Podwyższenie alimentów – jak się bronić? jak postępować?

Dzień Dobry. Chodzi o podwyższenie alimentów. Mieszkam, pracuję i żyję w Niemczech, w Polsce płacę alimenty na córkę (18 lat) w kwocie 500 zł na luty mam wezwanie na sprawę o podwyższeniu alimentów.

Teraz moje pytanie: jak polskie sądy mają się do niemieckich zarobków? mam przedstawić dochody z pół roku, co oprócz tego powinienem zabrać? przedstawić? (jakie koszta moje interesują Sąd?) jak się bronić przed podwyższeniem alimentów? jak nie dopuścić do podwyższenia?

Dodam, że nie przebywam w DE w celach zarobkowych, tylko żyję, mieszkam, pracuję. W Polsce nawet meldunku brak. Pozdrawiam.


Podwyższenie alimentów – jak się bronić?

podwyzszenie-alimentow

Witaj, twoja córka skończyła 18 lat i prawdopodobnie wzięła sprawy we własne ręce, uznając, że alimenty w kwocie 500 zł to za mało. Dzięki temu, że uzyskała pełnoletność, dostała możliwość samodzielnego prowadzenia swych spraw, także tych związanych z wniesieniem do sądu pozwu o podwyższenie alimentów.

Co sąd bierze pod uwagę, określając wysokość alimentów?

Odnosząc się zatem do twoich pytań, w pierwszej kolejności muszę napisać ci, że alimenty w kwocie, jaką obecnie płacisz na 18-letnią córkę, dziś to już rzadkość w nowych sprawach alimentacyjnych.

Oczywiście w małych miasteczkach, czy na prowincji zdarzają się świadczenia niższe przede wszystkim w sytuacji, kiedy zobowiązany do alimentacji ma więcej dzieci na utrzymaniu, lub ma ograniczone możliwości zarobkowania np. przez trwałą chorobę, lub kalectwo.

W większych miasta spotkać się można jednak z roszczeniami sięgającymi 1 000 – 1 200 zł na jedno dziecko. I podane przeze mnie kwoty nie są tymi z górnej półki.

Oczywiście sąd rozpoznający sprawę o alimenty zobowiązany jest, zbadać szereg okoliczności nim wyda wyrok.

Przede wszystkim musi wziąć pod uwagę regulację zawartą w art. 135 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku kodeks rodzinny i opiekuńczy, w brzmieniu:

“Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego”.

Jak bronić się przed podwyższeniem alimentów

Tak więc przekładając powyższy przepis na twoją sprawę, musisz przede wszystkim wiedzieć, że analizie sądu podlegać będzie całokształt okoliczności, które pozwolą określić zarówno twoje możliwości finansowe, jak i usprawiedliwione potrzeby córki.

Skoro ukończyła ona osiemnasty rok życia trudno przyjąć, że jest osobą samodzielną i ma możliwości zarobkowe, tym bardziej, jeśli pobiera naukę w szkole dziennej i planuje rozpocząć studia w takim samym trybie.

Odnośnie do twojej osoby, to ocenie sądu podlegać będą nie tylko dochody, jakie otrzymujesz, ale również wydatki, jakie ponosisz.

Aby jednak było to możliwe, musisz wziąć czynny udział w sprawie, czy to stawiając się na rozprawę w wyznaczonym terminie, czy też wnoszą odpowiedź na pozew i składając stosowne wnioski.

Wiedz, że skoro na stałe mieszkasz w Niemczech, to tak naprawdę nie musisz przyjeżdżać do Polski na sprawę, jednak jeśli nie zadbasz o przedstawienie swoich racji, sąd nie będzie ich znał.

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów

Tak, jak napisałam, masz prawo złożyć odpowiedź na pozew, wnosząc o oddalenie powództwa i utrzymanie obowiązku alimentacyjnego na dotychczasowym poziomie.

W tym miejscu zachęcam Cię do pobrania przykładowo sporządzonego pisma, abyś wiedział jak ono ma wyglądać:

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów wzór

odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Oczywiście powinieneś dokładnie przedstawić swoje argumenty, opisując sytuację życiową i finansową.

Możesz składać wnioski dowodowe na podnoszone okoliczności. Tak więc poza zaświadczeniem o pobranym w okresie ostatnich 6 miesiącach wynagrodzeniu za pracę powinieneś przedstawić dokumenty potwierdzające koszty, jakie ponosisz w związku z utrzymaniem siebie i rodziny.

