Ile zabierze mi komornik na ALIMENTY? mam rachunki do zapłacenia • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Ile zabierze mi komornik na ALIMENTY? mam rachunki do zapłacenia

Witam, komornik mi zajął całą wypłatę, bo miałem zaległości 5.500 zł za alimenty i mam pytanie: czy może mnie zostawić bez środków do życia?? czy komornik może zabrać mi wszystkie pieniądze? bo wynajmuje kawalerkę i rachunki mam do zapłacenia a pensję mam 3.400 brutto.

Art. 1083 2 kpc

Zgodnie z art. 1083 § 2 k.p.c. wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.

Więc jeśli przeciw Tobie, wszczęte jest postępowanie egzekucyjne alimentacyjne, to niestety nie przysługuje Ci żadna kwota wolna od potrąceń, jeśli chodzi oczywiście o zajmowanie przez komornika środków pieniężnych na Twoim rachunku bankowego, o której mowa w art. 54 ust. 1 Prawa bankowego.

Komornik ma prawo zabrać z Twojego konta bankowego dosłownie każdą złotówkę jaka na nim się znajduje…

A ile komornik może zabrać z pensji w przypadku egzekucji zaległych alimentów?

Komornik z Twojej pensji może zabrać całą wysokość Twoich miesięcznych dochodów – jeśli chodzi o egzekucyjne ściąganie zaległych alimentów.

Jeśli natomiast, mowa o zajmowaniu pensji na rzecz alimentów, to komornik może ściągać aż 60% wysokości Twojego wynagrodzenia.

Przepisy w kwestii alimentów są tak restrykcyjne, ponieważ sąd za wszelką cenę będzie chronił interesy dziecka, a nie rodzica, który nie łoży na dziecko należycie…

Jeśli więc Twoje zarobki miesięcznie wynoszą 3.400 zł to komornik będzie mógł zająć aż 2040 zł. Jak to wyliczyć? to proste:

3.400 x 60% = 2040 zł – do dyspozycji pozostanie Ci 1360 zł na rękę (netto).

Nawet zarabiając minimalną krajową, komornik i tak zabierze 60% wynagrodzenia, dla dłużnika alimentacyjnego – to prawdziwy problem.

Koniecznie przeczytaj teraz o:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...


9 komentarzy

 1. Izabela

  Witam serdecznie. Mój partner od 18 lat płaci alimenty na syna. Półtora roku temu zmieniał miejsce zamieszkania i przez dwa miesiące nie pracował. Pobierał zasiłek i w lutym 2017 roku podjął pracę. Komornik pobierał alimenty z zasiłku, dodatku z Urzędu Pracy i z wynagrodzenia.

  W czerwcu 2017 roku spłacił zaległe alimenty i już od lipca 2017 alimenty są płacone regularnie, a mianowicie zakład pracy każdego 10go kolejnego miesiąca przelewa alimenty na konto komornika.

  Partner ma długi i ma 4 komorników na koncie bankowym, w tym jeden komornik to ta sama osoba która zabiera alimenty. Dnia 8go czerwca 2018 roku na konto wpłynęła wypłata w kwocie 1440,00 zł, bank zablokował na koncie kwotę 833,50 gdyż dostał od komornika dwa identycznie pisma, iż ma zabrać pieniądze na poczet zaległych alimentów.

  Dodam iż zakład pracy regularnie 8-go czerwca wysłał komornikowi alimenty. Dzisiaj czyli 11-go czerwca dowiedzieliśmy się iż pieniądze w kwocie 833,50 które rzekomo miały być na poczet zaległych alimentów zostały przelane na konto banku w którym partner ma niespłacony kredyt. Co zrobić w takiej sytuacji.

 2. on58

  Witam. Mam zajęcie komornicze, komornik zajął mi konto na kwotę 8.000 zł (z czego otrzymał już 2.000) i od dwóch miesięcy zabiera mi połowę wynagrodzenia. Zostaje mi około 1400 zł (pensja obciążona jest tez ratą z PKZP w wysokości 250 zł). Jestem po rozwodzie i mam nałożony obowiązek alimentacyjny w wysokości 1.200 zł (po 600 zł na dziecko). Po opłaceniu alimentów zostaje mi się zaledwie 200 zł. Co mogę zrobić by komornik pobierał mniejszą kwotę, tak bym mógł chociaż w jakiś sposób egzystować?

 3. Jarek

  „Zachęcam więc do zadawania dodatkowych pytań pod artykułem w KOMENTARZU – odpowiadam w ciągu 10 minut.”
  11/06/2018 – brak odpowiedzi
  27/06/2018 – brak odpowiedzi
  …chyba, że nie minęło 10 minut

 4. Janina Gołębiecka

  Janina Gołębiecka

  A więc masz egzekucję z konta bankowego i komornik zajął Ci całą kwotę na nim zgromadzoną. Niestety komornik miał do tego prawo, ponieważ jak się domyślam, Twój dług ma charakter alimentacyjny. Gdybyś miał inne długi, nie związane z alimentami, to komornik musiałby Ci na koncie bankowym co miesiąc pozostawić kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1575 zł.

  Co mogę zrobić by komornik pobierał mniejszą kwotę? Po pierwsze powinieneś złożyć wniosek do sądu o zmniejszenie kwoty alimentów, ponieważ tak naprawdę nie masz z czego żyć, po drugie przydałby się także wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji komorniczej, ponieważ tocząca się egzekucja uniemożliwia Ci funkcjonowanie w życiu codziennym.

  Musisz pamiętać, że długi alimentacyjne są traktowane w sposób szczególny z naciskiem na dobro dzieci, na które łożysz.

 5. Jaroslaw

  W czerwcu b.r. nie zapłaciłem alimentów na rzecz córki, które powinienem uiścić do 10-tego czerwca. W dniu 09 lipca otrzymałem informacje z banku o zajęciu komorniczym. Czy komornik miał prawo od razu zająć konto bankowe?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o dłużników alimentacyjnych, to organ egzekucyjny działa w takich sprawach nad wymiar sprawnie…

 6. Witold

  Mam zadłużenie alimentacyjne w wysokości 24 tys., a do tego mam w podobnej kwocie 24tys odsetki, moje pytanie: czy idzie umorzyć te odsetki? BARDZO proszę o kontakt.

 7. alimenciarz

  Jeśli komornik zabiera całość z wypłaty to uważam, że to może być łamanie praw człowieka i to bez względu czy to alimenty czy cokolwiek innego, jak można odebrać wszystko, przecież człowiek musi jeść ile można chodzić do pracy bez jedzenia? w ten sposób powstaje blednę koło, jeśli ktoś ma taki problem proszę o kontakt m.dom.80@wp.pl to jest łamanie konstytucji i praw człowieka…

 8. medyd

  Alimenty to tragedia. Nie każdy zarabia jak poseł. Mój szwagier powiesił się z tego powodu. Brak pracy ciągłe nachodzenie komornika.

NAPISZ KOMENTARZ