List od komornika po 18 latach a przedawnienie długu – jak nie płacić?

Mam problem, nic od 18 lat mi nie przychodziło – a tu masakra, przyszły papiery do mojej pracy, że komornik mnie informuje, że mam 70 tysięcy zadłużenia, a odsetki wynoszą 15 zł dzienna stawka.

Nie wiem co mam robić, pracuję za najniższą stawkę krajową i mam dwójkę dzieci, maż nie pracuje, co mam robić? wcześniej mi nie przychodziły żadne ponaglenia?!


Pismo od komornika

przeterminowane-długi

Zastanawiam się, jakim prawem komornik wysyła list informujący o wysokości Twojego zadłużenia, prosto do Twojego miejsca zatrudnienia, jest to sprzeczne z postępowaniem w takich sprawach.

Skoro tak jak piszesz, od 18 lat nie przychodziły żadne pisma w sprawie Twojego zadłużenia, to wielce prawdopodobne, że jaki dług by to nie był, przeterminowanie miało już miejsce jakiś czas temu. Mało powiedziane… lata świetlne temu…

Kolejnym krokiem, jaki powinnaś wykonać, to nawiązanie kontaktu z komornikiem, lub wysłanie listu poleconego na jego adres, powołując się na przedawnienie długu.

Jeśli komornik wciąż będzie upierał się, abyście spłacili zadłużenie w wysokości 70 tys. zł. To zignoruj go i czekaj na list z sądu. Gdy takowy wreszcie do Ciebie dojdzie, podnieść zarzut przedawnienia długu!

Jak skutecznie podnieść zarzut przedawnienia długu?

Jeśli Twój wierzyciel, u którego masz długi, wystąpi do sądu z pozwem o nakaz zapłaty, to sąd taki nakaz bezproblemowo jemu wyda! Nawet jeśli dług przedawnił się i sąd ma taką świadomość, to prawo nakazuje mu, taki nakaz wierzycielowi wydać!

Przedawnienie długu nigdy nie oznaczało, że dług nagle wyparowuje w kosmos i znika bezpowrotnie! Wejście długu w stan przeterminowania daje Ci wyłącznie dodatkowe opcje, które możesz wykorzystać, aby uchylić się od zapłacenia należności! Jak to zrobić krok po kroku?

Jeśli dostaniesz pismo z sądu z nakazem zapłaty długu, to masz 14 dni na złożenie sprzeciwu do sądu. Teraz jest właśnie moment, w którym możesz wreszcie posłać na adres sądu, listem poleconym pismo o przedawnienie długu (czyli: podniesienie zarzutu przedawnienia).

Sąd, jeśli w terminie 14 dni, otrzyma od Ciebie sprzeciw podnoszący zarzut przedawnienia, oddali roszczenie Twojego wierzyciela. Wtedy, wcześniej wydany przez sąd nakaz zapłaty, straci ważność i dług stanie się przedawniony. Od teraz, wierzyciel nie będzie już nigdy mógł “ścigać” Was za te długi!

Przedawnienie długów

O tym, kiedy jakie długi przedawniają się <— pisałam w tym artykule, warto poczytać i zorientować się mniej więcej, o co chodzi. Niestety nie napisałaś jakiego typu długi macie, dlatego nie jestem w stanie nic na ten temat dokładniej powiedzieć.

Zobacz, kiedy przedawniają się długi

 • długi, które wynikają z umów cywilnoprawnych, czyli np. umowa o dzieło czy umowa zlecenie, przedawniają się po 2 latach, począwszy od terminu wykonania zlecenia,
 • długi, których nie zapłacił nasz pracodawca, a więc wynikające z umowy o pracę, przedawniają się po 3 latach,
 • dług z tytułu niezapłaconego mandatu, np. za złe  parkowanie czy przekroczenie prędkości, przedawnia się po 3 latach,
 • dług z tytułu jazdy bez biletu przedawnia się już po roku!
 • dług wynikający z tytułu umowy o ubezpieczenie przedawnia się po 3 latach,
 • dług czynszowy przedawnia się po 3 latach,
 • dług wynikający z zaległości na karcie kredytowej przedawnia się po 3 latach,
 • dług wynikający z tytułu umowy OC przedawnia się po 3 latach,
 • dług wynikający z niezapłaconego podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego przeterminuje się po 5 latach,
 • niezapłacony podatek od nieruchomości przeterminuje się po 3 latach,
 • dług wynikający z niezapłaconej składki do ZUS przedawni się po 5 (powstałe po 2012 r.) lub 10 latach (powstałe przed 2012 r.),
 • długi spadkowe przedawniają po 10 latach.

Od kiedy liczy się termin przedawnienia długu?Jest to następny dzień zaraz po terminie, w którym wygasł termin zapłaty.

Mam nadzieje, a nawet pewność, że spokojnie sobie poradzicie z podniesieniem zarzutu przedawnienia długów. Jedyne, o co musicie zadbać, to wyrobienie się w terminie 14 dni od daty otrzymania sądowego nakazu zapłaty! Reszta powinna pójść gładko, życzę powodzenia i trzymam za Was mocno kciuki!

Przedawnienie długu – wzór pisma

Pismo do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “List od komornika po 18 latach a przedawnienie długu – jak nie płacić?”
 1. Witam żona dostała pismo z informacją ze sąd wydał nakaz zapłaty za mandat ZTM w dniu 2005-01-31r. Pismo od komornika przyszło na adres zameldowania żony 21-10-2018r. Czy to jest przedawnienie? Co należy dalej zrobić? Dziękuję

Comments are closed.