Mam trzech komorników – jak wyjść z długów? czy to zgodne z prawem?

Mam kilku komorników, a dokładnie trzech. Jeden komornik zajął mi konto bankowe na kwotę 10 670 zł, drugi komornik wchodzi mi na wynagrodzenie i tak samo trzeci komornik, staram się to wszystko płacić, ale boję się.

W sumie mam około 18 tys. zł. zadłużenia, bardzo chcę wyjść z tych długów. Czy mogę mieć kilku komorników naraz?


Czy mogę mieć kilku komorników naraz?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że egzekucja długów przez dwóch lub więcej komorników na tym samym przedmiocie nie jest możliwa, tak mówi bowiem art. 7731 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Zbieg egzekucji komorniczej

Art. 7731. Zbieg egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw

§ 1. W wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu.

§ 2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

§ 3. Przekazując sprawę, komornik obowiązany jest rozliczyć koszty egzekucji.

Egzekucja komornicza prowadzona jest na podstawie wyroku sądowego, który zaopatrzony jest w klauzulę wykonalności, a więc postępowanie egzekucyjne prowadzi się na podstawie tytułu wykonawczego.

Nie jest oczywiście wykluczone, że dłużnik może posiadać nawet kilka wyroków sądowych, tak jak właśnie w Twoim przypadku i każdy z tych wyroków, skierowany może być do innego komornika. Czyli faktycznie dłużnik może posiadać kilku komorników.

Jeśli dłużnik posiada majątek, aby komornicy mogli egzekwować z niego dług dla wierzyciela, to zrobią to w ten sposób, że jeden komornik zajmie pensję, drugi komornik zajmie ruchomości, a trzeci komornik będzie mógł zająć np. całą nieruchomość, taką sytuację dopuszcza prawo polskie.

Jedyna sytuacja, jakiej nie dopuszcza prawo, to zajęcie jednej i tej samej rzeczy przez więcej niż jednego komornika.

Napisałeś w liście do mnie, że pensję Twoją zajmuje dwóch komorników, jest to niezgodne z kodeksem postępowania cywilnego (K.p.c). Jeśli do Twojej pensji rości sobie dwóch komorników, to dochodzi w tym momencie do zbiegu egzekucji komorniczych.

O tym, czym jest zbieg egzekucji i na jakiej zasadzie działa <– wyjaśniałam w tym artykule, koniecznie tam zajrzyj. Tutaj ogromną rolę powinna zagrać księgowość Twojego pracodawcy, ponieważ to na nich, jako na uczestniku zbiegu egzekucji, ciąży obowiązek powiadomienia wszystkich organów egzekucyjnych, które roszczą sobie prawo do tej samej rzeczy czy prawa majątkowego, o zaistnieniu zbiegu egzekucji.

Czyli pierwszeństwo do Twojej pensji otrzymać powinien ten komornik, który jako pierwszy zgłosił się do Ciebie o zajęcie części Twojej pensji. Jeśli wystąpią trudności w uzyskaniu informacji, który komornik był pierwszy, to pierwszeństwo do egzekucji z pensji otrzyma ten komornik, który ma do wyegzekwowania większą kwotę.

Następne co powinieneś wg mnie zrobić, to złożyć skargę na czynności komornika, taką opcję daje Ci art. 767 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi:

§ 1. Na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Dotyczy to także zaniechania przez komornika dokonania czynności. Do rozpoznania skargi na czynności komornika właściwy jest sąd, przy którym działa komornik. Jeżeli do prowadzenia egzekucji został wybrany komornik poza właściwością ogólną, skargę rozpoznaje sąd, który byłby właściwy według ogólnych zasad.

Jak złożyć skargę na komornika?

Skargę na czynności komornika może złożyć dłużnik, wierzyciel lub inna osoba, której prawa zostały naruszone przez działania komornika lub zaniechanie, którego się dopuścił.

Skarga na czynności komornika musi być złożona w formie pisemnej i najlepiej złożyć ją osobiście w kancelarii komorniczej, którą prowadzi komornik.

Co się dalej dzieje po złożeniu skargi na czynności komornika? Komornik sądowy, którego działanie lub zaniechanie jest przedmiotem naszego zaskarżenia, ma obowiązek w ciągu trzech dni od dnia otrzymania pisma – sporządzić stosowne uzasadnienie zaskarżonej czynności.

Jeśli komornik, na którego ręce składamy skargę, skargi tej nie akceptuje i nie uwzględnia, to jest On zobowiązany wtedy, przekazać swoje uzasadnienie oraz akta sprawy do sądu rejonowego dla którego działa.

Jeśli natomiast komornik skargę uwzględni w całości, to ma jedynie obowiązek, aby powiadomić o tym fakcie skarżącego i wszystkie zainteresowane osoby, których skarga dotyczyła.

Mam nadzieję, że złożysz skargę na czynności komorników o egzekwowaniu długu z tej samej rzeczy lub prawa majątkowego. Skarga powinna zostać uwzględniona, ponieważ tak jak wcześniej pisałam, prawo zabrania prowadzenia kilku egzekucji na tej samej rzeczy lub prawię majątkowym!

