Jak sprawdzić ile mam do spłaty u komornika i kim on jest?

Witam, jak sprawdzić zajęcie egzekucyjne? mój problem polega na tym, że mam zajęcie wynagrodzenia i kont bankowych, niestety nie wiem przez jakiego komornika, bądź komorników, bo długów jest kilka – nie posiadam żadnego pisma. Na wynagrodzeniu komornik jest już rok i cały czas pobiera 300-350 zł, największe zadłużenie, jakie miałam to 1837 zł.

Nie wiem, ile komornik może wziąć dla siebie prowizji, ale pobierając cały rok taką kwotę (+900 zł) środków z konta bankowego, to chyba wystarczającą kwotą na spłatę wierzyciela i prowizji dla komornika?

Nie ma żadnej informacji o zakończeniu egzekucji ani informacji, że inny komornik zajął teraz moje wynagrodzenie. Co w takiej sytuacji? jak sprawdzić ile mam do spłaty u komornika?


Witaj, dziwi mnie fakt, iż nie nie otrzymujesz żadnych pism o toczących się postępowaniach egzekucyjnych.

Już na samym wstępie komornik zobowiązany jest przesłać dłużnikowi postanowienie o wszczęciu egzekucji, odpis wniosku wierzyciela, oraz jego załączniki, w tym kserokopię tytułu wykonawczego – czyli dokumenty, na podstawie których dłużnik zyskuje informacje o przedmiocie postępowania, wysokości należności, zasadach naliczania odsetek i kosztach postępowania egzekucyjnego.

Jak ustalić komornika, który zajął mi pensję i konto bankowe?

jak-sprawdzic-ile-mam-do-splaty-u-komornika

Piszesz, że takich pism nie otrzymałaś. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że twoi wierzyciele posługują się nieaktualnym adresem, pod którym teraz nie przebywasz. A szkoda, bo byłabyś teraz w posiadaniu wszystkich informacji, na których ci zależy.

Niemniej jednak skoro egzekucje komornicze są w toku, to łatwo możesz ustalić który komornik i pod jaką sygnaturą akt zajmuje się egzekwowaniem twoich długów.

Dane na temat komorników i postępowań możesz uzyskać, zwracając się do pracodawcy z prośbą o udzielenie informacji, do którego komornika przekazywana jest podlegająca egzekucji część twojego wynagrodzenia.

Musisz wiedzieć, że to właśnie twój pracodawca dokonuje właściwych potrąceń, działając jakby z nałożonego przez komornika obowiązku i to on przekazuje potrącenia, o których wspominasz w kwocie 300- 350 zł miesięcznie na rachunek wskazany przez komornika.

Czynności tej pracodawca dokonuje w oparciu o informację o zajęciu twojego wynagrodzenia za pracę, które otrzymał właśnie od komornika.

Co więcej, skoro egzekucja prowadzona jest również z rachunku bankowego, dane na temat postępowań, wysokości zajęcia, oraz oczywiście personalia komornika sądowego możesz uzyskać, w banku którego jesteś klientką.

Jeśli posiadasz konto internetowe, to we właściwej zakładce (szczegóły salda) znajdziesz informacje o zajęciach na rachunku, w tym informacje na temat komornika wraz z sygnaturą akt sprawy egzekucyjnej.

Jeżeli nie masz konta internetowego, to o informacje, które cię interesują, możesz pytać bezpośrednio w oddziale banku lub dzwoniąc na infolinię.

Te dwa sposoby pomogą ci ustalić który komornik zajmuje twoje konto bankowe oraz wynagrodzenie za pracę i czy jest to rzeczywiście jeden komornik, czy doszło do zbiegu egzekucji i obecnie masz kilka postępowań komorniczych.

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji na temat prowadzonej egzekucji

Zyskując dane komorników, zyskujesz tym samym możliwość podjęcia kontaktu z organem egzekucyjnym. Pamiętaj, że jako strona postępowania egzekucyjnego masz prawo domagać się udzielenia wyjaśnień w sprawie, również w kwestii pozostałej do spłaty kwoty.

Jeśli więc chcesz mieć czarno na białym co dzieje się w sprawie i jaka kwota pozostała do spłaty u komornika, zasadne będzie złożenie pisemnego wniosku o udzielenie wyjaśnień.

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Prawo dłużnika do przeglądania akt egzekucyjnych

Masz również prawo do przeglądania akt sprawy. Jeśli ustalisz, że postępowanie komornicze prowadzi komornik blisko twojego miejsca zamieszkania, to możesz udać się do jego kancelarii i poprosić o dostęp do akt sprawy, co pozwoli ci również poznać wniosek egzekucyjny, wysokość dochodzonej należności, sposób rozliczania egzekwowanych kwot oraz wysokość długu, jaki pozostał jeszcze do spłaty.

Aby uzyskać dostęp do akt sprawy egzekucyjnej, musisz sporządzić stosowny wniosek, którego wzór zamieszczam poniżej:

Wniosek o wgląd do akt komorniczych

Egzekucja a koszty komornicze, które poniesie dłużnik

Jeżeli chodzi natomiast o okoliczność przeciągającej się twoim zdaniem egzekucji, to musisz pamiętać, że samo postępowanie egzekucyjne generuje znaczne koszty, które pokryć w konsekwencji musi właśnie dłużnik.

Dlatego zawsze warto próbować podejmować próby spłaty długu nim trafi on do komornika.

Natomiast w sytuacji, kiedy dochodzi do zbiegu egzekucji, czyli kiedy potrącana część pensji dłużnika dzielona jest na kilka postępowań egzekucyjnych, to niestety sprawa może przeciągnąć się znacznie dłużej.

Wiedz, że im niższe kwoty, które udaje się komornikowi wyegzekwować od dłużnika, tym dłuższa egzekucja.

Ty sama natomiast nie wiesz, ilu masz komorników i jakie długi, trudno więc założyć, kiedy znów będziesz miała całą pensję dla siebie.

Jednakże musisz wiedzieć, że egzekwowane kwoty w pierwszej kolejności zaspokajają koszty egzekucyjne z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego przyznanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym, a dopiero należności egzekwowane przez komornika, jednocześnie od długu naliczane są odsetki dzienne (art. 1025 kpc.).

Dlatego, jeśli chcesz ustalić, jak przebiegają poszczególne postępowania, zasadnym będzie zwrócenie się do konkretnych komorników z wnioskiem o udzielenie informacji w sprawie.

Myślę, że ze wszystkim łatwo sobie poradzisz i w niedługim czasie będziesz wiedzieć, na czym stoisz. Powodzenia!

PS. Jeśli komornik jednocześnie zajmuje Ci wynagrodzenie oraz konto bankowe, to jest to niezgodne z prawem i możesz złożyć u komornika wniosek o wyłączenie konta bankowego spod zajęcia. Komornik nie ma prawa dwukrotnie potrącać tych samych pieniędzy, złóż więc poniższy wniosek, aby komornik odblokował Ci konto bankowe, na które wpływa potrącona już wypłata.

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze