Długi w PLAY i niecierpliwa firma windykacyjna – co zrobić?

Witam serdecznie, mam 22 lata, na wstępie pragnę powiedzieć, że od 3 dni przeszukuję internet, na początku myślałem o pożyczce na spłatę zobowiązań, potem doszedłem do wniosku, że to bez sensu. Później pomyślałem o firmie oddłużeniowej, ale opinie w internecie mnie od tego odwiodły….

Przechodząc do sedna, mam 2 zadłużenia w firmie Play, wziąłem urządzenia, nie płaciłem za nie, unikałem telefonów. Umowa została mi wypowiedziana.

Odezwała się jedna firma (INFOS z Sopotu), miła Pani rozłożyła mi płatność na 6 rat po 500 zł bezproblemowo.

Z drugą firmą było pod górkę… Kancelaria Panfil, powiedzieli, że mam oddać całość od razu, bo inaczej do sądu idzie sprawa, jak poprosiłem o dane do przelewu lub maila, to powiedziała, że nie może z powodu ustawy o ochronie danych osobowych, może mi rozłożyć na max. 2 raty po 2750 zł, niestety, takich pieniędzy nie posiadam.

Byłbym w stanie płacić po 1.000 zł / mieś. I Tu moje pytanie, w poniedziałek zadzwonię do Play, ale raczej nic nie ugram. Płacić te 1000 zł / miesięcznie i czekać? nadmienię, że za 3 miesiące mógłbym spłacić całość naraz, więc może poczekać, aż pójdzie do sądu i przyjdzie nakaz zapłaty z sądu?

Jaki jest okres do sądu i czy to sąd wyśle mi nakaz zapłaty, czy od razu sąd kieruje do komornika?

Ostatnie moje pytanie, czy sprawa w sądzie wpłynie w jakimś stopniu na budowę mojej „kartoteki” i będę miał przez to problem w przyszłości? Z wyrazami szacunku.


Kolejność spłacania długów

dług-w-play-firma-windykacyjna-komornik

Jeśli chodzi o pożyczkę na spłatę zobowiązań, to zapewne szukałeś kredytu konsolidacyjnego. W większości przypadków jestem przeciwniczką wspierania się tego typu produktami finansowymi, bo tak naprawdę, to kredyt konsolidacyjny jeszcze bardziej pogłębi Twoje zadłużenie, a przecież szukamy sposobu, żeby się oddłużyć!?

Dlatego bardzo dobrze, że zrezygnowałeś z tego typu kredytu. Zresztą, dla bardziej dociekliwych, podsyłam link do artykułu: czym są i jak działają kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych <— można sobie poczytać.

Jeśli chodzi o firmy oddłużeniowe, to podobnie jak przy kredycie konsolidacyjnym, zawsze poniesiemy jakieś koszty… czerwona lampka powinna nam się zapalić w momencie, kiedy jeszcze żaden dług nie został umorzony, a firma oddłużeniowa prosi o wpłatę jakichś pieniędzy (np. na czynności operacyjne heh).

Nie wiem, jak dalece skuteczne są firmy restrukturyzacyjne, bo nigdy z nich nie korzystałam, ale podejrzewam, że tak jak firmy czyszczące BIK, jest to kolejne ustrojstwo, które zamiast pomóc dłużnikowi wyjść z problemów finansowych, żeruje na jego nieszczęściu.

Jak działa komornik – krok po kroku

Gdy firmie windykacyjnej kończy się cierpliwość oraz możliwości ściągnięcia należności od dłużnika, to wtedy sprawa kierowana jest do sądu, aby uzyskać tzw. nakaz zapłaty / tytuł wykonawczy.

Niestety tego, kiedy firma windykacyjna rzeczywiście skieruje sprawę do sądu, nie przewidzi żadne z nas. Z reguły firmy windykacyjne zawsze mówią, że “jutro” sprawa idzie do komornika, jak Pan dziś nie zapłaci!

