Czy komornik może zająć niemieckie konto bankowe? • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Czy komornik może zająć niemieckie konto bankowe?

Witam. Mam takie pytanie. Podjąłem prace w polskiej firmie na niemieckich warunkach. Zdaje sobie sprawę, ze komornik zajmie moja pensje. Ale chciałbym wiedzieć, czy komornik również może zająć moje niemieckie konto bankowe?


Komornik na podstawie nakazu zapłaty opatrzonego klauzulą wykonalności lub prawomocnego wyroku sądowego, może zająć Twoje konto bankowe lub Twoją pensję, jeśli spływać ona będzie na polskie konto bankowe, ale to już wesz…

Czy komornik może zająć niemiecko konto bankowe?

Generalnie, jeśli chodzi o zasięg i granice działania komornika na tle prawa polskiego, to  nie ma takiej możliwości, aby polski komornik zajął Twoje konto bankowe za granicą, co oczywiście nie zmienia faktu, że niemieckie konto bankowe może zająć niemiecki komornik.

Art. 11104. § 1. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 3. Do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy z powództw przeciwegzekucyjnych, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

A więc, jeśli Twój wierzyciel nie będzie w stanie zaspokoić Twojego długu składnikami majątku, który masz w Polsce, to wierzyciel będzie mógł wystąpić do niemieckiego komornika, aby ten przeprowadził egzekucję na terenie kraju w którym działa, czyli w Niemczech.

Aby wierzyciel mógł wszcząć egzekucję na zagranicznym koncie bankowym, to konieczne będzie stwierdzenie wykonalności wyroku polskiego sądu przez sąd obcego państwa (Niemcy), w którym ma być przeprowadzona egzekucja komornicza, który jest właściwy z uwagi na miejsce zamieszkania dłużnika lub miejsce, w którym ma być prowadzona egzekucja.

Aby wierzyciel mógł rozszerzyć egzekucję komorniczą na konto bankowego znajdujące się za granicą, będzie musiał złożyć wniosek do sądu okręgowego o przekazanie orzeczenia sądu polskiego do uznania.

Wierzyciel będzie musiał wtedy dołączyć oryginał orzeczenia podlegającego wykonaniu wraz z tłumaczeniem przez tłumacza przysięgłego. Dopiero wtedy, niemiecki komornik będzie mógł zająć Twoje konto bankowe – czyli po uznaniu polskiego przetłumaczonego wyroku przez sąd niemiecki.

Poza tym szczegóły prowadzenia egzekucji komorniczej na terenie obcego państwa europejskiego, jasno opisuje Rozporządzenie Rady Unii Europejskiej (WE) nr 44/2001 z 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych.

To jest dość czarny scenariusz i wcale nie musi się tak stać, że Twoje niemiecki konto bankowe zostanie zajęte przez komornika, dlaczego? bo skąd wierzyciel może wiedzieć, że posiadasz niemieckie konto bankowe?

Jeśli polski komornik zajmie Ci część wynagrodzenia, to wydaje mi się, że wierzyciel nie będzie dalej poszukiwał innych składników Twojego majątku, no chyba, że Twój dług wobec wierzyciela jest naprawdę duży.

O tym ile komornik będzie mógł zabrać z wynagrodzenia <– sprawdzisz w tym poradniku, koniecznie tam zajrzyj, abyś miał pewność, że komornik nie zabiera zbyt dużo, bo zdarzają się takie sytuacje, więc komornika należy kontrolować…

Koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


1 Comment

  1. Avatar

    bogna

    Witam mam pytanie, posiadam zajęcia komornicze na emeryturze, resztę otrzymuję pocztą, ale wyprowadziłam się z Polski do Niemiec, tam na razie mieszkam, chce aby moją już pomniejszoną o zajęcie komornicze emeryturę ZUS wysłał do Niemiec, dowiedziałam się, że jest taka możliwość, ale muszę w miejscu co mieszkam uruchomić rachunek bankowy, ok czy w związku z tym komornik również może zająć mi to konto w Niemczech? i ile komornik niemiecki może zająć a ile zostawić po przeliczeniu? będę wdzięczna na odpowiedź.

NAPISZ KOMENTARZ