Zajęte konto bankowe – BEZ powiadomienia – KIM jest komornik??

Witam, chodzi o zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia. Sprawa wygląda tak: nie dostałem żadnego powiadomienia albo jak dostałem, to awizo zostawione i nagle dostałem przelew 1300 i komornik mi zabrał 1016 zł prawie całe pieniądze.

Co ja mam teraz zrobić? nawet nie wiem, za co ten komornik, czy on ma prawo zabrać mi tak dużą kwotę? czy komornik może zająć konto bez powiadomienia? proszę o pomoc, nie mam pracy, a przelew dostałem od rodziców na życie…


Zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia

Zajecie-konta-przez-komornika-bez-powiadomienia

Zajęcie rachunku bankowego przez komornika to jeden z najczęstszych sposobów na wyegzekwowanie należności od dłużnika. Jeśli po otrzymaniu przelewu na kwotę 1300 zł, komornik zajął prawie całą tę kwotę, to coś tutaj jest nie tak, bo komornik nie powinien jej w ogóle ruszać!

Ponieważ kwota wolna od zajęcia przy egzekucji z rachunku bankowego, to 1687 zł i limit tej kwoty odnawia się co miesiąc, a więc przy egzekucji z konta bankowego, co miesiąc możesz wyciągnąć z zajętego przez komornika konta bankowego 1687 zł, jest to ekwiwalent 75% minimalnego wynagrodzenia brutto.

Źródło:

Art. 54. Ochrona środków pieniężnych na rachunkach bankowych przed zajęciem Prawa bankowego:

1. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych jednej osoby, niezależnie od liczby zawartych umów, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego, w każdym miesiącu kalendarzowym, w którym obowiązuje zajęcie, do wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Chyba że Twoje długi mają charakter alimentacyjny, wtedy komornik może zabrać nawet całą kwotę zgromadzoną na Twoim koncie bankowym.

Za jaki dług mam komornika?

Jeśli nie wiesz, za co masz komornika, to musisz udać się do banku i poprosić pracownika placówki, aby udzielił Ci informacji, na rzecz którego komornika bank zablokował Twoje środki pieniężne. Mając dane komornika, możesz do niego zadzwonić i zapytać czego dotyczy egzekucja komornicza, którą komornik wobec Ciebie toczy.

Jeśli natomiast masz dostęp do zablokowanego konta przez internet, to logując się do banku, powinieneś mieć opcję sprawdzenia, jaki komornik i wedle jakiej sygnatury akt zablokował Ci konto bankowe. Wtedy fatygowanie się do banku nie będzie konieczne, bo dane komornika ujrzysz przy swoim rachunku bankowym.

Brak powiadomienia od komornika

Piszesz, że komornik nie powiadomił Cię o egzekucji z rachunku bankowego i, że nie dostałeś żadnego pisma/listu od komornika. Musisz wiedzieć, że komornik zawsze najpierw zajmuje konto bankowe, a dopiero w dalszej kolejności informuje dłużnika o zajęciu, ale już wkrótce będzie zmiana przepisów na korzyść dłużnika.

Warto teraz przytoczyć:

Art. 889. Egzekucja z wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika

§ 1. W celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik ogólnej właściwości dłużnika:

1) przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi i wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności, lecz przekazał bezzwłocznie zajętą kwotę na pokrycie należności

Dzieje się to w tej kolejności, a nie innej, ponieważ gdyby komornik najpierw informował, a później zajmował konto bankowe, to większość dłużników opróżniłaby swoje konto bankowe z pieniędzy, aby komornik nie miał możliwości ich zajęcia.

Zajęcie konta bankowego przez komornika – co robić?

Jak odzyskać pieniądze, które zablokował komornik? Skoro komornik zajął więcej z Twojego rachunku bankowego, niż powinien, to przysługuje Ci złożenie skargi na komornika. Skargę na komornika możesz napisać samemu lub możesz też ściągnąć jej wzór z działu WZORY PISM. Wtedy wystarczy, że ją wydrukujesz, wypełnisz i podpiszesz, a następnie wyślesz do komornika lub zaniesiesz ją osobiście.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego - wzór

Wzór wniosku o ograniczenie zajęcia z rachunku bankowego – wzór

Wybrałam dla Ciebie do przeczytania:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

9 komentarzy w “Zajęte konto bankowe – BEZ powiadomienia – KIM jest komornik??”
 1. Witam, czy komornik może zająć konto bez powiadomienia? nie wiem o co w ogóle chodzi, nie wiem jaki komornik zajął mi konto, nie wiem ile ma długi i nie wiem w jakiej firmie jest to zadłużenie… no nic nie wiem oprócz tego, że mam zablokowane konto bankowe i nawet nie mam jak zapłacić za rachunki bieżące. Moje pytanie jest takie: czy komornik może zająć konto bez powiadomienia dłużnika? o blokadzie na koncie dowiedziałam się w markecie kiedy robiłam zakupy, co ja się wstydu najadłam to już nie będę tu opisywać, kilka kas, kolejka ludzi i koszyk pełen zakupów, chcę zapłacić kartą a tu nagle odrzuca czytnik mają kartę. Poszłam do banku i powiedziano mi, że komornik zajął moje konto bankowe, czy to zgodne z prawem?