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

9 komentarzy w “Mam trzech komorników – jak wyjść z długów? czy to zgodne z prawem?”
  1. To dość oczywiste, że nie można mieć dwóch komorników na jednej pensji, bo jak wtedy chociażby traktować kwoty wolne od potrącenia? nieznajomość prawa przez ludzi daje komornikom i firmom windykacyjnym, ogromne pole do działania, bo ile razy słyszałam, czy też nawet czytałam na tym blogu, że komornik czy firma windykacyjna egzekwują przedawniony dług? Wracając do pytania, co zrobic gdy mam kilku komorników? informujesz o tym pracodawcę, że działa na Twoją niekorzyść i żądasz szybkiego wyjaśnienia sprawy, można też oczywiście złożyć skargę na komornika, tylko chyba z tego co wiem, to na pracodawcy leży obowiązek poinformowania dołączającego komornika o zbiegu egzekucji! Sytuacja gdzie jest kilku komorników i jeden dłużnik, zdarza się zdecydowanie za często…

  2. Mój kolega miał kilku komorników naraz i dość sprawnie się z nimi rozprawił, nie wiem tylko czy składał skargę na czynności komorników czy zwrócił się z problemem bezpośrednio do pracodawcy, ale wiem że miał kilku komorników heh…

  3. Jeśli dwóch i więcej komorników zgłosi się po egzekucję z tego samego majątku dłużnika (np. pensja, konto bankowe, nieruchomość czy ruchomości) to wtedy zachodzi ten zbieg egzekucji. Na mocy przepisów, albo na podstawie postanowienia, które wydał Sąd, wskazuje się właściwego komornika, który poprowadzi wszystkie sprawy. A skąd Ci komornicy wiedzą o zbiegu egzekucji? Powinien o tym poinformować ich pracodawca jeśli mowa o zajęciu pensji przez komornika. Wtedy komornicy mają obowiązek natychmiast przekazać wszystkie akta prowadzonych spraw komornikowi, który dalej będzie prowadził wszystkie sprawy jednocześnie…

  4. Sprawa dla mnie jest dość prosta, doszło po prostu do zbiegu egzekucji z pensji art. 773.1 kpc. Pracodawca nie powinien dopuścić do sytuacji, w której przekazuje on pieniądze z wypłaty dłużnika, na dwóch różnych komorników, pracodawca musi powiadomić komorników o zbiegu egzekucji i tyle, nie ma innej opcji.

  5. Mam pięciu komorników, wychowuje niepełnosprawnego synka chorego na autyzm i padaczkę, nie odpowiadam na pisma komorników… mogą mi coś zrobić? boje się, żyję tylko z świadczeń na niepełnosprawne dziecko…

  6. @gość – jak nie masz majątku to nic nie mogą jedynie umorzą postępowanie egzekucyjne:)

  7. Mam paru komorników i muszę u nich pospłacać zadłużenia, u niektórych komorników już kończę spłacanie, a u niektórych zaczynam, moim pytaniem jest: czy jak będę wpłacać co miesiąc chociaż po 100 złotych na konta komorników, czy mają prawo działać i przyjechać zająć cokolwiek z mojego domu? czy jak co miesiąc będę wpłacać to mogę czuć się bezpieczna?

  8. Mam trzech Komorników, od dłuższego czasu nie mogą dojść do porozumienia do kogo ma trafić egzekucja, jeden Komornik jest z innego województwa nie wiem dlaczego, gdyż wierzyciel ma w mieście o koło 150 komorników, od tego komornika nie mam żadnego powiadomienia o wszczęciu egzekucji mimo, że zaraz zacznie się trzeci m-c i kilka razy oto prosiłam.

    Po telefonach do wierzyciela doszłam do ugody i sama wpłacam co miesiąc 200 złotych, ale do dzisiaj Pani Komornik nie wycofała egzekucji z ZUS mimo, że prosiłam kilka razy wierzyciela.

    Komornik drugi potrąca mi dług od 2001 roku z sumy 4500 spłaciłam już około 13 tyś złotych W 2009 roku firma ULTIMO jeszcze raz poszła do Sądu mimo, że w 2001 roku zapadł wyrok prawomocny i zaczęła się egzekucja i przy moim odwołaniu w 2009 roku Sąd odrzucił moje odwołanie powód? nie na takim druku się odwołałam…

    Obecny Komornik kilka razy umarzał i wznawiał egzekucję i za każdym razem suma potrąceń była większa, nie było uznawane nic co do momentu umorzenia było spłacone, a odsetki są coraz większe mimo, że ostatnie umorzenie egzekucji było w 2013 roku we wrześniu, a ponowna egzekucja nastąpiła w grudniu 2016 roku.

    Mam niepełnosprawnego męża, sama jestem bardzo chora, ale nie wiem co mam już począć proszę o pomoc…

  9. Mam 6 komorników na koncie prywatnym i firmowym. (nieuregulowane chwilówki). Chce wszystko spłacić, ale nie mam z czego. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i środki, które otrzymuję za wykonywane usługi – nie wystarczają. Jestem załamany. Co mam robić ?

Comments are closed.