Alimenty – ugoda przed sądem a problem z komornikiem

Forum prawneKategoria: AlimentyAlimenty – ugoda przed sądem a problem z komornikiem
AvatarZuzanna zapytał 1 rok temu

Czy komornik ma narzędzia, aby sprawdzić aktualne postanowienie sądu (ugoda alimentacyjna przed sądem)?

Komornik był poinformowany przeze mnie (odpisu ugody alimentacyjnej przed sądem komornik nie otrzymał) o zasądzeniu przez sąd wpłat alimentów do ostatniego dnia danego miesiąca, do czego stosowałem się.

Nagle komornik zażądał wpłat z góry 10 dnia każdego miesiąca, z pierwszego zasadzonego zabezpieczenia, czyli umorzonego z powodu ugody.

Podejrzewam celowe działanie komornika w kierunku wyłudzenia opłat egzekucyjnych. Komornik unika kontaktu tel., a będąc raz w jego biurze, komornik ukrywał swoją obecność.

Czy skarga na komornika jest tu uzasadniona? Dziękuję z góry za udzielenie informacji.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

ja niestety nie zgodzę się z Tobą w kwestii, że działanie komornika, ma na celu uzyskanie dodatkowej korzyści majątkowej. Nie widzę również podstaw do wniesienia skargi na komornika. Myślę, że problem wynika z zaniechań z Twojej strony i umyślnego działania lub niedbałości matki dziecka.

Zwróć uwagę, że komornik działa na zlecenie wierzyciela, a egzekucję prowadzi na podstawie tytułu wykonawczego z pieczęcią (klauzulą wykonalności). W obrocie funkcjonuje tylko jeden tytuł wykonawczy – sąd wydaje go na wniosek wierzyciela.

Oczywiście może dojść do sytuacji – tak jak to ma miejsce w sprawach o alimenty, że świadczenie jest podwyższane, zapada nowy wyrok i to on stanowi tytuł wykonawczy. Obowiązkiem wierzyciela jest posługiwanie się ostatnim, wiążącym tytułem wykonawczym. Komornik nie sprawdza, czy w sprawie zaszły jakieś zmiany. Jest to obowiązek i prawo stron postępowania.

Zwrócić uwagę, że jako dłużnik i pozwany w sprawie możesz wyciągnąć z sądu odpis ugody i złożyć ją u komornika. Masz prawo w toku postępowania egzekucyjnego składać wnioski, oświadczenia i bronić swoich racji. Natomiast bierność do niczego Cię nie zaprowadzi.

To, co uważam będzie słuszne, to złożenie komornikowi odpisu ugody z wierzycielem.

Na koniec odnosząc się do samego komornika, to chcę podnieść, że nie możesz mu się dziwić, że nie jest na każde zawołanie dłużników. Swych interesantów komornik przyjmuje raz w tygodniu, w ustalonych godzinach i na takie spotkanie należy się umówić.

Natomiast rozmowy telefoniczne, dla komorników, to często strata czasu – dłużnicy są roszczeniowi, nie znają przepisów, obwiniają wierzycieli o egzekucję, zastraszają pracowników kancelarii.

Uwierz mi, to nie są przypadki wyssane z palca. Praca w kancelarii komorniczej wcale nie jest łatwa.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Ściśle powiązane artykuły:

Twoja odpowiedź