Witam, mój mąż założył działalność gospodarczą, bo delikatnie mówiąc, pracodawca naciskał. Od roku nie odprowadza podatków do Urzędu Skarbowego, a dziś podobno w tej sprawie szukała go policja na jego adresie zameldowania. Czy za ten rok grozi mu odsiadka? Podatki nie były aż tak duże, bo to zwykła jednoosobowa DG, podatek na miesiąc średnio wynosi 900zl. Proszę o poradę. Pozdrawiam D.

Normalnie jeśli chodziłoby o zwykłe długi, a nie długi w Urzędzie Skarbowym, to poleciałabym Ci do przeczytania artykuł: czy za długi grozi odsiadka. Jednak zadłużenie w Urzędzie Skarbowym, to nieco inna bajka!

Musisz mieć świadomość, że za uporczywe uchylanie się od obowiązku podatkowego może grozić nawet sankcja karna, czyli więzienie! Nie ma sensu zatem iść z Urzędem Skarbowym na wojnę i ukrywać się.

Urząd Skarbowy i długi

Wiedz, że Urząd Skarbowy ma pod ręką wiele narzędzi i środków, dzięki którym będzie w stanie wyegzekwować należność która mu się należy. Dlatego bez sensu jest, miganie się od niepłacenia podatku dochodowego!

Urząd Skarbowy bardzo często idzie na rękę swoim dłużnikom i oferuje:

  • odroczenie spłaty na jakiś czas
  • rozłożenie długu na raty
  • umorzenie długu w szczególnych przypadkach

Na pewno na umorzenie długu wobec Urzędu Skarbowego nie macie co liczyć, ponieważ mąż miał dochód, tylko postanowił nie płacić od niego podatku. Nie wiem co kierowało Twoim mężem, ale takie działanie jest dla mnie nie zrozumiałe.

Co zrobić teraz?

No nie macie wielu opcji do wyboru, najlepiej jeśli mąż dobrowolnie stawi się na komisariat Policji (ponieważ go szukają), lub szybko uda się do lokalnego US by poznać swoją sytuację i swoje zadłużenie wobec Urzędu Skarbowego, mąż musi popędzić czym prędzej do Naczelnika Urzędu Skarbowego i wypytać, jak obecnie wygląda sprawa i jak dojść z Urzędem Skarbowym do porozumienia.

Jeśli Naczelnik Urzędu Skarbowego wykaże wobec męża akt litości (czego mu życzę), to dług zostanie rozłożony na raty i w ratach będziecie spłacać długi które mąż narobił nie płacąc podatku dochodowego!

Nie dopuśćcie do egzekucji komorniczej, ponieważ dojdzie Wam kilka dodatkowych % zadłużenia do spłaty, egzekucja komornicza też kosztuje.

Odpowiedzialność za uporczywe niepłacenie podatku

Najbardziej martwi mnie uporczywe niewpłacanie kwoty od podatku dochodowego. Nikt nie jest głupi i może okazać się, że Urząd Skarbowy będzie domagał się, wyciągnięcia odpowiedzialności za ten czyn!

Obok odpowiedzialności podatkowej związanej z nieterminowym regulowaniem przez podatnika należności podatkowych, ustawodawca przewidział bowiem odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe. Zgodnie z art.57 §1 kodeksu karnego skarbowego (dalej: k.k.s.) podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Odsetki od zaległości

Przepisy podatkowe jasno mówią, że to podatnik ma obowiązek samodzielnie naliczać odsetki za zwłokę w przypadku gdy pieniądze nie dotrą na konto bankowe Urzędu Skarbowego na czas!

Skoro mąż nie płacił podatku od roku, to już wiecie, że będą do zapłacenia także odsetki od długu w US.

Jak obliczyć odsetki?

Stawka odsetek za zwłokę wobec Urzędu Skarbowego wynosi 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim. Od 27 marca 2008 r. odsetki od zaległości podatkowych wynoszą 14,5 proc. w skali roku.

Jedynym sposobem na uniknięcie zapłaty odsetek do Urzędu Skarbowego, jest uzyskanie zgody od Naczelnika urzędu skarbowego na ich umorzenie.

Trzymam za Was kciuki, warto naprawdę wyjść na prostą i mieć spokojną głowę. Pospłacajcie swoje długi, one się nigdzie nie wybierają – czekają na Was!

  Budżet domowy - jak obniżyć swoje wydatki nawet o 50%??
  Jak wyjść z długów? [METODA DROGOWCÓW] sprawdź!
  O co chodzi z tym Urzędem Skarbowym?
  Komornik, długi i problemy życiowe - historia Marty!
  7 skutecznych kroków, które ułatwią Ci wyjście z długów!
Udostępnień 0