Czy komornik może zablokować konto bankowe podczas, gdy dobrowolnie wpłacasz jakieś kwoty na konto komornika? Aktualnie wpłaciłam tyle co mogłam, czy komornik może nadal blokować moje środki na koncie bankowym? Czy komornik powinien zdjąć blokadę z konta?
Przyznam, że do tej pory nie wpłacałam komornikowi, ale skoro już zaczęłam, to myślę, że komornik powinien ściągnąć tą blokadę z konta…
SPIS TREŚCI:
Dobrowolne wpłaty do komornika a zajecie konta
Dostaję dość wiele zapytań dotyczących blokady konta bankowego, czy zajęcia wynagrodzenia dłużnika, gdy ten dobrowolnie wpłaca na konto komornika lub wierzyciela kwoty na poczet spłaty długu.
Niestety komornik ma prawo zablokować konto bankowe, nawet gdy wpłacasz na konto organu egzekucyjnego dobrowolne sumy.
Komornik bowiem związany jest z wierzycielem wnioskiem, który wierzyciel złożył u komornika, jeśli więc wierzyciel we wniosku poprosi o wytoczenie przeciwko Tobie egzekucji z rachunku bankowego, to komornik ma obowiązek tę prośbę spełnić i tę egzekucję wobec Ciebie wytoczyć…
Kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym
Pamiętaj, że komornik ma obowiązek, aby zostawić na Twoim rachunku bankowym kwotę wolną od zajęcia, która w chwili obecnej wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 1 687,50 zł.
Taką kwotę komornik co miesiąc powinien zostawić Ci do dyspozycji, limit tej kwoty odnawiany jest co miesiąc, a więc nie może zdarzyć się tak, że komornik zajmie wszystko co znajduje się na Twoim koncie bankowy, by było by to niezgodne z prawem.
Wyjątkiem jest tutaj egzekucja z rachunku bankowego za długi alimentacyjne, w takim przypadku kwota wolna od zajęcia komorniczego nie występuje.
Opłata egzekucyjna przy dobrowolnej wpłacie
Zgodnie z art. 49 ust 1 obowiązującej ustawy o komornikach, komornik pobiera od dłużnika opłatę egzekucyjną w wysokości 15% od wyegzekwowane kwoty, a kiedy dłużnik dokona spłaty części zadłużenia wprost na konto wierzyciela, to opłata egzekucyjna ulega pomniejszeniu i jest to wtedy tylko 5% wyegzekwowanej kwoty.
Dlatego jeśli w grę wchodzi dobrowolna spłata zadłużenia, to warto te kwoty wpłacać na konto wierzyciela, a nie na konto komornika, takim sposobem bowiem, obniżysz opłatę egzekucyjną z 15% na 5%!
Podsumowanie
Jeśli wpłacasz dobrowolne kwoty na konto komornika licząc, że ten da Ci spokój na jakiś czas, to grubo się mylisz. Mimo dobrowolnych wpłat, komornik nadal będzie kontynuować egzekucję komorniczą w ramach wniosku który złożył u niego wierzyciel.
Oczywiście jeśli Cię na to stać, to warto dobrowolnie wpłacać kwoty na konto komornika, lub bezpośrednio na konto wierzyciela, jednak nie możesz oczekiwać od komornika, że ten da Ci spokój i zadowoli się tym co od Ciebie otrzymał.
Poniżej dołączam kilka wzorów pism, które możesz potrzebować, i które znacznie ułatwią Ci stosunki z komornikiem. Oto one:
Pismo wyjaśniające do komornika – wzór
Pismo wyjaśniające do komornika – wzór
Pismo do komornika o spłacie zadłużenia
Pismo do komornika o spłacie zadłużenia wzór
Wniosek do komornika o rozłożenie długu na raty
Pismo do komornika o rozłożenie na raty wzór
Pismo do komornika o stanie zadłużenia – wzór
Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór
Wniosek o rozłożenie na raty kosztów komorniczych
Wniosek o rozłożenie na raty kosztów egzekucyjnych
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Gdzie lepiej spłacać do komornika czy bezpośrednio do wierzyciela?
- Spłata zadłużenia z pominięciem komornika [PORADNIK] + opłaty
- Koszty EGZEKUCYJNE – skąd taka kwota? + WNIOSEK o obniżenie
- Gdzie mam złożyć skargę na działania komornika? + wzór
- Koszty egzekucyjne a dobrowolna wpłata, czy nie powinny być niższe?
- Umowa o DOBROWOLNYM poddaniu się egzekucji, bank żąda ZGODY?!