Jak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów

Forum prawneKategoria: AlimentyJak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów
UżytkownikUżytkownik zapytał 11 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Chciałabym się dowiedzieć, jak napisać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów, obecnie płacę 200 zł, a mój były żąda ode mnie, żebym płaciła alimenty w kwocie 700 zł.

Jestem osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Mam orzeczoną niepełnosprawność, że nie mogę podjąć pracy. Ja chcę płacić alimenty, ale nie w takiej kwocie tylko co najwyżej 250 zł.

Jak powinna wyglądać odmowa podwyższenia alimentów?

Pozdrawiam!

Imię:
Beata

14 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam,

masz dwie możliwości.

Po pierwsze w odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów z kwoty 200 zł miesięcznie do 700 zł na miesiąc, możesz wnieść o oddalenie powództwa w całości z uwagi na niemożność realizacji obowiązku alimentacyjnego w kwocie wyższej niż dotychczas.

Druga możliwość, to uznanie powództwa do kwoty 250 zł miesięcznie i wniosek o oddalenie pozwu w pozostałym zakresie.

Odpowiedź na pozew powinna zabierać te same elementy, co każde pismo procesowe.

Zgodnie z zapisem art. 126 kodeksu postępowania cywilnego w odpowiedzi na pozew zawrzeć należy:

  • oznaczenie sądu
  • imiona i nazwiska stron, ich przedstawicieli i pełnomocników
  • oznaczenie rodzaju pisma
  • osnowę wniosku lub oświadczenia
  • w przypadku, gdy jest to konieczne do rozstrzygnięcia co do wniosku lub oświadczenia – wskazanie faktów, na których strona opiera swój wniosek lub oświadczenie, oraz wskazanie dowodu na wykazanie każdego z tych faktów
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika
  • wymienienie załączników.

Zatem pismo – odpowiedź na pozew rozpoczynasz, wpisując nazwę sądu oraz wydziału (Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich). Następnie podajesz dane dziecka i jego przedstawiciela ustawowego (ojca) oraz sygnaturę, którą sąd nadał przedmiotowej sprawie. Poniżej, na środku linijki wpisujesz nazwę pisma – tu: Odpowiedź na pozew.

Następnie w imieniu własnym, jako pozwana w sprawie składasz wniosek, tak jak napisałam na samym początku o oddalenie powództwa w całości, albo o oddalenie powództwa ponad kwotę 250 zł, w tym przypadku podnosząc, że do tej kwoty powództwo uznajesz.

Kolejnym etapem przygotowania odpowiedzi na pozew jest zwięzłe uzasadnienie, w którym należy podnieść wszelkie istotne dla rozstrzygnięcia sprawy okoliczności. Podajesz trudności zdrowotne oraz brak zatrudnienia, o nich więc powinnaś napisać. Zasadnym będzie również opisanie sytuacji materialno-bytowej, z podaniem kwot stałego utrzymania, opłat za mieszkanie, media, leki.

Każda okoliczność powinna być potwierdzona odpowiednim dokumentem (zaświadczenie o stanie zdrowia, orzeczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie z PUP o posiadaniu statusu osoby bezrobotnej, rachunki za mieszkanie, leki itp.).

Jeśli nadal nie wiesz jak sporządzić takie pismo, to zachęcam Cię do pobrania przykładowej odpowiedzi na pozew:

Odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor
Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Możesz również wnioskować, by sąd przeprowadził dowód z zeznań świadków – osób, które mają wiedzę na temat ważnych dla rozstrzygnięcia sprawy faktów.

Jeśli przygotowanie odpowiedzi na pozew może sprawić Ci duże trudności, to pamiętaj, że jako osoba niepełnosprawna i w trudnej sytuacji finansowej masz możliwość skorzystania z pomocy prawnej w punktach konsultacyjnych działających w każdej gminie w Polsce.

Ściśle powiązane artykuły:

AvatarKonrad G. odpowiedział 8 miesięcy temu

Czy mógłby ktoś zamieścić tu wzór odpowiedzi na pozew o podwyższenie alimentów? nie wiem od czego zacząć i nie wiem jak to napisać, mając wzór mógłbym się na nim wzorować i należycie taką odpowiedź przygotować, bardzo proszę żeby ktoś tu zamieścił wzór takiego pisma, zależy mi na czasie!

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj Konrad, jeśli nie wiesz jak powinno wyglądać takie pismo, to pobierz wzór, który zamieściliśmy w drugim poście.

AvatarKolender odpowiedział 8 miesięcy temu

Nie wszyscy o tym piszą, ale odpowiedź na pozew koniecznie trzeba złożyć w dwóch egzemplarzach razem z załącznikami (jeden pozew jest dla Sądu, a drugi jest dla strony przeciwnej, czyli dla powoda). Na samym końcu pisma, warto także wymienić załączniki, które dołączamy do odpowiedzi na pozew.

