Komornik zajął mi konta bankowe bez powiadomienia, CO TERAZ?

Witam, chodzi o zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia. Komornik zajął mi wszystkie konta bankowe, nie powiadamiając mnie i nie wiem, jak to działa…

Czy będę miała potrącenia z każdego wpływu na konto, czy tylko z emerytury? Czy mogę wypłacać swobodnie środki, które mi zostaną, czy mam blokadę całego konta bankowego?


Zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia

Zajecie-konta-przez-komornika-bez-powiadomienia

Zajęcie konta bankowego bez powiadomienia jest niestety zgodne z obowiązującym prawem. Dłużnik dowiaduje się, że została wszczęta przeciwko niemu egzekucja z rachunku bankowego z chwilą zajęcia konta i doręczenia zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Warto tu przywołać art. 805 § 1 K.p.c.

Przy pierwszej czynności egzekucyjnej doręcza się dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu egzekucji, z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji. Na żądanie dłużnika komornik powinien okazać mu tytuł wykonawczy w oryginalne (art. 805 § 2 K.p.c.).

Jak w praktyce wygląda zajęcie rachunku bankowego dłużnika?

Egzekucja z rachunku bankowego wygląda w większości w ten sposób:

 1. Wierzyciel (bank, firma pożyczkowa) składa w sądzie wniosek o nadanie klauzuli wykonalności.
 2. Następnie sąd wydaje postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności i wysyła owo postanowienie na adres wierzyciela, dłużnik nic jeszcze nie dostaje.
 3. Wierzyciel, mając klauzule wykonalności, składa u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej przeciwko dłużnikowi. Wniosek o wszczęcie wyglądać może np. tak:
 4. wniosek-o-wszczecie-egzekucjiKomornik, otrzymując takie zlecenie, rozpoczyna swoje czynności, a jedną z pierwszych i najłatwiejszych dla komornika czynności jest właśnie zajęcie konta bankowego dłużnika bez powiadomienia.
 5. Komornik za pomocą systemu OGNIVO poszukuje kont bankowych dłużnika i po ich namierzeniu wysyła wniosek do danego banku o zablokowanie danego rachunku lub rachunków bankowych.
 6. Dłużnik dowiaduje się o toczącej egzekucji z chwilą zajęcia jego rachunku bankowego. Komornik w dniu zajęcia konta bankowego wysyła do dłużnika zawiadomienie o zajęciu konta. W praktyce więc dłużnik dowiaduje się o zajęciu konta bankowego 2-3 dni (tyle idzie list pocztą) po jego technicznym zablokowaniu.

Dlaczego komornik zajął konto bez powiadomienia? uzasadnienie jest, jak widać proste, komornikowi taki bieg wydarzeń odpowiada, bo dochodzi do zajęcia konta bankowego dłużnika niejako z zaskoczenia, dłużnik więc nie będzie miał czasu ani możliwości, by opróżnić swoje konto bankowe i próbować chronić swoje pieniądze przed komornikiem.

Oczywiście na każdą czynność organu egzekucyjnego przysługuje dłużnikowi skarga, tak bowiem mówi art. 767-767 [3] K.p.c. ale tak naprawdę komornik, blokując konto bankowe bez powiadomienia, nie łamie prawa i postępuje zgodnie z procedurą.

Powiadomienie o zajęciu konta bankowego przyjdzie, na nieszczęście dłużnika przyjdzie dopiero po kilku dniach od zajęcia…

Blokada środków na koncie bankowym

Pamiętaj, że zajęcie konta przez komornika nie oznacza, że komornik ma prawo wyczyścić całe konto, nie pozostawiając dłużnikowi nic na życie (wyjątek tu stanowi dłużnik alimentacyjny).

Kwota wolna przy egzekucji z rachunku bankowego na 2018 rok wynosi 1575 zł na miesiąc, a kwota ta wynika z art. 54 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe. Pamiętać także trzeba, że kwota wolna odnawia się co miesiąc!

A więc jeśli otrzymujesz emeryturę i jest ona potrącana już przez komornika, to komornik nie ma prawa blokować Ci konta bankowego, ponieważ raz potrącona emerytura nie może być drugi raz poddana potrąceniu przy egzekucji z rachunku bankowego!

Jeśli komornik zajmuje Ci część emerytury i konto bankowe, to musisz złożyć do komornika wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego, wzór wniosku znajduje się poniżej.

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Często pytacie, kiedy komornik musi odblokować konto, albo jak długo to konto może blokować. Przy tradycyjnym scenariuszu, gdzie komornik zajmuje tylko konto bankowe dłużnika, jego odblokowanie nastąpi dopiero po całkowitej spłacie zadłużenia, a więc z momencie, kiedy egzekucja komornicza zostanie zakończona.

Co do pytania: kiedy komornik musi odblokować konto bankowe, to sytuacji takich jest naprawdę sporo i nie sposób wszystkie tu opisać, najczęstszym powodem odblokowania konta bankowego przez komornika jest sytuacja, w której na zajęte kont bankowe wpływają jedynie pieniądze pochodzące ze świadczeń wyłączonych spod egzekucji komorniczej, np.: 500+, świadczenia rodzinne, alimenty itd.

Odblokowanie konta bankowego ma też miejsce na wniosek wierzyciela, kiedy między dłużnikiem a wierzycielem dochodzi do ugody. Wtedy wierzyciel ma obowiązek wstrzymać egzekucję komorniczą.

Podsumowując

Czy komornik może zająć konto bez powiadomienia? czy komornik musi powiadomić o egzekucji? tak, musi i robi to, jednak zawiadomienie dłużnik otrzymuje dopiero po kilku dniach od technicznej blokady konta bankowego, a więc zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia to niestety mit.

Dla tych, którym komornik bezprawnie zablokował konto bankowe, dołączam wzór pisma, jest to skarga na komornika za zajęcie rachunku bankowego, skargę należy złożyć u komornika, który dokonał tej czynności.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

8 komentarzy w “Komornik zajął mi konta bankowe bez powiadomienia, CO TERAZ?”
 1. Bym chciała wiedzieć czy komornik może zabrać 500+ i zasiłek rodzinny. Dostałam pismo od komornika, że zajmuje moje konto bankowe i teraz nie wiem czy jak wpłyną na moje konto świadczenia na dziecko zasiłek rodzinny i 500+ to czy normalnie je dostanę, czy komornik mi je zabierze w całości? bo pytałam się już i dostaję za każdym razem inną odpowiedzi na zadane pytanie…

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik ma prawo zająć rachunek bankowy, jednak nie ma prawa zajmować wpływów na to konto, które pochodzą ze świadczeń wyłączonych spod egzekucji komorniczej. Jeśli komornik chcę te świadczenia zająć, lub już je zajął, złoż skargę na czynności komornika i żądaj zwrotu zajętych świadczeń.

 2. Konto bez komornika nie wykrywalne w systemie ognivo może otworzyć KAŻDA osoba z zajęciem rachunku bankowego.Nie jest to ani skrill, bitbay, Viabuy, czy reklamowany Revolut. Konto dla takich osób zakładane jest poza granicami RP to znaczy, że komornik nas nie znajdzie gdyż nie może sprawdzać dłużników w innych krajach niż Polska. Jest to firma zagraniczna, która obywatelom z Polski udostępnia na własne dane konto internetowe takie jak w typowym banku z możliwością wyrobienia karty płatniczej-bankomatowej. Jako że jest kontem wynajmowalnym to TY jako osoba zadłużona nie istniejesz w systemie ognivo, jedynie w swoim banku pierwotnym gdzie masz blokadę. Korzystam z tej opcji już od prawie 2 lat i mam święty spokój. Napisz do mnie a za niewielką opłatą powiem ci gdzie otworzyć takie konto.

 3. Witam, piszę w sprawie zajętego rachunku bankowego, komornik zajął mi konto bankowe nie powiadamiając mnie o tym, nie dostałam żadnego pisma, a bank dzisiaj wypłacił komornikowi całość mojego zadłużenia. Jestem już na czysto, tylko dalej widnieję na koncie, że mam zajecie komornicze, chciałam się zapytać, czy mogę pobrać resztę środków na życie i czy mogę pobrać je w bankomacie? proszę o odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Iwona, właśnie w ten sposób komornik zajmuje konta bankowe dłużników, a więc komornik najpierw wysyła stosowne pismo do banku, zajmuje konto, bank przysyła kwotę na konto komornika, a dopiero w dalszej kolejności informowany jest dłużnik (właściciel konta). Jeśli zajęcie komornicze dalej widnieje na Twoim koncie bankowym, to nie przejmuj się tym, proces księgowania kwot na poczet zadłużenia u komornika trochę trwa, więc minie co najmniej kilka dni zanim to zajęcie zniknie z Twojego konta. Jeśli masz na tym koncie dostępną jakąś kwotę, to spokojnie możesz ją podjąć, tj wyciągnąć np. w bankomacie.

 4. Witam serdecznie, w tym roku urodziłam bliźniaki, mąż dostał z pracy z ubezpieczenia pieniążki na konto bankowe z okazji narodzin. Okazało się, że konto jest zajęte przez komornika o czym mąż nie wiedział, komornik zabrał wszystkie pieniądze na dzieci, czy miał prawo tak zrobić? staramy się o zwrot pieniędzy ale komornik nas zbywa jak może. Co mamy robić? proszę o pomoc.

  1. Janina Gołębiecka

   Komornik miał prawo zająć konto bankowe męża, ale na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że komornika obowiązuje kwota wolna od zajęcia chyba, że długi Twojego męża mają charakter alimentacyjny. Jeśli chcesz się dowiedzieć nieco więcej na temat kwoty wolnej od zajęcia, przeczytaj wpis: Kwota wolna od zajęcia komorniczego.

 5. Witam, potrzebuje pomocy – napisałam pismo do komornika o zwolnienie zajęcia konta bankowego. Moja sytuacja wygląda następująco. W 2017 r. Komornik zajął mi rachunek bankowy. Po jakimś czasie od tego komornika dostałam pismo o umorzeniu postępowania i zapłaceniu kosztów komorniczych, których nie zapłaciłam, ponieważ nie maiłam z czego.

  Po niecałym roku to samo zadłużenie przejął drugi komornik, który część zadłużenia zostało zapłacone z wynagrodzenia i zostało umorzone, ponieważ zadłużenie wykupiła firma windykacyjna i z nią podpisałam ugodę którą obecnie spłacam ratami.

  Koszty komornicze pierwszego komornika zostały spłacone przez drugiego komornika który obecnie zajmuje moje wynagrodzenie. Mam pytanie: co mogę zrobić żeby pierwszy komornik zwolnił moje konto bankowe gdzie już nie mam żadnych zobowiązań wobec niego.

Comments are closed.