Wycofanie alimentów od komornika – wzór [POBIERZ]

Witam! Chodzi o wycofanie alimentów od komornika. Jestem z żoną w trakcie rozwodu. Mam od kwietnia przyznane alimenty 1300 zł na dwójkę dzieci. Problem polega w tym, że żona od razu nałożyła na mnie komornika i ja wysyłam przelew bezpośrednio do niej zamiast przez komornika.

Przez co urosło mi zadłużenie za brak wpłaty do komornika. Chciałem zapytać jak zdjąć komornika z alimentów? skoro ja płacę alimenty w miarę możliwości terminowo, komornik został nałożony na alimenty bezpodstawnie.

Jestem bezrobotny. Teraz, gdybym podjął pracę, to zapewne komornik zająłby część wynagrodzenia i będę mieć problemy u pracodawcy.

Proszę o pomoc jak ściągnąć komornika z alimentów? i jakie są w ogóle koszty komornicze przy alimentach? jaką prowizje pobiera komornik za ściągnięcie alimentów?


Jak pozbyć się komornika za alimenty?

Niestety, ale ściągnięcie komornika z alimentów, które płacisz, jest bardzo trudne do osiągnięcia (lecz nie niewykonalne).

Jeśli doszło do tego, że matka Twojego dziecka złożyła u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej z alimentów, tych bieżących i tych zaległych, to Ty jako dłużnik alimentacyjny nie masz prawnych narzędzi, aby tę egzekucję z alimentów zakończyć.

Nawet fakt, że alimenty były i są płacone na czas, tutaj nie pomoże, egzekucja z alimentów będzie toczyć się do momentu, kiedy matka Twojego dziecka nie umorzy lub nie zawiesi postępowania egzekucyjnego, lub do momentu, kiedy wyrok sądowy nie zostanie pozbawiony wykonalności!

… jak zatem ściągnąć komornika z alimentów?

Tutaj Ty masz pewną rolę do spełnienia, bo jedyne co możesz zrobić w tej sprawie, to wpłynąć na matkę Twojego dziecka, aby umorzyła lub wstrzymała egzekucję, która jest w trakcie. Nie ma innej drogi do pozbycia się komornika z alimentów, które płacisz.

Musisz porozmawiać z matką Twojego dziecka i powiadomić ją, że przez toczącą się egzekucję z alimentów, ponosisz dodatkowe koszty egzekucyjne i w zasadzie płacisz więcej niż powinieneś, co sprawia Ci problemy w utrzymaniu płynności finansowej.

rezygnacja-z-komornika-alimenty
Zawieszenie alimentów u komornika – wzór

Tak naprawdę, to z całej tej sytuacji korzysta tylko komornik… spróbuj nakłonić byłą partnerkę, aby umorzyła postępowanie egzekucyjne z alimentów i aby jej to ułatwić, możesz pobrać i wydrukować poniższy wniosek, wystarczy go wtedy tylko wypełnić i dostarczyć komornikowi:

Wycofanie alimentów od komornika – wzór

wniosek-o-umorzenie-egzekucji-w-sprawie-alimentacyjnej-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej wzór

Wniosek o wstrzymanie egzekucji komorniczej alimentów można wysłać do komornika listem poleconym lub dostarczyć go osobiście do kancelarii komorniczej.

Jak zdjąć komornika z alimentów? (sposób nr 2)

W tym momencie warto tu wspomnieć art. 883 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że:

§ 2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

A więc, jeśli złożysz w depozycie sądowym kwotę równającą się kwocie alimentów za 6 miesięcy, to możesz wtedy zażądać umorzenia egzekucji ze świadczeń wymagalnych w przyszłości (czyli przyszłych alimentów), musisz też upoważnić komornika do podejmowania tych pieniędzy z depozytu!

Koniecznie przeczytaj ten wątek na forum: Jak pozbyć się komornika za alimenty wpłacając 6-krotność do depozytu sądowego?

