Ile komornik może mi zabrać pieniędzy na alimenty?

Witam, ile komornik może zabrać z pensji za alimenty? Mam dług alimentacyjny. Te dzieci, na które muszę płacić, wróciły do mnie z wyrokiem sądowym. Nie dawno wniosłam pozew o alimenty, ale obecnie to ja nadal mam płacić na swoje dzieci.

Mam czworo dzieci na utrzymaniu. Chce legalnie iść do pracy, jednak boję się, że komornik zajmie mi całą wypłatę na poczet alimentów. Ile komornik może mi zabrać pieniędzy na alimenty?


Ile komornik może zabrać na alimenty?

Jeśli chodzi o zajęcie pieniędzy na koncie bankowym, to zgodnie z art. 1083 K.p.c. komornik może zabrać całą kwotę, nie zostawiając dłużnikowi ani złotówki, źródło:

Zgodnie z art. 1083 § 2 k.p.c. wierzytelności z rachunku bankowego podlegają egzekucji na zaspokojenie alimentów w pełnej wysokości.

Jeśli natomiast chodzi o zajęcie przez komornika pensji na rzecz niezapłaconych alimentów, to pracodawca, wypełniając swoje obowiązki wobec poleceń komornika, może potrącić z pensji pracownika maksymalnie 60% wynagrodzenia.

Te 60% potrącenia kalkulowane jest po odliczeniu składek na ubezpieczenie i podatku. Czyli za niezapłacone alimenty, komornik zajmie aż 60% wynagrodzenia netto.

Ile komornik może zabrać na alimenty z minimalnej krajowej?

Warto też wspomnieć, że nawet wynagrodzenie minimalne podlega zajęciu 60% na zaległe alimenty. Jest tak, a nie inaczej, ponieważ prawo polskie mocno stara się chronić dzieci, zapewniając im godne warunki do życia, nawet często kosztem dłużnika…

Jeżeli komornik egzekwuje inne należności niż alimenty, to może on potrącić pracownikowi maksymalnie 50% wynagrodzenia. Dodatkowym ograniczeniem dla komornika podczas egzekwowania innych długów niż alimenty, jest kwota wolna od potrącenia, która na 2018 rok wynosi 1530 zł (minimalna krajowa netto)

Podsumowanie

A zatem, jeśli chodzi o potrącenie komornicze pensji za alimenty, to musisz się spodziewać, że komornik może zająć maksymalnie 60% Twojego wynagrodzenia, nawet jeśli zarabiasz minimalną krajową, to komornik i tak zajmie z niej 60%.

Jeśli natomiast, masz zgromadzone na koncie bankowym jakieś środki pieniężne, to komornik może je zająć w całości, ponieważ dla egzekucji z rachunku bankowego na rzecz niezapłaconych alimentów, nie ma kwoty wolnej od zajęcia jak w przypadku egzekwowania innych niż alimentacyjne długów.

Artykuły, które koniecznie musisz też przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

27 komentarzy w “Ile komornik może mi zabrać pieniędzy na alimenty?”
 1. Dzień dobry, mam pytanie, ponieważ mąż ma 3 dzieci z poprzednich małżeństw ma zasądzone alimenty w wysokości 1050 zł. Płaci teraz od 4 lat regularnie. Lecz miał nie zapłacone 3 miesiące i dostał wyrok 8 miesięcy i teraz za rok 2009 2010 itd… Ma wpłaty lecz nie stałych kwot i ma mieć teraz sprawę w sądzie. Pierwsza sprawa na 2 dzieci i teraz druga sprawa o jedno dziecko.

  Wszystkie sprawy złożył urząd z funduszu alimentacyjnego. Co mąż może teraz zrobić bo nie stać nas na zapłatę 70 tysięcy? obecnie mamy że sobą 4 dzieci, 2 dzieci jest niepełnosprawna. Czy może złożyć wniosek o przedawnienie alimentów lecz gdzie?

 2. Ile zabierze mi komornik za zaległości alimentów przy trojga innych dzieci? dwoje moich jedno partnerki. Mam zaległości: alimenty za córkę z byłego małżeństwa. Mam teraz nowa rodzinę. Moja partnerka ma córkę z kimś innym, a ja z nią syna 2.5 lat i następne dziecko w drodze. Ile może mi zająć komornik z umowy o pracę na okresie próbnym lub co mogę zrobić aby zabierał mniej z wypłaty?

  1. Janina Gołębiecka

   Najpierw komornik ustali składniki majątku dłużnika, po czym przystąpi do ich zajmowania. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, to potrąceniom ulega 60% wynagrodzenia za pracę, a jeśli chodzi o kwotę wolną od zajęcia (tj. minimalne wynagrodzenie za pracę) nie ma tutaj zastosowania. Jeśli chodzi natomiast o egzekucję z konta bankowego, to nie obowiązuje tutaj kwota wolna od potrącenia! Komornik może zająć Ci każdą złotówkę znajdującą się na Twoim koncie bankowym. Co jeszcze? wiedz, że komornik może zająć też ruchomości, które są jedynie we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem, chyba że osoba ta przedstawi dowody, że ruchomości które zająć chce komornik, są tylko jej własnością…

 3. Witam! spłacam alimenty, mój komornik powiedział, ze mam wpłacać tyle ile będę mógł, a się okazało, ze jednak komornik siadł mi na wypłatę, mam 3 dzieci z czego jedno chore, czy komornik może mi potrącać 60 procent z wypłaty? z najniższej krajowej?

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik działa na zlecenie wierzyciela, więc jeśli Twoja była partnerka z którą masz dziecko, złożyła wniosek do komornika o wszczęcie przeciwko Tobie egzekucji komorniczej, to komornik nie mając wyboru, musiał zająć Twoje wynagrodzenie. Jeśli chodzi natomiast o wysokość potrącenia komorniczego przy długu za alimenty, to komornik ma prawo zająć 60% Twojego wynagrodzenia i nie istnieje w takim wypadku kwota wolna od zajęcia jak w przypadku innych rodzajów długu.

 4. Witam. Czy mając dług alimentacyjny, pracodawca może zatrudnić mnie na 1/2 etatu na umowę o prace? Bo komornik twierdzi ze może tylko na cały etat?

  1. Janina Gołębiecka

   Pierwsze słyszę… komornikowi pewnie chodzi o to, abyś miał zatrudnienie na pełen etat, ponieważ będzie mógł więcej od Ciebie ściągnąć należności…

 5. Jestem na stażu z UP OPOLE. Mój dochód to około tysiąc zł miesięcznie. Komornik zajął mi konto w 100% na rzecz alimentów w wysokości 500 zł nie zostawiając mi środków do życia.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Adam, przy egzekucji z konta bankowego i długach alimentacyjnych, komornik ma prawo zająć całą “zawartość” konta bankowego dłużnika alimentacyjnego, przy długach za alimenty, kwota wolna przy egzekucji z konta bankowego nie obowiązuje.

 6. witam, komornik zabiera mi 60% wynagrodzenia z najniższej krajowej na dwoje dzieci, ale mam też dwoje dzieci z drugą partnerką i trzecie w drodze, czy komornik ma prawo z tej pensji zabierać 60% wynagrodzenia na dzieci z poprzedniego małżeństwa? a na te dzieci z tego związku zostawia tylko 580 zł miesięcznie?

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli dług, który egzekwuje komornik ma charakter alimentacyjny, to w tym wypadku postępowanie komornika jest jak najbardziej prawidłowym i zgodnym z obowiązującymi przepisami prawa. W świetle przepisów kodeksu pracy, wynagrodzenie za pracę podlega zajęciu na zaspokojenie długu alimentacyjnego lub świadczeń alimentacyjnych, a wysokość potrącenia w tym przypadku może być dokonywane do wysokości trzech piątych wynagrodzenia (art. 87 kodeksu pracy).

   Oczywiście wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia w wysokości minimalnego wynagrodzenia, tylko, że dotyczy to egzekwowania różnych należności, z wyjątkiem tych, które egzekwowane są na zaspokojenie długu alimentacyjnego czy świadczeń alimentacyjnych.

 7. Witam. Mam zarobku netto 3500 zł, płacę alimenty regularnie 1500 zł, zostaje mi 2000 zł na opłaty i życie . Teraz doszedł mi komornik, ile może mi zabrać z tych 2000 zł, a ile mi zostanie? Dziękuję za odpowiedz.

  1. Janina Gołębiecka

   Kwota wolna przy egzekucji z wynagrodzenia na 2018 rok wynosi 1530 zł, jest to minimalna krajowa obowiązująca na dany rok.

 8. Witam. Mam dosyć duże długi za alimenty. Od 2009 miałem płacić, ale nie płaciłem, w 2016 dostałem wyrok w zawieszeniu 8 miesięcy na 2 lata. Alimenty spłacałem w wysokości 60% do komornika, teraz przyszło mi pismo z prokuratury ze wszczyna postępowanie. Jeżeli wpłacę zaległości od 2015 do 2018 to zamkną sprawę czy odwieszą wyrok.

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli wpłacisz zaległe alimenty, to prokuratura zamknie sprawę, nie będzie jej.

 9. witam, mam pytanie: komornik zabiera mi 60% wynagrodzenia z najniższej krajowej na dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa, ale ma też dwoje dzieci w obecnym związku, czy komornik ma prawo zabierać 918 zł na na poczet alimentów? a na te dzieci zostaje mi wynagrodzenia na rękę tylko 580 zł ?

  1. Janina Gołębiecka

   Możesz złożyć do sądu wniosek o ustalenie nowej wysokości alimentów na dzieci z poprzedniego małżeństwa, jeśli pozostała kwota nie starcza Ci na utrzymanie Twojej nowej rodziny.

 10. Komornik sądowy pozostawił mi zerowe konto bankowe z blokadą na poczet alimentów, zostałam bez środków do życia. Z kwoty 2,450 oznajmił mi że jest to kwota wolna i ma prawo do zajęcia. Czy realną jest praca dla samej sprawy alimentów nie posiadając nic z wynagrodzenia?

  Obecnie zastanawiam się czy prawo do podjęcia całej sumy pieniędzy z konta podlega jakiejkolwiek dyskusji, gdyż komornik sądowy nie ma pojęcia o życiowych sytuacjach.

  Wychowałam dziecko do 13roku życia, a były partner odebrał mi je tylko dlatego, że wyjechałam za granicę aby poprawić dziecku byt, gdyż ojciec dziecka nie uiszczał alimentów na dziecko.

 11. Jaką maksymalną kwotę, może zająć mi komornik na koncie? Systematycznie płacę alimenty w wysokości 3500 zł na dwoje dzieci. Jeden raz miałem 12 dni poślizgu w marcu tego roku. Matka dzieci wszczęła postępowanie komornicze za alimenty. Komornik natychmiast zajął mi na koncie 4100 zł. Akurat na bieżące alimenty i prowizję dla siebie. To konto bankowe najpierw zajęte było na kwotę 12 tyś, później 16 tyś… więcej i więcej, aż obecnie zajęte jest na kwotę 34 000 tyś zł.

  Na konto oczywiście nie wpłacam żadnych pieniędzy. Alimenty przelewam z konta do którego komornik nie ma dostępu. Zajęcie jest obecnie z tego tytułu, że latem 2017 roku wziąłem dzieci pod swoją opiekę, na swoje utrzymanie na 40 dni i niestety tylko ustnie umówiliśmy się z matką dzieci, że za lipiec nie zapłacę alimentów. Co prawda, obecnie w sądzie jest teraz prowadzona rozprawa o obniżenie alimentów i jako świadek zeznawała najstarsza córka, że słyszała, że tak się umawialiśmy. Być może sąd na tej podstawie oddali postępowanie komornicze. Dodam jeszcze, że co miesiąc wysyłam komornikowi wyciąg z banku terminowych wpłat alimentów.

