Ugoda z firmą windykacyjną – umorzenie części długu za spłatę

Forum prawneKategoria: WindykacjaUgoda z firmą windykacyjną – umorzenie części długu za spłatę
AvatarR.C. zapytał 9 miesięcy temu

Witam.

Chodzi u ugodę z firmą windykacyjną, spłatę części długu i umorzenie drugiej części długu. W 2010 roku wzięłam pożyczkę w Raiffeisen Bank Polska na 15 tysięcy złotych. W wyniku śmierci mojego męża nie byłam w stanie płacić kredytu, przez co się zadłużyłam. Obecnie sprawa jest na etapie nakazu zapłaty. Łączna kwota do zapłaty to 23 tysiące złotych. Egzekucja komornicza była w 2013 roku. Majątek nie został sprzedany, był sąd zaoczny i została zajęta hipoteka.

Dług został nabyty przez Open Finance Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, w której imieniu działa Kancelaria Corpus Iuris. Kancelaria Corpus Iuris wysłała mi ugodę do podpisania, że jeśli zapłacę 10 701 zł do 10 marca 2020 r., to reszta długu zostanie umorzona.

Jestem osobą chorą, niezdolną do pracy, aktualnie ZUS odmawia mi renty i odwołałam się i czekam na decyzję odnośnie renty. Posiadam dwa majątki, dwa mieszkania o powierzchni 38 i 40 m2. Rodzina pomaga mi wyżyć.

Proszę o doradzenie mi co zrobić z tym długiem, czy ugoda z firmą windykacyjną, to dobry pomysł? ponieważ boje się wpłacać pieniądze windykacji, które chce wpłacić mój syn, gdyż obawiam się, że windykator będzie chciał dalszej części zadłużenia.

A ugoda, którą wysłała Kancelaria Corpus Iuris po konsultacji z prawnikiem, okazała się dla mnie niekorzystna poprzez kruczki prawne. Chcę spłacić dług, ale nie wiem jak, skoro kancelaria nie jest wobec mnie uczciwa. Bardzo prosiłabym o poradę co robić.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam,

z tego co Pani napisała, wynika, że nabywca wierzytelności złożył wniosek o nadanie klauzuli na swoją rzeczy – klauzula wykonalności po przejściu uprawnień.

Kroki podjęte przez wierzyciela jednoznacznie zbliżają Panią do kolejnego postępowania komorniczego, które zapewne nie zostanie umorzone, skoro jest Pani właścicielką dwóch nieruchomości, a nie ma stałego dochodu.

Niemniej jednak zajęcie mieszkania, nawet bez jego licytacji, bo do tego w żaden sposób nie można dopuścić przy długach lekko ponad 10 000 zł, to dla Pani dodatkowe koszty. Należność egzekwowana przez komornika plus koszty, to może być już wydatek po Pani stronie nawet 20 000 – 25 000 zł. A Pani pisze, że wierzyciel może dochodzić zapłaty 23 000 zł.

Ta kwota przy egzekucji komorniczej może szybko zmienić się w 40 000 zł. Dlatego, jeśli obecny wierzyciel proponuje ugodę – umorzenie reszty długu po uiszczeniu kwoty 10 700 zł, to uważam, że jest to propozycja, którą należy rozważyć.

Proszę zwrócić uwagę, że pierwotny dług w banku wynosił 15 000 zł. Dziś ma Pani szansę pozbyć się zadłużenia wpłacając jedynie ⅔ całej należności.

Niestety nie rozumiem, jakie kruczki prawne mogą znajdować się w ugodzie, z którą wystąpił wierzyciel.

Jeśli z treści ugody znajduje się klauzula, że po jednorazowej wpłacie, w terminie nie dłuższym niż wyznaczony reszta długu zostanie umorzona, a wierzyciel nie będzie miał w stosunku do Pani żadnych innych roszczeń, to uważam, lepszej oferty Pani nie otrzyma.

Jeżeli oczekuje Pani ode mnie pomocy, proszę podnieść swoje zarzuty, w stosunku do obecnego wierzyciela, oraz przedstawić warunki ugody, które wspomniany prawnik uznał za niekorzystne dla Pani.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarMaryla odpowiedział 9 miesięcy temu

Jest pewien punkt w ugodzie umowy od Kancelarii Corpus Iuris, który prawnik, u której byłam, się nie podoba.

A oto wspomniany punkt:

„Strony zgodnie postanawiają, że niniejsza Ugoda stanowi wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznanie długu i zgodnie z art. 485 § 1pkt 3 KPC. stanowi podstawę do uzyskania przez Wierzyciela nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym, a nadto stanowi oświadczenie Dłużnika o zrzeczeniu się zarzutu, o którym mowa w art. 117 § 2zd. 1 KC, w przypadku zajścia przesłanki umożliwiającej złożenie tego oświadczenia”

I prawnik, u której byłam powiedziała, że na jej miejscu ona by tego nie podpisała i ta cała umowa ugody jest do wyrzucenia.

Twoja odpowiedź