Komornik zajął całą kwotę z konta bankowego za alimenty?!

Komornik zablokował konto bankowe i nie zostawił nawet kwoty wolnej od zajęcia a dług jest za alimenty, a kiedy dzwonie do komornika twierdzi, że nic nie zostawi i całą kwotę potrąca z konta, teraz zostałem bez środków do życia, a wcześniej miałem taką sytuację i pozostawiono mi 1530 zł, które mogłem wybrać z bankomatu. Czy przy alimentach jest kwota wolna od zajęcia?


Komornik zajął całą kwotę z konta bankowego za alimenty

Witaj, przy alimentach w przypadku zajęcia konta bankowego, kwota wolna od zajęcia komorniczego nie istnieje, a więc komornik miał prawo zająć Ci każdą złotówkę i każdy grosz który znajdował się na Twoim koncie bankowym/kontach bankowych.

Warto w tym miejscu przywołać:

Art. 1083. Ograniczenie egzekucji świadczeń alimentacyjnych

§ 2. Wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.

Niestety prawo w żaden sposób nie chroni dłużników alimentacyjnych, tu na czele stawiane jest dobro dziecka/dzieci które alimenty mają zasądzone.

Egzekucja z wynagrodzenia przy alimentach

Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to w przypadku kiedy komornik prowadzi egzekucję z wynagrodzenia za pracę na rzecz aliemntów, ma wtedy zastosowanie art. 87 § 3 kodeksu pracy.

Art. 87. § 1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,

A więc w przypadku egzekucji świadczenia alimentacyjnego z wynagrodzenia, komornik może zająć aż 3/5 jego wysokości. Co jeszcze warto wspomnieć, to to, że przy egzekucji alimentów nie występuje kwota wolna od zajęcia, która w innych przypadkach wynosi wysokość minimalnej krajowej na dany rok.

Jeśli więc dłużnik alimentacyjny ma wypłatę w wysokości minimalnej krajowej, to i tak komornik będzie mógł zająć 3/5 tego wynagrodzenia.

Trzeba też pamiętać, że wszystkie inne dodatkowe świadczenia pracownicze jak:

 • tzw. „trzynastka”,
 • nagrody z zakładowego funduszu,
 • bądź świadczenie urlopowe tzw. „wczasy pod gruszą”

…podlegają egzekucji w pełni wysokości.

Jak więc widzisz, nawet w przypadku kiedy komornik egzekwując na Tobie zaległe alimenty, miał prawo zająć z Twojego konta bankowe wszystko, a w przypadku egzekucji z wynagrodzenia, komornik może zająć Ci nawet 3/5 wynagrodzenia, a kwota wolna od zajęcia komorniczego nie występuje.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

5 komentarzy w “Komornik zajął całą kwotę z konta bankowego za alimenty?!”
 1. Dzień dobry, właśnie szukałem odpowiedzi na pytanie: czy przy alimentach jest kwota wolna od zajęcia, nie ukrywam, że odpowiedź jaką tu znalazłem rozczarowała mnie, bo ciężko będzie mi połączyć koniec końcem, jeśli komornik zajął wszystko na koncie bankowym (blokada na całą sumę) + zarabiają minimalną krajową zostanie mi z niej potrącone aż 60% wynagrodzenia, za co mam żyć? za co mam płacić rachunki? myślę, że kwota wolna przy alimentach powinna być taka sama jak przy innego rodzaju długach, w końcu dług to dług prawda?

 2. Witam, czy z najniższego wynagrodzenia można potrącić alimenty? piszecie, że komornik ma prawo, ale gdzieś na forum czytałam, że kwota wolna jest nie do ruszenia przez komornika, tylko nie wiem jakiego długu to dotyczyło, czy alimentów czy innych długów. Proszę o potwierdzenie czy z najniższego wynagrodzenia można potrącić na alimenty.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, przy długach innych niż alimentacyjne rzeczywiście komornik musi stosować się do kwoty wolnej, natomiast przy długach z tytułu alimentów, kwota wolna nie istnieje, ani w przypadku konta bankowego, ani w przypadku minimalnego wynagrodzenia za pracę. Pozdrawiam!

 3. Witam, mam zablokowane konto bankowe przez komornika za wcześniejsze nie płacenie alimentów, na moje konto wpływają tylko same środki świadczeń socjalnych ( tj. 500+ rodzinne i wychowawcze), mimo to zauważyłam, że komornik po parę groszy podbiera mi z konta, czy w ogóle tak można? płacę alimenty regularnie bezpośrednio w kancelarii. I czy komornik tak może robić? jak to załatwić?

 4. Mam wyrok alimentacyjny z 1997 roku, w którym sama podstawa wynosi ok. 30.000 złotych, ale odsetki pomnażają ten dług na ok.110.000 złotych. Ostanio komornik zajął mi konto bankowe w całości, nie uznając mi kwoty wolnej od zajęcia, a ponieważ pracuję na samozatrudnieniu, musiałem pożyczać pieniądze na zapłatę Zus-u i podatku dochodowego, oraz Vat. Z moimi dziećmi o umorzeniu egzekucji komorniczej dogadać się nie mogę ,a komornik/asesor śmieje mi się w twarz i każe składać do Sądu skargę na jego działania. Co zrobić w takiej sytuacji?

Comments are closed.