  Rozumiem, że w świetle prawa, dopóki nie udowodnię komornikowi, jestem dłużnikiem alimentów za miesiąc lipiec 2017 roku. Irytuje mnie po prostu to, że z powodu zalegania alimentów za jeden miesiąc, jestem obciążony kwotą prawie dziesięciu miesięcy, Czy to w ogóle zgodne jest z prawem? A dodam jeszcze, że gdybym nie chciał płacić alimentów, to komornik nie jest w stanie wydusić ze mnie nic zupełnie nic. Ponieważ przebywam w kraju który jest poza Unią Europejską i Polska nie ma w tym kierunku, żadnych umów.

 12. Czy jest szansa dogadania się z komornikiem aby płacić na poczet alimentów zaległych by nie musiał zabierać mi wypłaty? z różnych przyczyn losowych mój dług alimentacyjny wzrósł do kwoty ponad 100000tys. na dwójkę dzieci które są z moją byłą żoną… Dostałem pracę na pół etatu, mam na utrzymaniu syna z innego związku, siebie i wynajmowane mieszkanie… Czy jest szansa dogadania się z komornikiem nawet na piśmie, że będę płacił alimenty prosto jemu aby nie zabierał mi pensji bądź zabrał tylko jej część ?

 13. Witam, proszę o podpowiedź ile komornik może zabrać z pensji za alimenty? alimentów nie płaciłem, matka dziecka nasłała na mnie komornika, nie wiem ile zostanie mi zajęte, mam pensję minimalną, czyli najniższą krajową, ile zabierze komornik z tego?

  1. Janina Gołębiecka

   Egzekucja alimentów z wynagrodzenia przebiega na dość surowych warunkach, a więc przy długu alimentacyjnym komornik może zająć Ci aż 60% wynagrodzenia, przy czym warto nadmienić, iż nie obowiązuje tu kwota wolna. Jeśli otrzymujesz minimalną krajową, czyli 1530 zł, to komornik będzie mógł zająć Ci z tego 60%.

 14. Mam pytanie jak jest z zajęciami alimentacyjnymi na pół etatu przy kwocie 1050 zł brutto?

 15. Witam, ile może zabrać mi komornik z tytułu zajęcia alimentacyjnego z umowy o pracę na pół etatu? Czy też 60% wynagrodzenia? czy całą kwotę? tak jak na umowę zlecenie?

  1. Janina Gołębiecka

   Kwota wolna od zajęcia komorniczego pensji przy alimentach nie występuje, komornik więc zajmie Ci 60^ wynagrodzenia jakie otrzymujesz.

 16. Dzień dobry. Moja sytuacja wygląda następująco. Mam około 20 tys. zł. zadłużenia wynikającego z kredytów. Mam też zasądzone alimenty w kwocie 800 zł. Tutaj spłacam na bieżąco. Czyli bez zaległości. Alimenty pobierane są bezpośrednio u pracodawcy. Moje zarobki to 2200 netto. Ile maksymalnie może mi pobrać komornik w takiej sytuacji? 2200 (dochód ) – 800 na alimenty = 1400 netto. Czy może coś jeszcze pobrać?

 17. Zostałem wskazany przez wierzyciela, że zalegam z 4 wpłatami alimentacyjnymi, to jest około 3900 zł, w tej chwili komornik pozajmował mi dwa konta bankowe, gdzie ściągną pieniądze, a również od moich pracodawców odbiera pieniądze i na tę chwilę, jestem bez pieniędzy a suma, którą zabezpieczył komornik to około 8000 zł.

Comments are closed.