Ile zabierze mi komornik na ALIMENTY? mam rachunki do zapłacenia

wychodzenie-z-długów-porady

Witam, komornik mi zajął całą wypłatę, bo miałem zaległości 5.500 zł za alimenty i mam pytanie: czy może mnie zostawić bez środków do życia?? czy komornik może zabrać mi wszystkie pieniądze? bo wynajmuje kawalerkę i rachunki mam do zapłacenia a pensję mam 3.400 brutto.

Art. 1083 2 kpc

Zgodnie z art. 1083 § 2 k.p.c. wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.

Więc jeśli przeciw Tobie, wszczęte jest postępowanie egzekucyjne alimentacyjne, to niestety nie przysługuje Ci żadna kwota wolna od potrąceń, jeśli chodzi oczywiście o zajmowanie przez komornika środków pieniężnych na Twoim rachunku bankowego, o której mowa w art. 54 ust. 1 Prawa bankowego.

Komornik ma prawo zabrać z Twojego konta bankowego dosłownie każdą złotówkę jaka na nim się znajduje…

A ile komornik może zabrać z pensji w przypadku egzekucji zaległych alimentów?

Komornik z Twojej pensji może zabrać całą wysokość Twoich miesięcznych dochodów – jeśli chodzi o egzekucyjne ściąganie zaległych alimentów.

Jeśli natomiast, mowa o zajmowaniu pensji na rzecz alimentów, to komornik może ściągać aż 60% wysokości Twojego wynagrodzenia.

Przepisy w kwestii alimentów są tak restrykcyjne, ponieważ sąd za wszelką cenę będzie chronił interesy dziecka, a nie rodzica, który nie łoży na dziecko należycie…

Jeśli więc Twoje zarobki miesięcznie wynoszą 3.400 zł to komornik będzie mógł zająć aż 2040 zł. Jak to wyliczyć? to proste:

3.400 x 60% = 2040 zł – do dyspozycji pozostanie Ci 1360 zł na rękę (netto).

Nawet zarabiając minimalną krajową, komornik i tak zabierze 60% wynagrodzenia, dla dłużnika alimentacyjnego – to prawdziwy problem.

Koniecznie przeczytaj teraz o:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
12 komentarzy w “Ile zabierze mi komornik na ALIMENTY? mam rachunki do zapłacenia”
 1. Avatar

  Witam serdecznie. Mój partner od 18 lat płaci alimenty na syna. Półtora roku temu zmieniał miejsce zamieszkania i przez dwa miesiące nie pracował. Pobierał zasiłek i w lutym 2017 roku podjął pracę. Komornik pobierał alimenty z zasiłku, dodatku z Urzędu Pracy i z wynagrodzenia.

  W czerwcu 2017 roku spłacił zaległe alimenty i już od lipca 2017 alimenty są płacone regularnie, a mianowicie zakład pracy każdego 10go kolejnego miesiąca przelewa alimenty na konto komornika.

  Partner ma długi i ma 4 komorników na koncie bankowym, w tym jeden komornik to ta sama osoba która zabiera alimenty. Dnia 8go czerwca 2018 roku na konto wpłynęła wypłata w kwocie 1440,00 zł, bank zablokował na koncie kwotę 833,50 gdyż dostał od komornika dwa identycznie pisma, iż ma zabrać pieniądze na poczet zaległych alimentów.

  Dodam iż zakład pracy regularnie 8-go czerwca wysłał komornikowi alimenty. Dzisiaj czyli 11-go czerwca dowiedzieliśmy się iż pieniądze w kwocie 833,50 które rzekomo miały być na poczet zaległych alimentów zostały przelane na konto banku w którym partner ma niespłacony kredyt. Co zrobić w takiej sytuacji.

 2. Avatar

  Witam. Mam zajęcie komornicze, komornik zajął mi konto na kwotę 8.000 zł (z czego otrzymał już 2.000) i od dwóch miesięcy zabiera mi połowę wynagrodzenia. Zostaje mi około 1400 zł (pensja obciążona jest tez ratą z PKZP w wysokości 250 zł). Jestem po rozwodzie i mam nałożony obowiązek alimentacyjny w wysokości 1.200 zł (po 600 zł na dziecko). Po opłaceniu alimentów zostaje mi się zaledwie 200 zł. Co mogę zrobić by komornik pobierał mniejszą kwotę, tak bym mógł chociaż w jakiś sposób egzystować?

 3. Avatar

  „Zachęcam więc do zadawania dodatkowych pytań pod artykułem w KOMENTARZU – odpowiadam w ciągu 10 minut.”
  11/06/2018 – brak odpowiedzi
  27/06/2018 – brak odpowiedzi
  …chyba, że nie minęło 10 minut

 4. Avatar
  Janina Gołębiecka

  A więc masz egzekucję z konta bankowego i komornik zajął Ci całą kwotę na nim zgromadzoną. Niestety komornik miał do tego prawo, ponieważ jak się domyślam, Twój dług ma charakter alimentacyjny. Gdybyś miał inne długi, nie związane z alimentami, to komornik musiałby Ci na koncie bankowym co miesiąc pozostawić kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1575 zł.

  Co mogę zrobić by komornik pobierał mniejszą kwotę? Po pierwsze powinieneś złożyć wniosek do sądu o zmniejszenie kwoty alimentów, ponieważ tak naprawdę nie masz z czego żyć, po drugie przydałby się także wniosek dłużnika o ograniczenie egzekucji komorniczej, ponieważ tocząca się egzekucja uniemożliwia Ci funkcjonowanie w życiu codziennym.

  Musisz pamiętać, że długi alimentacyjne są traktowane w sposób szczególny z naciskiem na dobro dzieci, na które łożysz.

 5. Avatar

  W czerwcu b.r. nie zapłaciłem alimentów na rzecz córki, które powinienem uiścić do 10-tego czerwca. W dniu 09 lipca otrzymałem informacje z banku o zajęciu komorniczym. Czy komornik miał prawo od razu zająć konto bankowe?

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o dłużników alimentacyjnych, to organ egzekucyjny działa w takich sprawach nad wymiar sprawnie…

 6. Avatar

  Mam zadłużenie alimentacyjne w wysokości 24 tys., a do tego mam w podobnej kwocie 24tys odsetki, moje pytanie: czy idzie umorzyć te odsetki? BARDZO proszę o kontakt.

 7. Avatar
  alimenciarz

  Jeśli komornik zabiera całość z wypłaty to uważam, że to może być łamanie praw człowieka i to bez względu czy to alimenty czy cokolwiek innego, jak można odebrać wszystko, przecież człowiek musi jeść ile można chodzić do pracy bez jedzenia? w ten sposób powstaje blednę koło, jeśli ktoś ma taki problem proszę o kontakt m.dom.80@wp.pl to jest łamanie konstytucji i praw człowieka…

 8. Avatar

  Alimenty to tragedia. Nie każdy zarabia jak poseł. Mój szwagier powiesił się z tego powodu. Brak pracy ciągłe nachodzenie komornika.

 9. Avatar

  Dzień dobry, mam dwóch komorników o alimenty, czy moja była żona mogła iść w tej sprawie do dwóch komorników? czy tylko jeden komornik może prowadzić tą sprawę? proszę o kontakt i radę, bo nie wiem jakim prawem prowadzi moje alimenty dwóch komorników. Mogę złożyć skargę i aby całe moje zadłużenie alimentacyjne zabierał mi jeden komornik?

 10. Avatar

  W sierpniu wyprowadziłem się z domu ponieważ się rozwodzę. Żona założyła sprawę jak i o rozwód, tak i skierowała sprawę do komornika, ponieważ nie płaciłem alimentów mimo tego, że rozmawiałem z nią, aby poczekała jak wyjdę na prostą i zacznę te alimenty płacić.

  Skutek jest taki, że komornik nie zajął mi pensji lecz moje konto bankowe na sumę 5 210 zł gdzie na konto wpływa mi wynagrodzenie 3500 zł i płacę swoje zobowiązania, więc zostałem bez środków do życia.

  Pytanie mam jedno: czy komornik nie musi zweryfikować jakie są moje dochody i czy stać mnie na zapłacenie takich pieniedzy? i czy może tyle zabrać mimo, że zarabiam o wiele mniej?

 11. Avatar

  Mam komornika w 3 sprawach, komornik zabiera mi połowę wynagrodzenia, z racji tego, iż nie wystarcza mi na pokrycie całych alimentów, komornik ściągnie mi też kwotę na alimenty? Kto pierwszy otrzyma pieniądze. Czy alimenty czy wierzyciele? Jest to bardzo ważne, gdyż moje niepełnosprawne dziecko bardzo potrzebuje tych alimentów.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *