Lista dłużników mBIG – Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej

Śpieszę z informacją, że na Polskim rynku finansowym pojawia się nowy BIG, dokładnie będzie to mBIG, czyli Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej.

Coraz większa ilość informacji krążącej w świecie finansów wymaga coraz większych nakładów systemowych, a im lepsza i szybsza komunikacja między podmiotami finansowymi, tym lepiej chronione interesy pożyczkodawców i pożyczkobiorców.

mBIG łączy siły

mBIG-Bisnode

Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej łączy KBIG, KIDT i mBIG z wielką trójcą:

  • KRD
  • Infominitor
  • ERIF

Słychać różne głosy, że to prawdopodobnie jeszcze nie koniec łączenia sił w jedność i lista wspierających się nawzajem podmiotów jeszcze powiększy się w niedalekiej przyszłości.

Lista dłużników mBIG – kto tam trafi?

Na listę dłużników mBIG trafią dłużnicy posiadający zadłużanie w prywatnych firmach pożyczkowych, czyli w parabankach. Jeszcze nie wiadomo jak mBIG będzie chciał zachęcić parabanki do wpisywania danych swoich klientów do rejestru mBIG, dlatego nieznana jeszcze jest skala, z jaką mBIG będzie działał.

Oczywiście dla mBIG-u najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie przez Polski Rząd, ustawowego przymusu wpisania dłużnika na listę mBIG przez każdy parabank, ale to tylko marzenia, które nigdy się nie spełnią…

Jak usunąć wpis z mBIG-u?

mBIG działa zupełnie na takiej samej zasadzie co inne BIG-i, czyli wykreślenie z mBIG-u będzie możliwe jedynie w przypadku spłaty długu i tylko na wniosek wierzyciela, lub po przeterminowaniu długu, czyli po 10 latach.

Warto dodać, że w każdym z rejestrów, kiedy dłużnik spłaci swoje długi wobec wierzyciela, to na wierzycielu ciąży obowiązek wykreślenia byłego dłużnika z listy dłużników. Jeśli dłużnik przekroczy czas, jaki ma na wykreślenie byłego dłużnika z rejestru, poniesie karę finansową.

mBIG od Bisnode

Spółka Bisnode jest dość znanym podmiotem działającym w kilku krajach, grupa ta zbiera wszelkie informacje z przeróżnych źródeł, a następnie kataloguje je, łączy w całość i sprzedaje jako gotowy produkt. Grupa Bisnode działa na rynku od ponad 25 lat i wierzcie mi, że wiedzą co robią… bo mają ogromne doświadczenie.

m-BIG

mBIG czeka na zielone światło?!

mBIG nie jest jeszcze uwzględniany w raportach zbiorczych BIG (to taki jeden raport łączący wszystkie rodzaje BIG-ów w Polsce), oznacza to, że mBIG nie działa jeszcze z pełną parą. Zapewne firma Bisnode czeka na jakieś pozwolenia.

Znalazłam w sieci informacje, że mBIG czeka aż Polski Rząd, a dokładniej właściwy minister, zatwierdzi regulamin mBIG-u. Tak mówi prawo i tak musi postępować grupa Bisnode.

Źródło:

Regulamin podlega zatwierdzeniu, w drodze decyzji, wydanej przez ministra właściwego do spraw gospodarki, po zasięgnięciu opinii Ministra Sprawiedliwości oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Art. 11 pkt 2 Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych

mbig

Nie ma jeszcze cennika mBIG świadczonych usług (zaznaczone na czerwono).

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze