Rośnie liczba alimentów niespłacanych na czas!

Z danych Rejestru BIG InfoMonitor wynika, że W Polsce znów wzrosła liczba dłużników alimentacyjnych. Na początku tego roku, przybyło aż 3477 nowych osób, mających problemy z terminowym regulowaniem alimentów. Tak samo rośnie ogólna wysokość zadłużenia alimentacyjnego.


Rośnie liczba alimentów niespłacanych na czas!

Według BIG InfoMonitor, W Polsce obecnie jest ponad 314 tysięcy osób dłużników alimentacyjnych. A sama wysokość długów alimentacyjnych, to prawie 11,5 miliarda złotych! jest to 29% wszystkich zaległości, jakie posiadają Polacy, w rejestrze długów BIG InfoMonitor!

zaległe-alimenty

Cyfry robią wrażenia prawda? szczególnie wzmianka, że zaległości w alimentach to aż 29% ogólnego zadłużenia Polaków!? Jednak pierwsze w kolejności pod względem wielkości, są długi, które Polacy mają w bankach i firmach pożyczkowych, z tytułu niespłacanych rat, a jeszcze dalej, ale też na zacnej trzeciej pozycji, znajdują się długi telekomunikacyjne.

Wiecie, że połowa dłużników alimentacyjnych nie wywiązuje się ze zobowiązań bankowych i pożyczkowych na czas? Czyżby dłużnicy alimentacyjni oddali stery ślepemu losowi? i pozwolili mu decydować, co dalej będzie się z nimi dziać?

Zmieniło się prawo – jakie zmiany weszły w życie?

W życie weszła nowelizacja kodeksu karnego, który teraz przewiduje karę ograniczenia wolności, za 3-miesięczną zaległość w płaceniu alimentów na czas.

A kiedy dłużnik alimentacyjny nie płaci alimentów przez kilka miesięcy, to może trafić on do więzienia. Niby do więzienia za długi się nie idzie, ale wyjątkiem tutaj jest dług alimentacyjny.

…co jeszcze się zmieniło?

31 Maja 2017 – ta data oznacza wejście w życie nowych przepisów, które ograniczają „miganie się” dłużnika od płacenia alimentów.

Na czym polega zmiana? niegdyś, aby uniknąć i uchylić się od kary za niepłacenie alimentów, dłużnik alimentacyjny wpłacał na konto dziecka symboliczną kwotę – i stawał się wtedy chroniony przez przepisy prawa.

Zmieniono wyrażenie z „uporczywe uchylanie się” na „nieopłacenie równowartości 3-miesięcznych świadczeń”

Jeśli więc Twój partner ma zaległości w płaceniu alimentów na czas, przekraczające równowartość 3-miesięcznych świadczeń, to możesz zgłosić go do Prokuratury lub na Policję.

Wtedy dłużnikowi alimentacyjnemu może grozić:

  • dozór elektroniczny
  • grzywna
  • ograniczenie wolności
  • pozbawienie wolności

Niestety, z praktyki wynika jednak, że sądy jeszcze nie podchodzą do sprawy zbyt restrykcyjnie i rzadko zapadają wyroki o ograniczeniu lub pozbawieniu dłużnika alimentacyjnego wolności.

Trochę więcej cyfr?

95% wszystkich dłużników, którzy zalegają z alimentami, to mężczyźni! Średnie zadłużenie na dziecko to kwota aż 36 tys. zł! Całkiem fajnie można umilić dziecku życie za taką kwotę prawda?

Niechlubny rekord długu alimentacyjnego przypadł pewnemu ojcu z Mazowsza, który zalega z alimentami na kwotę 668.000 zł!

Na szczęście istnieje coś takiego jak Fundusz Alimentacyjny, który wspiera samotnie wychowujących dziecko rodziców. Niestety cierpi na tym budżet państwa, bo stąd właśnie pochodzą środki na finansowanie Funduszu Alimentacyjnego.

Wygląda na to, że Państwo Polskie dostrzegło problem długów alimentacyjnych i usiłuje coś wreszcie z tym zrobić…

Nawet czytając naszego bloga, widać gołym okiem, że zaległe alimenty bardzo często są powodem problemów finansowych samotnie wychowującego dziecko – rodzica.

Często wtedy brane są szybkie pożyczki (chwilówki), które jak wiadomo, wcale nie są tanie. Wystarczy wtedy, że samotnie wychowującemu rodzicowi powinie się noga i jest on już tylko o krok od wpadnięcia w pętlę zadłużenia.

Jeśli masz problem ze ściągnięciem alimentów, to koniecznie przeczytaj poradnik: Jak wyegzekwować zaległe alimenty od niepłacącego opiekuna.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze