Jak sprawdzić czy mam komornika? i ile mam zadłużenia?

Forum prawneKategoria: KomornikJak sprawdzić czy mam komornika? i ile mam zadłużenia?
AvatarLeszek zapytał 11 miesięcy temu

Jak sprawdzić, czy ma się komornika? chciałabym zapytać, czy jest możliwość sprawdzenia gdzieś, czy rozpoczęła się wobec dłużnika egzekucja komornicza? nie dostałem żadnego pisma od komornika o wszczęciu egzekucji, ale wiem, że mam mnóstwo długów.

Czy komornik mógł zająć coś, a ja o tym nie wiem? np. jak sprawdzić, czy komornik zajął konto? i jak sprawdzić ile mam do spłaty u komornika? proszę o wsparcie.

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witaj,

wszczęcie egzekucji następuje wraz z wydaniem przez komornika odpowiedniego postanowienia, które z urzędu doręcza się stronom – dłużnikowi i wierzycielowi. Jeśli więc nie zmieniałeś adresu zamieszkania, istnieje małe prawdopodobieństwo, że komornicy egzekwują Twoje długi, a Ty o tym nie wiesz.

Niestety nie ma żadnej bazy, w której mógłbyś sprawdzić, czy Twoje długi trafiły do komornika i jaka jest ich wysokość.

Ale jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje rachunki bankowe nie zostały zajęte przez sądowy organ egzekucyjny, możesz to sprawdzić, logując się na swoje konto internetowe, a następnie wchodząc w zakładkę informującą o dostępnym saldem lub blokadach na rachunku (zależnie od banku).

Jeśli nie masz konta internetowego, możesz po prostu zadzwonić do banku i zapytać, czy konto nie jest zajęte przez komornika.

Już samo potwierdzenie, że komornik nie zajął rachunków bankowych, powinno Cię uspokoić, na tyle, by nie szukać dalej. Bowiem musisz wiedzieć, że zajęcie rachunków bankowych dłużników jest jedną z pierwszych czynności egzekucyjnych. Brak zajęcia rachunku bankowego jest tożsame z brakiem egzekucji.

Na koniec jeszcze dodam, że aby doszło do egzekucji, wierzyciel musi posiadać tytuł wykonawczy, Ty natomiast nie wspominasz, by toczyły się przeciwko Tobie jakiekolwiek sprawy sądowe.

Odnośnie wysokości długów, to radzę Ci skorzystać w raportu BIK – być może zostały tam wpisane Twoje nieuregulowane zobowiązania. Po pobraniu raportu BIK z łatwością określisz stan zadłużenia i uzyskasz listę wierzytelności, które masz do spłaty.

Koniecznie przeczytaj poniższe wpisy:

Przydatne wzory pism:

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o wpłatach i stanie zadłużenia

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia
Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Wniosek o wgląd do akt komorniczych

AvatarBogrom odpowiedział 10 miesięcy temu

Komornik prowadzi egzekucję z wynagrodzenia, zakład pracy odprowadza odpowiednią kwotę. Chciałbym poznać stan mojego zadłużenia na obecną chwilę. Zajęcie i spłata zadłużenia trwa od roku 2002 (?) prawomocnym wyrokiem sądu.

Egzekucję w różnych okresach prowadziło 2 (o ile wiem z posiadanych dokumentów) komorników. Jak sprawdzić ile mam długu u komornika jeszcze do spłaty?

Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj,

przede wszystkim ustal, który komornik dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę, jego adres i sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej. A następnie podejmij kontakt z komornikiem.

Jeśli kancelaria komornika leży niedaleko Twojego miejsca zamieszkania najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli się do niej udasz. Wiedz, że masz prawo złożyć wniosek o wgląd do akt sprawy egzekucyjnej.

Możesz również przejrzeć księgę rozrachunkową, w której powinny znaleźć się wpisy dotyczącego tego, jak komornik dzieli uzyskane w każdym miesiącu kwoty.

Dodatkowo możesz poprosić o wydruk ze stanem pozostałej do zapłaty należności głównej, kosztów oraz odsetek. Jeśli Twoje sprawy egzekucyjne prowadzi komornik gdzieś z kraju i nie masz możliwości dotrzeć do jego kancelarii, możesz wysłać listem poleconym wniosek o udzielenie informacji w sprawie.

We wniosku należy wskazać, że chodzi Ci o informacje w przedmiocie pozostałej do spłaty kwoty i odsetek oraz tego, jak dzielone są pieniądze z potrąceń z wynagrodzenia za pracę. Wyślij do komornika poniższe pismo:

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o stanie postępowania egzekucyjnego i stanie zadłużenia

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia
Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Twoja odpowiedź