Jak sprawdzić swoje zadłużenie w rejestrze dłużników?

Witam, jak sprawdzić swoje długi w internecie? Jestem osobą prywatną, chcę dowiedzieć się, czy widnieję w rejestrze zadłużenie na moje nazwisko? czy jestem na liście dłużników?


Jak sprawdzić swoje długi w internecie?

Pytań w stylu: jak sprawdzić, czy jestem na jakiejś liście dłużników, trafia do redakcji bardzo dużo. Warto oczywiście mieć aktualny pogląd na nasze finanse i na to, jak widzą nas takie rejestry jak:

 • BIK – Biuro Informacji Kredytowej
 • BIG – Biuro Informacji Gospodarczej
 • KRD – Krajowy Rejestr Długów
 • ERIF (jeśli jesteś przedsiębiorcą)

Bazy dłużników, które wymieniłam, to największe w Polsce rejestry, z których korzystają banki i liczne instytucje finansowe, warto być z nimi bieżąco.

Szczególnie gdy wiemy, że wkrótce będziemy strać się o kredyt w banku na dom, czy mieszkanie. Zachęcam wszystkich, aby regularnie sprawdzali swój profil w każdym z rejestrów, wykluczając ERIF – jeśli nie jesteśmy przedsiębiorcami a jedynie osobami fizycznymi!

O tym, jak i gdzie sprawdzić, czy mamy długi <— pisałam obszernie w tym artykule, koniecznie tu zajrzyj!

Jak sprawdzić swoje zadłużenie?

Odpowiadając na pytane: jak sprawdzić swoje zadłużenie, szybko wspomnę o dwóch gigantycznych rejestrach, które jeśli chodzi o listy dłużników, liczą się w Polsce najbardziej. Są to:

Biuro Informacji Kredytowej – BIK

Szukanie informacji o swoich długach warto zacząć od sprawdzenia BIK-u. Znajdują się tam wszystkie nasze zobowiązania, które zaciągnęliśmy w bankach, SKOK-ach, a także w niektórych firmach udzielających pożyczek. Pocieszającym jest fakt, że raz na pół roku można pobrać zupełnie za darmo taki raport z BIK-u.

Nosi on nazwę: Informacja Ustawowa. Raport ten zawiera wszystkie nasz bieżące zobowiązania oraz ich status, tzn, czy są one spłacane na czas, czy mamy jakieś długi objęte windykacją, czy postępowaniem komorniczym. Takie informacje z raportu BIK wyciągniemy bardzo szybko!

Raport z BIK-u zwany Informacją Ustawową  można pobrać na dwa sposoby:

 • w wersji papierowej
 • w wersji elektronicznej

Oczywiście, najszybsze i najłatwiejsze będzie pobranie raportu BIK w formie elektronicznej, bo dostaniemy go do ręki, od razu po pobraniu. Wcześniej oczywiście należy zarejestrować się i zweryfikować w BIK-u.

Wniosek o aktualizację BIK

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Biuro Informacji Gospodarczej – BIG

Biur informacji kredytowej mamy kilka, są to:

 • BIG Infomonitor,
 • Krajowy Rejestr Długów – KRD,
 • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej,
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Albo będziesz w jednym z nich, albo we wszystkich. Wierzyciele jednak najczęściej dopisują nasze nazwisko tylko do jednej bazy dłużników, bo rzadko pasujemy do nich wszystkich! całe szczęście prawda? :)

Tutaj radzę zacząć najpierw sprawdzać siebie, czy nie jesteśmy na liście dłużników w KRD. Żeby pobrać raport z KRD, trzeba zarejestrować się na ich stronie, zweryfikować się dosyłając na adres mailowy KRD skan naszego dowodu osobistego, by udowodnić, że my to właśnie my.

Po prawidłowej weryfikacji będziemy mogli sprawdzić, czy ktoś nie dopisał nas do listy dłużników danego rejestru, jeśli tak się stało, od razu dowiemy się który wierzyciel to zrobił i jakie mamy długi. Na pewno przyda Ci się teraz:

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Kiedy ktoś może dopisać nas do listy dłużników danego rejestru?

Aby wierzyciel mógł dopisać nas do listy dłużników, musimy posiadać jako konsument, zadłużenie na co najmniej 200 zł, które jest przeterminowane na minimum 60 dni!

Wierzyciel musi także dopełnić obowiązek poinformowania nas, że jeśli nie spłacimy długu, to dopisze nasze nazwisko do listy dłużników. Informację taką musi do nas wysłać na minimum 30 dni przed dodaniem naszego nazwiska do listy dłużników.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

1 komentarz w “Jak sprawdzić swoje zadłużenie w rejestrze dłużników?”

Comments are closed.