Firma windykacyjna wykupiła moje długi i żąda ich spłaty?! co robić?

Witam. Firma windykacyjna Ultimo odkupiła moje długi z przed ponad 10 lat, dwie sprawy są u komornika które siłą rzeczy zaczęłam spłacać, ale są tam duże odsetki. Czy jest możliwość negocjacji z Ultimo przy jednorazowej wpłacie z rezygnacji z części odsetek? Brat zobowiązuje się do pożyczania mi pewnej kwoty, ale niestety nie wiem jak się do tego zabrać…


Firma windykacyjna wykupiła moje długi – co teraz?

Witaj, już na samym początku mogę napisać prywatnie od siebie, że zawarcie dobrej, korzystnej ugody może być najlepszym rozwiązaniem, aby wyjść z długów i tak może być właśnie w twoim przypadku.

Po pierwsze dlatego, że twoje zobowiązania choć już dość „leciwe”, bo pochodzą sprzed dziesięciu lat nie są zobowiązaniami przedawnionymi i do ich przedawnienia w ogóle może nie dojść – wystarczy, że wierzyciel raz na pewien czas złoży wniosek egzekucyjny.

Ty wspominasz od dwóch postępowaniach egzekucyjnych – każde z nich przerwało bieg terminu przedawnienia roszczenia, który rozpocznie swój bieg na nowo dopiero po całkowitym zakończeniu egzekucji. Zatem myślenie o przedawnieniu długów, które teraz nabyła firma windykacyjna Ultimo byłoby złudne i w praktyce niewłaściwe.

Ugoda z firmą windykacyjną – plusy

Ugoda z obecnym wierzycielem może pozwolić ci również na zmniejszenie kosztów ewentualnych przyszłych postępowań komorniczych. Dobrze wiesz, że każde z nich generuje koszty, komornik nalicza opłaty, a w każdym dniu dochodzą kolejne odsetki, które nie są wcale małe.

Postępowanie egzekucyjne potrafi również dać się dłużnikowi w kość, najczęściej prowadzi bowiem do zajęcia wynagrodzenia za pracę. Takie sytuacje nie są dobrze widziane w małych firmach, w których każdy o każdym wie.

Dlatego uważam, że twój pomysł dokonania jednorazowej wpłaty i spłaty starych długów jest jak najbardziej właściwy. Nie pozostaje ci więc nic innego jak skontaktować się z firmą windykacyjną Ultimo, która nabyła twój dług i wystąpienie z propozycją zawarcia ugody.

Negocjacje z firmą windykacyjną, a częściowe umorzenie długu

Ugoda może, a nawet uważam powinna zostać poprzedzona negocjacjami. Masz prawo występować z wnioskiem o:

  • umorzenie odsetek
  • umorzenie kosztów
  • umorzenie części należności.

Przed podaniem właściwej kwoty, którą jesteś gotowa zapłacić firmie windykacyjnej, możesz poczekać na propozycję ze strony Ultimo.

Może wizja jednorazowej wpłaty da ci znaczny “upust”. Znam przypadki, kiedy wierzyciel potrafił umorzyć znaczną część długu tylko przez wzgląd na to, że dłużnik dokonał wpłaty w określonej konkretnej kwocie.

Nie wiem jak duży jest twój dług, oraz jak duże są odsetki, jednak podchodząc do negocjacji z wierzycielem pamiętaj, że:

  • firmy windykacyjne oraz tzw. fundusze sekutytyzacyjne zajmujące się profesjonalnym obrotem wierzytelnościami, często nabywają długi trudnych dłużników za mały ułamek ich wartości (np. za 10%)
  • odsetki od zobowiązań przedawniają się z upływem lat trzech, dlatego twój wierzyciel może dochodzić zapłaty odsetek jedynie za okres ostatnich trzech lat
  • żądane koszty postępowania windykacyjnego zazwyczaj są kosztami wygórowanymi, czy podjęciu rutynowych czynności takich jak wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty, monitu, wiadomości sms, czy wykonanie telefonu.

Powyższe, to argumenty na podstawie których możesz śmiało wystąpić z negocjacjami podając znacznie niższą kwotę do zapłaty niż ta której na chwilę obecną żąda Ultimo.

Ugoda z firmą windykacyjną, na co zwrócić uwagę?

Jeśli uda ci się dojść z firmą Ultimo do porozumienia, to patrz uważnie na treść proponowanej ugody.

Przede wszystkim nie podpisuj niczego w ciemno i nie składaj deklaracji w rozmowie telefonicznej lecz zażądaj umowy w formie papierowej.

W treści umowy ugody powinny znaleźć się dokładne dane obu stron (dłużnik – wierzyciel). Ponadto informacje na temat samej wierzytelności (pochodzenie długu, umowa cesji wierzytelności na podstawie której Ultimo nabyła daną wierzytelność).

I co najważniejsze konkretna kwota należności z klauzulą, że jej zapłata wyczerpuje wszelkie roszczenia firmy wobec twojej osoby.

Jeśli będziesz miała wątpliwości przed zawarciem porozumienia skonsultuj treść ugody z prawnikiem lub osobą, która ma wiedzę w zakresie tworzenia i czytania umów.

Udokumentowanie pożyczki prywatnej

Odnośnie propozycji brata w przedmiocie pożyczki pieniędzy na spłatę długów w Ultimo, to uważam, że jest to ze strony twojego brata duża pomoc.

Jednakże pamiętaj, że pożyczka nawet w kręgu osób najbliższych, czyli tzw. pożyczka rodzinna dla celów dowodowych powinna zostać zawarta na piśmie.

Umowa pożyczki w rodzinie – wzór

Na koniec dodam jeszcze, że mam nadzieje, iż negocjacje z Ultimo się powiodą i dzięki ugodzie pozbędziesz się komornika, dodatkowych kosztów komorniczych związanych z postępowaniem egzekucyjnym i spokojnie wyjdziesz z długów.
Trzymam kciuki za powodzenie negocjacji z firmą windykacyjną Ultimo!

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze