O czym pamiętać zawierając UGODĘ z firmą WINDYKACYJNĄ?

Czy ugoda z firmą windykacyjną to dobry pomysł? W 2015 podpisałam abonament w sieci Play. Niestety jak to w życiu czasem bywa, wynikły różne życiowe zawirowania i nie wywiązałam się z umowy abonamentu. W 2017 roku firma windykacyjna Vindix zajęła się tą sprawą, podała mnie do sądu w Lublinie i uzyskała nakaz zapłaty. Później podali sprawę do komornika (egzekucja bezskuteczna).

Na dzień dzisiejszy zadłużenie sięga prawie 7 tys. złotych. Chciałabym ten dług spłacić. Rozpoczęłam negocjacje z windykacją drogą e-mail. Wynegocjowałam wpłatę 3500 zł, po czym windykator zgodził się na umorzenie pozostałej części długu.

Mam czas do przesłania pieniędzy do końca grudnia. O czym powinnam pamiętać, zawierając ugodę z firmą windykacyjną? Czy wcześniej powinna zostać ona spisana na piśmie, czy wystarczy tylko taka forma?

Windykator zapewnia, że po otrzymaniu przelewu na kwotę 3500 zł dostanę pismo, że sprawa jest zamknięta i nigdy więcej nie będzie żądał ode mnie żadnych pieniędzy.

Trochę się obawiałam, że jednak po wpłacie windykator zmieni zdanie i będzie chciał pozostałej części długu mimo wcześniejszych zapewnień. Co powinnam zrobić ? Proszę o radę.


Ugoda z firmą windykacyjną

Witaj, oczywiście nie dziwi mnie fakt, iż obawiasz się, czy wierzyciel na sto procent wywiąże się z prowadzonych negocjacji. Uwierz mi, ja również miałabym szereg wątpliwości, przede wszystkim teraz kiedy tyle słyszy się o „oszustwach” windykacyjnych, nękaniach dłużników, nachodzeniu w domu i pracy w celu nakłonienia do spłaty wierzytelności lub zawarcia szczególnie niekorzystnych umów.

Co więc powinnaś zrobić, by nie wpaść z deszczu pod rynnę… i nie dać się oszukać firmie windykacyjnej?

Uważam, że najlepszym wyjściem będzie stawić czoło windykacji i z podniesioną głową (a nie tak jak zazwyczaj działają zastraszeni dłużnicy) i zażądać ugody z firmą windykacyjną w formie papierowej lub na trwałym nośniku danych.

Tak byś przed wpłatą pieniążków miała szansę zapoznać się z treścią ugody, na spokojnie przeanalizować jej zapisy i warunki umorzenia części długu.

Ugoda z wierzycielem, a umorzenie części długu

Przede wszystkim, to o czym powinnaś pamiętać, negocjując spłatę długu, to fakt, iż firma windykacyjna, która zajmuje się obecnie twoją sprawą, proponując ci umorzenie połowy długu, w żaden sposób nie jest stratna.

Większość firm windykacyjnych przejmuje długi za niewielki odsetek ich wartości, dlatego odzyskanie nawet połowy należności, na jaką opiewało pierwotne roszczenie wierzyciela, jest dużym sukcesem dla firmy windykacyjnej.

Bo przecież, gdyby nie twoja dobra wola dziś (chęć dokonania dobrowolnej spłaty), to uzyskanie zaspokojenia na przestrzeni kolejnych lat wcale nie byłoby pewne.

Tym bardziej kiedy piszesz, że jedno postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika zostało już umorzone z uwagi na bezskuteczność egzekucji.

Właśnie te argumenty działają na twoją korzyść i powinny dać ci poczucie pewności, by konsekwentnie bronić swoich praw i racji w trakcie prowadzonych rozmów dotyczących umowy ugody z firmą windykacyjną.

Tak więc, żądanie zawarcia umowy/ugody w formie papierowej, a nie na odległość – podczas rozmowy telefonicznej nie może być przez firmę Vindix traktowane jako nadużycie z twojej strony.

Umowa z firmą windykacyjną przez telefon, czy na papierze?

Pomijając jednak dobre, czy złe chęci windykatorów, to na co musisz zwrócić uwagę, to ochrona swych praw w przyszłości. I tylko dobrze przygotowana ugoda w kwestii spłaty wierzytelności może ochronić cię przed roszczeniami wierzyciela w późniejszym czasie.

Wiedz, że w obrocie długami dość często dochodzi do błędnego oznaczenia stron, w tym również osoby dłużnika. I załóżmy, że twoje dane nie będą zgadzać się z tymi zamieszczonymi w ugodzie, by wierzyciel mógł bronić się przed zaliczeniem twojej wpłaty na poczet danego długu.

Więc tak jak napisałam, tylko solidnie skonstruowana, bez kruczków prawnych i zapisów tzw. drobnym maczkiem ugoda, może ochronić cię przez kolejną windykacją.

Zatem broń swych racji i przed uiszczeniem jakiejkolwiek zapłaty żądaj od firmy windykacyjnej ugody na piśmie.

Nie daj się zwieść krótkim terminem spłaty, bo tak jak już wskazałam, twoja wpłata nawet po umorzeniu połowy długu jest jak najbardziej na rękę firmie windykacyjnej Vindix.

Treść ugody z windykatorem, na co zwrócić uwagę?

Przed podpisaniem ugody z firmą windykacyjną poznaj szczegółowo jej treść.
Sprawdź, czy w treści ugody prawidłowo określono:

 • strony ugody (dane dotyczące osoby dłużnika i wierzyciela łącznie z numerem PESEL, NIP i REGON)
 • roszczenie i jego wysokość (kwota zadłużenia wynikająca np. z nakazu zapłaty lub konkretnych faktur)
 • warunki umorzenia pozostałej części długu, czyli kwoty 3 500 zł po dokonaniu wpłaty pozostałej części
 • umocowanie firmy windykacyjnej do działania w imieniu Play (pełnomocnictwo do reprezentowania w sprawie).

Pamiętaj, że jeżeli jakikolwiek zapis przedstawionej ugody nie będzie dla ciebie jasny, możesz zażądać wyjaśnienia zawartych treści lub udać się po poradę do prawnika, który podpowie ci, czy podpisanie przedmiotowej ugody jest dla ciebie korzystne, a przede wszystkim bezpieczne.

Podsumowując

Z uwagi na fakt, że na polskim rynku działa masa firm zajmujących się windykacją wierzytelności i duża część z nich potrafi naprawdę „namieszać” przed zawarciem jakiejkolwiek ugody – warto zachować szczególną ostrożność nawet jeśli wiązałoby się to z potrzebą przedłużenia negocjacji o kolejny miesiąc.

Pamiętaj, że jako dłużnik nie jesteś na straconej pozycji i nie musisz ślepo wierzyć w telefoniczne zapewnienia windykatora, z którym rozmawiasz, czy korespondujesz e-mailowo.

W kontakcie telefonicznym unikaj składania oświadczeń w szczególności tych związanych z uznaniem długu, przetwarzaniem danych osobowych, czy zrzeczeniem się zarzutu przedawnienia roszczenia.

Tylko zawarcie jasnej, dobrze sformowanej ugody z firmą windykacyjną Vindix, doręczonej w dwóch takich samych egzemplarzach, bez ukrytych klauzul może pozwolić ci zamknąć sprawę długu po dokonaniu wpłaty ustalonej kwoty raz na zawsze.

Umowa ugody – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

3 komentarzy w “O czym pamiętać zawierając UGODĘ z firmą WINDYKACYJNĄ?”
 1. Ugoda z firmą windykacyjną nie zawsze musi świadczyć o nieuczciwych zamiarach windykatora, ale fakt, tu lepiej uważać i prosić najpierw o dokumenty na podstawie których windykacja dochodzi od nas to zadłużenie, mi się zdarzyło, że dostałem wezwania do spłaty tego samego długu od dwóch różnych firm windykacyjnych, pewnie mieli bałagan w papierach, ale co gdyby taka ugodę z którąś z firm windykacyjnych podpisał, a okazałoby się, że dług należy już do kogoś innego?

  Kto by mi zwrócił wtedy wpłacone pieniądze? no trzeba uważać, szczególnie teraz kiedy cesja wierzytelności to dość częsty proceder…

 2. Czy jest coś takiego jak ustna ugoda? czy jest wiążąca? Kilka lat temu wziąłem w Profi Credit pożyczkę na 4000 zł tzw. weksel – kilka rat spłaciłem. Później przestałem płacić, sprawa trafiła do komornika, suma jaka była do spłaty to 15000 zł. Po kilku miesiącach zadzwonił do mnie Pan z windykacji Profi Credit i powiedział mi, że jeżeli wpłacę 7500 zł, to wycofają sprawę od komornika.

  Tak też zrobiłem, zapożyczyłem się u rodziny i wpłaciłem tą kwotę. Profi Credit wycofało sprawę u komornika tzw. zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

  Uzgodniłem telefonicznie z windykacją, że będę wpłacał po 300 zł miesięczne, aby spłacić resztę długu tj 7500 zł. W maju 2018 roku przestałem płacić raty – pogorszyła się moja sytuacja rodzinna (choroba żony, operacja i chemioterapia) i znowu windykacja dała znać o sobie. Teraz znowu mam komornika do spłaty około 5000 zł.

  1. Janina Gołębiecka

   Generalnie z tego co piszesz wnioskuję, że wywiązałeś się ze spłaty pierwszej transzy (7500 zł), ale kolokwialnie mówiąc, zawaliłeś drugą część ugody, a więc spłatę długu w ratach po 300 zł miesięcznie. W takim przypadku firma windykacyjna miała chyba prawo unieważnić ugodę i z powrotem nasłać na Ciebie komornika, prawda? Zawsze radzę, aby decydować się nie na ugodę ustną a na ugodę w formie pisemnej, wtedy warunki i wymagania są jasno określone przez obie strony ugody.

Comments are closed.