Mieszkam za granicą, mam komornika w Polsce, czy mogę wziąć telefon w salonie?

Witam, mam pytanie: obecnie przebywam za granicą, mam komornika w Polsce i zapewne jestem wpisana do krajowego rejestru długów.

Chciałabym wziąć nowy telefon na kartę z salonu, więc moje pytanie brzmi: czy po adresie z dowodu sprawdzą mnie, że jestem zadłużona?


Mieszkam za granicą, mam komornika w Polsce

Ciążąca egzekucja komornicza i wpis w Krajowym Rejestrze Długów, nie ma znaczenia, jeśli przebywasz poza granicami Polski. Zewnętrzne systemy przesyłu informacji nie mają prawnej możliwości, aby zaciągnąć dane o Twoich problemach finansowych z Polskich baz.

Jeśli chcesz wziąć telefon na kartę w zagranicznej sieci komórkowej, to na pewno nic nie stanie Ci na przeszkodzie.

Organ egzekucyjny (komornik), działa tylko i wyłącznie na terytorium Polski i analogicznie do KRD, rejestr ten udostępnia dane i współpracuje wyłącznie z polskimi podmiotami, zlokalizowanymi na terytorium Polski.

Piszesz: „zapewne jestem wpisana do KRD”, przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką informację samemu osobiście sprawdzić, rejestrując się na stronie KRD.

Przy okazji sprawdzania swojego profilu w KRD, warto także pobrać raport BIK i sprawdzić wysokość zadłużenia oraz liczbę i nazwy wierzycieli, którym jesteś winna pieniądze. Przykładowy raport z BIK-u wygląda tak:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Podsumowując jeszcze: jeśli masz komornika w Polsce i Twoje dane znajdują się w rejestrze dłużników, to wzięcie telefonu na abonament w kraju innym niż Polska, nie będzie żadnym problemem.

Jedyne co jeszcze chciałabym wspomnieć, to fakt, że jeśli masz komornika i Twój wierzyciel dowie się, w jakim kraju teraz mieszkasz, to może on wnioskować do sądu o europejski nakaz zapłaty <— o tym, jak działa taki nakaz i co można w tej sprawie zrobić, napisałam szeroko w podlinkowanym artykule. Koniecznie tam zajrzyj, abyś wiedziała co robić, gdy do Twoich drzwi zapuka komornik z państwa, w którym obecnie mieszkasz.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze