Dług w Urzędzie Skarbowym i odsiadka??

Witam, chodzi o dług w urzędzie skarbowym. Mój mąż założył działalność gospodarczą, bo delikatnie mówiąc, pracodawca naciskał. Od roku nie odprowadza podatków do Urzędu Skarbowego, a dziś podobno w tej sprawie szukała go policja na jego adresie zameldowania.

Czy za ten rok grozi mu odsiadka za zadłużenie w urzędzie skarbowym? Podatki nie były aż tak duże, bo to zwykła jednoosobowa DG, podatek na miesiąc średnio wynosi 900 zł. Proszę o poradę. Pozdrawiam D.


Normalnie, jeśli chodziłoby o zwykły dług, a nie dług w Urzędzie Skarbowym, to poleciałabym Ci do przeczytania artykuł: czy za długi grozi odsiadka. Jednak zadłużenie w Urzędzie Skarbowym, to nieco inna bajka!

Musisz mieć świadomość, że za uporczywe uchylanie się od obowiązku podatkowego może grozić nawet sankcja karna, czyli więzienie. Nie ma sensu zatem iść z Urzędem Skarbowym na wojnę i ukrywać się.

Dług w Urzędzie Skarbowym

dlug-w-urzedzie-skarbowym

Wiedz, że Urząd Skarbowy ma pod ręką wiele narzędzi i środków, dzięki którym będzie w stanie wyegzekwować należność, która mu się należy. Dlatego bez sensu jest, miganie się od niepłacenia podatku dochodowego!

Urząd Skarbowy bardzo często idzie na rękę swoim dłużnikom i oferuje:

 • odroczenie spłaty na jakiś czas
 • rozłożenie długu na raty
 • umorzenie długu w szczególnych przypadkach

Na pewno na umorzenie długu wobec Urzędu Skarbowego nie macie co liczyć, ponieważ mąż miał dochód, tylko postanowił nie płacić od niego podatku. Nie wiem, co kierowało Twoim mężem, ale takie działanie jest dla mnie niezrozumiałe.

Co zrobić teraz?

No nie macie wielu opcji do wyboru i najlepiej, jeśli mąż dobrowolnie stawi się na komisariat Policji (ponieważ go szukają), lub szybko uda się do lokalnego US, by poznać swoją sytuację i swoje zadłużenie wobec Urzędu Skarbowego, mąż musi popędzić czym prędzej do Naczelnika Urzędu Skarbowego i wypytać, jak obecnie wygląda sprawa i jak dojść z Urzędem Skarbowym do porozumienia.

Jeśli Naczelnik Urzędu Skarbowego wykaże wobec męża akt litości (czego mu życzę), to dług zostanie rozłożony na raty i w ratach będziecie spłacać długi, które mąż narobił, nie płacąc podatku dochodowego!

Nie dopuśćcie do egzekucji komorniczej, ponieważ dojdzie Wam kilka dodatkowych proc. zadłużenia do spłaty, egzekucja komornicza też kosztuje.

Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku

Najbardziej martwi mnie uporczywe niewpłacanie kwoty od podatku dochodowego. Nikt nie jest głupi i może okazać się, że Urząd Skarbowy będzie domagał się, wyciągnięcia odpowiedzialności za ten czyn!

Obok odpowiedzialności podatkowej związanej z nieterminowym regulowaniem przez podatnika należności podatkowych, ustawodawca przewidział bowiem odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe. Zgodnie z art.57 §1 kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.) podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Odsetki od zaległości

Przepisy podatkowe jasno mówią, że to podatnik ma obowiązek samodzielnie naliczać odsetki za zwłokę w przypadku gdy pieniądze nie dotrą na konto bankowe Urzędu Skarbowego na czas!

Skoro mąż nie płacił podatku od roku, to już wiecie, że będą do zapłacenia także odsetki od długu w US.

Jak obliczyć odsetki?

Stawka odsetek za zwłokę wobec Urzędu Skarbowego wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim. Od 27 marca 2008 r. odsetki od zaległości podatkowych wynoszą 14,5 proc. w skali roku.

Jedynym sposobem na uniknięcie zapłaty odsetek do Urzędu Skarbowego, jest uzyskanie zgody od Naczelnika urzędu skarbowego na ich umorzenie.

Trzymam za Was kciuki, warto naprawdę wyjść na prostą i mieć spokojną głowę. Pospłacajcie swoje długi, one się nigdzie nie wybierają – czekają na Was!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

9 komentarzy w “Dług w Urzędzie Skarbowym i odsiadka??”
 1. W 2013 r. 28.11 sprzedałem mieszkanie, siostra miała się zająć opłatą podatku, a ja wyjechałem za granicę. W chwili obecnej mam ponad 7.000 zł. zadłużenia w Urzędzie Skarbowym. Nie mam żadnych dochodów, jestem zarejestrowany w Urzędzie pracy bez prawa do zasiłku jako osoba niepełnosprawna. Czy urząd skarbowy może umorzyć ten dług?

  1. Janina Gołębiecka

   US może umorzyć dług, ale tylko jeśli będzie miał ku temu solidne powody, oczywiście radzę spróbować złożyć wniosek o umorzenie długu w Urzędzie Skarbowym, to nic nie kosztuje a daje Ci jakąś szansę, że US przychyli się do Twojej prośby i umorzy dług całkowicie lub choćby tylko częściowo, albo np. zaproponuje spłatę tego długu w ratach dogodnych dla Ciebie. Wzór wniosku możesz pobrać tutaj.

 2. Jakiś czas temu pracowałem w Holandii, pobierałem wówczas zasiłek rodzinny, zjeżdżając do Polski, okazało się ze muszę oddać 2tys euro, sprawa poszła do urzędu marszałkowskiego i dalej do urzędu skarbowego. Wyliczyli mi ok 8 tys zł do oddania. Nie przebywam w PL. Czy wg pani jest szansa ze dług ulegnie umorzeniu? Może mi za to grozić odsiadka?

  1. Janina Gołębiecka

   Dług może ulec umorzeniu, jednak musisz się najpierw sam o to postarać, dług sam z siebie nie ulegnie umorzeniu, aby umorzyć dług, należy zwrócić się do wierzyciela. Jeśli chodzi o więzienie za dług, to w najgorszym przypadku grozi Ci komornik. Jeśli nie masz nic w Polsce i komornik podczas poszukiwania Twojego majątku nie znajdzie nic co mógłby Ci zająć, to komornik umorzy egzekucję komorniczą. Do więzienia za taki dług nie pójdziesz. Zwróć się do instytucji, która wypłacała Ci holenderski zasiłek rodzinny o umorzenie zadłużenia.

 3. Witam, chodzi o długi których narobił mi ojciec, mój ojciec gdy skończyłam 18 lat założył na mnie firmę, oczywiście byłam młoda i głupia ciesząc się ze w wieku 18 lat mam firmę, nie kontrolowałam w ogóle jego poczynań. W efekcie narobił mi długów w samym urzędzie skarbowym na kwotę 500 tys zł. Nie licząc ZUS-ów których nie płacił za pracowników ok 30 tys. Co mogę zrobić w takiej sytuacji? boje się więzienia. Czy mogę przenieść ten dług na ojca?

 4. Chodzi o spłacenie dużego długu w skarbówce. Mam taki problem, bo nie wiem czy mogę po 7 latach wpłacić 160 000 mojego zadłużenia i się nikt się do mnie nie doczepi z urzędu skarbowego? skąd miałem pieniądze itd? Chciałbym się dowiedzieć, czy urzędowi chodzi tylko o moje zadłużenie i czy guzik ich to obchodzi, czy będą drążyli temat dalej? Doradca podatkowy powiedział mi, że generalnie ich to nie interesuje mimo, że mają prawo tego dochodzić rzekomo… tak to wychodzi w praktyce

 5. Witam! mam ponad 100 tys długu w skarbówce za podatek dochodowy i VAT, nie osiągam obecnie dochodów i nie chcą mi tego rozłożyć na raty. Czy mogą mnie za to zamknąć?i  czy dług w urzędzie skarbowym może ulec przedawnieniu? ostatnio kolega policjant poinformował mnie, że mają na mnie nakaz za niezapłacone 4400 zł do US, nawet nie wiem za co, mówi, ze to jakaś grzywna. Czy idzie się od tego odwołać? Dziękuję z góry za info i pozdrawiam.

 6. Zadłużenie w US (VAT). Od 2016 r. mam zadłużenie w US w Bydgoszczy. Prowadziłem działalność gospodarczą, miałem opóźnienia w płaceniu VAT-u… aż doszło do niezapłacenia go kilka razy. Wysokość zadłużenia była na ok. 19 tys., spłacałem ile mogłem… zostało chyba coś ok. 11 tys. Mam rodzinę, ze względu na problemy materialne nie możemy nawet razem zamieszkać… rodzina się sypie powoli… US zajął mi konto i wypłatę (pracuje aktualnie) kwota wolna od egzekucji nie pozwala nam mieszkać razem, mój syn dużo choruje i moja narzeczona musi być z nim w domu, nie stać nas na opiekunkę a babcie są na tyle młode, że jeszcze mają ok. 10 lat pracy zawodowej do emerytury… jestem w kropce… co robić?

 7. Jak uregulować dług w urzędzie skarbowym teraz, bo chciałbym wziąć kredyt i mam zaległość w urzędzie z tego, co wiem to za mandat i przez to odrzucili mi wniosek o kredyt, chciałbym to uregulować jak najszybciej i gdzie mogę zrobić im przelew, żeby ten dług znikł? pewnie sprawdzili mnie w BIK-u.

Comments are closed.