Ile komornik może zabrać z trzynastki? [ODPOWIEDŹ]

Jak zajęcie komornicze wynagrodzenia działa w przypadku 13 pensji? zwanej w moim zakładzie pracy jako nagroda/premia roczna? Bardzo proszę o poradę prawną i szczegółowe wyjaśnienia, ile komornik może zabrać z trzynastki, czy w ogóle zabranie 13 pensji jest zgodne z prawem? dziękuję.


Trzynastka a komornik

Witam, niestety, w przypadku, kiedy dochodzi do zajęcia wynagrodzenia za pracę w toku prowadzonej egzekucji komorniczej, dłużnik musi liczyć się z faktem, że potrąceniom podlegać będzie nie tylko jego płaca zasadnicza, ale również wszelkie dodatki takie jak roczna nagroda czy tzw. trzynastka.

Bowiem, w myśl obowiązujących zasad wynagrodzenie za pracę, to nie tylko płaca zasadnicza, lecz również stałe i zmienne dodatki m.in.:

 • premie roczne,
 • premie kwartalne,
 • nagrody,
 • wypracowana prowizja.

Wraz z wynagrodzeniem za pracę egzekucji podlegać będą również:

 • dodatkowa pensja (trzynastka),
 • nagrody jubileuszowe,
 • ekwiwalent za niewykorzystany urlop,
 • odprawy,
 • odszkodowania itp.

Jednakże potrącenie innych elementów niż płaca zasadnicza musi przebiegać zgodnie z regulacjami zawartymi w przepisach ustawy kodeks pracy z nieuwzględnieniem kwot wolnych od zajęcia. O tym napiszę poniżej.

Egzekucja z wynagrodzenia za pracę, ile może zabrać komornik?

O egzekucji z wynagrodzenia za pracę mówią przepisy kodeksu pracy art. 87 i następne.

I tak zgodnie z zapisem § 1 i 3 art. 87 kodeksu pracy potrącenia z wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy od osób fizycznych mogą być dokonywane:

 • do wysokości trzech piątych wynagrodzenia w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych
 • do wysokości połowy wynagrodzenia w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – co ma miejsce w twoim przypadku.

Jednakże przy potrąceniu należności innych niż alimentacyjne w dyspozycji dłużnika pozostać musi kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, która obecnie wynosi 1 530 zł netto.

Natomiast przy egzekucji długów alimentacyjnych zajęciu podlega aż 60% (3/5) wypracowanej pensji – tak art. 87 i 871 niniejszej ustawy.

Zatem, jak już wiesz, przy egzekucji długu z wynagrodzenia za pracę komornik może zająć aż 50% płacy zasadniczej.

A ile może zabrać komornik z dodatków do pensji i tzw. trzynastki?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli trzynasta pensja, o którą pytasz i należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

W przypadku egzekucji innych długów niż alimentacyjne dodatki do pensji podlegają ochronie na zasadach opisanych powyżej.

Egzekucja komornicza z trzynastki

Niestety tak jak napisałam, w przypadku realizacji zajęcia w miesiącu, w którym dojdzie do wypłaty trzynastej pensji, czy innego dodatku do płacy zasadniczej musisz liczyć się z faktem, że pełnej kwoty nie otrzymasz, lecz część z niej zostanie potrącona i przekazana komornikowi.

Zajęcie premii, dodatków, trzynastki nastąpi z uwzględnianiem kwoty wolnej od zajęcia i minimalnej płacy zasadniczej.

Zatem w danym miesiącu wynagrodzenie zasadnicze plus nagroda, czy inne świadczenie w kwocie netto zostaną zsumowane, a następnie podzielone na pół.

Do wypłaty zostanie przekazana kwota 50% sumy z wynagrodzenia netto i trzynastki pomniejszonej o składki ZUS i zaliczkę na podatek dochodowy.

Pytasz, czy pracodawca powinien poinformować cię o zajęciu trzynastki. Z tego, co wiem, to na pracodawcy nie ciąży podobny obowiązek.

Wiedz, że jest on tylko „narzędziem” w rękach komornika i zobowiązany jest realizować zajęcie, po tym, jak otrzymał stosowne pismo od komornika.

Twój pracodawca nie może działać dowolnie, ponieważ grożą mu konsekwencję prawne w razie niezastosowania się do postanowienia komornika o zajęciu wynagrodzenia za pracę dłużnika. Zresztą o obowiązkach pracodawcy wobec komornika <— pisałam tutaj.