 2. zajęcie konta przez komornika bez powiadomienia to normalka, tak właśnie działają organy egzekucyjne, bo wyobraź sobie sytuację, kiedy dłużnik powiadamiany jest że komornik za np. 3 dni zajmie mu konto bankowe, wtedy każdy myślący człowiek od razu opróżniłby swoje konto bankowe nie pozwalając komornik na zajęcie pieniędzy z konta… Mi także przytrafiło się zajęcie konta bankowego przez komornika bez powiadomienia :/ ale dostałam tu odpowiedź od Pani Janiny, że jest to zgodne z prawem i dłużnik dowiaduje się o zajęciu konta z chwilą jego zajęcia czy jakoś tak. Nic niestety nie wskórasz, nie pomoże nawet skarga na czynności komornika, jesteś z góry na straconej pozycji… tak jak i ja.

 3. Dzień dobry. Chodzi o zajęcie komornicze konta bez powiadomienia. W dniu dzisiejszym moje konto bankowe zostało zablokowane przez komornika (pozostawiono kwotę 1550 PLN). Niestety w kwestii przedmiotowego zajęcia nie dostałem żadnej korespondencji czy innej informacji od komornika (nie było nawet awizacji). Po kontakcie z bankiem otrzymałem informacje o zajęciu konta bankowego oraz nr. sprawy.

  O podstawę zajęcia zapytałem komornika, który odesłał mnie do wierzyciela. Powstaje zatem pytanie czy tak można postępować? Dodam także, że nie otrzymałem też wyroku, który nakazywałby by zapłatę zajętej przez komornika kwoty. Czy komornik może zająć konto bankowe bez powiadomienia dłużnika?

  1. Janina Gołębiecka

   Art. 889. § 1.

   2): komornik zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku, o zakazie wypłat z rachunku bankowego, w tym rachunku bankowego obejmującego wkład oszczędnościowy.

   Jak widzisz komornik ma obowiązek informowania dłużnika o zajęciu jego konta bankowego. Najczęściej bywa tak, że komornik najpierw zajmuje konto dłużnika, a dopiero po czasie wysyła do niego dokumentację. Myślę że komornicy robią to w tej kolejności a nie innej, by niepotrzebnie nie uprzedzać dłużników o tym, że środki zgromadzone na ich rachunku bankowym będą wkrótce zajęte. Podejrzewam, że większość dłużników pośpiesznie wyciągałaby pieniądze z kont bankowych celem ich ochrony przed komorniczym zajęciem :-).

 4. Witam, wpłaciłem kwotę 2320 zł na swoje konto, z tego komornik zabrał mi 250 zł na poczet zadłużenia, zostało mi na koncie 2070, popłaciłem szybko rachunki i wypłaciłem resztę kwoty żeby było 0 na koncie, dzisiaj czyli 23.11.2018 otrzymałem świadczenie 500plus które zabrał mi komornik, co mogę z tym zrobić? proszę o poradę pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Pamiętaj, że komornik nie wiem z jakiego źródła pochodzą środki znajdujące się na koncie bankowym dłużnika, dlatego 500+ zostało przez komornika zajęte. Co dalej? oczywiście można te pieniądze odzyskać, a jak to zrobić krok po kroku pisałam w tym poradniku: czy komornik może zająć 500+? <-- koniecznie tam zajrzyj.

 5. Witam. Czekam na powiadomienie o egzekucji i mam pytanie, w dniu 21 listopada został wydany wyrok na kwotę 2900 zł, do tej pory nic się nie dzieje, gdzie mogę się dowiedzieć, czy już jest sprawa u komornika? pisałam do wierzyciela o rozłożenie długu na raty, ale do tej pory nie dostałam odpowiedzi. Mam również pytanie: czy do mojego pracodawcy również zostanie wysłane pismo o egzekucji komorniczej?

 6. Witam serdecznie, mam zadłużenie na koncie w banku przez komornika, dzisiaj dostałam sporą nadwyżkę którą już wydałem na opłaty i zostawiłam na koncie najniższa krajową, czy jutro dostanę wypłaconą tą kwotę w banku, czy moje zostawienie kwoty dokładnie 1450 zł pójdzie na poczet zadłużenia pomocniczego?

 7. Witam. Mam zajęte konto bankowe przez komornika. Dostałem wynagrodzenie (ok. 1600 zł) za sierpień 10 dnia miesiąca. Aktualnie pracuję w innej firmie gdzie wypłatę mam ostatniego dnia miesiąca. Czyli zostanie zajęta cała wypłata? bo kwota wolna od zajęcia została wyczerpana. Co zrobić w takiej sytuacji? Inaczej zostanę przez miesiąc bez środków na życie.

Comments are closed.