Pracuję za granicą, wypłaty mam w Euro i konto walutowe założone w polskim banku. Czy komornik może mi zająć to konto walutowe? Tutaj nie mam możliwości się z nim skontaktować, a przecież muszę opłacić mieszkanie, kupić jedzenie, ubranie itp. Czy nawet jakby komornik zajął moje konto walutowe, to zostawi mi coś na wydatki?

Czy komornik może mi „wejść” na wypłatę w zagranicznej firmie? Długi mam za mandaty, z izby wytrzeźwień i jazdy bez biletu. Z góry dziękuje.


Czy komornik może zająć konto walutowe?

Niestety komornik może zająć konto walutowe prowadzone w Polskim banku. Co innego jeśli miałbyś konto walutowe prowadzone w innym niż polskim banku, wtedy komornik takiego zagranicznego konta bankowego nie mógłby Ci zająć, ponieważ tak daleko nie sięga władza polskiego komornika.

Jeśli masz długi i toczącą się egzekucję komorniczą, to możesz mieć pewność, że komornik znajdzie Twoje konto walutowe, ponieważ poszukiwanie rachunków bankowych dłużnika, to jedna z pierwszych czynności jakie komornik podejmuje.

Do znalezienia Twojego konta walutowego komornik posłuży się systemem OGNIVO, dzięki temu systemowi komornik znajdzie Twoje konto w moment.

Oczywiście komornika obowiązuje utrzymanie na zajmowanym koncie bankowym kwoty wolnej od zajęcia komorniczego, a więc komornik powinien zostawić nieco ponad 1600 zł na Twoim rachunku bankowym.

Limit kwoty wolnej odnawiany jest co miesiąc. Zresztą zachęcam cię od przeczytania artykułu: Kwota wolna od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym.

Jeśli konto bankowe prowadzisz w walucie innej niż polski złoty (Euro), to bank dokona przewalutowania tej waluty według kursu kupna, w której prowadzony jest rachunek, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu przekazania należności komornikowi (art. 889 ze zn. 1 k.p.c.).

No chyba, że w tytule wykonawczym znajduje się zastrzeżenie, że dług podlega spłacie jedynie w walucie obcej, wtedy komornik przekaże wierzycielowi zajętą kwotę w walucie którą zawarto w tytule wykonawczym. Warto tutaj zainteresować się art. 319(1) k.p.c.

Czy komornik może zająć wypłatę w zagranicznej firmie?

Polski komornik może działać tylko i wyłącznie na terenie Polski, jeśli jesteś zatrudniony w zagranicznej firmie, to polski komornik nie ma uprawnień, aby zagraniczne wynagrodzenie Ci zająć.

Jeśli jesteś zatrudniony za granicą, to wierzycielowi potrzebny będzie Europejski Tytuł Egzekucyjny lub Europejski Nakaz Zapłaty, dopiero wtedy Twój wierzyciel uzyska zielone światło, by móc zgłosić się do odpowiednika polskiego komornika w kraju w którym jesteś zatrudniony.

Podsumowując:

Komornik ma prawo zająć Ci konto walutowe prowadzone w Polskim banku, wtedy to nastąpi przewalutowanie po kursie NBP i na konto komornika trafi kwota wyrażona w złotówkach.

W takim przypadku warto mieć konto bankowe w kraju w którym pracujesz, możesz także zdecydować się na konto bezpieczne od komornika jak np:

Jeśli chodzi o zatrudnienie poza granicami Polski, to komornik nie ma prawa prowadzić egzekucji z takiego wynagrodzenia, ponieważ pracodawca nie jest zlokalizowany na terenie Polski.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: