Kiedy przedawnia się długu wobec OPERATORA sieci komórkowej?

Witam, chcę zapytać o przedawnienie długu za telefon komórkowy, 7 lat temu nie płaciłem abonamentu w sieci Play. Zadłużenie wynosiło 640 zł i zostało przekazane do firmy windykacyjnej, która każe mi teraz zapłacić 2800 zł, twierdząc, że to za odsetki, koszty sądowe komornicze itd.

W ogóle tego nie rozumiem i czy to możliwe, że odsetki długu telekomunikacyjnego wyszły ponad 2000 zł? Proszę o pomoc.


O tym, jak działają firmy windykacyjne <— pisałam obszernie w tym artykule, zajrzyj tam koniecznie i sprawdź czego od Ciebie, tak naprawdę chcą i jaki mają w tym interes…

Poza tym, jeśli dług za niezapłacony abonament Play miał miejsce 7 lat temu, to już dawno, dług ten przedawnił się. Uzasadnienie poniżej:

Przedawnienie długu za telefon komórkowy

przedawnienie-dlugu-za-telefon-komorkowy

Co to jest przedawnienie długu?

Przedawnienie długu to pojęcie z prawa cywilnego i oznacza ono, że gdy upłynie określony czas, dłużnik może uchylić się od spłacenia świadczenia (długu). Przedawniony dług jednak nie wygasa!

Dłużnik musi sam podnieść zarzut przedawnienia się roszczenia, co spowoduje, że roszczenie nie będzie mogło być dochodzone pod przymusem sądowym.

Wierzyciel (w Twoim przypadku operator Play), może dochodzić przed sądem spłacenia nawet przedawnionego długu! To nie wszystko… Sąd przyzna rację wierzycielowi, chyba że Ty jako dłużnik, podniesiesz zarzut przedawnienia tego długu! Wtedy roszczenie operatora Play, zostanie przez sąd odrzucone!

Przedawnienie roszczeń operatora

Roszczenia operatora (Play) z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych ulega przedawnieniu tak jak inne roszczenia majątkowe! Oczywiście wierzyciel (Play), może dochodzić zapłaty rachunku bez względu na czas, jaki upłynął – ma do tego pełne prawo.

Lecz Ty bez problemu możesz pokrzyżować plany firmy windykacyjnej i podnieść zarzut przedawnienia długu za abonament.

Kiedy dług przedawnia się?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego – roszczenia operatora (Play) i każdego następnego wierzyciela (czyli również firmy windykacyjnej) przedawnia się po upływie 3 lat od chwili, gdy roszczenie stało się wymagalne, czyli kiedy nastał obowiązek opłacenia abonamentu.

Źródło: art. 118 Kodeksu cywilnego, w myśl którego, roszczenia wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej (czyli roszczenie o zapłatę zaległego rachunku za telefon, bo operator prowadzi działalność gospodarczą) przedawniają się po 3 latach.

Jak obliczyć okres przedawnienia roszczenia?

Przedawnienie długu za telefon komórkowy według art. 120 ust. 1 Kodeksu cywilnego rozpoczyna się w dniu, w którym stało się ono wymagalne. Jeśli chodzi o niezapłacony rachunek za telefon w sieci Play, to roszczenie stało się wymagalne z dniem, kiedy minął ostatni dzień na zapłatę rachunku.

A więc jedyne co musisz zrobić, to podnieść zarzut przedawnienia się zaległego rachunku za abonament w sieci Play. Tym sposobem, jeśli bieg przedawnienia nie został przerwany, nie będziesz musiał płacić zaległego rachunku za telefon.

Mam nadzieję, że pomogłam zrozumieć Ci termin: przedawnienie długu wobec operatora sieci komórkowej. Trzymam za Ciebie kciuki, zrób porządek w swoich finansach i zawsze płać już wszystko na czas! :-)

Oświadczenie o przedawnieniu się rachunku telefonicznego

Oświadczenie o przedawnieniu się rachunku telefonicznego

Oświadczenie o przedawnieniu się rachunku telefonicznego

Przeczytaj też:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

14 komentarzy w “Kiedy przedawnia się długu wobec OPERATORA sieci komórkowej?”
 1. Po lekturze tego artykułu, mocno liczę na przedawnienie długu wobec operatora sieci komórkowej, mój dług za dwa telefony wynosi 2300 zł. Nieuregulowane rachunki telefoniczne pochodzą z 2013 roku. Tydzień temu zgłosiła się do mnie firma windykacyjna, która pewnie ten mój dług kupiła gdzieś na jakiejś giełdzie długów. Nie mam zamiaru im płacić, skoro dług przedawnił się. Może mi Pani jeszcze wskazać gdzie znajdę przedawnienie roszczeń telekomunikacyjnych – wzór? skąd go pobrać? macie takie coś może do wykorzystania?

 2. Witam 11lat temu założyłem firmę, dawałem sobie radę przez dwa lata, w tym czasie zadłużyłem firmę na rachunki telefoniczne i telefony których nie dałem radę spłacić, miałem komornika który umorzył tą sprawę z powodu braku ściągnięcia długu, teraz odezwał się KRUK i chce żebym zapłacił Ok 30.000 tys zł. Co robić? proszę o poradę.

 3. Witam, mam problem z T-Mobile, mam dług w tej telefonii komórkowej z 16.04.2015. Dług był na kwotę 1500 zł. Teraz przyszło zawiadomienie o egzekucji z ruchomości… mam 7dni na odpowiedź: jak będę spłacać zadłużenie, wtedy egzekucję wstrzymają? Co mam robić? Mam niską emeryturę 908zł, bo komornik zabiera mi 400 zł za przedawnione długi przez 7lat zarabiałam 300 zł na miesiąc, a opłaty wynosiły 1000 zł. Ciągle biorę kredyty które mi ciężko spłacić…

 4. Witam, mąż dostał pismo od komornika o zajęciu z nakazem wykonalności z lipca 2009 r. sprawa dotyczyła polskiej telefonii cyfrowej, jak ma się do tego ustosunkować? czy to nie jest przedawnienie?

 5. Mam do spłaty zadłużenia przedawnione tak myślę, a komornik zabiera mi z emerytury 400 zł przez to dostaję 900 zł emerytury. Nikt mi nie pomaga, chociaż siostra może, ale nie chce. Sama wychowuję chore dziecko.

  Nie wystarcza nam na potrzeby leki i inne. Moje opłaty miesięczne to 1000 zł, za tel w T-Mobile miałam zapłacić 1300 zł w marcu 2015, a teraz mam pismo żebym zapłaciła 2400 i zawiadomienie o egzekucję z ruchomości, albo określić formę spłaty zaległości w T-mobile. Co robić ? Proszę o pomoc.

 6. Czy za 5 tysięcy długu mogę iść do więzienia? dodam ze to świeży dług, chce się dogadać z komornikiem i płacić po 1000 zł miesięcznie. Bo dług mam z firmy telekomunikacyjnej T-Mobile za nie spłacony laptop na raty. Bardzo proszę o poradę, bo nie mam już siły. Nie wiem co robić… strasznie się boje.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, nie można iść do więzienia za dług wynoszący 5 tys zł, ani nawet za dług wynoszący 50 tys zł, chyba, że celowo wyłudziło się pieniądze na nieprawdziwe dane. Posiadanie długów w Polsce nie jest karalne więc nie ma co się bać więzienia! Zamiast próbować dogadać się z komornikiem, spróbuj dogadać się z wierzycielem czyli z T-mobile. Zadzwoń na infolinię lub do działu windykacji i zaproponuj spłatę długu za niepłacone raty za laptop w kwocie na jaką jest Cię stać. Na pewno T-mobile bardzo z tego powodu się ucieszy :-). Ewentualnie z komornikiem też w ostateczności może się dogadać, ale zawsze regułą jest, że rozmowy prowadzimy z wierzycielem, bo to on rządzi tutaj. Pozdrawiam!

 7. Witam, chodzi o przedawnienie długu usługi telekomunikacyjnej, dług pochodzi z okresu 05.-07.2000. W 2006 kupiła dług firma windykacyjna i złożyła pozew do sądu elektronicznego w Lublinie 25.11.2011 a sąd wydał nakaz zapłaty w post. upominawczym 31.01.2012 i tytuł uprawnień do egzekucji 12.04.2012. Ja mieszkam od lipca 2011 za granicą i żadnych pism, również od komornika nie otrzymywać.

  Przez przypadek o długu dowiedziałem się we wrześniu 2018 z portalu e-kruk. Moje pytania: czy sąd elektroniczny powinien dopuścić sprawę, która pochodziła z okresu wcześniejszego niż 3 lata?

  Czy dług się przedawnił już w 2003? Jeżeli nie, to czy później w okresie 2006 do 2011? Zaznaczam, ze miedzy mną a firmą windykacyjną nie było żadnej korespondencji, a nawet wyrok sądu przysłał windykator mailem dopiero w 9/2018. (na moje zapytanie skąd ten dług pochodzi? – czy takie zapytanie przerywa okres do przedawnienia?). Bedę wdzięczny za odpowiedz.

 8. W 2015 roku wziąłem telefon na raty, nie spłaciłem go… komornik w 2018 roku zajął mi 2500 zł i niby sprawa załatwiona, dług spłacony, lecz jakaś firma windykacyjna chce mi znów zabrać pieniądze za ten sam telefon i muszę im udowodnić, iż komornik dług już zabrał i spłacił… napisałem pismo do komornika, aby mi wysłał dowód spłaty, a ten odesłał list o zakończeniu egzekucji ale tylko zaliczył koszta sprawy i nie udowodnię tym tej firmie, iż ten komornik dług pobrał… pytanie moje brzmi co mam od tego komornika pobrać, abym udowodnił że dług dla Orange został spłacony?

 9. Mam do zapłacenia firmie windykacyjnej rachunek z 16.03.2016 za usługi telekomunikacyjne w plusie, gdzie przez trzy lata nie dostałam żadnego pisma, wzięłam tablet i zrezygnowałam z niego przed upływem 14 dni, a oni naliczyli mi karne odsetki ,czy mój dług jest już przedawniony? Proszę o pomoc

 10. Witam, chodzi o zadłużenie w POLKOMTEL S.A. Mam zadłużenie w sieci Plus już od 5 lat. Miałam umowę mixplus na doładowania 50 zł miesięcznie. Spóźniłem się z doładowaniem konta o kilka dni. Po czym moje doładowanie nie zostało przyjęte i dostałam pismo że jestem w rejestrze dłużników. Na dzień dzisiejszy do spłaty jest niecałe 1700 zł. Dodam, że jestem samotna matka dwu miesięcznego dziecka i mam tylko świadczenie rodzinne (macierzyńskie, rodzinne i 500+) obawiam się że komornik może mi to zająć. Proszę o pomoc.

 11. Ważne jest stwierdzenie “jeśli bieg przedawnienia nie został przerwany”. Skoro firma windykacyjna mówi o kosztach sądowych i komorniczych, a nie są to nieprawdziwe oświadczenia, to mamy w zasadzie pewność, że bieg przedawnienia został przerwany. Czyli nie ma się co cieszyć, że zadłużenie uległo przedawnieniu, bo nie jest to wcale pewne.

 12. Dzień dobry. W dniu dzisiejszy dostałam zawiadomienie z banku o zablokowaniu mi kwoty 45 zł na rzecz komornika. Po skontaktowaniu się z bankiem dowiedziałam się, że to firma T-mobile zleciła. Skontaktowałam się z T-mobile, ale oni twierdzą, że nic takiego nie wysyłali, bo u nich mam wszystko spłacone. Sprawa jest z 2012 r. Do komornika nie można się dodzwonić. Nie odbiera telefonu ani nie odpisuje na maile.

  Co w takim wypadku mam zrobić? Nie otrzymałam pisma od komornika o jakichkolwiek zaległościach. Jeśli mam jakieś zaległości u tego komornika, to w związku z brakiem kontaktu nie mam możliwości spłaty, bo nie mam podanego konta do zapłaty. Proszę o radę i pozdrawiam.

Comments are closed.