Kiedy przedawnia się rachunek za telefon? minęło kilkanaście lat! • JakwyjśćZdługów.pl
Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Kiedy przedawnia się rachunek za telefon? minęło kilkanaście lat!

Witam, kilkanaście lat temu wzięłam na siebie telefon na abonament dla brata, a on miał go spłacać. Brat przestał spłacać ten abonament po 4 miesiącach i dług jest mój. Ciekawi mnie czy został on przedawniony. Dług może wynosić 4 tyś. zł.


A więc nie było to mądre zachowanie się brata, tym bardziej, że abonament za telefon komórkowy nie był na niego, a na Ciebie i być może właśnie Tobie przyjdzie kiedyś walczyć z firmą windykacyjną lub komornikiem, o przedawnienie tego długu. To trochę nie fair prawda?

… wracając jednak do rzeczy:

Kiedy przedawnia się rachunek za telefon? przedawnienie rachunku za telefon komórkowy ma miejsce po 3 latach od daty wymagalności długu. Źródłem informacji, będzie tutaj art. 118 Kodeksu cywilnego, który jasno mówi, że:

Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Kiedy rozpoczął się bieg przedawnienia rachunku za telefon komórkowy? według art. 120 ust.1 Kodeksu cywilnego, instytucja przedawnienia rozpoczyna się w dniu, kiedy roszczenie stało się wymagalne, a więc w dniu, kiedy minął ostatni dzień na zapłatę rachunku za abonament telefoniczny.

Oczywiście biorąc pod uwagę te kilkanaście lat, które tak szybko minęło :) to nie masz raczej czym się martwić, w razie gdyby skontaktowała się z Tobą firma windykacyjna lub komornik, to od razu podnieś zarzut przedawnienia się niezapłaconego rachunku za telefon komórkowy. Wzór takiego pisma znajdziesz w dziale wzory pism.

Pismo do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu

Jak podnieść zarzut przedawnienia długu za abonament telefoniczny?

…to dość proste, jeśli skontaktuje się kiedyś z Tobą firma windykacyjna, która np. kupiła Twój dług na giełdzie wierzytelności, to wystarczy, że w odpowiedzi na ich korespondencję do Ciebie, wyślesz oświadczenie, że dług się przedawnił i że nie zamierzasz płacić firmie windykacyjnej żadnych pieniędzy.

W tym samym oświadczeniu dodajesz też, że nie życzysz sobie dalszej korespondencji od tej firmy windykacyjnej, w innym wypadku zgłosisz podejrzenie popełnienia przestępstwa o nękanie.

Musisz być też świadoma, że istnieje też takie pojęcie jak: przerwanie biegu przedawnienia. O tym co to jest przerwanie biegu przedawnienia i jak się przed tym bronić <– pisałam szeroko w tym poradniku, koniecznie więc tam zajrzyj.

Podsumowując jeszcze, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że w ogóle ktokolwiek, kiedykolwiek skontaktuje się z Tobą, aby egzekwować ten niepłacony abonament za telefon komórkowy, ale gdyby tak się kiedyś stało, to wiesz już co robić :-). Pozdrawiam ciepło!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...


5 komentarzy

 1. Avatar

  Mariusz

  Witam. Mam pytanie. Kiedy przedawniają się długi za abonament telefoniczny. 4 lata temu była sprawa za to w e-sądzie i sprawa poszła do komornika.

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Rachunek za telefon ulega przedawnieniu jak każdy inny rodzaj długu. Roszczenia operatorów telekomunikacyjnych, które dotyczą abonamentu za tel. lub rachunku telefonicznego, ulegają przedawnieniu na podstawie art. 118 kodeksu cywilnego. A więc przedsiębiorca (operator telefoniczny) ma aż 3 lata, by dochodzić spłaty długu za niezapłacony abonament komórkowy.

 2. Avatar

  gość

  W 2002 roku miałem telefon na abonament, spłaciłem faktury do ostatniego miesiąca, lecz Orange twierdził że nadal widnieje zadłużenie, nie dostawałem żadnych wezwań do zapłaty, wyjechałem do Anglii za pracą 5 lat temu, teraz wróciłem i przyszło pismo do zapłaty na kwotę 10.453 zł z tzw promocją, iż gdy zapłacę to teraz, to kwota zmniejszy się o 50%, dziwne w tym piśmie jest to, iż niema jako wezwania do zapłaty tylko jako promocja, nie widnieje też żaden numer sprawy, że były sprawy w sądzie, co mam robić?

 3. Avatar

  ona

  Witam, mam dość duży problem z niezapłaconym abonamentem w telefonii. Wczoraj przyszedł list w którym jest wezwanie do zapłaty prawie 11 tys. zł. Podobno zadłużenie jest z 2009 roku. Dziwi mnie fakt, że przez tyle lat nie przychodziły żadne powiadomienia. Mam pytanie: czy ja muszę ten rachunek za telefon zapłacić i czy przypadkiem ten dług już nie jest przedawniony?

 4. Avatar

  Agnieszka

  Witam. Moja sytuacja wygląda tak. Prawie 10 lat temu miałam nieopłacony rachunek za telefon. Błąd młodości nie spłaciłam go. Teraz komornik odezwał się po spłatę długu. Pracuje na umowę zlecenie dorywczo. Zarabiam około 500 zł brutto. Pracodawca otrzymał list od komornika, że musi przesyłać cześć wynagrodzenia na spłatę tego długu za nieopłacony rachunek za telefon. Ile pracodawca musi oddać komornikowi pieniędzy? Dług wynosi około 2.000. Serdecznie pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

NAPISZ KOMENTARZ