Jest to już ostatni sposób na wycofanie alimentów od komornika. Wtedy, jeśli komornik dowie się, że spóźniasz się z alimentami, skorzysta z upoważnienia, jakie mu nadałeś i pobierze brakujące alimenty z depozytu sądowego, jednocześnie wszczynają z automatu egzekucję z alimentów.

Jeśli chodzi o wstrzymanie egzekucji komorniczej alimentów i depozyt sądowy, to musisz w kasie sądu właściwego na miejsce zamieszkania uprawnionego do alimentów złożyć kwotę stanowiącą równowartość 6-miesięcznych alimentów, oraz nadać komornikowi upoważnienie do podejmowania tych pieniędzy.

Następnie musisz udać się do komornika i dostarczyć mu potwierdzenie z sądu, że wpłaciłeś daną kwotę do depozytu, konieczne też będzie złożenie wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego z alimentów na podstawie art. 883 § 2 K.p.c.

Rezygnacja z komornika alimenty – podsumowanie

Niestety zawieszenie alimentów u komornika nie jest takie proste, jeżeli wierzyciel (była żona, były mąż, czy były partner) złoży wniosek o egzekucję alimentów, to nawet kiedy są one płacone na czas, to egzekucja komornicza i tak zostanie wszczęta i Ty jako dłużnik alimentacyjny nie masz prawa domagać się umorzenia tej egzekucji, chyba że:

  • nakłonisz matkę dziecka na wycofanie alimentów od komornika, żeby złożyła wniosek o wstrzymanie egzekucji komorniczej alimentów,
  • lub, gdy złożysz w depozycie sądowym kwotę stanowiącą równowartość 6-miesięcznych alimentów + będziesz wciąż płacił bieżące alimenty.

Koszty komornicze przy alimentach

Warto tu przywołać wypowiedź Sądu Najwyższego w postanowieniu z dnia 9 września 1987 r. (sygn. akt. III CRN 233/87, LexPolonica nr 311425):

…wierzyciel, który bez potrzeby powoduje wszczęcie egzekucji w sytuacji, gdy dłużnik zgodnie z tytułem wykonawczym dobrowolnie świadczy alimenty w wymaganej wysokości i ustalonym terminie, sam powinien ponieść wywołane tym postępowaniem koszty egzekucyjne, przysługujące organowi egzekucyjnemu.

Piszesz, że „w miarę terminowo płacisz alimenty”, a więc jak się domyślam, zdarzały Ci się jakieś opóźnienia w płaceniu należności żonie, dlatego nie wydaje mi się, abyś miał jakieś podstawy do tego, by próbować przerzucić koszty komornicze przy alimentach na swoją byłą żonę.

Mimo wszystko spróbuj doręczyć  byłej żonie wniosek o wstrzymanie egzekucji komorniczej alimentów, być może pójdzie Ci na rękę i wycofa komornika z alimentów, jakie masz zasądzone. Trzymam kciuki!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Wycofanie alimentów od komornika – wzór [POBIERZ]”
  1. Mam zaległe alimenty, pracuję na umowę o pracę, mam najniższą krajową, komornik zabiera mi 60% zostaje mi 500 zł mam do opłacenia mieszkanie, nie mam środków do życia, pisałem do MOPS zgodzili się po 500 zł, ale Komornik się nie zgodził. Czy jest możliwość gdzieś napisać pismo? proszę o pomoc… może do Sądu? Nie wiem gdzie mam prosić o pomoc…

  2. wierzyciel alimentacyjny

    Witam, mam mały problem. Jak odwołać komornika? partner chce płacić alimenty dobrowolnie. Mam zasądzone alimenty sądownie 300 zł, lecz były partner nie płacił, więc zgłosiłam go do komornika i komornik mu ściągał pieniądze z pensji. Lecz teraz partner się zaczął odzywać i prosi, bym poszła do komornika i odwołała alimenty, bo partner będzie płacił dobrowolnie. I mam problem, bo nie wiem jak sformułować pismo w tej sprawie do komornika, by zrezygnować z jego usług.

Comments are closed.