Co robić gdy komornik ściągnął za dużo z wynagrodzenia?

Witam, mam pytanie: gdzieś uzyskałem informację, że przy moich zarobkach przekraczających 4000 netto komornik nie ma prawa zająć mi więcej niżeli 50% wynagrodzenia. Jak to się ma do sierpnia, gdzie zarobiłem 8800 brutto, a na konto bankowe, gdzie mam blokadę środków w wysokości prawie 50tys zł wpłynęło mi 1150 zł?

Będę zobowiązany za poradę. Czy istnieje w zgodzie z Państwa wiedzą jakiś bank, który mimo mojej obecności w KRD udzieliłby mi przy takich dochodach (umowa na czas nieokreślony) pożyczki na spłatę zadłużenia)? Czekam na info i pozdrawiam serdecznie. Dariusz.


Zajęcie komornicze pensji – zobacz, ile pieniędzy może zabrać komornik

Źródła, z których komornik egzekwuje długi, powinny być określone we wniosku egzekucyjnym. Wierzyciele jako pierwsze, zazwyczaj wskazują wynagrodzenie za pracę. Czy komornik może zająć całą kwotę wynagrodzenia?

Ile pieniędzy komornik zabierze z Twojej pensji w 2018 r.?

W przypadku egzekwowania długu z wynagrodzenia za pracę, komornika obowiązują pewne limity. Przede wszystkim, komornik nie może zabrać więcej niż 50% pensji. Ponadto, każdego roku ustalana jest kwota wolne od zajęcia. Co to znaczy?

Otóż, kwoty wolne od zajęć komorniczych, wyznaczane są w oparciu o pewne czynniki, m.in. kwotę minimalnego wynagrodzenia. Przepisy zakazują prowadzenia egzekucji z pensji minimalnej. W 2018 r. wynosi ona 2100 zł brutto, tak więc po odliczeniu podatków i składek, kwota 1530 zł pensji minimalnej jest wolna od zajęć.

Powyższe zasady obowiązują jednak tylko te osoby, które wykonują pracę na podstawie umowy o pracę.

Co z umową o dzieło i zlecenie? Czy komornik może zająć całość wynagrodzenia z umów cywilnoprawnych?

Komornik może zająć całość wynagrodzenia wypłacanego w zamian za świadczenie pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, bez względu na jego wysokość. W tym przypadku nie obowiązuje zasada 50% limitu oraz minimalnego wynagrodzenia.

Chyba, że umowa zlecenie czy umowa o dzieło ma charakter ciągły i jest jedynym źródłem utrzymania dłużnika.

Pomyłka komornika – jak odzyskać swoje pieniądze?

Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę, a mimo to komornik zajął więcej niż 50% Twojego wynagrodzenia, powinieneś zacząć działać.

Na początek, skontaktuj się z kancelarią komorniczą. Przedstaw im sytuację – wskaż, że Twoje dochody z wynagrodzenia o pracę kształtują się na poziomie 8800 złotych brutto, a pomimo tego, przelana na Twoje konto kwota z pensji wynosi zaledwie 1150 zł. Być może to wynik pomyłki.

Jeśli to nie pomoże, masz prawo złożyć skargę na działania komornika. Skarga powinna czynić zadość wymogom dla pism procesowych, tzn. zawierać:

 • oznaczenie sądu wniesienia skargi,
 • oznaczenie stron postępowania wraz z ujawnieniem ich adresów,
 • oznaczenie rodzaju (tytułu) pisma,
 • wskazanie sygnatur akt komorniczych,
 • określenie czynności, którą zaskarżasz,
 • wniosek o zwrot nadmiaru pobranych pieniędzy,
 • własnoręczny podpis.

Zanim jednak złożysz skargę, porozmawiaj ze swoim pracodawcą. Zgodnie z przepisami, to on ma obowiązek obliczyć i potrącić kwotę zajęcia komorniczego z Twojego wynagrodzenia. Być może błąd leży po stronie pracodawcy?

Pożyczka na spłatę długu – kredyt, czy chwilówka?

Niestety uzyskanie kredytu bankowego na spłatę długu to niezwykle trudne zadanie. Banki prawie nigdy nie zgadzają się na takie rozwiązanie. Jednak podjęcie takiej próby nic nie kosztuje.

Wypełnij wniosek internetowy dostępny na stronie wybranego banku, poinformuj w nim o kwocie swoich dochodów oraz przedstaw wszelkie inne korzyści, świadczące za przyznaniem Ci kredytu.

Zawsze możesz skorzystać z oferty pożyczek firm poza bankowych. Licz się jednak z tym, że ich koszt może być nawet dwa razy wyższy, niż pożyczona kwota. Rozsądniej jest rozejrzeć się za jakimś alternatywnym źródłem dochodu.

Podsumowując

Na podstawie przedstawionych informacji, komornik prawdopodobnie zajął zbyt dużą kwotę z Twojej pensji. W pierwszej kolejności powinieneś wyjaśnić tę kwestię w kancelarii komorniczej, jeśli to nie przyniesie rezultatu sprawdzić, czy błędu nie popełnił Twój pracodawca. Dopiero na końcu rozważ wniesienie skargi na działania komornika. Wzór skargi zamieszczam poniżej:

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

6 komentarzy w “Co robić gdy komornik ściągnął za dużo z wynagrodzenia?”
 1. Z tym pomysłem zaciągania kredytu na spłatę zadłużeń mnie rozwaliliście. Ale poza tym poradnik ok.

 2. Księgowy zostawił mi tylko 1000 zł na życie, a jest nas 3 osobowa rodzina a zarabiam 3000 zł, pracodawca wysłał komornikowi 2000 zł co robić chodzi o zaległe alimenty, czy pracodawca mógł nie zostawić bez środków do życia według prawa powinien zostawić 1530 zł więc zostało złamane prawo dlaczego pracodawca tak postąpił? proszę o poradę.

 3. Witam. Mam problem z zajęciem komorniczym. Mam dług niealimentacyjny i zajęcie konta bankowego przez komornika. Nadmienię, że w związku z tym nie otrzymałem zawiadomienia o zajęciu konta, gdyż nie mieszkam pod wskazanym adresem już kilka lat.

  W miesiącu październiku pracodawca wypłacił mi wynagrodzenie za miesiąc wrzesień, data księgowania 1.10, oraz za październik księgowanie 31.10. Z pierwszego z nich komornik zajął kwotę pozostawiając kwotę wolną, natomiast drugie wynagrodzenie komornik zajął w całości nie zostawiając ani złotówki.

  W ten sposób komornik pozbawił mnie jakichkolwiek środków do życia. Co zrobić w takim przypadku?

  Według banku kwotę wolną wykorzystałem w październiku, zaś wszelkie pieniądze wpływające w tym samym miesiącu podlegają zajęciu komorniczemu w całości. Kto odpowiada za pozostawienie kwoty wolnej bank czy komornik?

 4. Witam, mam takie pytanie. Jeśli mój pracodawca każdego miesiąca z wynagrodzenia wysyła kwotę do komornika a mi na konto 1560 to czy komornik ma prawo mi zabrać z konta pieniądze które wpływają mi na konto z innych źródeł? (nie mowa tu o innych wynagrodzeniach). Bo nie wiem czy warto trzymać pieniądze na koncie które dostaje od rodziców

  1. Janina Gołębiecka

   Z tego co napisałeś wnioskuję, że aktualnie wobec Ciebie toczy się jedynie egzekucja z wynagrodzenia czy tak? bo jeśli toczyłaby się jeszcze przeciw Tobie egzekucja z rachunku bankowego, to komornik miałby prawo zająć na Twoim koncie także inne wpływy (np. pieniądze od rodziców), pod warunkiem, że komornik zastosowałby się do kwoty wolnej od zajęcia która na 2018 rok wynosi 1575 zł.

 5. Komornik zajął mi wynagrodzenie i równocześnie konto bankowe. Czy jeśli pracodawca będzie potrącał część wynagrodzenia na poczet spłaty długu, a kwotę wolną od zajęcia będzie przesyłał na rachunek bankowy, który jest zablokowany przez komornika, to czy z tej kwoty na rachunku bankowym, będę mogła swobodnie korzystać?

  Czy te środki też zostaną zablokowane? Co mam w takiej sytuacji zrobić? Dodam, że jestem samotną matką, a boję się, że komornik pozbawi mnie środków do życia.

  Próbowałam porozumieć się z komornikiem, żeby spłacać swoje zadłużenie w ratach, ale jest to możliwe tylko po wpłaceniu 50% kwoty zadłużenia.

  Czy to zgodne z prawem? Miałam już kiedyś komornika, który bez problemu zgodził się na spłatę długu ratalnie i odstąpił od egzekucji. Bardzo proszę o odpowiedź, bo nie wiem, co robić?

Comments are closed.