Będą to oczywiście:

 • rachunki za mieszkanie,
 • media,
 • telefon,
 • Internet,
 • świadczenia na rzecz osób trzecich (alimenty na inne dzieci),
 • ubezpieczenie,
 • podatek.

Możesz złożyć również wyliczenie kosztów stałego utrzymania: zakup żywności, odzieży, leków. To wszystko pozwoli sądowi ocenić zasobność twojego portfela.

Masz prawo również domagać się od sądu, by ten poddał analizie wiarygodność złożonych przez twoją córkę wniosków, tzn. podniesionych przez nią potrzeb.

Wiedź, że obowiązek łożenia na potrzeby dziecka spoczywa na obydwojgu rodzicach.

Zapewne córka podniesie, że matka spełnia swój, dając jej dach nad głową. Ale oczywiście możesz zażądać dokładnego wyliczenia ponoszonych opłat i innych wydatków.

Ugoda w sprawie alimentów, czy to dobry pomysł?

Jednakże tak jak napisałam, jeśli twoja córka jest osobą ambitną i ma w planach dalszą edukację, to alimenty w wysokości 500 zł mogą nie pozwolić jej na dalszą naukę.

Jeśli podjąłeś decyzję, że chcesz bronić się przed podwyższeniem alimentów, to oczywiście możesz składać wnioski wszelkiego rodzaju, które mają dowieść, że twoja sytuacja materialno-bytowa nie pozwala na realizację obowiązku alimentacyjnego w wyższej kwocie.

Jednak dodam od siebie, że sądy „lubią” ugody alimentacyjne. Jeśli twój portfel na to pozwala i nie chcesz iść z córką „na noże”, wnieś odpowiedź na pozew, proponując podwyższenie alimentów o konkretną kwotę (100 zł, 200 zł, 250 zł) i oddalenie powództwa w pozostałym zakresie.

Być może takie rozwiązanie sprawy pozwoli ci spać spokojnie, bez nerwów i jednocześnie zadowoli twoje dziecko.

Bo na koniec wypada mi jeszcze dodać, że oczywiście jest tak, jak myślisz – niemieckie zarobki wypadają o wiele korzystniej niż polskie, a ty płacisz alimenty w takiej samej kwocie jak mało zamożny Polak.

Oczywiście rozpoznając sprawę o podwyższenie alimentów, sąd będzie brał pod uwagę również twoje koszty utrzymania – jeśli o to wniesiesz, ale sam najlepiej wiesz, jaka miesięcznie kwota pozostaje ci na „czysto” i czy z tej kwoty stać cię na alimenty na córkę w wysokości 500 zł, czy więcej.

Podsumowanie

Najczęściej podwyższenie alimentów jest skutkiem dorastania dziecka, zmieniają się jego potrzeby i  wysokość alimentów zasądzona lata temu nie wystarcza już na pokrycie podstawowych kosztów utrzymania nastolatki (które z wiekiem rosną).

Złożenie wniosku o podwyższenie alimentów daje opiekunowi lub pełnoletniemu dziecku art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Czyli zgodnie z treścią tego przepisu, w przypadku zmiany warunków można żądać zmiany orzeczenia o zasądzonych wcześniej alimentach.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o podwyższenie alimentów

Wniosek-o-podwyzszenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Wniosek o podwyższenie alimentów – wzór

Wniosek o obniżenie alimentów

Wniosek-o-obnizenie-alimentow-wzor-przyklad-pdf-doc

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!

Pozew o uchylenie alimentów

pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

8 komentarzy w “Podwyższenie alimentów – jak się bronić? jak postępować?”
 1. Dzień dobry. Chodzi o dług alimentacyjny męża na poprzednie dzieci. Mam problem z długiem męża. Jestem jego trzecią żoną. Mam z nim trójkę dzieci. Mąż ma dwójkę dzieci z poprzednich małżeństw. Na każdego z nich ma zasądzone alimenty. Wysokość jego zadłużenia sięga ponad 100 tys. Co z długiem? Czy ja mam go również na sobie? Czy dzieci go dziedziczyć będą? Komornik mu odciąga z wynagrodzenia 144 zł wiem, że to kropla w morzu, a zadłużenie mimo woli rośnie.

 2. Witam. Niedawno wróciliśmy z narzeczonym z Anglii. Od paru miesięcy mieszkamy w Polsce i pracujemy. W ubiegłym miesiącu narzeczonemu z tytułu alimentów komornik zabrał ponad połowę wypłaty. Stąd dopiero dowiedzieliśmy się, że odbyła się sprawa alimentacyjna o czym nikt nigdy nas nie poinformował. Narzeczony ma córkę z byłą partnerką.

  Dobrze wiedziała gdzie mieszkaliśmy i że wróciliśmy. Mimo utrzymywania kontaktów nie raczyła nas poinformować o swoich zamiarach i sprawie alimentacyjnej. Co możemy zrobić w tej sprawie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 3. Witam. Czy zostaną mi podwyższone alimenty? dostałem pismo z sądu o podwyższenie alimentów. Obecnie płacę 350 zł miesięcznie, matka dziecka chce podwyższyć alimenty do 900 zł, z pisma wynika, że matka dziecka zarabia 3000 zł netto, wliczyła w utrzymanie dziecka takie rzeczy jak kredyt hipoteczny, paliwo, kino, itp itd.

  Ja zarabiam 2700 zł netto, z moich rachunków i zobowiązań ratalnych plus wyżywienie wychodzi, że koszta miesięczne mam na granicy 2600 zł (mam na utrzymaniu żonę która jest na wychowawczym oraz dwójkę dzieci wiek 1,5 roku i 6lat). Mówiąc krótko sam mam ledwo od 1-wszego do 1-wszego. Czy w takiej sytuacji jest możliwość, że zostaną mi podwyższone alimenty?

 4. Witam, mam zasądzone alimenty dla dwójki dzieci, płacę regularnie… bez ingerencji komornika. Z ostatniego związku został mi dług w wys 48.000 PLN który miała spłacać eks partnerka, niestety wyszło jak zawsze. Zarabiam ok 3000 PLN / mc i moje pytanie brzmi: czy bez egzekucji w sprawie alimentów które płacę rzetelnie zostaną one pominięte w sprawie zajęcia przez komornika dochodów w celu zabezpieczenia na poczet tych 48tys? Czy lepszym wyjściem byłoby „poświęcenie” tych alimentów komornikowi i czy wtedy moje dochody zostaną w świetle mojej sprawy pomniejszone o kwotę 1000 PLN jaka przelewam na dzieci ? Pozdrawiam.

 5. Do końca ubiegłego roku miałem pracę na czas nieokreślony… na umowie miałem najniższą krajową… a zbierali mi 900 zł.. nie stać MNIE na więcej, a w wyroku mam zasądzone alimenty po 1000 zł na dziecko a mam dwójkę.. jak żyć? jak funkcjonować? jak to spłacać? dług jest około 20tys i cały czas rośnie, a sprawa apelacyjna dopiero pod koniec kwietnia.. na rękę dostawałem 1600 a 2 tyś alimentów… choćbym chciał to NIE mam skąd wziąć…

 6. Witam. mam sprawę u komornika o zaległą różnice podniesionych alimentów. Czy adwokat powinien wcześniej poinformować mnie, że jak nie wpłacę różnicy alimentów to złoży pismo do komornika? czy bez informowania mógł założyć sprawę??? Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ chciałabym wcześniej wiedzieć.

 7. Witam, chodzi o odpowiedź w sprawie o podwyższenie alimentów. po 11 latach była żona wniosła sprawę o podniesienie wysokości alimentów z 400 zł na 1200 zł, zgadzam się na podwyższenie alimentów, ale nie w takiej kwocie. W pozwie pisze, że jest bezrobotną matką 13-latka, pomijając fakt, że z moich informacji wynika, że mieszka w Niemczech jest zamężna i ma córkę z partnerem.

  Zgodziłem się na wyjazd dziecka z nią za granicę, po czym uniemożliwiła mi kontakty z dzieckiem od samego początku. Z portalu społecznościowego wynika również, że pracuje lub pracowała w Szczecinie w firmie, gdzie jej matka prowadzi działalność. Jej pozew wygląda jak napisany na kolanie bez konkretnych sum, jakie wydaje na dziecko.

  Również nie konsultowała ze mną wyboru szkoły dziecka, zainteresowań itp. Poza tym, pismo, które napisała, jest z datą 29.12.2018, sąd wysłał 26.04.2019, a list dostarczono w dniu 30.04.2019, sprawa ma się odbyć 8.05.2019. Nie wiem jak mam się odnieść do tego wszystkiego.

Comments are closed.