Jak wycofać komornika za alimenty zasądzone przez sąd?

Kategoria: AlimentyJak wycofać komornika za alimenty zasądzone przez sąd?
Lolek83515 zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, zgłaszam się do państwa w sprawie komornika, mam takie pytanie: komornik był na zabezpieczeniu alimentów, a teraz mam już alimenty zasądzone przez sąd to komornik ma prawo dalej siedzieć na alimentach? ja już nic nie zalegam i płacę alimenty byłej partnerce na konto i wysyłam zdjęcie przelewu komornikowi. Bo zabezpieczenie a alimenty to dwie inne sprawy tak mi się wydaje. Jak wycofać komornika za alimenty zasądzone przez sąd?

8 odpowiedzi
Piotr odpowiedział 2 lata temu

Witam, komornik mi zajmuje część wynagrodzenia na alimenty, nie mogę pogodzić się z byłą żoną, żeby wycofała alimenty od komornika, mnie nie starcza tyle, co mi zostaje z wypłaty, mam nową rodzinę i dziecko z orzeczeniem z niepełnosprawnością, co mogę zrobić, żeby pobierał mniej z wynagrodzenia? dzięki za odpowiedz, miłego dnia.

Izabela S. odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

od 12 lat od rozwodu płacę punktualnie co miesiąc alimenty na moją córkę, która dzisiaj ma 17 i pół roku, ponieważ moja praca przedstawiciela handlowego w Unii Europejskiej podlega niestety wyjazdom, które trwają czasem nawet 3 miesiące, nie wstawiłem się na rozprawę o podwyższenie alimentów i podwyższenie alimentów zostało orzeczone zaocznie, w tym czasie miałem zarówno kontakt z moją byłą żoną, jak i z moją córką, kontakt co najmniej raz w tygodniu.

Poza tym moja żona wiedziała o przyznanym podwyższonym świadczeniu alimentacyjnym, ale nie poinformowała mnie o tym i złożyła wniosek do komornika o egzekucję alimentów, mimo że zawsze płaciłem i płacę alimenty terminowo.

Poza tym złożyła również wniosek o zabezpieczenie sumy 1300 zł miesięcznie na poczet przyszłych alimentów, oprócz przyznanych alimentów, które tak jak mówię, płaciłem zawsze regularnie, córka otrzymywała również ode mnie przelewem na konto kwotę mniej więcej 500 zł na telefon, własne potrzeby i kieszonkowe, co było dobrowolne z mojej strony.

Nie podważam wysokości alimentów nowo przyznanych, jednak boli mnie fakt oddania sprawy do komornika i narażanie mnie co miesiąc na dodatkowe koszty komornicze w wysokości 150 zł miesięcznie. Nie wiem, co mogę z tym zrobić?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

jeżeli co do zasady zgadzasz się z wysokością alimentów po podwyższeniu i nie chcesz zaskarżać decyzji sądu, to nie pozostaje Ci nic innego, jak podjęcie starań, by postępowanie egzekucyjne zostało umorzone.

Najłatwiej będzie porozumieć się z byłą żoną, by ta cofnęła wniosek egzekucyjny. Jeżeli masz dobry kontakt z córką, to może właśnie ona wpłynie na decyzję matki.

Jeżeli nie ma możliwości, by była żona zrezygnowała z komornika, to możesz wnosić o umorzenie postępowania egzekucyjnego na podstawie zabezpieczenia przyszłych świadczeń.

Tu musisz dokonać wpłaty kwoty odpowiadającej równowartości sześciu miesięcznych świadczeń alimentacyjnych na rachunek depozytowy Ministra Finansów do podjęcia pieniędzy upoważnić komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne.

Mając dokumenty potwierdzające istnienie depozytu będziesz mógł złożyć do komornika wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego. na podstawie art. 825 pkt. 4 kpc. Być może będziesz musiał najpierw wystąpić do sądu z wnioskiem, o którym mowa w art. 693 kpc:

“We wniosku o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego należy:

1) określić zobowiązanie, przy wykonaniu którego składa się przedmiot;
2) przytoczyć okoliczności uzasadniające złożenie;
3) dokładnie oznaczyć przedmiot, który ma być złożony
4) wskazać osobę, której przedmiot ma być wydany, oraz warunki, pod którymi wydanie ma nastąpić.”

…o to jednak pytaj we właściwym Ci sądzie rejonowym, bo z doświadczenia zawodowego wiem, że różne sądy mają różne praktyki. W niektórych wydziałach uważa się, że nie zgoda sądu nie jest wymagana, a w innych przyjmuje się, że sąd musi wydać zgodę na złożenie depozytu wydając stosowne postanowienie.

Warto przeczytać: Jak pozbyć się komornika za alimenty wpłacając 6-krotność do depozytu sądowego?

Sławomir P. odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry. Płacę alimenty przez komornika na córkę pełnoletnią na konto jej matki. Jak pozbyć się komornika, skoro nigdy nie było podstaw, by matka mogła wnieść sprawę do komornika – płaciłem przez zakład pracy zgodnie z umową w sądzie (pracodawca zanim przelał mi na konto wynagrodzenie, przelał alimenty byłej żonie). Jak pozbyć się w ogóle tych alimentów, skoro córka pracuje u matki (na czarno), a mnie te pieniądze by się przydały (mam syna 10-latka i żonę niepełnosprawną niepracującą, mieszkamy w kawalerce w trójkę, bo nie mogę dostać kredytu ze względu na alimenty, by móc kupić coś większego)? Dziękuję za pomoc, Sławomir P.

Sylwia odpowiedział 2 lata temu

Wierzycielka założyła dłużnikowi egzekucję alimentacyjną, alimenty są pobierane regularnie z wynagrodzenia dłużnika i przekazywane wierzycielowi alimentacyjnemu przez komornika.

Nastąpiła taka sytuacja, gdyż wierzycielka złożyła u komornika wniosek o wstrzymanie egzekucji w dniu 22 lipca, a 24 lipca złożyła wniosek o wycofanie poprzedniego wniosku z dnia 24 lipca, podając przyczynę, że obawia się niewywiązania się dłużnika z obowiązku alimentacyjnego.

Zaznaczyć trzeba, że dłużnik 24 lipca napisał SMS-a do wierzycielki o wskazanie nr konta, na który ma przelewać alimenty. Wierzycielka bez problemu podała taki nr konta. W ciągu zaledwie kilku dni pieniądze znalazły się na koncie wierzycielki z konta dłużnika, a i tak komornik mimo tego ściągnął alimenty z wynagrodzenia (chce zaznaczyć, że alimenty są płatne do każdego 10-go, a dłużnik przelał alimenty już z końcem miesiąca na poczet kolejnego miesiąca).

Pytanie brzmi, czy wierzycielka miała jakieś podstawy by w tym samym dniu, w którym wskazała nr konta do przelewania alimentów, to również wycofała wniosek o umorzenie wstrzymania egzekucji. Proszę o pomoc, poradę,

Chcę zaznaczyć, że alimenty są pobierane regularnie i nie ma żadnych zaległości. Co zrobić w takiej sytuacji, gdzie można się odnieść. Z góry dziękuję , i czekam na odpowiedź. Pozdrawiam Sylwia

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Sylwio, rzeczywiście jest tak, że w wielu kwestiach wierzyciel jest na pozycji uprzywilejowanej nad drugą stroną, czyli tzw. dłużnikiem. I w postępowaniu egzekucyjnym roszczeń alimentacyjnych ten kontrast widać najbardziej.

Wystarczy bowiem być “dłużnikiem” czyli osobą zobowiązaną do alimentów, by wierzyciel mógł złożyć wniosek egzekucyjny, nawet w sytuacji, gdy obowiązek alimentacyjny regulowany jest w wyznaczonym terminie.

Dochodzi więc do sytuacji, kiedy zazwyczaj kobiety – matki, wykorzystując swoją uprzywilejowaną pozycję, utrzymują egzekucję komorniczą tylko po to, by uprzykrzyć życie byłemu partnerowi. A on sam nie może za bardzo nic zrobić, by komornik z niego zszedł. Nawet terminowe wpłaty, czy wpłaty przed wyznaczonym terminem nie pomogą.