O egzekucji z wynagrodzenia za pracę ty również zostałaś poinformowana. Zatem wiesz już, na jakiej podstawie i do jakiej kwoty prowadzona jest egzekucja.

eeeJeśli zostanie dokonane potrącenie nagrody rocznej (trzynasta pensja), pewnością dowiesz się o tym z tzw. paska, który pracodawca musi wydać każdemu pracownikowi, nawet jeśli jego nagrodzenie za pracę przesyłane jest na wskazany rachunek.

Na pasku wypłaty znajdziesz informacje nie tylko o wysokości płacy zasadniczej, ale również o wysokości odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, chorobowe, emerytalne, o zaliczkach na podatek dochodowych oraz potrąceniach.

Jeśli nadal będziesz mieć wątpliwości co do sposobu dokonanych wyliczeń, możesz udać się z zapytaniem do pań z księgowości.

Jednakże tak jak napisałam składniki wynagrodzenia, o które pytasz oraz tzw. trzynasta pensja mogą być w toku postępowania zajęte i potrącone wraz z pensją do wysokości 1/2 części.

Zdaję sobie sprawę z tego, że potrącenia z 13 pensji są bardzo irytujące, bo człowiek czeka cały rok na trzynastkę, gdzie nagle okazuje się, że tak naprawdę całej 13 pensji nie otrzymamy.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

17 komentarzy w “Ile komornik może zabrać z trzynastki? [ODPOWIEDŹ]”
 1. Witam, pracuję jako sprzątaczka w szkole, na rękę dostaje 1600 zł. Na dniach otrzymam tzw trzynastkę. Chciałabym się dowiedzieć, czy przy zajęciu komorniczym innym niż alimentacyjnym księgowa ma prawo zająć całość trzynastki? (twierdzi że tak). Czytając różne art. i kodeks pracy zajecie całości podlega jedynie zajęcie alimentacyjne…?!

  1. Janina Gołębiecka

   Księgowej nie chodziło o to, że zostanie zajęte całe Twoje wynagrodzenie, a o to, że trzynastka którą otrzymasz powiększy kwotę Twojego wynagrodzenia w danym miesiącu, co oznacza, że cała Twoja trzynastka zostanie przez komornika zajęta, oczywiście otrzymasz kwotę wolną od zajęcia, ale kwota trzynastki niestety zostanie zajęta przez komornika w całości.

 2. Moja pensja wynosi 2028 zł netto z tego co miesiąc księgowa przelewa komornikowi alimenty 1 000 zł + koszty komornicze 80zł. Mam również zajęcia komornicze z tytułu zadłużeń kredytowych, ale za mało zarabiam żeby egzekucja była skuteczna.

  W lutym otrzymam trzynastkę i chciałem zapytać ile z niej otrzymam? Moja księgowa w pracy uważa, że dostanę tylko połowę trzynastki, ale ja uważam, że powinienem dostać więcej ponieważ – co miesiąc po potrąceniu alimentów dostaje około 950 zł, to jeżeli w lutym mój dochód wyniesie 2028 + trzynastka około 1800zł to razem 3828zł z tego za alimenty odjąć 1028 zł zostaje 2800zł z tego musi zostać minimalna kwota wolna od zajęć komorniczych 1634 zł , a następnie kwota po odjęciu minimalnej to -2800-1634 =1166zł i dopiero z tej kwoty w/g mojej wiedzy 50% można przekazać komornikowi na inne zadłużenia, czyli jeszcze oprócz minimalnej pensji powinienem jeszcze dostać 1166:2=584zł.

  Czyli razem 1634+584=2218 zł. A księgowa chce mi wypłacić tak jak zawsze po potrąceniach 950zł + połowę trzynastki 900 zł razem 1850 zł. I mam jeszcze pytanie: jak można egzekwować jeżeli księgowa błędnie przekaże komornikowi więcej środków pieniężnych niż może? zgłosić do pipu czy do sądu pracy? bo już wcześniej miałem takie sytuacje, jak odzyskać te pieniądze? Pozdrawiam.

 3. Witam, mam takie pytanie, pracuje od 6 lat w urzędzie miasta i mam zajęcie komornicze, przez te 6 lat wydział finansów zawsze przelewa na konto komornika przysługiwaną 13 pensję, w tym roku otrzymałem 13 pensje do ręki, pomyślałem sobie że już spłaciłem komornika lub że przepisy się zmieniły, że komornik mi tego nie zabrał.

  Ale dziś nadszedł dzień wypłaty i się okazuje, że ta 13 tą pensje która mi wypłacił zabrali mi z pensji, bo przez pomyłkę pani z finansów która zapomniała wysłać 13 na konto komornika wypłacił mi do ręki. Czy jest takie prawo przez pomyłkę teraz zabrać mi to z wypłaty?

 4. Pracuje w urzędzie miasta i od 6 lat, mam zabieraną 13 pensje na konto komornika, w tym roku pani z finansów się pomyliła i przyznała mi 13 pensje do ręki zamiast przelać komorników, teraz otrzymałem wynagrodzenie za pracę, ale z tego wynagrodzenia pani z finansów bez poinformowania mnie przesłała to na konto komornika, czy miała takie prawo? Bo przecież to był jej błąd że tej 13 nie przelał

 5. Trzynastka

  Mam komornika za telefon stacjonarny z 2014r. jestem na emeryturze, otrzymuję 505zł z ZUSu i z MOPSu kryterium jest 701 – to tą różnice mi dopłacają. Dostałem pismo, że mam za mało żeby komornik mi coś zabierał, ale w maju prawdopodobnie dostaniemy my emeryci i renciści po 1100 taką trzynastkę, pytanie czy komornik może mi wziąć?

 6. Mam zajęcie komornicze. 1 marca otrzymałam wypłatę za pracę pomniejszoną o zajęcie komornicze (najniższa krajowa), 6 marca były wypłacane trzynastki. Pani księgowa przelała całą trzynastkę na konto komornika i nie otrzymałam nic. Czy miała takie prawo? We wrześniu mam mieć nagrodę jubileuszową. Czy również cała nagroda zostanie przelana do komornika?

 7. Cóż za stronnicze podejście do sprawy.

  “Zdaję sobie sprawę z tego, że potrącenia z 13 pensji są bardzo irytujące, bo człowiek czeka cały rok na trzynastkę, gdzie nagle okazuje się, że tak naprawdę całej 13 pensji nie otrzymamy”.

  Proszę pomyśleć jakie irytujące jest to dla wierzyciela, który przeważnie czeka latami na zwrot swoich należności, o ile w ogóle kiedykolwiek je otrzyma.

  1. Uważaj żeby Ci żyłka w tyłku nie pękła. To dopiero będzie irytacja.

 8. Witam, jak wypłata 13 pensji na konto przy zajęciu komorniczym i zajęciu konta bankowego? Jak wygląda kwota wolna od potrącenia w tym momencie skoro wynagrodzenie jest pod ochroną a połowa tej kwoty została przekazana do komornika a bank i tak zablokował środki?

 9. Witam. Mój problem polega na tym, że mam zajęcie komornicze, chociaż jestem na najniższej krajowej – pracuje w szkolnictwie i mam wszystkie dodatki, oraz 13 pensję i od dwóch lat nic z dodatków nie dostaje, ani 13 pensji wszystko zostaje zabrane w 100%.

  Zajęcie mam za niespłaconą pożyczkę w banku. Proszę mi pomoc i napisać czy powinnam coś z tych dodatków otrzymać? jeśli tak to jaki % i czy 13 pensja powinna być zabrana w 100 % czy powinnam coś z niej otrzymać?

 10. Mam pytanie czy komornik zabierze emerytom ta trzynastkę całą czy część?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, z tego co słyszałam, to trzynastka dla emeryta chroniona jest przed zajęciem komorniczym i nawet jeśli miałbyś tego komornika na koncie, czy emeryturze, to nie będzie on mógł zająć z trzynastki nawet jednego grosza :)

 11. Witam, jestem emerytem, mam dostać bonus od Państwa w formie trzynastej emerytury, bardzo fajna wiadomość, tylko szkoda, że mam komornika na emeryturze. Stąd pytanie do Pani: czy komornik może zająć trzynastą emeryturę?

  1. Janina Gołębiecka

   Trzynasta emerytura ma być wolna od zajęcia komorniczego.

 12. Czy trzynasta emerytura będzie wolna od zajęcia komorniczego? bo gdzieś czytałem ze świadczenie ma być wolne od zajęcia komorniczego, ale nie jestem pewien, proszę mi napisać, bo trzynasta emeryturę planuje wydać na zakup opału na zimę, ale jak będzie mógł komornik zabrać to, to nie będzie mnie stać na zakup tego opalu…

Comments are closed.