Witam, komornik mi zajął całą wypłatę, bo miałem zaległości 5.500 zł za alimenty i mam pytanie: czy może mnie zostawić bez środków do życia?? czy komornik może zabrać mi wszystkie pieniądze? bo wynajmuje kawalerkę i rachunki mam do zapłacenia a pensję mam 3.400 brutto.

Art. 1083 2 kpc

Zgodnie z art. 1083 § 2 k.p.c. wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.

Więc jeśli przeciw Tobie, wszczęte jest postępowanie egzekucyjne alimentacyjne, to niestety nie przysługuje Ci żadna kwota wolna od potrąceń, jeśli chodzi oczywiście o zajmowanie przez komornika środków pieniężnych na Twoim rachunku bankowego, o której mowa w art. 54 ust. 1 Prawa bankowego.

Komornik ma prawo zabrać z Twojego konta bankowego dosłownie każdą złotówkę jaka na nim się znajduje…

A ile komornik może zabrać z pensji w przypadku egzekucji zaległych alimentów?

Komornik z Twojej pensji może zabrać całą wysokość Twoich miesięcznych dochodów – jeśli chodzi o egzekucyjne ściąganie zaległych alimentów.

Jeśli natomiast, mowa o zajmowaniu pensji na rzecz alimentów, to komornik może ściągać aż 60% wysokości Twojego wynagrodzenia.

Przepisy w kwestii alimentów są tak restrykcyjne, ponieważ sąd za wszelką cenę będzie chronił interesy dziecka, a nie rodzica, który nie łoży na dziecko należycie…

Jeśli więc Twoje zarobki miesięcznie wynoszą 3.400 zł to komornik będzie mógł zająć aż 2040 zł. Jak to wyliczyć? to proste:

3.400 x 60% = 2040 zł – do dyspozycji pozostanie Ci 1360 zł na rękę (netto).

Nawet zarabiając minimalną krajową, komornik i tak zabierze 60% wynagrodzenia, dla dłużnika alimentacyjnego – to prawdziwy problem.

Koniecznie przeczytaj teraz o:

Udostępnień 0