Czy komornik może zająć konto bez powiadomienia?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć konto bez powiadomienia?
AvatarGrzesiek K. zapytał 5 miesięcy temu

Chodzi o zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia. Dzisiaj dostałem większą ilości pieniędzy na konto bankowe w PKO banku polskim, było to 4000 zł, po zaksięgowaniu środków było już tylko 3134 zł, zajęto mi pieniądze z konta, bez żadnego powiadomienia ze strony komornika…

Byłem w banku, ale nic się nie dowiedziałem, tylko tyle, że 861 zł zajął komornik sądowy i co mam zrobić? czy komornik musi powiadomić o zajęciu konta? Proszę o pomoc.

10 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Witaj,

co do zasady komornik zobowiązany jest o podjętych działaniach poinformować strony. Wraz z zajęciem komornik wysyła do dłużnika informację o zajęciu.

Jednakże tak jak podawałam już wiele razy, w odpowiedziach na pytania naszych czytelników, komornik dokonuje zajęcia rachunku bankowego dłużnika przy użyciu mobilnych aplikacji, przesyłając do banku, w którym dłużnik jest posiadaczem konta, informację o zajęciu w formie elektronicznej.

Cała procedura, od odszukania konta dłużnika, po jego zajęcie trwa dosłownie kilka minut. Natomiast „współpraca” dłużnik – komornik odbywa się listownie, za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Pismo od komornika dłużnik otrzyma listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, czyli na pewno nie wcześniej niż w kilka dni od dokonania przez komornika zajęcia, chociażby obie czynności zostały wykonane przez komornika w tym samym czasie.

Niemniej jednak skoro doszło do potrącenia, a Ty o tym nie wiedziałeś, masz prawo złożyć skargę na czynność komornika. Pomyśl tylko, czy skarga coś zmieni. Jeśli nie kwestionujesz roszczenia, to egzekucja i tak będzie prowadzona.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór

Twój dług natomiast to niewielka kwota – 861 zł, która już została spłacona. Miałeś szansę bez zamartwiania się przejść przez egzekucję.

Dodam jeszcze, że jesteś szczęściarzem wśród dłużników – po uszczupleniu majątku, jakiego dokonał komornik, dasz radę przeżyć do następnej pensji. Dłużnicy, którzy do nas piszą, często zostają jedynie z kwotą wyłączoną spod zajęcia. Przy emeryturze, może to być jedynie 850 zł.

Jednakże tak jak napisałam, przysługuje Ci skarga na czynność komornika na zaniechanie przez komornika poinformowania dłużnika o zajęciu rachunku bankowego. Zastanów się jednak, czy warto i czy potrzebne Ci są dodatkowe emocje. Pamiętaj również, że skarga może nie zostać uwzględniona.

Koniecznie przeczytaj:

Przydatne wzory pism:

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór
Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór
AvatarGrzegorz odpowiedział 4 miesiące temu

Dziękuję za pomoc, a skąd pani wie, że moje zajęcie komornicze zostało spłacone?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witaj Grzegorz,

Pani Kasia wywnioskowała to z kwoty, jaką zajął Ci komornik, i już tłumaczę, o co chodzi:

Jak piszesz, na konto wpłynęło Ci 4 000 zł, jeśli dług, który miałeś u komornika, byłby większy, komornik pozostawiłby Ci na koncie tylko kwotę wolną, która w tym roku przy egzekucji z rachunku bankowego wynosi 75% minimalnej krajowej brutto, czyli:

1950 zł – tyle komornik musi pozostawić na koncie dłużnika w każdym miesiącu zajęcia konta.

A więc komornik z 4 000 zł mógł zająć Ci aż 2050 zł, komornik jednak zajął Ci jedynie 861 zł, czyli prawdopodobnie tyle, ile wynosiło całkowite Twoje zadłużenie :)

Pozdrawiam!

AvatarGromelka odpowiedział 4 miesiące temu

Witam, wczoraj komornik zajął mi konto w banku, i zablokował środki – czy jest szansa na odzyskanie środków? Co muszę zrobić w tej sytuacji? Całkowicie nie wiem co mam w tej sytuacji robić? Proszę o poradę i o dalsze kroki w tej sprawie, jak powinnam postąpić, z kim rozmawiać? Czy jest jakaś szansa na odzyskaniem pieniędzy?

AvatarŁukasz odpowiedział 4 miesiące temu

Komornik zajął mi konto bez mojej wiedzy, nic na koncie nie miałem, ale na nie wpływa wynagrodzenia, teraz mam minus 4 tysiące, co zrobić? Dodatkowo zostały zajęte inne konta w tym Banku, w tym również konto 500 plus, nie wiem co mam zrobić, nic nie wiedziałem o tym zajęciu, żadnego listu czy informacji…

AvatarFrodek odpowiedział 4 miesiące temu

Jak zatrzymać egzekucję komorniczą? Nie dostałem żadnego pisma z sądu ani od komornika, a nagle mam blokadę na rachunku bankowym. Jak to zatrzymać? Prawdopodobnie dług jest przedawniony. Muszę to sprawdzić. Możliwe, że sąd i komornik wysyłali pisma na stary adres, pod którym już nie mieszkam. Czy da się w ogóle sprawdzić, jakie i dla kogo komornik ściąga pieniądze?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam Pana,

w tym momencie zasadnym będzie kontakt z komornikiem. Posługując się danymi komornika, które znajdzie Pan, logując się do bankowości elektronicznej (jedna z zakładek – blokady na rachunku, wolne saldo – w zależności od banku) należy odszukać w internecie numer telefonu do komornika.

Jeżeli nie ma Pan konta elektronicznego, można wykonać telefon na infolinię banku i ustalić:

  • dane komornika, który blokuje konto
  • sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej
  • wysokość zajęcia.

Następnie już w rozmowie telefonicznej z komornikiem lub pracownikiem kancelarii należy podnieść:

Proszę zapytać, na jaki adres kierowana jest korespondencja w sprawie i na jakiej podstawie prowadzone jest postępowanie.

Dodatkowo musi Pan uzyskać wiedzę, który sąd wydał nakaz zapłaty, ewentualnie wyrok o zapłatę, a następnie klauzulę wykonalności. Proszę pytać o sygnaturę akt spraw sądowych.

Następnie proszę pytać, czy kancelaria przyjmuje korespondencję e-mailową. W sytuacji związanej z koronawirusem tak może być. Więc jeśli komornik udostępnia możliwość złożenia zażalenia na postanowienia o klauzuli wykonalności elektronicznie, to proszę z tej możliwość skorzystać.

Podsumowując:

Jeśli uda się Panu potwierdzić, że sąd, a teraz komornik posługuje się Pana nieaktualnym adresem, zasadnym będzie złożenie zażalenia na postanowienie o nadanie klauzuli wykonalności na orzeczenie o zapłatę (nakaz zapłaty/wyrok), które nie zostało Panu właściwie doręczone.

W zażaleniu należy wnieść o zawieszenie postępowania egzekucyjnego oraz podnieść zarzut braku doręczenia pism sądowych i ubocznie zarzut przedawnienia roszczenia. W uzasadnieniu zażaleniu musi Pan wskazać, od jakiego czasu nie mieszka pod adresem, którym posługuje się powód/wierzyciel.

Zażalenie należy złożyć do sądu, który nadał klauzulę, dlatego w kontakcie z komornikiem musi Pan uzyskać informację o sądzie, który zajmował się sprawą o zapłatę, oraz o sygnaturach akt, pod które sprawy wpisano.

Zażalenie na postanowienie w sprawie nadania klauzuli wykonalności reguluje art. 795 i kolejne kpc – zachęcam do przejrzenia.

AvatarAniaSi odpowiedział 4 miesiące temu

Dziś komornik zablokował mi konto bankowe, nie informując wcześniej o tym. Jestem studentką. Na konto wpływają mi tylko alimenty od ojca. Czy będę mogła korzystać z nich? Czy będą zablokowane?

Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co zrobić? Za co będę żyć? Czy może będę mogła normalnie z alimentów korzystać? Czy komornik może zająć konto bankowe bez powiadomienia? Proszę o pomoc.

komornik-zablokowal-konto-bankowe-bez-powiadomienia

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Dzień dobry,

na samym wstępie pragnę Cię uspokoić, pisząc, że przy egzekucji z rachunku bankowego, długów innych niż alimentacyjne, obowiązuje kwota wolna od zajęcia.

Powyższe przekłada się na to, że jeśli komornik dochodzi zaspokojenia należności bankowych lub tych z tytułu nieuregulowanych rachunków, zajmując konto bankowe dłużnika, to bank, który realizuje zajęcie, zobowiązany jest w każdym nowym miesiącu zwalniać dla posiadacza rachunku, kwotę wolną od zajęcia.

Obecnie kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego wynosi 1 950 zł miesięcznie. Zatem jeśli alimenty od ojca, nie przekraczają kwoty wolnej od zajęcia i są jedynym wpływem, nie powinnaś mieć żadnych problemów z ich wypłatą. Wolnym saldem będziesz mogła obrać dowolnie – dokonując transakcji kartą, wykonując przelewy i wypłaty z bankomatu.

Wolne saldo powinno odnowić się w każdym nowym miesiącu.

Jednakże, aby nie zostawiać sprawy samej sobie, doradzam kontakt z infolinią banku i zgłoszenie, że na zajęty przez komornika rachunek bankowy, wpływają świadczenia z mocy prawa zwolnione spod egzekucji – alimenty nie podlegają zajęciu.

Pracownik banku powinien poinstruować Cię o dalszych czynnościach, które pozwolą zwiększyć wolne saldo o wpływ z alimentów.

W Twoim przypadku bank, kwotę wolną od zajęcia, czyli 1 950 zł powinien zwiększyć o wysokość wpłaty od ojca. Aby jednak tak się stało, po Twojej stronie istnieje obowiązek udokumentowania tytułu wpłat. Zazwyczaj bank żąda dostarczenia odpisu wyroku alimentacyjnego. Warto również zadbać o to, by ojciec odpowiednio tytułował wpłatę – alimenty za miesiąc XX.

Odnośnie braku informacji od komornika o zajęciu konta, to myślę, że na dniach otrzymasz korespondencję poleconą, w której znajdzie się odpis wniosku wierzyciela o wszczęcie egzekucji wraz z odpisem tytułu wykonawczego i innych dokumentów oraz postanowienia wydane w sprawie przez komornika.

Oczywiście ustawa nakłada na komornika obowiązek informowania stron o podjętych czynnościach, jednakże narzędzia elektroniczne, z których korzystają obecnie komornicy, pozwalają im, w mgnieniu oka odszukać i zająć majątek dłużnika. Natomiast korespondencja dla dłużnika przesyłana jest nadal w formie papierowej za pośrednictwem Poczty Polskiej, co trwa często kilka dni.

Jeśli czujesz się poszkodowana działaniem komornika – zajęciem rachunku bankowego bez powiadomienia, masz prawo złożyć skargę na czynność komornika. Jednak musisz wiedzieć, że w podobny sposób przebiega większość postępowań egzekucyjnych.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór
AvatarMarta odpowiedział 4 miesiące temu

Witam. Czy komornik może zająć konto bez wyroku sądu?

Twoja odpowiedź