Witam serdecznie. Ok. roku 2010-2011 prowadziłem własną firmę. Niestety interes nie wypalił, zostałem z kilkoma kredytami. Od tamtej pory wszelkie zadłużenie egzekwował komornik i około 2 lat temu dostałem ostatnie postanowienie o spłacie zadłużenia. Tzn. komornik wyegzekwował ode mnie spłatę długów i tym samym bylem pewny, że moje kłopoty się skończyły.
Jednak od tamtego czasu dostaje z kilku firm windykacyjnych wezwania do spłaty długów… 3 firmy windykacyjne dopominają się o spłatę tego samego długu, choć każda w innej kwocie?!
Ciągle dostaje listy od firm windykacyjnych wszelkiej treści – i te o proponowanej ugodzie i te o windykacji bezpośredniej i te o sprawie przedsądowej. Obawiam się, że jak tak dalej pójdzie – dostane list z e-sądu, że mam płacić… Płacić co już spłacone? Proszę o poradę.
Witaj, oczywiście rozumiem twoje rozdrażnienie i ogromną chęć pozostawienia tego, co trudne i niefajne dawno za sobą. Są na to sposoby! Głowa do góry! Skoro wiesz, że wszystkie stare długi spłaciłeś, to nie ma siły, by ktoś kazał ci spłacać je jeszcze raz.
Być może właśnie przyszła pora, by windykacji powiedzieć dość i raz na zawsze rozliczyć się z firmami, które cię niepokoją, żądając zapłaty, spłaconych już należności.
SPIS TREŚCI:
Firma windykacyjna żąda zapłaty spłaconego długu, co robić?
Uwierz mi, nie jesteś pierwszą osobą, do drzwi której pukają windykatorzy, strasząc sądem, jeśli należność nie zostanie spłacona w krótkim czasie.
Nie jesteś też pierwszą osobą, której tłumaczenia, że należność została uregulowana, nie przynosi żadnego skutku, bo windykacja prowadzona jest nadal.
Jednak i na windykatorów są sposoby i zaraz napiszę ci: co możesz zrobić, by firmy windykacyjne dały ci spokój i zaprzestały dalszej, bezprawnej windykacji.
Jeśli jest tak, jak pisałeś, wszystkie zobowiązania spłaciłeś w toku prowadzonych postępowań egzekucyjnych, to powinieneś mieć dowody na poparcie swych racji.
Komornik o umorzeniu egzekucji w każdej sprawie orzeka, wydając stosowne postanowienie, które następnie doręcza stronom postępowania, w tym dłużnikowi.
Proszę zatem pogrzeb w swych papierach i odszukaj postanowienia zapadłe w każdej z trzech spraw, o których piszesz. Każde postanowienie komornika powinno zawierać nie tylko sygnaturę akt sprawy i oznaczenie stron, ale również wskazywać tytuł wykonawczy, na podstawie którego prowadzona była egzekucja.
Będzie, to nakaz zapłaty, wyrok lub ugoda, z którego wynikać będzie, skąd pochodzi dana należność, kto był pierwszym twoim wierzycielem i na jaką kwotę widniało zadłużenie.
Skarga na firmę windykacyjną i żądanie zaniechania dalszej windykacji
Jeśli jesteś w posiadaniu niniejszych postanowień, wystarczy, że załączysz ich kserokopię do skargi na firmę windykacyjną i złożysz do Rzecznika Praw Konsumentów, by ten zajął się twoją sprawą.
Skarga na firmę windykacyjną powinna pomóc
Jednak w tym samym czasie powinieneś złożyć pismo również w firmie windykacyjnej, która chce od ciebie spłaty starego długu.
Być może doszło do pomyłki przy cesji wierzytelności i firmy, które przejęły twój dług, na chwilę obecną nawet nie mają pojęcia, że należność została już spłacona.
Wiedz, że obrót wierzytelnościami to ogromny rynek. Duże firmy takie jak Fundusze sekurytyzacyjne skupują masę długów za niewielki odsetek ich wartości, często nie badając nawet, czy dług jest należny lub przedawniony.
Często jednak jest to świadome działanie tych podmiotów, które chcą zarobić na niewiedzy i lękach dłużników, którzy dla świętego spokoju dokonują wpłat podanych w wezwaniach kwot, nie wiedząc, że mogą podjąć skuteczną obronę prawną.
Dlatego nie zwlekaj dłużej, tylko przygotuj pismo, w którym zażądasz zaniechania dalszej windykacji z uwagi na to, że podnoszoną należność spłaciłeś w toku prowadzonej przez komornika egzekucji.
Poniżej zamieszczam wzór skargi na firmę windykacyjną:
Skarga na firmę windykacyjną – wzór
lub
Nie znaleziono PobraniaJak bronić się przed windykacją?
Ty boisz się, że firmy windykacyjne spełnią swoje groźby i skierują sprawy o zapłatę do sądu. Oczywiście, to nic miłego znów składać pisma, odwołania, wyjaśnienia, liczyć terminy i zamartwiać się, czy wszystko zostało zrobione, tak jak należy.
Ale myślę, że nic takiego ci nie grozi, bo skoro komornik już prowadził egzekucje starych długów, to wierzyciel musiał przedłożyć mu tytuły wykonawcze.
Zatem twoje sprawy były już rozpoznane przez sąd, a w myśl ogólnym zasadom prawa cywilnego nie ma możliwości wdania się drugi raz w ten sam spór.
Więc ewentualnie, to co może ci w przyszłości zagrażać, jeśli firmy windykacyjne nie zastosują się do twojego żądania zaniechania dalszej windykacji, a posiadają odpowiednie dokumenty, to kolejne postępowanie egzekucyjne.
Jeśli jednak doszłoby do takiej sytuacji, masz prawo wówczas złożyć do sądu powództwo przeciwegzekucyjne, powołując się na przesłankę wygaśnięcia zobowiązania na skutek jego zapłaty.
Podsumowując
Prawdopodobnie twoje stare długi zostały zbyte na tzw. rynku obrotu wierzytelnościami.
Być może podmiot, który dokonał sprzedaży wierzytelności, przekazał twoje dane większej ilości nabywcom, dlatego w chwili obecnej, aż trzy różne firmy windykacyjne żądają od ciebie zapłaty tej samej należności, licząc jednak swoje koszty – dlatego podają różne kwoty.
Skoro długi już spłaciłeś obawa, że którakolwiek z firm pójdzie do sądu z żądaniem zapłaty – jest bezzasadna. Jednak by zatrzymać napływ nieprzyjemnej korespondencji z żądaniami i groźbami warto złożyć skargę na działanie firm windykacyjnych z dowodem zapłaty dochodzonych należności.
W żadnym razie jednak nie wolno dokonywać jakichkolwiek wpłat, podpisywać dokumentów ugodowych, czy prowadzić rozmów zmierzających do zawarcia porozumienia w sytuacji, kiedy dług został już spłacony lub uległ przedawnieniu.
A w razie kontaktów z windykatorami należy podnosić swoje racje, żądając zakończenia windykacji.
Zasadnym może być również poinformowanie windykatora o zgłoszeniu sprawy do Rzecznika Praw Konsumenta w przypadku, kiedy działania windykacyjne nie zostaną zatrzymane. Nikt nie ma prawa żądać od dłużnika spłacenia długu, który został już spłacony!
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Windykacja Profi Credit – co może windykator, a co jest mu zabronione?
- Kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu? [SPRAWDŹ]!
- Czy firma windykacyjna może wydzwaniać po sąsiadach? + wzór SKARGI
- Stary NAKAZ ZAPŁATY – firma windykacyjna Ultimo żąda spłaty – płacić?
- Nękanie telefonami – SKARGA na firmę windykacyjną – WZÓR
Witam, mam problem z firmą windykacyjną, mam wypowiedziany kredyt w banku 17 grudnia, a firma windykacyjna nie ma ze mną ugody, zaległość spłaciłam a oni do 18-tego każą mi spłacić całość, czy można jeszcze jakoś na nich wpłynąć, jeśli sprawa pójdzie do sądu mogę stracić pracę. Bardzo proszę o jakąś informację, bo już jestem załamana. Z poważaniem Ola.