…i jeszcze jedna ważna rzecz, Sąd przesyłając nam pozew nadmieni, że musimy odpowiedź przesłać w ustalonym przez sąd terminie i nie możemy uchybić temu terminowi. Różne sądy dają różne terminy odpowiedzi, zwykle jest to 2 tygodnie.

Są też sądy, które nie wspominają, w jakim terminie należy przesłać odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów, wtedy odpowiedź należy złożyć przed pierwszym posiedzeniem.

Jakie szanse masz na oddalenie pozwu o podwyższenie alimentów? różnie bywa, raz udaje się oddalić pozew, a raz nie, a niekiedy dochodzi do porozumienia ze stroną przeciwną, najważniejsze jest właściwe sporządzenie odpowiedzi na pozew, bo na jej podstawie sąd dalej pokieruje sprawą.

Myślę, że warto pobrać powyższy przykład, żeby w ogóle wiedzieć jak się za to wszystko zabrać, w końcu chodzi tu o nie małe pieniądze, które co miesiąc będziemy musieli płacić :)

AvatarLidia odpowiedział 8 miesięcy temu

Moja koleżanka wniosła pozew o podwyższenie alimentów na dziecko, które ma 3 lata. Wiem, że koleżanka trochę naciągnęła koszty utrzymania dziecka, wcześniej jej były mąż płacił tylko 200 zł co miesiąc, ona złożyła pozew o 1500 zł co miesiąc, też chyba trochę przesadziła.

Były mąż nie chciał tyle zapłacić i walczył w sądzie o obniżenie tej kwoty, po kilku rozprawach sąd zdecydował się na alimenty w kwocie 800 zł na dziecko, z tego co wiem, to czynnikiem decydującym było to, że były mąż miał słabą pracę i miał dwoje innych dzieci na utrzymaniu z nową partnerką.

AvatarBogdan odpowiedział 8 miesięcy temu

Moja ex też wypisała mnóstwo rachunków, które co miesiąc musi płacić, kablówka, internet, czynsz i inne, tylko, że nie wszystkie te rachunki to utrzymanie dziecka, trochę przebarwiła wszystko i na siłę starała się wywalczyć jak najwyższe alimenty. W odpowiedzi na pozew też wymieniłem rachunki, które ja płacę.

Finalnie sąd podwyższył alimenty tylko 100 zł, wcześniej płaciłem 700 zł, sąd zasądził 800 zł. Nie jest źle, ex chciała podwyższenia alimentów do 1300 zł. Na szczęście sąd sprawiedliwie rozstrzygnął spór między nami. Ja na odpowiedź na pozew o podwyższenie miałem 7 dni. Miasto Katowice.

AvatarWeronika D. odpowiedział 8 miesięcy temu

Jestem matką, która wniosła o podwyższenie alimentów, były mąż wniósł odpowiedź, ale nie zgadzam się z tym co tam w tej odpowiedzi napisał, czy mogę zwrócić się do sąd, żeby były mąż dostarczył dowody na te wszystkie rachunki, które ponoć płaci? czy mogę prosić o dostarczenie dokumentów, które potwierdzają ponoszone przez niego wydatki? według mnie wydatki, które on ponosi są nieprawdziwe, co robić?

Avatarsylk odpowiedział 8 miesięcy temu

Czy mogę do wydatków w odpowiedzi na podwyższenie alimentów wpisać kredyt który mam i raty które płacę? planujemy z nową partnerką kupić mieszkanie wkrótce, czy mogę przyszłe raty kredytu hipotecznego wpisać w koszty? czy sąd weźmie je pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów?

Avatarroland odpowiedział 8 miesięcy temu

Dzień dobry, dziś otrzymał z sądu pismo, w którym sąd zobowiązuje mnie do:

zgłoszenia wszelkich wniosków dowodowych w terminie 7 dni pod rygorem ich pominięcia w przypadku uchybienia temu terminowi

Co to znaczy? czy mam dostarczyć kopie wydatków, które wpisałem w odpowiedzi na pozew?

AvatarTrzuskolas odpowiedział 8 miesięcy temu

Tak, wypisanie wydatków to nie wszystko, trzeba też do odpowiedzi na pozew dostarczyć załączniki w formie kopii wydatków, które ponosi się :) Ty tego nie zrobiłeś, więc pewnie sąd oczekuje na kopie rachunków itp.

AvatarKonrad G. odpowiedział 8 miesięcy temu

Mnie czeka teraz ustosunkowanie się do pozwu o alimenty, dostałem pismo z sądu.

AvatarTolek odpowiedział 7 miesięcy temu

Żona walczy o większą kasę, także jestem zmuszony sporządzić odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów, ponieważ uważam, że dostaje tyle pieniędzy na dziecko, że powinno jej spokojnie starczyć (1100 zł co miesiąc) + żona sama pracuje.

Jeśli chodzi o oznaczenie sądu, to wpisuję adres sądu z którego dostałem pozwu o podwyższenie alimentów? wiem, że wysokość alimentów zależy głównie od potrzeb uprawnionego, ale dokładnie wiem, że syn ma wszystko czego potrzebuje, chodzi na fakultety, jeździ na wycieczki, ma hobby i uprawia sport, pieniędzy naprawdę wystarcza…

Czy ta odpowiedź na podwyższ. alim. to pismo procesowe? czy muszę zapłacić jakieś pieniądze za złożenie odpowiedzi? i jeszcze raz zaznaczę, nie uchylam się od płacenia alimentów na dziecko, po prostu chcę być sprawiedliwie obciążany…

AvatarAgnieszka odpowiedział 7 miesięcy temu

Chodzi o podwyższenie alimentów o 450 zł. Mój partner ma jedną córkę z poprzedniego małżeństwa i płaci na nią 500 zł alimentów. Ma również drugą córkę, na którą płaci 450 zł i jej matka teraz chce podwyżki alimentów na córkę w kwocie 900 zł.

Uzasadniła to tym, że córka ma teraz komunie, że potrzebuje na abonament telefoniczny w kwocie 150 zł, dołączyła fakturę z trzema numerami, chce, żeby mój partner płacił za prąd gaz i czynsz, wszystko wyliczyła na 880 zł.

Czy to może spowodować podwyższenie alimentów? My mieszkamy razem, mamy córkę, a ja mam swoją córkę z pierwszego małżeństwa. Partner zarabia minimum krajowe.

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witaj,

uważam, że alimenty w kwocie 450 zł na dziecko w wieku około 8 lat, to wcale nie niska suma. Oczywiście, zdarzają się i alimenty wyższe, dużo wyższe. Jednak przy ustalaniu wysokości świadczenia alimentacyjne wziąć pod uwagę należy możliwości zobowiązanego i potrzeby dziecka.

Twój partner ma troje własnych dzieci i wychowuje wraz z Tobą Twoją córkę. Można by więc rzec, że w jego trosce leży częściowe utrzymanie czwórki dzieci. Przy zarobkach wynoszących na rękę mniej niż 2 000 zł wątpię, że sąd orzeknie zgodnie z wnioskiem pozwu, czyli podwyższy alimenty o całe 100 %.

Zasadnym jest jednak zajęcie stanowiska w sprawie.

Twój partner powinien przygotować odpowiedź na pozew i wnieść o oddalenie pozwu w całości.

Pobierz poniższy wzór odpowiedzi na pozew:

Odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor
Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Natomiast w uzasadnieniu odpowiedzi na pozew należy podnieść, że pozwany jest ojcem trójki dzieci, dodatkowo wychowuje pasierbicę.

Tu należy podać imiona dzieci, ich wiek oraz wskazać, że na córkę z pierwszego małżeństwa pozwany płaci alimenty w kwocie 500 zł miesięcznie. Dalej należy dodać, że pozwany otrzymuje wynagrodzenie za pracę, w kwocie najniższej krajowej. Na utrzymaniu ma dom/mieszkanie i ponosi wydatki związane z opłatami licznikowymi, czynszem itp. Tu należy zrobić wyliczenie stałych kosztów miesięcznych, z uwzględnieniem opłat za telewizję, telefon, internet.

Dalej należy odnieść się do Twoich zarobków. Zasadne będzie wskazanie, czy uzyskujesz dochody z pracy lub z innych źródeł.

Jeśli macie jakieś problemy zdrowotne, nieuregulowane długi, czy kredyty, to o tym również warto poinformować sąd w odpowiedzi na pozew.

Natomiast na koniec warto podnieść, że okoliczność, na którą powołuje się matka, czyli zbliżająca się komunia dziecka, nie uzasadnia potrzeby podwyższenia świadczeń alimentacyjnych, bowiem, jest to wydarzenie jednorazowe, przemijające, nie zaś stały, czy sukcesywny wydatek.

By nie być gołosłownym, do pisma dołączyć należy wyrok alimentacyjny na pierwszą córkę lub dowód wpłat, rachunki za mieszkanie i inne wydatki, zaświadczenie z pracy o wysokości wynagrodzenia lub wydruk z konta oraz inne dokumenty, które mogą wpłynąć na ocenę zdolności alimentacyjnej Twojego partnera.

Twoja odpowiedź