Płacę alimenty i dostałem komornika za inne długi – co teraz?

Kategoria: AlimentyPłacę alimenty i dostałem komornika za inne długi – co teraz?
TRysiek zapytał 2 lata temu

Witam,

płacę alimenty i dostałem komornika za inne długi – co teraz? od roku regularnie płacę alimenty 1000 zł i mam dług u komornika za inne długi.

Podjąłem teraz pracę na umowę i czy komornik będzie miał prawo zająć mi pensje, jak są dokonywane wpłaty na bieżące alimenty?

Martwię się, co może być, bo mam nową rodzinę i nie chce, żeby nam brakowało pieniędzy. A jak zajmie mi pensje to skąd jeszcze pieniądze na płacenie aktualnych alimentów?

proszę o podpowiedź na forum.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

egzekucja świadczeń alimentacyjnych jest na pierwszym miejscu. Zatem jeśli dochodzi do zbiegu egzekucji długów alimentacyjnych i tych pochodzących np. z pożyczek, chwilówek, kredytów, to z zajętej części pensji dłużnika w pierwszej kolejności regulowane są zobowiązania alimentacyjne.

Ty podajesz jednak, że alimenty regulujesz na bieżąco, ale przez komornika. Twoja pensja jest więc wolna od zajęcia. W takim razie musisz liczyć się z faktem, że nowy komornik będzie mógł zająć Twoją wypłatę w części wolnej od zajęcia do wysokości najniższej krajowej lub 50% wynagrodzenia przy pensjach wyższych.

Jeśli płacisz alimenty na bieżąco, może warto dogadać się z matką dziecka, by cofnęła wniosek egzekucyjny. W tym momencie wpłaty przez komornika wiążą się z dodatkowymi kosztami, które w każdym nowym miesiącu musisz regulować.

Wiedz, że jeśli Twoja była partnerka nie zgodzi się cofnąć egzekucji bieżących alimentów, możesz starać się o umorzenie postępowania egzekucyjnego za alimenty, składając tzw. zabezpieczenie w wysokości sześciu świadczeń alimentacyjnych.

Wiem, że w Twojej sytuacji, to aż 6 000 zł, ale pomyśl, że teraz niepotrzebnie „karmisz” komornika odbierając swojej rodzinie spore kwoty.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Paweł odpowiedział 2 lata temu

A ile zostawi komornik, u którego mam zajęte wynagrodzenie (zarabiam 3.000 zł). Mam zobowiązania alimentacyjne i niealimentacyjne. Alimenty w kwocie 500 zł. Czy komornik zostawi mi w tym przypadku kwotę 1920 zł (najniższa krajowa) czy może egzekwować 3/5 wynagrodzenia, czyli zostawi mi 1800 zł?

Twoja odpowiedź