Ugoda z komornikiem, która przerwała bieg przedawnienia długu :/

Witam, mój mąż kilkanaście lat temu wziął telefon na abonament w Plusie, którego nie płacił. Po 9 latach odezwał się do niego komornik i chciał pójść z mężem na tzw. ugodę.

Mąż odpisał komornikowi, wpłacił 2 razy po 100 zł (w następnych pismach od komornika tych kwot nie zaksięgowano). Komornik od kilku lat blokuje męża konto, wysłał pismo do zakładu pracy, ale pensji nie zajął (mąż był zatrudniony za najniższą krajową).

Od ostatniej korespondencji z naszej strony z komornikiem minęło 4 lata. Ostatnio weszłam na konto i z zadłużenia początkowego 4700 zł zrobiło się już 9400! Czy możemy coś zrobić, żeby mąż nie musiał spłacać zadłużenia? Dodam, że obecnie jest bezrobotny. Czy możliwa jest ponowna ugoda z komornikiem? Pozdrawiam.


Ugoda z komornikiem

Zgadza się, niespłacane zadłużenie na przełomie tylu lat nie będzie maleć, a będzie sukcesywnie rosnąć. Dochodzą przecież ustawowe odsetki od niespłaconego długu. Zrobiliście ogromny błąd, że podpisaliście z komornikiem ugodę i mąż wpłacił na poczet długu, te tak naprawdę nic nieznaczące w kwestii całego zadłużenia 200 zł.

Wystarczyło podnieść zarzut przedawnienia się długu, skoro był to rachunek za abonament za telefon, to dług taki przedawnia się po 3 latach! źródło:

Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Niestety podpisanie ugody z komornikiem, czy wpłata choćby jednej raty, przerywa bieg przedawnienia długu i teraz, jeśli komornik posiada sądowy nakaz zapłaty (a posiada), to dług u komornika przedawnia się dopiero po 10 latach.

Art. 123. Przypadki przerwania biegu przedawnienia

§ 1. Bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;

3) przez wszczęcie mediacji.

Obecnie nie widzę żadnej możliwości, aby można było zrobić coś, by nie płacić tego długu. Mieliście szanse umorzyć dług za abonament z Plus-a, gdy komornik zgłosił się do Was z propozycją ugody (zrobił to celowo, aby przerwać bieg przedawnienia długu). Wystarczyło wtedy podnieść zarzut przedawnienia tego długu, nawet w dziale wzory pism i wniosków mamy specjalnie na taką okazję przygotowany wzór formularza o przedawnienie długu.

Jedyną teraz opcją na umorzenie tego długu, jest wyczekiwanie na przedawnienie się roszczeń stwierdzonych tytułem wykonawczym, dług taki przedawnia się po 10 latach, źródło:

Art. 125. § 1. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Podsumowanie

Trzymam za Was kciuki i życzę cierpliwości, ponieważ musicie czekać kolejne 6 lat, aby ten dług za abonament telefoniczny przedawnił się. Bardzo ciężko jest przedawnić taki dług stwierdzony sądowym tytułem wykonawczym.

Musicie być też świadomi, że każda kolejna czynność komornika, przerwie bieg przedawnienia i przedawnienie zacznie biec od nowa.

Jest jeszcze jedno wyjście z sytuacji – spłacić ten dług! 9.400 zł to nie jest jakiś dług, którego nie da się spłacić. Spróbuj namówić męża do znalezienia pracy i spłacenia tego zadłużenia, w innym wypadku dług będzie narastał, ciągnąc się za Wami latami…

Artykuły, które musisz przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

6 komentarzy w “Ugoda z komornikiem, która przerwała bieg przedawnienia długu :/”
 1. Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie uzupełniające. Do przedawnienia spłaty długu pozostało mężowi 6 lat. Jeżeli mąż znajdzie pracę i komornik zacznie ściągać dług z pensji to czy wtedy zostanie przerwany bieg przedawnienia? Pozdrawiam.

  1. Janina Gołębiecka

   Tak, ściągnięcie z pensji dłużnika choćby części zadłużenia, przerywa bieg przedawnienia długu. Jest to uznanie długu niewłaściwe, do uznania niewłaściwego wystarczy, że dłużnik spłaci choćby część swojego zobowiązania czy nawet samych odsetek, albo kiedy dłużnik poprosi wierzyciela o rozłożenie długu na raty, przerwanie biegu przedawnienia ma nawet miejsce, gdy dłużnik poprosi wierzyciela o przesunięcie terminu płatności za ratę czy sam dług, a także gdy dłużnik złoży wniosek o umorzenie długu do wierzyciela!

 2. Jest możliwość zaskarżenia do sądu firm windykacyjnych i komornika, że mimo iż doskonale wiedzą o tym, że długi już się przedawniły, skorzystały z naszej nieznajomości prawa i namówiły nas do ugody spłaty zadłużenia, które często są sumą trzykrotnie większą od podstawowej sumy zadłużenia?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Tomku, niestety w tej kwestii odpowiedzialność sprzeciwu i podniesienia zarzutu przedawnienia długu, w całości leży po stronie dłużnika. Ani sąd, ani komornik nie sprawdzają czy dług został przedawniony, od tego jest sam dłużnik, na którego sprzeciw sąd musi dopiero wtedy odpowiedzieć. Nie można pozwać ani firmy windykacyjne, ani komornika, że dochodzą czy dochodziły przedawnionego długi i namówiły Cię na podpisanie ugody. Ugoda oczywiście przerywa bieg przedawnienia długu. A dług stwierdzonym ugodą czy orzeczeniem sądowym (nakaz zapłaty) przedawnia się dopiero po 10 latach, o ile międzyczasie nie nastąpi przerwanie biegu przedawnienia.

 3. Witam, pomagacie w oddłużaniu? lub w umarzaniu długu? Mam zajęcia na koncie, niestety komornik nalicza ogromne odsetki. Prowadzę od roku działalność gospodarczą i jeżeli komornik nie zejdzie mi z konta niestety będę musiał ja zamknąć. Proszę o informację w jaki sposób mogę zacząć ugodę z komornikiem.

 4. Dzięki Twojemu blogowi poszedłem dzisiaj do komornika i podpisałem ugodę. Ba! Nawet z nim pożartowałem. Pomógł mi i nawet zaczął dobrze doradzać. Ustąpił z wypłaty, ale… chciał ja zająć inny komornik. Na szczęście ten co ustąpił przejmuje cały dług. Kazał chwile poczekać z ustąpieniem z wypłaty i da mi znać, kiedy wszystkie już zadłużenia będziemy spłacać.

  Komornicy to też ludzie, którzy pomagają. #niewstydzesiekomornika mimo, że długi zrobiłem przez swoją głupotę i poprzedniego pracodawcę. Teraz zarabiam sporo i co miesiąc będę spłacać 1000 złotych. Fakt. Kwota około 90 000 złotych nie napawa optymizmem, ale dam radę w 5 lat to spłacić i dodatkowo wyjeżdżając na wakacje i cieszyć się życiem! Pozdrawiam :)

Comments are closed.