Alimenty [jak ominąć komornika?] + WZÓR wniosku

Witam serdecznie, chcę pozbyć się komornika za alimenty, obecnie płacę 500 zł alimentów na dziecko + płacę koszty komornicze, jakie komornik sobie nalicza.

Wychodzi na to, że gdyby matka dziecka nie nasłała na mnie komornika, to nie musiałbym płacić tych opłat egzekucyjnych. Moje pytanie brzmi: jak ominąć komornika za alimenty?


Jak pozbyć się komornika za alimenty?

alimenty-jak-pozbyć-się-komornika

A więc z tego, co piszesz wnioskuję, że była partnerka zleciła komornikowi egzekwowanie alimentów na jej rzecz, przez co toczy się wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne i jak piszesz, przez wciąż ponoszone opłaty komornicze, chciałbyś tego komornika się pozbyć i płacić alimenty z pominięciem komornika.

To, co obecnie liczy się najbardziej to fakt, że tutaj gospodarzem jest wierzyciel, a więc matka dziecka, komornik sam z siebie niestety nie ma władzy, aby toczącą się wobec Ciebie egzekucję komorniczą, ot tak zakończyć lub umorzyć.

Komornik nie ma prawa oceniać, czy faktycznie pojawiły się podstawy co do tego, aby wszcząć wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne. Dla komornika liczy się tylko tytuł wykonawczy który nadał sąd, oraz wniosek wierzyciela o wszczęcie egzekucji.

Podstawa prawna:

Art. 804. KPC Niedopuszczalność badania przez organ egzekucyjny zasadności obowiązku objętego tytułem

Organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym.

Dz.U.2018.0.1360 t.j. – Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego

… a więc jak pozbyć się komornika za alimenty?

Jedynym sposobem, aby ominąć komornika podczas płacenia alimentów na dziecko, jest skłonienie matki dziecka do tego, aby złożyła wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego!

Musisz porozumieć się z matką dziecka (wierzyciel alimentacyjny), na którego płacisz alimenty. Porozmawiajcie wspólnie i zobowiąż się do regularnego i terminowego płacenia alimentów.

Warto, abyś wspomniał, że matka dziecka będzie miała możliwość odwieszenia postępowania egzekucyjnego, jeśli zaczniesz spóźniać się z alimentami (z pewnością trochę ją to uspokoi).

Jeśli z jakichś przyczyn jednak, odwołanie komornika od egzekwowania długu alimentacyjnego nie będzie możliwe, to możesz spróbować powołać się na art. 883 § 2 K.p.c. a więc:

§ 2. Jednakże dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. Komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.

…jeśli złożysz do depozytu sądowego kwotę w równowartości 6-miesięcznych alimentów i udzielisz komornikowi pełnomocnictwa do podejmowania tej kwoty, to egzekucja alimentów zostanie umorzona. Teraz przeczytaj poradnik: Depozyt sądowy – Wniosek o wypłatę środków i zezwolenie na wpłatę WZÓR

Musisz dostarczyć komornikowi potwierdzenie z sądu, że wpłaciłeś równowartość 6-miesięcznych alimentów do depozytu sądowego, dostarczyć komornikowi musisz też umocowanie do podejmowania tej kwoty.

Komornik skorzysta z tych pieniędzy, jeśli z Twojej strony pojawią się jakiekolwiek opóźnienia w płaceniu alimentów. Wtedy też, komornik automatycznie wznowi postępowanie egzekucyjne.

Warto jeszcze wspomnieć uchwałę Sądu Najwyższego, Izba Cywilna, z dnia 27.02.2008 r. (sygn. akt III CZP 153/07), „do złożenia przez dłużnika w toku egzekucji świadczenia do depozytu sądowego na podstawie art. 883 § 2 K.p.c. nie jest wymagane zezwolenie sądu przewidziane w art. 693(2) § 1 K.p.c.”

Jak ominąć komornika i płacić alimenty bezpośrednio matce dziecka?

