Czy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika?

Kategoria: KomornikCzy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika?
Maria39 zapytał 2 lata temu

Witam! mam problem z komornikiem. Moje pytanie brzmi: czy mogę wypłacić pieniądze z konta zajętego przez komornika? po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej widzę blokadę komorniczą na koncie i sygnaturę akt sprawy.

A co z kwotą wolną od zajęcia? czyż nie powinnam mieć możliwości wypłaty choćby części środków zgromadzonych na koncie bankowym? podsumowując: jeśli mam zablokowane konto przez komornika jak wypłacić pieniądze? czy mogę używać bankomatu, czy muszę iść do okienka i wypłacić gotówkę tylko u pracownika banku?

Nie mam na życie, brakuje mi pieniędzy, bo dotychczas żyliśmy od 1-wszego do 1-wszego. ledwo wiążąc koniec z końcem :/

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

już na początku, pragnę Cię uspokoić, pisząc, że konto zajęte przez komornika działa tak samo jak konto wolne od zajęcia.

Jeśli Twoje długi nie pochodzą z alimentów, a rachunek nie jest kontem firmowym, to na zajętym przez komornika koncie bankowym obowiązuje kwota wolna od zajęcia, która od początku 2020 roku wynosi 1 950 zł.

Nie jest to mała suma, a na pewno powinna wystarczyć na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb. Kwotą wolną od zajęcia, dłużnik może swobodnie dysponować, wypłacając pieniądze w banku przy kasie, w bankomacie, płacąc kartą za zakupy, czy dokonują transakcji bezgotówkowych.

Ważne jednak, by zmieścić się w danym limicie. Kwota 1 950 zł, to limit na dany miesiąc. Jeśli nie zostanie wykorzystany, nie przejdzie na kolejny miesiąc. Jeśli wykorzystasz wolne saldo na początku miesiąca, musisz czekać na miesiąc kolejny, aż saldo się zwolni – tak do całkowitej spłaty zablokowanej przez komornika kwoty.

Podpowiem Ci jeszcze, że saldo wolne od zajęcia w kwocie 1 950 zł jest zwiększane o wpływy, których komornik zająć nie może. Jeśli więc na Twój rachunek wpływają środki socjalne, m.in. zasiłek rodzinny, świadczenie 500 plus, to pieniążki te nie podlegają zajęciu. Podobnie, wolne spod zajęcia są alimenty. W tym przypadku jednak aby bank zwiększył saldo o alimenty, należy przedłożyć w banku wyrok alimentacyjny.

Posiadasz konto elektroniczne, więc praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, co do niewykorzystanego salda. Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady „upilnować” salda, możesz raz na miesiąc wypłacić całą kwotę wolną od zajęcia i obracać gotówką.

Natomiast przy każdej wątpliwości co do prawidłowości udostępnionego salda, możesz podjąć kontakt z bankiem – w oddziale lub przez infolinię.

Jeśli nadal wydaje Ci się, że nie wiesz, jak postępować przy zajętym przez komornika koncie bankowym, radze poczytać nasze poradniki na ten temat.

Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Magdalena odpowiedział 1 rok temu

Witam, mam 2 konta 1 gdzie wpływa mi pensja, a 2 gdzie wpływa mi zasiłek pielęgnacyjny, czy mam się obawiać, że komornik zabierze pieniądze z 1 i 2 konta bankowego? dziękuję za odpowiedź.

Wioleta odpowiedział 6 miesięcy temu

Czy na czesciowej recie urząd skarbowe moze zablokowac konto w banku. Mam do splaty porzyczki oraz splate karty kredytowej i inne rachunki.w tym utrzymuje się sama jestem z mezem w separacji.Prosze o szybkom odp

Gosia odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam dostałam pismo od komornika o zajęciu konta bankowego na które wpływają środki z 500+i dodatkowo po 300zł czy mogę wypłacić pieniądze z konta  a jak jest już zajęcie na wynagrodzeniu może także zająć mi środki na koncie bankowym jeżeli tego chce wierzyciel

Twoja odpowiedź