Jest to taki „straszak” na dłużnika, z drugiej strony, no co te biedne firmy windykacyjne mają nam dłużnikom powiedzieć :)?

“Na razie nie musi Pan oddawać pieniędzy, bo tam mamy parę miesięcy na wyegzekwowanie należności od Pana …więc spokojnie… nie spieszy się :)”

Myślę, że zanim sprawa trafi do sądu, jeśli w ogóle, to minie trochę czasu i te 3 miesiące nie powinny stanowić żadnego problemu. Ponadto, jeśli sąd wyda już tytuł wykonawczy, to będziesz jeszcze wtedy mieć szansę spłacić całą kwotę.

Jeśli jej nie spłacisz, to dopiero wtedy komornik przystąpi do postępowania egzekucyjnego i zacznie stosować środki przymusu, aby doprowadzić do wykonania obowiązku, czyli spłacenia długu.

Czy sprawa w sądzie źle wpłynie na Twoją ocenę kredytową? na pewno. Skoro masz opóźnienie w spłatach sięgające powyżej 60 dni, to takie problemy finansowe odnotuje rejestr BIK.

Jeśli będziesz starać się kiedyś o kredyt w banku lub będziesz chciał wziąć coś na raty, to dana instytucja zawsze odpytuje BIK, aby sprawdzić Twój scoring. Wtedy też odkryje ona, że miałeś w przeszłości problemy z terminowym wywiązywaniem się ze zobowiązań i potraktuje Cię jak klienta opatrzonego dużym ryzykiem kredytowym.

Jeśli jesteś ciekaw, jak wygląda Twoja ocena punktowa w BIK-u już teraz, to możesz to sprawdzić, rejestrując się na www.bik.pl. Raport z BIK-u kosztuje 39 zł, można też kupić pakiet 12 raportów za 99 zł (do wykorzystania przez rok).

ile-kosztuje-raport-bik

A sama rubryka z niespłaconymi zobowiązaniami będzie wyglądać np. tak:

jak-sprawdzić-swoje-zadlużenie

Więc psychicznie przygotuj się na to, że BIK będziesz/masz „skopany” i trochę zajmie naprawienie tego. Mam nadzieję, że odpowiedziałam na wszystkie Twoje pytania. Trzymam za Ciebie kciuki i życzę powodzenia w wychodzeniu z długów!

Skarga na firmę windykacyjną

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Przedawnienie rachunku telefonicznego w sieci PLAY

Powołanie się na zarzut przedawnienia rachunku telefonicznego Play

Powołanie się na zarzut przedawnienia rachunku telefonicznego Play

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

3 komentarzy w “Długi w PLAY i niecierpliwa firma windykacyjna – co zrobić?”
  1. Miałam dług w Play, spłacałam przez jakiś czas, później nie byłam w stanie tego długu spłacać, Play sprzedało dług firmie windykacyjnej. Po 3 latach komornik zajął mi konto bankowe bez żadnej informacji że tak zrobi. Co można z tym zrobić? A nie jestem w stanie zapłacić tego długo, ponieważ nie pracuję, wychowuję sama dziecko. Proszę o szybką odpowiedź.

    1. Pozostaje wziąć się za jakąś robotę i dług szybciutko spłacić. To raczej najlepsze rozwiązanie.

  2. Witam. Chodzi o nieopłacony rachunek Play z 2009 roku. Nie mieszkam w Polsce od 11 lat. Nigdy rodzina nie dostarczyła mi żadnego listu z Play. Otrzymałem e-maila dzisiaj z wiadomością od komornika. Poprosiłam o więcej danych. Z 2009 roku rachunek z sieci Play do zapłaty mam prawie 6 tys. złotych! Skąd taka kwota? Jak z tym się uporać? Nie stać mnie na spłatę tego w tym momencie. Jak można się odwołać? Co mogę zrobić?

Comments are closed.