Ugoda z wierzycielem w trakcie egzekucji komorniczej [wzór]

Witam, komornik zajął mi konto bankowe i chce zlicytować moje mieszkanie, jak powstrzymać komornika? jak napisać pismo do wierzyciela o odstąpienie od komornika i egzekucji?

Jak przekonać wierzyciela, żebym sama mogła spłacać dług z pominięciem komornika? egzekucja komornicza to dodatkowe koszty, które ponosi dłużnik – czyli ja – dlatego chcę za wszelką cenę egzekucji uniknąć…

Może jakaś ugoda z wierzycielem? moglibyśmy się wspólnie umówić na jakieś comiesięczne raty? jeśli to dobry pomysł, to od czego zacząć rozmowy z wierzycielem? i takie pytanie jeszcze mam: co po podpisaniu ugody z wierzycielem? czy ma on wtedy obowiązek egzekucję umorzyć?

Żeby nie było tak, że podpiszę ugodę z wierzycielem o spłatę długu w ratach, a komornik nadal postępowanie egzekucyjne będzie prowadził i stracę moje mieszkanie i część pensji?!

Czy w ogóle porozumienie z wierzycielem to dobry pomysł? Pozdrawiam Marta M.


Ugoda z wierzycielem

Witaj Marto, porozumienie z wierzycielem to bardzo dobry pomysł, bo jeśli dojdzie między Wami do ugody dłużnik – wierzyciel, to będziesz mogła wywrzeć na wierzycielu presję, aby toczącą się już egzekucję komorniczą on umorzył, przez co komornik powinien odstąpić od zajęcia Twojego wynagrodzenia, oraz licytacji Twojej nieruchomości.

Kolejnym plusem ugody z wierzycielem, jest uniknięcie kosztów komorniczych, które do długu doliczać będzie komornik, a im dług jest większy i dłużej egzekwowany (spłacany), tym koszty komornicze są większe.

Na pewno sprawdzi się tutaj poniższy wzór porozumienia:

Ugoda z wierzycielem

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Pytasz jeszcze: co po podpisaniu ugody z wierzycielem…

A więc: jeśli dojdziesz z wierzycielem do porozumienia, to wystarczy, abyś zawarła w treści ugody adnotację, że podpisanie ugody będzie mieć miejsce wtedy, gdy nastąpi zawieszenie egzekucji komorniczej na wniosek wierzyciela. W ten sposób zabezpieczysz swoje wynagrodzenie oraz mieszkanie.

Możesz od razu pobrać i wydrukować dla wierzyciela specjalnie przygotowany wniosek:

Wniosek o zawieszenie egzekucji komorniczej

wniosek-o-wstrzymanie-zawieszenie-egzekucji-komorniczej-wzor-pdf-doc

Wniosek o wstrzymanie/zawieszenie egzekucji komorniczej

Powstrzymanie komornika od zajęcia pensji i nieruchomości

Kluczową rolę gra oczywiście wierzyciel, bo to on jest gospodarzem w toczącym się przeciwko Tobie postępowaniu komorniczym, dlatego, jeśli chcesz zachować swoje mieszkanie, oraz wynagrodzenie, musisz dogadać się z wierzycielem za wszelką cenę.

Często pytacie: jak negocjować z komornikiem, od razu zaznaczę, że jest to błędne myślenie, bo to nie z komornikiem trzeba negocjować, tylko z wierzycielem!

Nawet jeśli udałoby się komuś dojść z komornikiem do porozumienia: np. na spłatę długu w ratach po 500 zł miesięcznie, to wierzyciel i tak ma prawo, aby zlecić komornikowi zajęcie Twojego wynagrodzenia, wierzytelności w Urzędzie Skarbowym, mieszkania, ruchomości, czy innych składników majątku, które należą do dłużnika – wtedy taka ugoda z komornikiem nic nie znaczy i traci swoją ważność.

Komornik związany jest treścią przedłożonego przez wierzyciela tytułu wykonawczego stwierdzającego dług i komornik podejmie wszelkie czynności, które we wniosku o wszczęciu egzekucji wymienił wierzyciel.

Gdyby wierzyciel z jakichś powodów nie chciał odstąpić od egzekucji komorniczej, mimo zawarcia ugody, to wtedy możesz złożyć powództwo przeciwegzekucyjne na wciąż toczącą się egzekucję.

I tak zgodnie z art. 840§ 1 pkt. 2 k.p.c. dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane.

Podsumowując: ugoda jest wynikiem kompromisu między dłużnikiem a wierzycielem, a sama umowa ugody powinna jasno określać strony ugody i warunki spłaty zadłużenia, oraz ustępstwa, na jakie poszedł wierzyciel (jeśli uda Ci się coś wynegocjować).

O jakich ustępstwach mowa? są to np.:

  • rozłożenie zadłużenia na raty,
  • wydłużenie terminu spłaty zobowiązania,
  • umorzenie odsetek,
  • odstąpienie od egzekucji.

Zaznaczę jeszcze raz: negocjacje prowadzimy nie z komornikiem, a z wierzycielem! to wierzyciel tu rządzi. Komornik po otrzymaniu wniosku o zawieszenie egzekucji komorniczej nie będzie w stanie zrobić nic, jak tylko ją umorzyć.

Decyzja wierzyciela, czy ugodę z dłużnikiem podpisze, czy nie, zależeć będzie od opłacalności propozycji, jaką wierzycielowi złożysz. Warto np. zaproponować spłatę długu w ratach nieco większych niż te, które zajmowałby komornik, w zamian za umorzenie karnych odsetek od długu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze