Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Ile komornik może mi zabrać pieniędzy na alimenty?

Mam dług alimentacyjny. Te dzieci na które muszę płacić, wróciły do mnie z wyrokiem sądowym. Nie dawno wniosłam pozew o alimenty, ale w chwili obecnej to ja nadal mam płacić na swoje dzieci. Mam czworo dzieci na utrzymaniu. Chce legalnie iść do pracy, jednak boję się, że komornik zajmie mi całą wypłatę na poczet alimentów. Ile komornik może mi zabrać pieniędzy na alimenty?


Ile komornik może zabrać na alimenty?

Jeśli chodzi o zajęcie pieniędzy na koncie bankowym, to zgodnie z art. 1083 K.p.c. komornik może zabrać całą kwotę, nie zostawiając dłużnikowi ani złotówki, źródło:

Zgodnie z art. 1083 § 2 k.p.c. wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.

Jeśli natomiast chodzi o zajęcie przez komornika pensji na rzecz niezapłaconych alimentów, to pracodawca, wypełniając swoje obowiązki wobec poleceń komornika, może potrącić z pensji pracownika maksymalnie 60% wynagrodzenia.

Te 60% potrącenia kalkulowane jest po odliczeniu składek na ubezpieczenie i podatku. Czyli za niezapłacone alimenty, komornik zajmie aż 60% wynagrodzenia netto.

Warto też wspomnieć, że nawet wynagrodzenie minimalne podlega zajęciu 60% na zaległe alimenty. Jest tak a nie inaczej, ponieważ prawo polskie mocno stara się chronić dzieci, zapewniając im godne warunki do życia, nawet często kosztem dłużnika…

Jeżeli komornik egzekwuje inne należności niż alimenty, to może on potrącić pracownikowi maksymalnie 50% wynagrodzenia. Dodatkowym ograniczeniem dla komornika podczas egzekwowania innych długów niż alimenty, jest kwota wolna od potrącenia, która na 2018 rok wynosi 1530 zł. (minimalna krajowa netto)

A zatem, jeśli chodzi o potrącenie komornicze pensji za alimenty, to musisz się spodziewać, że komornik może zająć maksymalnie 60% Twojego wynagrodzenia, nawet jeśli zarabiasz minimalną krajową, to komornik i tak zajmie z niej 60%.

Jeśli natomiast, masz zgromadzone na koncie bankowym jakieś środki pieniężne, to komornik może je zająć w całości, ponieważ dla egzekucji z rachunku bankowego na rzecz niezapłaconych alimentów, nie ma kwoty wolnej od zajęcia jak w przypadku egzekwowania innych niż alimentacyjne długów.

Artykuły, które koniecznie musisz też przeczytać:

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!
23 Udostępnień

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...


17 komentarzy

 1. Iza S.

  Dzień dobry, mam pytanie, ponieważ mąż ma 3 dzieci z poprzednich małżeństw ma zasądzone alimenty w wysokości 1050 zł. Płaci teraz od 4 lat regularnie. Lecz miał nie zapłacone 3 miesiące i dostał wyrok 8 miesięcy i teraz za rok 2009 2010 itd… Ma wpłaty lecz nie stałych kwot i ma mieć teraz sprawę w sądzie. Pierwsza sprawa na 2 dzieci i teraz druga sprawa o jedno dziecko.

  Wszystkie sprawy złożył urząd z funduszu alimentacyjnego. Co mąż może teraz zrobić bo nie stać nas na zapłatę 70 tysięcy? obecnie mamy że sobą 4 dzieci, 2 dzieci jest niepełnosprawna. Czy może złożyć wniosek o przedawnienie alimentów lecz gdzie?

 2. Losza

  Ile zabierze mi komornik za zaległości alimentów przy trojga innych dzieci? dwoje moich jedno partnerki. Mam zaległości: alimenty za córkę z byłego małżeństwa. Mam teraz nowa rodzinę. Moja partnerka ma córkę z kimś innym, a ja z nią syna 2.5 lat i następne dziecko w drodze. Ile może mi zająć komornik z umowy o pracę na okresie próbnym lub co mogę zrobić aby zabierał mniej z wypłaty?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Najpierw komornik ustali składniki majątku dłużnika, po czym przystąpi do ich zajmowania. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to potrąceniom ulega 60% wynagrodzenia za pracę, a jeśli chodzi o kwotę wolną od zajęcia (tj. minimalne wynagrodzenie za pracę) nie ma tutaj zastosowania. Jeśli chodzi natomiast o egzekucję z konta bankowego, to nie obowiązuje tutaj kwota wolna od potrącenia! Komornik może zająć Ci każdą złotówkę znajdującą się na Twoim koncie bankowym. Co jeszcze? wiedz, że komornik może zająć też ruchomości, które są jedynie we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem, chyba że osoba ta przedstawi dowody, że ruchomości które zająć chce komornik, są tylko jej własnością…

 3. mateusz

  Witam! spłacam alimenty, mój komornik powiedział, ze mam wpłacać tyle ile będę mógł, a się okazało, ze jednak komornik siadł mi na wypłatę, mam 3 dzieci z czego jedno chore, czy komornik może mi potrącać 60 procent z wypłaty? z najniższej krajowej?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Komornik działa na zlecenie wierzyciela, więc jeśli Twoja była partnerka z którą masz dziecko, złożyła wniosek do komornika o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji komorniczej, to komornik nie mając wyboru, musiał zająć Twoje wynagrodzenie. Jeśli chodzi natomiast o wysokość potrącenia komorniczego przy długu za alimenty, to komornik ma prawo zająć 60% Twojego wynagrodzenia i nie istnieje w takim wypadku kwota wolna od zajęcia jak w przypadku innych rodzajów długu.

 4. Anna

  Witam. Czy mając dług alimentacyjny, pracodawca może zatrudnić mnie na 1/2 etatu na umowę o prace? Bo komornik twierdzi ze może tylko na cały etat?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Pierwsze słyszę… komornikowi pewnie chodzi o to, abyś miał zatrudnienie na pełen etat, ponieważ będzie mógł więcej od Ciebie ściągnąć należności…

 5. Adam

  Jestem na stażu z UP OPOLE. Mój dochód to około tysiąc zł miesięcznie. Komornik zajął mi konto w 100% na rzecz alimentów w wysokości 500 zł nie zostawiając mi środków do życia.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Witaj Adam, przy egzekucji z konta bankowego i długach alimentacyjnych, komornik ma prawo zająć całą „zawartość” konta bankowego dłużnika alimentacyjnego, przy długach za alimenty, kwota wolna przy egzekucji z konta bankowego nie obowiązuje.

 6. rafał

  witam, komornik zabiera mi 60% wynagrodzenia z najniższej krajowej na dwoje dzieci, ale mam też dwoje dzieci z drugą partnerką i trzecie w drodze, czy komornik ma prawo z tej pensji zabierać 60% wynagrodzenia na dzieci z poprzedniego małżeństwa? a na te dzieci z tego związku zostawia tylko 580 zł miesięcznie?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli dług, który egzekwuje komornik ma charakter alimentacyjny, to w tym wypadku postępowanie komornika jest jak najbardziej prawidłowym i zgodnym z obowiązującymi przepisami prawa. W świetle przepisów kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę podlega zajęciu na zaspokojenie długu alimentacyjnego lub świadczeń alimentacyjnych, a wysokość potrącenia w tym przypadku może być dokonywane do wysokości trzech piątych wynagrodzenia (art. 87 kodeksu pracy).

   Oczywiście wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia w wysokości minimalnego wynagrodzenia, tylko, że dotyczy to egzekwowania różnych należności, z wyjątkiem tych, które egzekwowane są na zaspokojenie długu alimentacyjnego czy świadczeń alimentacyjnych.

 7. Jarek

  Witam. Mam zarobku netto 3500 zł, płacę alimenty regularnie 1500 zł, zostaje mi 2000 zł na opłaty i życie . Teraz doszedł mi komornik, ile może mi zabrać z tych 2000 zł, a ile mi zostanie? Dziękuję za odpowiedz.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Kwota wolna przy egzekucji z wynagrodzenia na 2018 rok wynosi 1530 zł, jest to minimalna krajowa obowiązująca na dany rok.

 8. Rafał

  Witam. Mam dosyć duże długi za alimenty. Od 2009 miałem płacić, ale nie płaciłem, w 2016 dostałem wyrok w zawieszeniu 8 miesięcy na 2 lata. Alimenty spłacałem w wysokości 60% do komornika, teraz przyszło mi pismo z prokuratury ze wszczyna postępowanie. Jeżeli wpłacę zaległości od 2015 do 2018 to zamkną sprawę czy odwieszą wyrok.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Jeśli wpłacisz zaległe alimenty, to prokuratura zamknie sprawę, nie będzie jej.

 9. Waldek

  witam, mam pytanie: komornik zabiera mi 60% wynagrodzenia z najniższej krajowej na dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa, ale ma też dwoje dzieci w obecnym związku, czy komornik ma prawo zabierać 918 zł na na poczet alimentów? a na te dzieci zostaje mi wynagrodzenia na rękę tylko 580 zł ?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Możesz złożyć do sądu wniosek o ustalenie nowej wysokości alimentów na dzieci z poprzedniego małżeństwa, jeśli pozostała kwota nie starcza Ci na utrzymanie Twojej nowej rodziny.

NAPISZ KOMENTARZ

Przeczytaj poprzedni wpis:
konsolidacja-chwilówek
Konsolidacja chwilówek – jak wyrwać się z pętli zadłużenia? [PORADNIK]

Konsolidacja chwilówek staje się w ostatnim czasie hasłem niemniej popularnym, co same chwilówki. Reklamowana jest niejednokrotnie jako remedium na nasze...

Zamknij