Długi za niespłacony abonamentem za telefon i pożyczki

Dzień dobry, kiedyś brałem telefony na abonament i nie płaciłem go, a później wyjechałem za granicę i nie wiem już komu i co mam oddać. No i mam parę drobnych pożyczek, chcę rozliczyć się ze wszystkimi.

Ponoć mam komornika, ale nie mogę odebrać listu od niego, bo jestem za granicą, a matce nie dają go odebrać, mówią na poczcie, że ja muszę list od komornika odebrać osobiście…


Długi za niespłacony abonamentem za telefon i pożyczki

dług-za-rachunek-telefoniczny-przedawnienie

Jeśli telefony na abonament były brane kilka lat temu, to być może, któryś z długów za abonament już przedawnił się?

Co warto wiedzieć?

Roszczenia operatora telefonii z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych ulegają przedawnieniu! zresztą tak jak inne rodzaje długów… Jest to dość istotna wiadomość dla tych, którzy kiedyś nie zapłacili na czas abonamentu za telefon operatorowi, a teraz o spłatę długu domaga się np. firma windykacyjna.

Przedawnienie długu za abonament telefoniczny

Kiedy przedawnienia się długu wobec OPERATORA sieci komórkowej? jeśli chodzi o przedawnienie długu za niepłacony abonament telefoniczny, to na podstawie art. 118 Kodeksu cywilnego roszczenie okresowe, a takim jest właśnie abonament telefoniczny, ulega przedawnieniu po 3 latach od dnia jego wymagalności.

Źródło:

Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Warto też wspomnieć, że w tym samym terminie przedawniają się również odsetki od niezapłaconej wierzytelności – czyli od następnego dnia, począwszy od dnia wymagalności zapłaty abonamentu, na pewno zostały naliczone odsetki za zwłokę.

Jeśli natomiast, chodzi o dług za abonament telefoniczny stwierdzony wyrokiem sądowym, to zgodnie z art. 125 K.c. ulega on przedawnieniu dopiero po 10 latach.

Źródło:

Art. 125. § 1. Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Nie wiadomo za co masz komornika, czy za długi abonamentowe, czy za te pożyczki, których nie spłaciłeś, ciężko powiedzieć, bo nie ma jak odebrać pisma czy listu od komornika.

Załóżmy, że masz komornika za niespłacone pożyczki i pozostaje tylko kwestia długów za abonament telefoniczny, na przykładzie podpowiem Ci, co należy zrobić:

Powiedzmy, że 5 lat temu miałeś niespłaconych kilka rachunków telefonicznych, jeśli teraz otrzymałbyś pismo od firmy windykacyjnej, która żąda spłaty długu i odsetek, pod groźbą skierowania Twojej sprawy do sądu.

To pierwsze co powinieneś zrobić, to sprawdzić, czy dług wynikły z niepłaconych rachunków telefonicznych przypadkiem nie przedawnił się! Pamiętaj, że bez względu na to, ile upłynęło czasu od powstania długu u operatora telefonicznego, operator ten (wierzyciel) ma prawo żądać spłaty zadłużenia w dowolnym momencie.

Natomiast Ty, jako dłużnik, możesz pokrzyżować plany operatora sieci komórkowej (wierzyciela), podnosząc zarzut przedawnienia tego roszczenia.

Wystarczy wtedy napisać oświadczenie do firmy windykacyjnej, która domaga się spłaty zaległego abonamentu za telefon, że nie zapłacisz dług x, ponieważ dług ten uległ przedawnieniu i nie życzysz sobie dalszej korespondencji ze strony tej firmy windykacyjnej, bo będzie to nękanie!

…i wtedy firma windykacyjna daje Ci spokój, mamy nawet w dziale wzory pism przygotowany wzór takiego oświadczenia, więc koniecznie tam zajrzyj i go stamtąd pobierz, prawdopodobnie kiedyś Ci się przyda.

Pismo do firmy windykacyjnej o przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Jeśli natomiast nie wiesz dokładnie, za co „ściga” Cię komornik, to możesz jeszcze na własną rękę dowiedzieć się, jakie masz długi, ile dokładnie i u kogo.