Aby pozbyć się komornika egzekwującego świadczenie alimentacyjne, dłużnik może skorzystać z możliwości złożenia zabezpieczenia, o którym mowa w art. 6935 . § , w brzmieniu:

“Jeżeli dłużnik jest zobowiązany do świadczeń powtarzających się, a zachodzą warunki do złożenia do depozytu sądowego świadczeń już wymagalnych, sąd może zezwolić dłużnikowi na składanie w przyszłości do depozytu dalszych świadczeń w chwili, gdy staną się wymagalne. O złożeniu każdego świadczenia sąd zawiadamia wierzyciela”.

Koniecznie przeczytaj ten wpis: Jak pozbyć się komornika za alimenty wpłacając 6-krotność do depozytu sądowego?

Aby dłużnik mógł żądać umorzenia egzekucji świadczeń alimentacyjnych, do depozytu złożyć musi kwotę odpowiadającą sześciu miesięcznym ratom alimentacyjnym, a do odbioru depozytu wyznaczyć komornika prowadzącego egzekucję.

Jeżeli Twojego znajomego nie stać na złożenie depozytu, powinien zastanowić się, co jest dla niego korzystniejsze, regularne wpłaty na konto wskazane przez matkę dziecka i oczekiwanie na decyzję komornika, czy też potrącenia z wynagrodzenia. Bo tak czy inaczej, opłata egzekucyjna będzie przez komornika naliczona, a może dojść do zdublowania alimentów – wpłata dobrowolna i blokada z pensji.

Jak wskazują przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2018 roku o kosztach komorniczych zarówno przy wpłatach własnych, jak i przy potrąceniach z wynagrodzenia za pracę opłata egzekucyjna wyniesie 10 % ściągniętej należności.

mala.mi. odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry,
Obecnie płacone są alimenty (postępowanie komornicze) w kwocie 1500 zł. Opłaty komornicze stanowią ok. 600 zł. Ze względu na zatrudnienie na najniższej stawce (wynagrodzenie minimalne) alimenty płacone są bezpośrednio wierzycielowi (matce dzieci) – nie ma żadnych zaległości alimentacyjnych. Nie są płacone koszty komornicze, w związku z tym pozostaje zadłużenie u komornika. Pytanie dotyczy: czy można zgodnie z zapisami art. 883 par 2 kpc. wystąpić o umorzenie postępowania egzekucyjnego? Czy komornik ma prawo nie umorzyć postępowania egzekucyjnego? Jeżeli tak to w jakich przypadkach.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

jeżeli alimenty płacone są regularnie do rąk wierzyciela (matki dziecka), to kontynuowanie dalszego postępowania egzekucyjnego, które generuje koszty, jest jak najbardziej niezasadne.

Niemniej jednak komornik nie jest kompetentny, by umorzyć postępowanie, nawet jeśli nie ma żadnej należności do ściągnięcia.

Zwróć uwagę, że komornik zajmuje się egzekucją przyszłych świadczeń powtarzalnych, zatem dług alimentacyjny może być kuriozalnie „ściągany”, nawet jeśli faktycznie nie istnieje.

To w gestii wierzyciela istnieje prawo i możliwość zakończenia niepotrzebnego postępowania. Jeśli więc matka dziecka w ustalonym terminie otrzymuje bieżące alimenty, należy wymusić na niej złożenie wniosku o umorzenie postępowania.

Wystarczy złożyć u komornika wypełniony przez wierzyciela alimentacyjnego wzór wniosku:

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej

Jeżeli Twoja była partnerka nie zgodzi się na wycofanie komornika, istnieje tylko jedna możliwość, by postępowanie zostało umorzone na wniosek dłużnika alimentacyjnego.

Należy złożyć zabezpieczenie alimentacyjne w kwocie odpowiadającej równowartości 6- miesięcznych świadczeń, o którym mowa w powołanym przez Ciebie przepisie art. 883 § 2 kpc.

Przeczytaj proszę ten wpis: Jak pozbyć się komornika za alimenty wpłacając 6-krotność do depozytu sądowego?

Przy czym zgoda sądu na złożenie zabezpieczenia obliguje komornika do umorzenia postępowania.

Twoja odpowiedź