Czy komornik może zająć konto bez powiadomienia?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć konto bez powiadomienia?
AvatarGrzesiek K. zapytał 1 rok temu

Chodzi o zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia. Dzisiaj dostałem większą ilości pieniędzy na konto bankowe w PKO banku polskim, było to 4000 zł, po zaksięgowaniu środków było już tylko 3134 zł, zajęto mi pieniądze z konta, bez żadnego powiadomienia ze strony komornika…

Byłem w banku, ale nic się nie dowiedziałem, tylko tyle, że 861 zł zajął komornik sądowy i co mam zrobić? czy komornik musi powiadomić o zajęciu konta? Proszę o pomoc.

15 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

co do zasady komornik zobowiązany jest o podjętych działaniach poinformować strony. Wraz z zajęciem komornik wysyła do dłużnika informację o zajęciu.

Jednakże tak jak podawałam już wiele razy, w odpowiedziach na pytania naszych czytelników, komornik dokonuje zajęcia rachunku bankowego dłużnika przy użyciu mobilnych aplikacji, przesyłając do banku, w którym dłużnik jest posiadaczem konta, informację o zajęciu w formie elektronicznej.

Cała procedura, od odszukania konta dłużnika, po jego zajęcie trwa dosłownie kilka minut. Natomiast „współpraca” dłużnik – komornik odbywa się listownie, za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Pismo od komornika dłużnik otrzyma listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, czyli na pewno nie wcześniej niż w kilka dni od dokonania przez komornika zajęcia, chociażby obie czynności zostały wykonane przez komornika w tym samym czasie.

Niemniej jednak skoro doszło do potrącenia, a Ty o tym nie wiedziałeś, masz prawo złożyć skargę na czynność komornika. Pomyśl tylko, czy skarga coś zmieni. Jeśli nie kwestionujesz roszczenia, to egzekucja i tak będzie prowadzona.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
Skarga na czynności komornika – wzór

Twój dług natomiast to niewielka kwota – 861 zł, która już została spłacona. Miałeś szansę bez zamartwiania się przejść przez egzekucję.

Dodam jeszcze, że jesteś szczęściarzem wśród dłużników – po uszczupleniu majątku, jakiego dokonał komornik, dasz radę przeżyć do następnej pensji. Dłużnicy, którzy do nas piszą, często zostają jedynie z kwotą wyłączoną spod zajęcia. Przy emeryturze, może to być jedynie 850 zł.

Jednakże tak jak napisałam, przysługuje Ci skarga na czynność komornika na zaniechanie przez komornika poinformowania dłużnika o zajęciu rachunku bankowego. Zastanów się jednak, czy warto i czy potrzebne Ci są dodatkowe emocje. Pamiętaj również, że skarga może nie zostać uwzględniona.

Koniecznie przeczytaj:

Przydatne wzory pism:

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór
Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór
AvatarGrzegorz odpowiedział 1 rok temu

Dziękuję za pomoc, a skąd pani wie, że moje zajęcie komornicze zostało spłacone?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Grzegorz,

Pani Kasia wywnioskowała to z kwoty, jaką zajął Ci komornik, i już tłumaczę, o co chodzi:

Jak piszesz, na konto wpłynęło Ci 4 000 zł, jeśli dług, który miałeś u komornika, byłby większy, komornik pozostawiłby Ci na koncie tylko kwotę wolną, która w tym roku przy egzekucji z rachunku bankowego wynosi 75% minimalnej krajowej brutto, czyli:

1950 zł – tyle komornik musi pozostawić na koncie dłużnika w każdym miesiącu zajęcia konta.

A więc komornik z 4 000 zł mógł zająć Ci aż 2050 zł, komornik jednak zajął Ci jedynie 861 zł, czyli prawdopodobnie tyle, ile wynosiło całkowite Twoje zadłużenie :)

Pozdrawiam!

AvatarGromelka odpowiedział 1 rok temu

Witam, wczoraj komornik zajął mi konto w banku, i zablokował środki – czy jest szansa na odzyskanie środków? Co muszę zrobić w tej sytuacji? Całkowicie nie wiem co mam w tej sytuacji robić? Proszę o poradę i o dalsze kroki w tej sprawie, jak powinnam postąpić, z kim rozmawiać? Czy jest jakaś szansa na odzyskaniem pieniędzy?

AvatarŁukasz odpowiedział 1 rok temu

Komornik zajął mi konto bez mojej wiedzy, nic na koncie nie miałem, ale na nie wpływa wynagrodzenia, teraz mam minus 4 tysiące, co zrobić? Dodatkowo zostały zajęte inne konta w tym Banku, w tym również konto 500 plus, nie wiem co mam zrobić, nic nie wiedziałem o tym zajęciu, żadnego listu czy informacji…

AvatarFrodek odpowiedział 1 rok temu

Jak zatrzymać egzekucję komorniczą? Nie dostałem żadnego pisma z sądu ani od komornika, a nagle mam blokadę na rachunku bankowym. Jak to zatrzymać? Prawdopodobnie dług jest przedawniony. Muszę to sprawdzić. Możliwe, że sąd i komornik wysyłali pisma na stary adres, pod którym już nie mieszkam. Czy da się w ogóle sprawdzić, jakie i dla kogo komornik ściąga pieniądze?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam Pana,

w tym momencie zasadnym będzie kontakt z komornikiem. Posługując się danymi komornika, które znajdzie Pan, logując się do bankowości elektronicznej (jedna z zakładek – blokady na rachunku, wolne saldo – w zależności od banku) należy odszukać w internecie numer telefonu do komornika.

Jeżeli nie ma Pan konta elektronicznego, można wykonać telefon na infolinię banku i ustalić:

  • dane komornika, który blokuje konto
  • sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej
  • wysokość zajęcia.

Następnie już w rozmowie telefonicznej z komornikiem lub pracownikiem kancelarii należy podnieść:

Proszę zapytać, na jaki adres kierowana jest korespondencja w sprawie i na jakiej podstawie prowadzone jest postępowanie.

Dodatkowo musi Pan uzyskać wiedzę, który sąd wydał nakaz zapłaty, ewentualnie wyrok o zapłatę, a następnie klauzulę wykonalności. Proszę pytać o sygnaturę akt spraw sądowych.

Następnie proszę pytać, czy kancelaria przyjmuje korespondencję e-mailową. W sytuacji związanej z koronawirusem tak może być. Więc jeśli komornik udostępnia możliwość złożenia zażalenia na postanowienia o klauzuli wykonalności elektronicznie, to proszę z tej możliwość skorzystać.

Podsumowując:

Jeśli uda się Panu potwierdzić, że sąd, a teraz komornik posługuje się Pana nieaktualnym adresem, zasadnym będzie złożenie zażalenia na postanowienie o nadanie klauzuli wykonalności na orzeczenie o zapłatę (nakaz zapłaty/wyrok), które nie zostało Panu właściwie doręczone.

W zażaleniu należy wnieść o zawieszenie postępowania egzekucyjnego oraz podnieść zarzut braku doręczenia pism sądowych i ubocznie zarzut przedawnienia roszczenia. W uzasadnieniu zażaleniu musi Pan wskazać, od jakiego czasu nie mieszka pod adresem, którym posługuje się powód/wierzyciel.

Zażalenie należy złożyć do sądu, który nadał klauzulę, dlatego w kontakcie z komornikiem musi Pan uzyskać informację o sądzie, który zajmował się sprawą o zapłatę, oraz o sygnaturach akt, pod które sprawy wpisano.

Zażalenie na postanowienie w sprawie nadania klauzuli wykonalności reguluje art. 795 i kolejne kpc – zachęcam do przejrzenia.

AvatarAniaSi odpowiedział 1 rok temu

Dziś komornik zablokował mi konto bankowe, nie informując wcześniej o tym. Jestem studentką. Na konto wpływają mi tylko alimenty od ojca. Czy będę mogła korzystać z nich? Czy będą zablokowane?

Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co zrobić? Za co będę żyć? Czy może będę mogła normalnie z alimentów korzystać? Czy komornik może zająć konto bankowe bez powiadomienia? Proszę o pomoc.

komornik-zablokowal-konto-bankowe-bez-powiadomienia

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry,

na samym wstępie pragnę Cię uspokoić, pisząc, że przy egzekucji z rachunku bankowego, długów innych niż alimentacyjne, obowiązuje kwota wolna od zajęcia.

Powyższe przekłada się na to, że jeśli komornik dochodzi zaspokojenia należności bankowych lub tych z tytułu nieuregulowanych rachunków, zajmując konto bankowe dłużnika, to bank, który realizuje zajęcie, zobowiązany jest w każdym nowym miesiącu zwalniać dla posiadacza rachunku, kwotę wolną od zajęcia.

Obecnie kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego wynosi 1 950 zł miesięcznie. Zatem jeśli alimenty od ojca, nie przekraczają kwoty wolnej od zajęcia i są jedynym wpływem, nie powinnaś mieć żadnych problemów z ich wypłatą. Wolnym saldem będziesz mogła obrać dowolnie – dokonując transakcji kartą, wykonując przelewy i wypłaty z bankomatu.

Wolne saldo powinno odnowić się w każdym nowym miesiącu.

Jednakże, aby nie zostawiać sprawy samej sobie, doradzam kontakt z infolinią banku i zgłoszenie, że na zajęty przez komornika rachunek bankowy, wpływają świadczenia z mocy prawa zwolnione spod egzekucji – alimenty nie podlegają zajęciu.

Pracownik banku powinien poinstruować Cię o dalszych czynnościach, które pozwolą zwiększyć wolne saldo o wpływ z alimentów.

W Twoim przypadku bank, kwotę wolną od zajęcia, czyli 1 950 zł powinien zwiększyć o wysokość wpłaty od ojca. Aby jednak tak się stało, po Twojej stronie istnieje obowiązek udokumentowania tytułu wpłat. Zazwyczaj bank żąda dostarczenia odpisu wyroku alimentacyjnego. Warto również zadbać o to, by ojciec odpowiednio tytułował wpłatę – alimenty za miesiąc XX.

Odnośnie braku informacji od komornika o zajęciu konta, to myślę, że na dniach otrzymasz korespondencję poleconą, w której znajdzie się odpis wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji wraz z odpisem tytułu wykonawczego i innych dokumentów oraz postanowienia wydane w sprawie przez komornika.

Oczywiście ustawa nakłada na komornika obowiązek informowania stron o podjętych czynnościach, jednakże narzędzia elektroniczne, z których korzystają obecnie komornicy, pozwalają im, w mgnieniu oka odszukać i zająć majątek dłużnika. Natomiast korespondencja dla dłużnika przesyłana jest nadal w formie papierowej za pośrednictwem Poczty Polskiej, co trwa często kilka dni.

Jeśli czujesz się poszkodowana działaniem komornika – zajęciem rachunku bankowego bez powiadomienia, masz prawo złożyć skargę na czynność komornika. Jednak musisz wiedzieć, że w podobny sposób przebiega większość postępowań egzekucyjnych.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc
Skarga na czynności komornika – wzór
AvatarMarta odpowiedział 1 rok temu

Witam. Czy komornik może zająć konto bez wyroku sądu?

Avatarwspabiz odpowiedział 5 miesięcy temu

Mam pytanie, czy jeśli nie ma pisma ze SĄDU, żadnego! a potem jeszcze w dodatku od komornika – żadnego, a on zajmuje bez powiadomienia konta bankowe, to co wtedy? sprawa dotyczy dwóch przypadków, takie przypadki nie istnieją! A chodzi o to, że nie można się było bronić, czy nawet oddalić sprawę w sądzie, czy zapłacić TYLKO ZASADZONĄ WIERZYTELNOŚĆ! Uprzejmie proszę o wyczerpującą ODPOWIEDŹ.

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witam,

jeśli pytasz, czy takie sytuacje są możliwe, to muszę napisać, że tak i dochodzi do nich dość często. Wystarczy, że wierzyciel, a wcześniej powód w sprawie o zapłatę posłuży się nieaktualnym adresem pozwanego/dłużnika.

Oczywiście, by sąd podjął postępowanie, musi otrzymać potwierdzenie odbioru przez pozwanego pism procesowych, w tym odpisu pozwu. Wystarczy jednak, by listonosz zwyczajnie awizował przesyłkę, by ta została potraktowana przez sąd za doręczoną. Jest to tzw. fikcja doręczenia (uznanie przesyłki za skutecznie doręczoną po dwukrotnej awizacji).