Aby sprawdzić swoje zadłużenie, przeczytaj poradnik: jak krok po kroku pobrać raport BIK <— dowiesz się tam:

 • jak przeprowadzić rejestrację w tym rejestrze,
 • jak zweryfikować się
 • i jak pobrać raport BIK.

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

6 komentarzy w “Długi za niespłacony abonamentem za telefon i pożyczki”
 1. Małgorzata

  Kolega namówił mnie na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, on tą spółkę mi założył u siebie sam. Następnie namówił mnie na wzięcie telefonów na siebie trzech z abonamentami, których mam nie płacić. I kolejnych 4 telefonów na spółkę. Powiedział że te telefony co mam na siebie przepisze na moja spółkę, a następnie spółkę przepisze na jakiegoś bezdomnego żula.

  Kolega zaraz po wyjściu z salonu zabierał mi te telefony i sprzedawał je w lombardzie. Pieniądze sobie brał, ja nie dostałam za nie ani grosza. Teraz zerwał ze mną kontakt, zmienił mieszkanie i wyjechał za granicę.

  A mi operatorzy zaczęli upominać się o zapłatę abonamentu za te telefony. Boję się, że jak komornik wejdzie mi na konto bankowe, to zostanę bez pieniędzy, a mam dwójkę dzieci, mąż mnie zostawił ☹️ nie wiem co robić…

  1. Janina Gołębiecka

   Obawiam się, że w tej sytuacji nic się nie da już zrobić kolokwialnie mówiąc, dałaś nabić się w butelkę. Zostaniesz z długami za abonamenty telefonów które wzięłaś. Jeśli nie będziesz płacić abonamentów, to operator komórkowy wypowie Ci umowę i zażąda spłaty całej kwoty abonamentu za okres na jaki ten abonament był brany. Jeśli tej kwoty nie zapłacisz, to sprawa trafi do firmy windykacyjnej, gdzie naliczone zostaną kolejne koszty, a później dług za abonament oddany zostanie do komornika, który też naliczy nie małe koszty komornicze.

 2. Wzięłam telefon na abonament, niestety nie został spłacony ponieważ przebywam za granicą. Mam naliczone długi i rosną z tego co wiem odsetki, pytanie: po ilu latach może być przedawnienie i czy jest to jeszcze możliwe? Czy sprawa będzie zamknięta?

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj Kasiu, nie masz co liczyć na przedawnienie rachunku za telefon, spłać co masz do spłacenia. Do przedawnienia może nigdy nie dojść, jeżeli wierzyciel (operator telefoniczny) będzie skutecznie próbował bieg przedawnienia przerwać, np. poprzez składanie sprawy do komornika o wyegzekwowanie zadłużenia. Spłać ten dług wynikły z niezapłaconego abonamentu telefonicznego, bo odsetki i inne koszty mogą powiększyć Twój dług nawet dwukrotnie.

 3. Witam dostałam dzisiaj pismo, nie rozumiem listu w ogóle z firmy Best. Najciekawsze jest to, że niby w 2017 roku wzięłam telefon w T-mobile, a ja jestem od dwóch lat w Play na abonament. Nawet teraz umowę mam przedłużoną dalej. Druga pożyczka też z 2017 roku, ja nie pracuję od 10 lat – nie mam umowy żadnej nawet o pracę .

 4. Witam, mam pytanie odnośnie tego, że w połowie 2017 roku wziąłem telefony w różnych sieciach telekomunikacyjnych i nie płaciłem abonamentu, ponieważ nie miałem możliwości, a pół roku temu podjąłem się pracy na umowę i 2 miesiące temu komornik zajął część mojego wynagrodzenia. Chciałem zapytać czy jest jakaś możliwość, żeby komornik zajmował jakąś ustaloną kwotę? albo żeby zrzekł się zajmowania części mojego wynagrodzenia i wtedy ja będę mu dobrowolnie płacił jakaś kwotę którą bym sobie z komornikiem ustalił?

Comments are closed.