 1. Wpłać sumę alimentów równą świadczeniom za okres 6 miesięcy do depozytu sądowego.
 2. Nadaj komornikowi umocowanie do podejmowania tej kwoty (musisz napisać oświadczenie).
 3. Dostarcz komornikowi wniosek o umorzenie egzekucji z alimentów razem z potwierdzeniem wpłaty wymaganej sumy do depozytu sądowego i umocowaniem dla komornika do podejmowania tej kwoty.

Wniosek o umorzenie egzekucji z alimentów

wniosek-o-umorzenie-egzekucji-w-sprawie-alimentacyjnej-wzor-pdf-doc

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

5 komentarzy w “Alimenty [jak ominąć komornika?] + WZÓR wniosku”
 1. Komornik zajął mi 60% mojego wynagrodzenia netto, zarabiam 1700 zł, komornik pobiera mi 1150 zł za parę zaległych rat alimentów, oraz bieżące alimenty 510 zł które zasądził mi sąd, teraz kolejny ten sam komornik planuje wejść mi na pensje za nie spłacony kiedyś kredyt, zostaje mi i mojej rodzinie około 500 zł na życie, czy komornik może zabrać i te pieniążki? proszę o pomoc.

 2. Dzień dobry. Komornik wszedł mi na wypłatę z tytułu alimentów. Chciałbym wpłacić kilka krotność ażeby komornik pobierał z tej sumy, a nie z wypłaty jak to zrobić? Jakiś wniosek do sądu bądź też komornika o czasowe wstrzymanie egzekucji. Posiadam zaległość 25 tys. Miesięcznie 450 zł chciałbym wpłacić 5000 zł. Bardzo proszę o pomoc

 3. Dzień dobry. Problem polega na tym, że wcześniej płaciłem alimenty, połowę sumy na dwoje dzieci, teraz płacę w całości i gdy chciałem wpłacić dzisiaj sumę całą, mam zamknięty rachunek bankowy, bank cofnął mi pieniądze z powrotem. Chciałbym się dowiedzieć dlaczego nie mogę wpłacić pieniędzy na alimenty dla dzieci?

 4. W ubiegłym roku otrzymałem wezwanie do spłaty 100tys tytułem alimentów. Na sprawie dot. sprawowania opieki matka zarządziła abym zniknął. W zamian miała nie egzekwować świadczeń na dziecko. I tutaj moje pytanie: co robić? Podpisać ugodę sądowa? Spłacać w ratach i w międzyczasie wznawiać postępowanie? Komornik nie jest otwarty na jakąkolwiek współpracę.

 5. Witam. Mam następujący problem. Komornik zajął mi rachunek bankowy. Jestem dłużnikiem alimentacyjnym. Przy składaniu orzeczenia majątkowego zostałem poinformowany przez komornika, że konto zostanie odblokowanie w momencie, kiedy mój pracodawca prześle swoje stanowisko w mojej sprawie, czyli będzie mi potrącał z wynagrodzenia 60% na rzecz długu alimentacyjnego.

  Komornik w rozmowie ustnej zapewnił mnie, że po otrzymaniu takiego pisma, drogą elektroniczną odblokuję moje konto. Takie pismo zostało wysłane do komornika za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz droga elektroniczną. Zrobiłem to też osobiście drogą elektroniczną. Komornik dostał te dokumenty, jednak nie odblokował konta i nie udostępnił kwoty pomniejszonej o 60% wynagrodzenia. W momencie zajęcia, na koncie znajdowała się pewna suma pieniędzy i domyślam się, że została ona zajęta na zabezpieczenie spłaty długu alimentacyjnego. Dwa dni po zajęciu przez komornika konta, wpłynęło na nie wynagrodzenie, do którego też nie mam dostępu. Jak odzyskać dostęp do pozostałej części wynagrodzenia?

  Czy możliwe jest, że komornik ma prawo zająć środki na koncie, nie pozostawiając dłużnikowi żadnych pieniędzy do dyspozycji? Z poważaniem.

Comments are closed.