Jeśli jednak pisma sądowe, a potem komornicze wróciłyby niepodjęte z adnotacją listonosza, że adresat pod wskazanym adresem nie mieszka, sprawy nie mogłyby ruszyć.

Być może w Twoim przypadku cały czas podawany jest błędny adres, dlatego żadna korespondencja do Ciebie nie dotarła. Jeśli tak było, co można ustalić, kontaktując się z komornikiem, który dokonał zajęcia rachunków bankowych, masz możliwość zatrzymać egzekucję, składając w pierwszej kolejności zażalenie na postanowienie w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty/wyrok.

Mając powyższe na uwadze, zastanawiam się, co mogło Cię zablokować w podjęciu sprawy na nowo. Pamiętaj, że czasem warto postawić na pomoc profesjonalisty. Jeśli nie posiadasz wiedzy prawniczej i umiejętności zasadnym jest zasięgnięcie porady adwokata lub radcy prawnego.

Pomoc może okazać się niezbędna jeśli racja jest po Twojej stronie, a dług faktycznie nie istnieje. Być może jeszcze nie jest za późno by odwrócić bieg sprawy.

AvatarS odpowiedział 5 miesięcy temu

a proszę powiedzieć, co w przypadku gdy poczta by zawiniła? znam przypadki, że listonosz był chory i nie było żadnego zastępstwa… etc. albo pomylono nazwisko.. czy adres

Avatarjjj odpowiedział 2 miesiące temu

Komornik zajął konto bez powiadomienia. 26.02.2021 roku Komornik zajął moje konto. Nie otrzymałam żadnego powiadomienia. Komornik Wysyła zawiadomienia na adres, pod którym nie mieszkam od 2007 roku. Dług jest z 2006 roku. Prowadziłam wtedy działalność gospodarczą. Podobno za niezapłacone faktury za prasę. Wszystkie dokumenty potwierdzające wpłaty zostały już zniszczone. Czy mogę się odwołać od decyzji komornika?

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

już na samym wstępie muszę Pani wyjaśnić, że komornik posługuje się adresem wskazanym przez wierzyciela. Będzie tak do czasu, aż nie poda Pani komornikowi aktualnego adresu lub nie dojdzie do niego informacja, że dłużnik nie mieszka pod wskazanym adresem.

Tylko po otrzymaniu niepodjętej przez dłużnika korespondencji z adnotacją Poczty, że adresat wyprowadził się komornik, będzie mógł zobowiązać wierzyciela do wskazania aktualnego adresu dłużnika.

Natomiast do czasu, kiedy kierowana do Pani korespondencja wraca do komornika po dwukrotnej awizacji bez żadnej informacji od listonosza, ten słusznie uznaje ją za doręczoną, prowadząc dalej postępowanie egzekucyjne.

Dodam jeszcze, że błędny adres dłużnika nie hamuje komornika w podjęciu kolejnych działań egzekucyjnych. Dzieje się tak dlatego, że komornik, posługując się numerem PESEL dłużnika, jest w stanie uzyskać szereg informacji o prawach majątkowych i wierzytelnościach dłużnika od takich urzędów jak ZUS, czy US. Podobnie szybko komornik jest w stanie ustalić rachunki bankowe, których posiadaczem jest dłużnik.

Mając powyższe na uwadze, myślę, że zasadne będzie podjęcie kontaktu z komornikiem i podanie mu aktualnego adresu, nawet po to, by mieć informacje, na jakim etapie jest postępowanie.

Dodam jeszcze, że po uzyskaniu informacji o poprawnym adresie, komornik będzie zobowiązany przesłać po raz kolejny kierowaną uprzednio do Pani korespondencję. Jednakże podjęte wcześniej przez niego działania nie zostaną anulowane.

Natomiast w kwestii spłaty zobowiązań – bo podnosi Pani taką okoliczność, należy złożyć tzw. powództwo przeciwegzekucyjne. Nie może jednak być Pani gołosłowną – fakt spłaty zadłużenia należy przynajmniej uwiarygodnić. Proszę zastanowić się, czy nie ma Pani możliwości odtworzenia dokonanych wpłat.

Twoja odpowiedź