Zaprzeczenie ojcostwa, test DNA, długi za alimenty i komornik... • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Zaprzeczenie ojcostwa, test DNA, długi za alimenty i komornik…

Problem mój jest bardzo złożony. Mój partner z którym zamieszkałam rok temu jest bardzo zadłużony. Oboje średnio znamy się na prawie więc nie wiemy jak zacząć oddłużanie i czy w ogóle mamy szansę na wygraną. Partner ma komornika za alimenty, długu zostało jeszcze ok 12tys, każdego miesiąca płaci 400zł alimentów zaległych do komornika i 350 obecnych, od dłuższego czasu zaczynamy coraz bardziej podejrzewać, że dziecko na które płaci może nie być jego…

Planujemy zrobić testy na ojcostwo przez jedną z ogłaszających się firm. Niestety jest to koszt ok 800 zł, czy jeżeli w tym teście by wyszło, że dziecko nie jest jego, to po założeniu sprawy do sądu i wygraniu jej straci komornika za alimenty? a pieniądze które do tej pory płacił zostaną mu zwrócone?

A poza tym ile kosztuje wniesienie sprawy do sądu? czy potrzebny będzie nam adwokat? czy koszty sądowe zostaną nam zwrócone? pytam gdyż słyszeliśmy od znajomego, że nawet jeżeli udowodnimy ze dziecko nie jest jego to i tak musi płacić bo dał dziecku swoje nazwisko. Czy jest to prawda? co jeżeli dziecko okaże się być jego? co powinniśmy dalej robić? mimo systematycznego spłacania długów, przez te wszystkie odsetki komornicze dług praktycznie nie maleje.

Czy istnieje możliwość wzięcia pożyczki/kredytu na pozbycie się komornika? wiadomo, że taka pożyczka również wiąże się z odsetkami, ale czy te odsetki nie były by mniejsze niż to co płacimy komornikowi? mój partner pracuje obecnie u prywaciarza u którego na umowie ma wpisane najniższe wynagrodzenie a naprawdę ma 14zl/godz.  jednak bardzo chce zmienić tą prace gdyż pracodawca wykorzystuje go pod każdym możliwym kontem.

Czy jeżeli zmieni prace w której na umowie będzie miał podaną prawdziwą stawkę np. 15 zł netto to czy jest możliwe by komornik mógł zabrać aż 70 % jego pensji ? jeżeli to prawda to czy można jakoś z tym walczyć, bo jak mamy przeżyć za te pozostałe 30% pensji?

Mam jeszcze pytanie, czy komornik może zająć pieniądze uzyskane za odszkodowanie wypadku w pracy z ZUS ? jeżeli tak to ile? odszkodowania partner może otrzymać 5000 zł.

Jak zacząć oddłużanie?

Najpierw pozwól, że odpowiem na pytanie jak macie zacząć wychodzenie z długów. Podsumowując, Wasz dług to 12 tys zł. i wydatki alimentacyjne w kwocie 750 zł /miesięcznie (400 zł komornik ściąga za zaległe alimenty + 350 zł na obecne alimenty).

Zadłużenie na 12 tys zł. to jeszcze nie jest koniec świata, jest to dług który można spłacić w rok lub dwa przy dobrym planie na oszczędzanie, cięcie wydatków i przy znalezieniu dodatkowej pracy lub wzięciu nadgodzin. Wiem, że to brzmi na „łatwy” plan wyjścia z długów ale wszyscy wiemy, że długi wymagają ogromnego poświęcenia.

Zaprzeczenie ojcostwa

Płacone alimenty na dziecko (nawet jeśli po latach okaże się, że dziecko nie było Twojego partnera) mają charakter taki, że służą one bieżącym potrzebom dziecka i nie powinny być zwracane (bieżąca konsumpcja).

Widać natomiast w mediach, że każdy sędzia może mieć swoją interpretację i jeśli czujecie się na siłach (również finansowo), to można o zwrot alimentów się starać przed sądem. Do tego oczywiście trzeba zrobić test DNA na ojcostwo, oczywiście za zgodą matki dziecka.

Rozumiem Wasze oburzenie i niepokój gdyby okazało się, że Twój partner został wprowadzony w błąd przez byłą partnerkę, przecież prawdziwy biologiczny ojciec istnieje i to do niego powinny być skierowane wszelkie roszczenia alimentacyjne.

Jeśli wyszło by na jaw, że była partnerka Twojego partnera celowo wyłudziła alimenty od nieprawdziwego ojca dziecka, wówczas są podstawy aby żądać zwrotu alimentów na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Są to art. 405 i 410 kodeksu cywilnego. Mówią one jednoznacznie, że kto uzyskał jakąkolwiek korzyść majątkową kosztem innej osoby, zobowiązany jest do jej zwrotu!

Test na ojcostwo

Pozostaje jeszcze bardzo ważna kwestia, mianowicie test na ojcostwo. Jeśli zdecydujecie się na badania DNA prywatnie (wiem, jest wiele firm na rynku), to Sąd nie uzna takich badań.

