Mam kilku komorników – wyjechałam za granicę, co dalej?

Mam kilku komorników – co robić? Wzięłam kilka kredytów i chwilówek, które starałam się na bieżąco spłacać, niestety pewnego dnia stwierdziłam, że nie stać mnie na spłatę wszystkiego na bieżąco, wyjechałam za granicę do pracy, żeby spłacać długi.

Ale musiałam się tam utrzymać i płacić za kwaterę, więc nie wszystko udało mi się płacić na bieżąco, teraz mam kilku komorników i zadłużenie na 80.000 zł i szukam pomocy.


Mam kilku komorników

Musisz wiedzieć, że egzekwowanie przez kilku komorników należności z tej samej rzeczy czy prawa majątkowego, jest niezgodne z prawem i nie może dochodzić do takich sytuacji!

Art. 7732. Zbieg egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw

§ 2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

Więc zadbaj o to, aby dwóch lub więcej komorników, nie zajmowało tego samego prawa majątkowego czy tej samej rzeczy, ponieważ nie mają Oni do tego prawa.

Oczywiście prawo pozwala na sytuację, w której jeden dłużnik ma kilku komorników, ale warunkiem który komornicy muszą spełnić, jest egzekwowanie przez każdego z tych komorników, należności z innego prawa majątkowego czy z innej rzeczy.

Przykładowo: jeden komornik może zająć pensję, drugi komornik może zająć przedmioty (ruchomości), trzeci komornik może zająć samochód dłużnika, a nawet czwarty komornik, ma prawo zająć cały dom i wystawić go na licytację komorniczą

Jeśli chodzi o spłacanie długów, to wyjazd za granicę celem szybszej spłaty zadłużenia, to był akurat bardzo dobry pomysł, szkoda tylko, że nie zdołałaś spłacać swoich długów regularnie. Oczywiście rozumiem, że koszty utrzymania czy sam wynajem mieszkania jest relatywnie droższy niż w Polsce i mogłaś mieć problemy z płynnością finansową.

Skoro Twój dług urósł już do 80.000 zł, to zaczyna robić się już poważna kwota i jeśli myślisz kiedyś o powrocie do Polski, to musisz zadbać o to, aby wracając do kraju, wrócić jako osoba wyzwolona z długów całkowicie.

Życie w Polsce z długami jest bardzo uciążliwe i wykańcza psychicznie, na pewno zdążyłaś się już o tym przekonać. Dlatego, jeśli chcesz wieść w Polsce spokojne i bezstresowe życie, to musisz przed powrotem, spłacić wszystkie swoje długi.

Jeśli wciąż ledwo wiążesz koniec z końcem, to rozważ zmianę pracy na inną, podejrzewam, że w kraju, w którym obecnie przebywasz, jest więcej możliwości, jeśli chodzi o znalezienie nowej pracy.

Warto, abyś była także w stałym kontakcie z komornikami, których masz, ponieważ niech Cię nie zwiedzie to, że przebywając poza granicami Polski, komornik za nic w świecie nie znajdzie Cię, ponieważ istnieje coś takiego, jak Europejski Nakaz Zapłaty (ENZ).

Europejskie postępowanie nakazowe, wierzyciel może wszcząć poprzez wniesienie pozwu. Artykuł 7 pkt 2 i 3 rozporządzenia (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającego postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty.

Europejski nakaz zapłaty (ENZ) pozwala więc ściągnąć wierzytelność pieniężną od dłużnika, który przebywa poza granicami Polski, bez potrzeby przeprowadzania jakichkolwiek postępowań pośrednich…

Europejski nakaz zapłaty – rozporządzenie

Rozporządzenie ustanawia postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty roszczeń, które nie zostały zakwestionowane przez pozwanego. Ma ono na celu uproszczenie, przyspieszenie i ograniczenie kosztów postępowania sądowego w sprawach transgranicznych.

Umożliwia również swobodny przepływ europejskich nakazów zapłaty, które są uznawane i wykonywane we wszystkich krajach UE.

Rozporządzenie ma zastosowanie we wszystkich krajach UE z wyjątkiem Danii.

Mam nadzieję, że uda Ci się wreszcie zacząć spłacać swoje długi, one same nie znikną, możesz jeszcze sprawdzić, czy przypadkiem któryś z długów nie przedawnił się, bo bardzo często zdarza się, że komornik egzekwuje przedawniony dług, którego dłużnik nie musi wcale spłacać. Trzymam za Ciebie kciuki!

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Mam kilku komorników – wyjechałam za granicę, co dalej?”
  1. Paweł Matysik

    Jeśli bohaterka posta to czyta to niech wie, że w nią wierzę! Można sobie poradzić z takimi długami i to bez problemu! Co prawda wymaga to trochę większego nakładu pracy, oraz cierpliwości, ale wszystko jest do zrobienia. Powodzenia! I trzymam kciuki!

Comments are closed.