i alimenty wyższe, dużo wyższe. Jednak przy ustalaniu wysokości świadczenia alimentacyjne wziąć pod uwagę należy możliwości zobowiązanego i potrzeby dziecka.

Twój partner ma troje własnych dzieci i wychowuje wraz z Tobą Twoją córkę. Można by więc rzec, że w jego trosce leży częściowe utrzymanie czwórki dzieci. Przy zarobkach wynoszących na rękę mniej niż 2 000 zł wątpię, że sąd orzeknie zgodnie z wnioskiem pozwu, czyli podwyższy alimenty o całe 100 %.

Zasadnym jest jednak zajęcie stanowiska w sprawie.

Twój partner powinien przygotować odpowiedź na pozew i wnieść o oddalenie pozwu w całości.

Pobierz poniższy wzór odpowiedzi na pozew:

Odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor
Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Natomiast w uzasadnieniu odpowiedzi na pozew należy podnieść, że pozwany jest ojcem trójki dzieci, dodatkowo wychowuje pasierbicę.

Tu należy podać imiona dzieci, ich wiek oraz wskazać, że na córkę z pierwszego małżeństwa pozwany płaci alimenty w kwocie 500 zł miesięcznie. Dalej należy dodać, że pozwany otrzymuje wynagrodzenie za pracę, w kwocie najniższej krajowej. Na utrzymaniu ma dom/mieszkanie i ponosi wydatki związane z opłatami licznikowymi, czynszem itp. Tu należy zrobić wyliczenie stałych kosztów miesięcznych, z uwzględnieniem opłat za telewizję, telefon, internet.

Dalej należy odnieść się do Twoich zarobków. Zasadne będzie wskazanie, czy uzyskujesz dochody z pracy lub z innych źródeł.

Jeśli macie jakieś problemy zdrowotne, nieuregulowane długi, czy kredyty, to o tym również warto poinformować sąd w odpowiedzi na pozew.

Natomiast na koniec warto podnieść, że okoliczność, na którą powołuje się matka, czyli zbliżająca się komunia dziecka, nie uzasadnia potrzeby podwyższenia świadczeń alimentacyjnych, bowiem, jest to wydarzenie jednorazowe, przemijające, nie zaś stały, czy sukcesywny wydatek.

By nie być gołosłownym, do pisma dołączyć należy wyrok alimentacyjny na pierwszą córkę lub dowód wpłat, rachunki za mieszkanie i inne wydatki, zaświadczenie z pracy o wysokości wynagrodzenia lub wydruk z konta oraz inne dokumenty, które mogą wpłynąć na ocenę zdolności alimentacyjnej Twojego partnera.

magda.g odpowiedział 9 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Jak się obronić przed podwyższeniem alimentów? Piszę z prośbą o jakąkolwiek pomoc. Mój brat jest od kilku lat po rozwodzie i ma przyznane sądownie alimenty na dwóch synów.

W dniu wczorajszym dostał pozew o podwyższenie alimentów o 1000 zł. Brat jest załamany, bo regularnie płaci alimenty i oprócz tego dodatkowo przeznacza na dzieci pieniądze.

Od czego mamy zacząć? Czy w ogóle jest szansa na to, aby sąd nie zasądził mu tych alimentów? Co On ma w tym przypadku zrobić? Bardzo proszę o poradę, jakąkolwiek informację.

Pozdrawiam

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam serdecznie,

rzeczywiście podwyższenie alimentów o dochodzoną przez synów kwotę to duże obciążenie dla brata. Dlatego sąd nie musi przychylić się do wniosku synów lub może przyznać im rację jedynie częściowo.

Trzeba jednak pamiętać, że synowie brata, jako uprawnieni do alimentacji mogą wystosować kolejne roszczenie, domagając się podwyższenia alimentów. Jeśli brat nie zgadza się z ich roszczeniami lub uważa, że nie będzie w stanie udźwignąć wyższych alimentów, musi również zająć stanowisko w sprawie.

W tym momencie należy przygotować odpowiedź na pozew o podwyższenie świadczeń alimentacyjnych. W odpowiedzi na pozew brat może:

  • wnosić o oddalenie powództwa w całości wskazując, że roszczenie synów nie jest zasadnym, bowiem nie nastąpiła zmiana sytuacji ani po stronie zobowiązanego do alimentacji, ani po stronie synów (zmiana okoliczności, czyli zwiększenie dochodów brata lub potrzeb synów)
  • uznać powództwo w części, wnosząc o oddalenie pozwu w pozostałym zakresie (brat może zgodzić się na podwyższenie alimentów, np. o 100 zł na każdego z synów wskazując, że nie nastąpiła zmiana okoliczności uzasadniające podwyższenie świadczenia o wyższą kwotę)
  • uznać pozew i zgodzić się na podwyższenie alimentów.

Pisze Pani jednak, że pozew o podwyższenie alimentów rozczarował brata, dlatego powinien on wnosić o oddalenie pozwu.

W odpowiedzi na pozew (wzór do pobrania znajduje się poniżej), brat powinien złożyć zaświadczenie o dochodach, rachunki, zestawienie stałych wydatków oraz podnieść okoliczności, które uważa za ważne np. istnienie innych zobowiązań typu kredyty, problemy zdrowotne, potrzeba utrzymania nowej rodziny…

Odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor
Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Brat może również zgodzić się na podwyższenie alimentów o kwoty, które i tak przeznacza na synów z zastrzeżeniem, że jego wsparcie ograniczy się jedynie do wpłat alimentacyjnych.

Jednakże co najważniejsze brat musi się uspokoić, ochłonąć i dopiero odnieść do sprawy. Jeśli nie będzie w stanie sam obronić swoich racji, może zatrudnić pełnomocnika w osobie adwokata lub radcy prawnego, który przygotuje odpowiedź na pozew i stawi się w sądzie w wyznaczonym terminie, by reprezentować pozwanego na sprawie.

Ceg. odpowiedział 4 miesiące temu

Dzień dobry, piszę do pani w sprawie dotyczącej podwyższenia alimentów. W zeszłym tygodniu w czwartek odebrałem dokumenty z sądu, mam 14 dni na odpowiedź. Nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać, obecnie jestem bez pracy i nie wiem co mam zrobić. Obecnie płace alimenty w wysokości 400 zł, a moja była żona chce 850 zł.

Ola P. odpowiedział 4 miesiące temu

Witam!

nikt nie poruszył tego artykułu:
art. 135 k.r.o.

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

a więc przede wszystkim wysokość świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego no i właśnie faktycznych możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców dziecka. Przy czym nie chodzi tu o to, ile zarabia jeden czy drugi rodzic, tutaj w grę wchodzą raczej możliwości każdego z rodziców do zarobkowania. Jeśli mężczyzna dla przykładu jest zdrowy, ma wysokie kwalifikacje, a zarabia najniższą krajową, to sąd nie przymknie to oka :)

Oczywiście pozwany może wnosić o oddalenie powództwa w całości, jeśli sprawa dotyczy dziecka pełnoletniego, którego mogłoby się już same utrzymywać, ale tego nie robi. Wtedy żądanie oddalenie powództwa w całości lub w części należy uzasadnić, opisując sytuację pełnoletniego dziecka, czyli, że np. dziecko skończyło szkołę, ma zawód, który mogłoby wykonywać i zarabiać na własne utrzymanie.

Bez względu jednak na okoliczności, od 7 listopada 2019 roku złożenie odpowiedzi na pozew jest obowiązkowe. W otrzymanym pozwie sąd zawsze zaznacza termin na złożenie odpowiedzi na pozew i tego terminu trzeba się trzymać.

Patryk odpowiedział 4 miesiące temu

Czy oddalenie powództwa w całości zdarza się? czy sąd jeśli już próbuje wypośrodkować żądania matki z faktycznymi możliwościami finansowymi ojca? W odpowiedzi wniosłem o oddalenie powództwa i ciekaw jest jak do tego podchodzą sądy, ktoś coś?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Po zmianach przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) od dnia 7 listopada 2019 r. złożenie odpowiedzi na pozew jest obowiązkowe. O obowiązku tym oraz o terminie złożenia odpowiedzi pozwany jest informowany przy doręczeniu pozwu.

Złożenie odpowiedzi na pozew może przybrać różne wnioski i żądania, możesz wnioskować o oddalenie powództwa w całości, ale można też wnieść o oddalenie powództwa w części, wszystko zależy Patryku od Twoich możliwości zarobkowych i majątkowych.

A zgodnie z Art. 126. – [Ogólne warunki pism procesowych] – Kodeks postępowania cywilnego.

§ 1. Każde pismo procesowe powinno zawierać:

1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;

2) imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;

3) oznaczenie rodzaju pisma;

4) osnowę wniosku lub oświadczenia;

5) w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;

6) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;

7) wymienienie załączników.

Wzór takiego pisma zamieszczam poniżej:

Odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor
Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór
Waldek odpowiedział 4 miesiące temu

Czy złożenie odpowiedzi na pozew coś kosztuje? osobiście nie mam zbyt dużych możliwości zarobkowych i majątkowych, nie znam też usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentów, nie mamy ze sobą kontaktu, wyprowadziłem się do innego Państwa jeszcze przed narodzinami dziecka.

Obecnie wysokość świadczeń alimentacyjnych wynosi 700 zł, matka dziecka chce podnieść je na 1100 zł. Dodam, że nigdy nie uchylałem się od obowiązku alimentacyjnego. Wiem, że wraz z wiekiem koszty utrzymania dziecka rosną, jednak czy rosną tak szybko, żeby podnosić wysokość alimentów aż o 400 zł msc?

Piszecie, że można złożyć odpowiedź uchylając pozew w całości lub w części, jak chciałbym, tylko żeby wysokość alimentów pozostała na poprzednim poziomie, to co muszę odpisać? matka o nic innego się nie ubiega.

Chcę zapytać jeszcze o art 126 –

§ 1. Każde pismo procesowe powinno zawierać:
1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane;
2) imiona i nazwiska lub nazwy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
3) oznaczenie rodzaju pisma;
4) osnowę wniosku lub oświadczenia;
5) w przypadku gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów;
6) podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
7) wymienienie załączników.

Czyli odpowiedź na pozew należy sporządzić zgodnie z tymi przepisami?

Yetti odpowiedział 4 miesiące temu

witam, złożyłem odpowiedź do pozwu o podwyższenie alimentów, ale nie dostałem od miesiąca żadnej odpowiedzi z sądu, jak sprawdzić co się dzieje w sprawie? Aby sąd mógł określić możliwości zarobkowe strony pozwanej należy złożyć zaświadczenie o zarobkach tak? złożyłem je za ostatnie 3 miesiące, czy to wystarczyło?

Akurat ja znam potrzeby dziecka uprawnionego bo mam dziecko z inną partnerką w podobnym wieku, a to czego żąda matka dziecka, to o wiele za dużo. Mam jeszcze pytanie, bo było coś odnośnie zeznań świadków, kogo powołać na świadka ma prawo matka dziecka? czy będzie to rodzina strony przeciwnej czy moja?

Uli odpowiedział 4 miesiące temu

Witam, od kiedy jest obowiązek odpowiedzi na pozew?

Dawid odpowiedział 4 miesiące temu

Nowe przepisy weszły w życie 7 listopada 2019 r

zobowiązany odpowiedział 4 miesiące temu

Zgadza się, zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego złożenie odpowiedzi na pozew jest obowiązkowe od 7 listopada 2019 r . Możliwości zarobkowych i majątkowych sąd nigdy do końca nie pozna tak naprawdę, sąd może jedynie tylko próbować wstrzelić się w wysokość alimentów po zapoznaniu się dowodami, jakie rodzice przedłożą w pozwie o podwyższenie alimentów.

Z tego co wiem, każdy zobowiązany do alimentacji próbuje tych zarobkowych i majątkowych możliwości wskazać jak najmniej. W przypadku świadczeń alimentacyjnych i ustalaniu przez sąd ich wysokości ktoś zawsze ucierpi, albo będzie to dziecka i jego opiekun, albo osoba zobowiązana do płacenia alimentów.

Przeważnie sądy przychylniej patrzą na dziecko i jego opiekuna. No, chyba że zobowiązany nie unikał nigdy obowiązku alimentacyjnego, wtedy sędzia też bierze to pod uwagę. Co do usprawiedliwionych potrzeb dziecka to, czy takimi potrzebami będą wyjazdy na turnusy i wycieczki? czyli wyjazdy, na które dziecko tak naprawdę nie musi pojechać?

Pytam, bo moje możliwości zarobkowe są ograniczone ze względu na niedowład prawej ręki i nie zarabiam zbyt dużo… Jak (w przypadku strony pozwanej) bronić się przed podwyższeniem alimentów? tak jak pisałem, potrzeby dziecka, które wymieniła jego matka w pozwie, są dalekie od minimum, jakie dziecko powinno mieć zapewnione, skąd wycieczki, wyjazdy grupowe i turnusy? potrzeby dziecka, które ma 5 11 lat, są znacznie mniejsze.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Sąd zawsze bierze pod uwagę najważniejsze składowe, czyli: utrzymania dziecka (wyłącznie usprawiedliwionych potrzeb) i możliwości zarobkowe zobowiązanego do alimentacji. Co do zeznań świadków, to powołać ich może powód oraz pozwany.

Narcyz odpowiedział 1 miesiąc temu

Dzień dobry. Jak napisać oddalenie powództwa w całości na podwyższenie alimentów? man na imie Rafał i mam 38 lat, Moja była dziewczyna wniosła do sądu wniosek o podwyższenie alimentów z 400 zł do 700 zł, chcę wnieść sprzeciw i złożyć wniosek, żeby sąd nie podwyższył mi alimentów i uznał to za bezpodstawne, ponieważ córka ma 8 lat, mieszka razem z matką, ja jestem pozbawiony praw i nie utrzymuję kontaktu z córką, ponadto nie pracuję, pieniądze mam z MOPS-u, dorabiam przy zbieraniu jabłek i rodzinę mam za granicą, man przeszłość kryminalną w marcu opuściłem zakład karny po 1 roku pozbawienia wolności. Potrzebuję wzoru jak napisać do sądu odwołanie o żądanie oddalenia powództwa w całości. Dziękuję.

Twoja odpowiedź