Na badania ojcostwa musi zgodzić się matka dziecka, wtedy badania wykona biegły sądowy lub prokurator, aby mieć gwarancję wierzytelności badań. Jeśli matka dziecka (była partnerka) nie zgodzi się na badanie ojcostwa, to może do niego nigdy nie dojść. A dopóki Twój partner formalnie jest ojcem dziecka, ma obowiązek płacić alimenty.

Ile kosztuje wniesienie sprawy do sądu?

Sądowe sprawy są kosztowne, musicie się liczyć z wydatkami na sprawę sądową i adwokata. Wniesienie sprawy do Sądu o zaprzeczenie ojcostwa nie jest drogie bo kosztuje tylko 200 zł. Na pewno więcej weźmie prawnik który będzie prowadził w Waszym imieniu tę sprawę. Ile kosztuje prawnik przy sprawach o zaprzeczenie ojcostwa? – nie wiem, trzeba pytać w kancelariach prawniczych.

Czy istnieje możliwość wzięcia pożyczki/kredytu na pozbycie się długów i komornika?

Musicie wiedzieć, że jeśli komornik rozpoczął egzekucję długu a tak jest w Waszym przypadku, to nie ma co liczyć, że którykolwiek bank udzieli Wam pożyczkę na spłatę zadłużenia komorniczego.  Dość podobnie jest z firmami pożyczkowymi, nie są one tak restrykcyjne jak banki, lecz „komornik na plecach” wzbudza nieufność do takiego klienta i zajęcie komornicze bardzo często jest murem nie do przebicia jeśli chodzi o wzięcie pożyczki.

Na pewno jesteście w rejestrze dłużników jak BIG czy ERIF, firmy pożyczkowe bardzo często korzystają z nich aby możliwie najgłębiej prześwietlić swojego pożyczkobiorcę…

Gdzie po pożyczkę na spłatę komornika?

Do dyspozycji pozostają jeszcze firmy pożyczkowe udzielające pożyczek pod zastaw nieruchomości. Decydując się na taką pożyczkę można wnioskować o dużą kwotę. Umowę pożyczki pod zastaw podpisuje się wtedy w obecności notariusza.

Wasze zadłużenie jednak (12 tys zł.) nie jest chyba na tyle duże żeby zastawiać jakąkolwiek nieruchomość. Może warto przejść się do kilku lokalnych firm pożyczkowych i przedstawić sytuację jaka jest. Być może któryś z parabanków zdecyduje się udzielić Wam pożyczki na spłacenie komornika.

Oboje jednak pamiętajcie, że taka pożyczka nie będzie tania i gra naprawdę będzie toczyć się na „ostrzu noża”, ponieważ niewywiązanie się z takiej pożyczki na komornika bardzo, ale to bardzo powiększy Wasz dług! Przemyślcie kilkukrotnie czy Wam się wszystko zamyka i kalkuluje.

Czy komornik może przejąć pieniądze za odszkodowanie?

Jeśli na koncie pojawi się kwota będąca odszkodowaniem za wypadek w pracy o którym piszesz, to komornik bez względu na to, skąd pochodzą pieniądze, może zająć całą kwotę, pozostawiając jedynie Wam środki „na przeżycie”.

Rozwiązaniem może okazać się wtedy przelew na innych rachunek bankowy nie powiązany z Twoim partnerem. Lub przyjęcie gotówki „do ręki”. Ale ma to znamiona migania się od długów alimentacyjnych i osobiście nie pochwalam takiego rozwiązania.

Jak szybko spłacić komornika i pozbyć się długów?

Pozbycie się balastu w formie rat na poczet spłaty zadłużenia u komornika bardzo obciąża domowy budżet, tym bardziej, że miesięcznie płacicie 750 zł/msc a dług u komornika utrzymuje się wciąż na poziomie 12.000 zł.

W takiej sytuacji zawsze radzę, aby zwiększyć dochody lub obniżyć wydatki (oszczędności), oczywiście jeśli się tylko da. Bo na negocjacje z komornikiem jest już raczej za późno, komornik ustalił przecież miesięczną ratę na spłatę zadłużenia na podstawie wpływów z tytułu umowy o pracę. Autor: Janina Gołębiecka

Myślę, że odradziłabym Wam wzięcie pożyczki pozabankowej na spłatę długu komorniczego który wynosi 12 tys zł. Taka pożyczka będzie dość droga i nie ma sensu jej brać, lepiej poświęcić czas i zasoby na wygenerowanie dodatkowego źródła dochodu i/lub na znalezienie sposobów na oszczędzanie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (8 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Joanna

    Jak wstrzymać wszczęte postępowanie komornicze i razem z tym złożyć wniosek o zaprzeczenie ojcostwa? Dwa lata temu wyszłam za mąż, mój mąż ma dzieci z poprzedniego małżeństwa, dzieci są już pełnoletnie, mąż wie, że syn z jego pierwszego małżeństwa nie jest jego biologicznym synem i przypuszcza, że córka także. Komornik pisze że mąż nadal ma płacić na nich alimenty, obecnie mamy dwoje małych dzieci które mają 3,5 i 2,5 roku, ja tylko pracuję, mój mąż zajmuje się dziećmi, bardzo proszę o pomoc.

NAPISZ KOMENTARZ