Witam, 7 lat temu nie płaciłem abonamentu w sieci play. Zadłużenie wynosiło 640 zł i zostało przekazane do firmy windykacyjnej która każe mi teraz zapłacić 2800 zł twierdząc, że to za odsetki, koszty sądowe komornicze itd. W ogóle tego nie rozumiem i czy to możliwe że odsetki wyszły ponad 2000 zł? Proszę o pomoc.


O tym jak działają firmy windykacyjne <– pisałam obszernie w tym artykule, zajrzyj tam koniecznie i sprawdź czego od Ciebie tak naprawdę chcą i jaki mają w tym interes…

Poza tym, jeśli dług za niezapłacony abonament Play miał miejsce 7 lat temu, to już dawno, dług ten przedawnił się. Uzasadnienie poniżej:

Przedawnienie długu wobec operatora sieci komórkowej

Co to jest przedawnienie długu?

Przedawnienie długu, to pojęcie z prawa cywilnego, oznacza ono, że gdy upłynie określony czas, dłużnik może uchylić się od spłacenia świadczenia (długu). Przedawniony dług jednak nie wygasa!

Dłużnik musi sam podnieść zarzut przedawnienia się długu, co spowoduje, że roszczenie nie będzie mogło być dochodzone pod przymusem państwowym!

Wierzyciel (w Twoim przypadku operator Play), może dochodzić przed sądem spłacenia nawet przedawnionego długu! To nie wszystko… Sąd przyzna rację wierzycielowi, chyba że Ty jako dłużnik, podniesiesz zarzut przedawnienia tego długu! Wtedy roszczenie operatora Play, zostanie przez sąd odroczone!

Przedawnienie roszczeń operatora

Roszczenia operatora (Play) z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych ulega przedawnieniu tak jak inne roszczenia majątkowe! Oczywiście wierzyciel (Play), może dochodzić zapłaty rachunku bez względu na czas jaki upłynął – ma do tego pełne prawo.

Lecz Ty bez problemu możesz pokrzyżować plany firmy windykacyjnej i podnieść zarzut przedawnienia długu za abonament.

Kiedy dług przedawnia się?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – roszczenia operatora (Play) i każdego następnego wierzyciela (czyli również firmy windykacyjnej) przedawnia się po upływie 3 lat od chwili, gdy roszczenie stało się wymagalne, czyli kiedy nastał obowiązek opłacenia abonamentu.

Źródło: art. 118 Kodeksu cywilnego. W myśl którego, roszczenia wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej (czyli roszczenie o zapłatę zaległego rachunku za telefon, bo operator prowadzi działalność gospodarczą) przedawniają się po 3 latach.

Jak obliczyć okres przedawnienia roszczenia?

Według art. 120 ust. 1 Kodeksu cywilnego, przedawnienie rozpoczyna się w dniu w którym stało się ono wymagalne. Jeśli chodzi o niezapłacony rachunek za telefon w sieci Play, to roszczenie stało się wymagalne z dniem, kiedy minął ostatni dzień na zapłatę rachunku.

A więc jedyne co musisz zrobić, to podnieść zarzut przedawnienia się zaległego rachunku za abonament w sieci Play. Tym sposobem, jeśli bieg przedawnienia nie został przerwany, nie będziesz musiał płacić zaległego rachunku za telefon.

Mam nadzieję, że pomogłam zrozumieć Ci termin: przedawnienie długu wobec operatora sieci komórkowej. Trzymam za Ciebie kciuki, zrób porządek w swoich finansach i zawsze płać już wszystko na czas! :-)

Przeczytaj też:

1 Udostępnień