Jak pozbyć się komornika za alimenty wpłacając 6-krotność do depozytu sądowego?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak pozbyć się komornika za alimenty wpłacając 6-krotność do depozytu sądowego?
Tomczak zapytał 3 lata temu

Witam.

Płacę alimenty i mam komornika. Spóźniłem się raz z alimentami o jeden dzień, była żona nasłała na mnie komornika, który oprócz alimentów pobiera również opłaty komornicze. Jak pozbyć się komornika za alimenty?

Chciałbym wpłacić 6-krotność zabezpieczenia alimentacyjnego do depozytu sądowego, tylko nie wiem jak napisać wniosek do sądu i komornika i od czego w ogóle zacząć.

Jak krok po kroku z tego wybrnąć, bo jeśli chodzi o alimenty, nie mam żadnego zadłużenia na chwilę obecną, lub gdzie można taki wniosek pobrać. Zapłata alimentów poza komornikiem byłaby dla mnie najbardziej opłacalna.

Proszę o pomoc. Adam S.

18 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj,

Adamie, instytucja, z której chcesz skorzystać, została opisana w art. 883 kpc., który stanowi, iż:

1. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności.

2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

Aby móc złożyć pieniądze do depozytu, należy otrzymać zgodę sądu.

Zatem pierwszym krokiem, będzie wniosek do właściwego Sądu Rejonowego (wydział cywilny) o złożenie przyszłych świadczeń alimentacyjnych do depozytu sądowego. Wzór wniosku pobierzesz poniżej:

Wniosek o złożenie do depozytu sądowego wzór

We wniosku, zgodnie z założeniem art. 693 kpc. należy:

1) określić zobowiązanie, przy wykonaniu którego składa się przedmiot;
2) przytoczyć okoliczności uzasadniające złożenie;
3) dokładnie oznaczyć przedmiot, który ma być złożony.
4) wskazać osobę, której przedmiot ma być wydany, oraz warunki, pod którymi wydanie ma nastąpić.

Zatem wniosek powinien zostać uzasadniony chęcią uwolnienia się od dalszej egzekucji komorniczej, która w Twoim mniemaniu jest niecelowa (opóźnienie tylko jeden dzień i tylko w jednej racie alimentacyjnej) oraz generuje dodatkowe koszty.

Osobą umocowaną do podjęcia depozytu ma być komorniki prowadzący egzekucję.

Po uzyskaniu zgody Sądu na złożenie depozytu należy wpłacić pieniądze, a następnie złożyć wniosek do komornika o umorzenie egzekucji.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

magda.c odpowiedział 3 lata temu

Witam, od 2016 płacę alimenty na dwoje dzieci 21 lat i 18. Nigdy nie było z mojej strony zwłoki z przelewem alimentów. W miesiącu styczniu 2020 przelew został opóźniony o 10 dni – poślizg niestety, sprawa została podana do komornika, który wszczął postępowanie egzekucyjne i zajął mojej pobory w celu ściągania alimentów.

Niestety nie jestem w stanie dogadać się z wierzycielem alimentacyjnym, aby zaniechał czynności i wycofał komornika z alimentów. Moje pytanie jest takie: chciałabym złożyć odpowiedni wniosek do sądu o umorzenie wszczętego postępowania komorniczego? jak miałby on wyglądać? jak pozbyć się komornika za alimenty?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj,

jeśli rzeczywiście Twoje dzieci nie ustąpią i nie cofną wniosku egzekucyjnego,  a skoro są już pełnoletnie, to działają we własnym imieniu, nie zaś za pośrednictwem matki, to pozostaje tylko jedna droga by pozbyć się komornika za alimenty.

Należy złożyć zabezpieczenie alimentacyjne w kwocie sześciu miesięcznych rat alimentacyjnych, o czym traktuje art. 883 kpc., w brzmieniu:

“§ 1. Zajęcie jest dokonane z chwilą doręczenia wezwania dłużnikowi zajętej wierzytelności.

2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.”

Zanim jednak wpłacisz depozyt, musisz złożyć w sądzie wniosek o pozwolenie na złożenie depozytu, wzór wniosku pobierzesz poniżej:

Wniosek o złożenie do depozytu sądowego wzór

Zatem następnie to, co należy zrobić, to udać się do sądu i wpłacić na depozyt równowartość sześciomiesięcznych świadczeń alimentacyjnych, a następnie z potwierdzeniem wpłaty udać się do komornika z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 883 kpc.

Chcę dodać, że różne sądy, prowadzą różną praktykę –  niektóre do przyjęcia depozytu wymagają zgody sądu. Dlatego musisz zapytać we właściwym Ci sądzie, czy wymagana jest taka zgoda. Jeśli tak, będziesz musiał złożyć wniosek do wydziału cywilnego o wyrażenie zgody na złożenie depozytu.

Jednak, gdyby sąd żądał od Ciebie zgody, możesz powołać się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 27 lutego 2008 roku w sprawie sygn. akt III CZP 153/2007, w której wskazano, że do złożenia przez dłużnika w toku egzekucji świadczenia do depozytu sądowego na podstawie art. 883 § 2 kpc. nie jest wymagane zezwolenie sądu przewidziane w art. 693 [2] § 1 kpc.

zibi odpowiedział 3 lata temu

Witam, po latach wyrzeczeń udało mi się spłacić na dzień dzisiejszy komornika na zero, ale zostały mi zasądzone alimenty, ok to rozumiem, słyszałem, że sposób na pominięcie komornika, to wpłacenie zabezpieczenia 6 miesięcy kwoty alimentów i wpłacanie ich bezpośrednio do córki, bo jest już pełnoletnia. Moja prośba, czy mogła by Pani naszkicować jak takie pismo ma wyglądać? Pozdrawiam

s2s31 odpowiedział 2 lata temu

Witam. Płacę alimenty już 10 lat regularnie i w terminie i nigdy nie zalegałem w alimentach, nie było żadnych spóźnień. Była żona poszła do komornika i powiedziała, że nie płacę alimentów. Nawet na sprawie o podwyższenie alimentów Sąd nie chce uchylić czy zawiesić egzekucji tak jakby była ponad prawem.

Obecnie mam 400 zł plus 15% kosztów alimentacyjnych i tego też chciałbym się pozbyć, a wierzycielce chce oddać koszty, jakie ponoszę. Jaki wniosek mam złożyć, by pozbyć się dodatkowych kosztów i komornika w płaceniu alimentów?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

niestety padł Pan ofiarą byłej partnerki, która jak widać – za wszelką miarę pragnie Panu dokuczyć. Jeśli nie zmieni ona podejścia, to komornik może ciążyć na Panu do czasu zdjęcia obowiązku alimentacyjnego lub do uzyskania przez dziecko pełnoletności.

W takiej sytuacji jest tylko jedno rozwiązanie – złożenie tzw. zabezpieczenia. Może Pan złożyć zabezpieczenie przyszłych świadczeń alimentacyjnych i dopiero na tej podstawie domagać się zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

Aby móc złożyć depozyt sądowy za alimenty, należy najpierw złożyć wniosek w sądzie, którego wzór pobierzesz poniżej:

Wniosek o złożenie do depozytu sądowego wzór

Należy zgromadzić określoną ilość środków pieniężnych – sześciokrotność rat alimentacyjnych i wpłacić je na rachunek depozytowy Sądu Rejonowego. Następnie posiadając pokwitowanie wpłaty, należy złożyć do komornika wniosek o zawieszenie postępowanie egzekucyjnego.

Jeśli nie będzie miał Pan żadnych zaległości w płatności bieżących rat alimentacyjnych, a dodatkowo wpłaci zabezpieczenie, pozbędzie się Pan również kosztownej egzekucji komorniczej. Gra jest warta świeczki, bo pomimo znacznego wydatku, jaki musi Pan ponieść, oszczędza Pan również na kosztach komorniczych, które prawdopodobnie wynoszą około kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Dodam jeszcze, że złożone zabezpieczenie nie przepada. Można je więc porównać do nieoprocentowanej lokaty.

Artur odpowiedział 2 lata temu

Czy koszty komornicze mogę zrzucić na wierzycielkę? I czy mogę się domagać zwrotu kosztów jakie ponoszę oraz za jaki okres czasu bądź miesięcy. Jak napisać wniosek z prośbą na wpłacenie kwoty do depozytu?

kdc odpowiedział 2 lata temu

Witam. Zostały zasądzone mężowi alimenty na 2 dzieci w wysokości 1100 zł, mąż zarabia 1700 zł, mamy 1 wspólne dziecko i 3 moich w tym jedno niepełnosprawne, spłacamy kredyt, rachunki, ja choruję, jestem przed operacją usunięcia szyjki macicy (rak) dzieci i była partnerka mieszkają w Anglii, zabieramy dzieci do siebie, jak są w Polsce, robimy im paczki, ich matka nie chce dogadać się na dobrowolne płacenie alimentów, a my przez to, że mamy komornika na alimentach, wiążemy ledwo koniec z końcem. Co możemy zrobić, żeby umorzyli mężowi zaległe alimenty? Dodam, że matka dzieci zataiła przed sądem, że w Anglii pobiera pieniądze na dzieci

Patryk L/ odpowiedział 2 lata temu

Witam, jak odzyskać pieniądze z depozytu sądowego alimenty? co trzeba zrobić? jakieś pismo się składa?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj Patryk!

zajrzyj proszę do tego wątku: Depozyt sądowy – Wniosek o wypłatę środków i zezwolenie na wpłatę WZÓR

Załączam też dwa wzory pism, które przydają się w procesie wpłaty jak i wypłaty z depozytu sądowego:

Wniosek o złożenie do depozytu sądowego wzór

Wniosek o złożenie do depozytu sądowego wzór

Wniosek o wypłatę środków z depozytu sądowego wzór

wniosek-o-wyplate-srodkow-z-depozytu-sadowego-wzor-pdf-doc

Wniosek o wypłatę środków z depozytu sądowego wzór

Arek odpowiedział 1 rok temu

Witam, mam taki problem, ze płacę alimenty, ale przez komornika i przez to nie mogę dostać kredytu i inne problemy z tym związane, nie zalegam z alimentami, zalegałem 12 lat temu gdy sprawa trafiła do komornika.

Czy jeżeli wystąpię z tymi wnioskami o depozyt 6-miesięcznych alimentów itd., to komornik całkowicie zakończy egzekucję i będę płacił alimenty bezpośrednio dla matki dziecka, czy po prostu nie będzie mi siedział tylko na pensji? proszę o dokładne wyjaśnienie, bo w kancelarii komorniczej nie wiem, czy żebym tak nie robił, powiedzieli mi ze komornik i tak nie odstąpi od egzekucji i on będzie, tak czy siak, a z matką dziecka się nie dogadam i po tylu latach znalazłem ten sposób czy to jest skuteczny sposób na pozbycie się komornika? czy nie? proszę o dokładne wyjaśnienie sprawy i jakie dokumenty muszę posiadać i gdzie z tym iść.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

rozumiem, że problem z zaciągnięciem pożyczki czy kredytu wiąże się z okolicznością, iż na Pana posesji ciąży komornik. Dążyć więc należy do zdjęcia zajęcia.

Jeśli komornik nie wyraża zgody na zwolnienie pensji i dokonywanie przez Pana dobrowolnych wpłat bezpośrednio na jego konto, wykorzystanie możliwości, o której mowa w art. 1083 kpc. wydaje się być ostatnią deską ratunku.

W tym momencie warto zacytować wspomniany przepis, który §  4 stanowi, że:

“Dłużnik może żądać zawieszenia postępowania egzekucyjnego co do świadczeń alimentacyjnych wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży na rachunek depozytowy Ministra Finansów sumę równą sumie świadczeń alimentacyjnych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych, równocześnie z urzędu podejmując postępowanie”.

Zgodnie z tym co mówi prawo, powinien Pan krok po kroku:

  1. złożyć w sądzie pismo o pozwolenie na wpłatę depozytu, wzór pisma pobierzesz poniżej:

    Wniosek o złożenie do depozytu sądowego wzór

  2. dokonać wpłaty 6 – krotności świadczeń alimentacyjnych na depozyt Sądu Rejonowego umocowujące komornika prowadzącego przedmiotowe postępowanie egzekucyjne do podjęcia wpłaconej sumy podając jednocześnie sygnaturę akt sprawy
  3. udać się do komornika z potwierdzeniem wpłaty i jednocześnie złożyć wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego i zwolnienie zajętego majątku, w tym wynagrodzenia za pracę
  4. jeśli komornik zawiesi egzekucję, dalsze alimenty należy wpłacać do rąk matki dziecka za pokwitowaniem, na jej rachunek bankowy lub przekazem pocztowym wskazując w tytule wpłaty, że dotyczy ona alimentów na dziecko za konkretny miesiąc
  5. jeżeli komornik odmówi zwolnienia posesji, należy złożyć wniosek w tym zakresie do sądu. We wniosku należy powołać się na wpłatę depozytową, brak zaległości alimentacyjnych i chęć ich dalszego regulowania bezpośrednio do rąk matki dziecka.

Mam nadzieje, że wie Pan już, co należy zrobić i niebawem pozbędzie się komornika.

Życzę powodzenia!

SYL. odpowiedział 11 miesięcy temu

Dzień dobry, mam komornika i dług alimentacyjny w wysokości około 50 tysięcy, od 6 lat regularnie wpłacam alimenty do komornika, który ma obowiązek wysłać je matce dziecka. Chciałbym jakoś rozwiązać tę sytuację. Dług nie maleje. Czytałem, że mogę wpłacić depozyt do sądu, żeby nie mieć komornika i zacząć normalnie żyć. Czy faktycznie tak jest ? Czy najpierw muszę spłacić dług alimentacyjny a później mogę wpłacić pieniądze do depozyty sądowego? Proszę o pomoc, może są inne sposoby, żebym mógł wyjść z tego długu  pozbyć się komornika za alimenty. Dogadanie się z matką dziecka nie wchodzi w grę.

Konrad O. odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam, na skutek egzekucji spłaciłem niezwłocznie zaległości alimentacyjne, aby uniknąć konieczności wpłaty komornikowi 10% do każdych kolejnych alimentów, wystąpiłem o zezwolenie na złożenie depozytu w wysokości kolejny 6 miesięcy, komornik odpisał, że takiej zgody nie udzielił. Proszę o pomoc w procedurze złożenia depozytu w sądzie w sprawie o alimenty. Z góry dziękuję. Pozdrawiam. Konrad O.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witaj Konradzie,

jeśli nie masz zaległości alimentacyjnych, to najlepiej będzie spróbować porozumieć się z matką dziecka. Być może uda Ci się ją przekonać, żeby wycofała wniosek egzekucyjny, jeśli zapewnisz ją, że kolejne raty alimentacyjne będą regulowane w terminie.

Jeśli jednak z jakichś powodów nie możecie znaleźć porozumienia, możesz wykorzystać szansę, jaką daje złożenie do depozytu sześciokrotności raty alimentacyjnej.

W tym celu należy udać się do właściwego Sądu Rejonowego i tam dokonać wpłaty na tzw. depozyt sądowy, wskazując, że osobą umocowaną do podjęcia depozytu będzie komornik sądowy prowadzący postępowanie w sprawie egzekucji alimentów.

Zatem składając depozyt, wskazać musisz personalia komornika, adres jego siedziby/kancelarii oraz sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej.

Następnie z potwierdzeniem wpłaty musisz udać się do komornika i tam złożyć wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie art. 883 kpc.

Tu muszę wyjaśnić, że po otrzymaniu Twojego wniosku o umorzenie egzekucji, komornik na podstawie art. 827 kpc powinien wydać postanowienie o umorzeniu postępowania. Jeśli decyzja komornika będzie inna, przysługiwać Ci będzie prawo złożenia skargi na czynność komornika, a jeśli ta nie zostanie uwzględniona zażalenie do sądu drugiej instancji.

Mam jednak nadzieje, że wszystko pójdzie po Twojej myśli i niebawem uda Ci się wyjść z patowej, niekorzystnej sytuacji.

Powodzenia!

K.P. odpowiedział 11 miesięcy temu

Chciałabym wpłacić do depozytu sądowego sześciokrotność zasądzonych alimentów. W kwocie 850 zł. Nie możemy porozumieć się z wnioskodawcą. Z płatnościami nigdy nie zalegałem, a strona robi wszystko, żebyśmy mieli jak najwyższe koszty. Mamy my rodzinę 4-osobową, z naszych dochodów musimy odjąć prawie 1000 zł na koszty komornicze. Jak napisać wniosek i uzasadnienie o depozyt sądowy? żeby wpłacać pieniądze na konto wierzyciela, a nie komornika?

Tomasz odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam, chciałbym złożyć do depozytu sądowego 6-krotność zasądzonych alimentów celem pozbycia się komornika. Z wierzycielką nie ma szans na ugodę i komornika nie wycofa. Czy mogę prosić o pomoc w wypełnieniu krok po kroku wniosku o zezwolenie na wpłacenie do depozytu sądowego? Czy jest szansa na napisanie takiego wniosku, jaki jest koszt ewentualnie? Pozdrawiam Tomasz.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Wniosek o złożenie do depozytu sądowego wzór

Twoja odpowiedź

2 + 1 =