Czy ROZMOWA telefoniczna przerywa bieg przedawnienia? [SPRAWDŹ]

Witam, wczoraj odebrałam telefon, okazało się, że to pani z firmy windykacyjnej BEST, brałam pożyczkę w banku śląskim w 1999 roku, było to 2.000 tys. zł, nie spłaciłam jej, obecnie do spłaty mam 10.000 tys. zł, podobno była sprawa w sądzie, ale ja nie mam żadnych dokumentów.

Żeby sprawę uchronić przed komornikiem, pani z firmy windykacyjnej BEST zaproponowała spłatę w ratach po 150 zł, zgodziłam się, choć zrobiłam to nieświadomie i w strachu przed komornikiem, czy dam radę wyjść jeszcze z takiej sytuacji? Proszę o radę.


Czy rozmowa telefoniczna przerywa bieg przedawnienia?

Art. 123. Przypadki przerwania biegu przedawnienia:

§ 1. Bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;

3) przez wszczęcie mediacji.

Agato, z tego, co piszesz, wychodzi na to, że przerwałaś bieg przedawnienia długu bankowego. Ponieważ zobowiązanie się do spłaty długu w ratach, jest niestety uznaniem długu i ta czynność przerwała bieg przedawnienia.

Czyli sam fakt, że przyznałaś się, że posiadasz dług wobec wierzyciela, jest uznaniem długu. Niestety lub stety, Kodeks cywilny nie formułuje jasno i dosadnie, jakie czynności przerywają bieg przedawnienia roszczenia.

Musisz wiedzieć, że są dwa rodzaje uznania długu:

  1. Uznanie właściwe – zawarcie ugody z wierzycielem. W przypadkach niezastrzeżonych, uznanie długu może być zawarte również w formie ustnej, czyli przykładowo w trakcie rozmowy telefonicznej, rozmowy poprzez SMS, czy e- mailem.

Przywołując tu zdanie Sądu Najwyższego, roszczenie może być uznane w praktycznie każdej formie, jeśli dochodzi do uznania długu ustnie (rozmowa telefoniczna) lub dorozumianie, to z rozmowy musi wynikać, że jedna strona uznaje swoje obowiązki (dług) w stosunku do drugiej strony (wierzyciela).

  1. Uznanie niewłaściwe – a więc sytuacja, kiedy wierzyciel dowodzi przed sądem, że dłużnik przedstawił prośbę o rozłożenie zadłużenia na raty lub prośbę o wszczęcie mediacji z wierzycielem, czyli np. prośba o umorzenie długu.

Typowymi przykładami czynności dłużnika, które przerywają bieg przedawnienia, mogą być w formie spełnienia części świadczenia (spłata części długu), czy np. spłacenie choćby jednej raty, czy nawet rozmowa z wierzycielem o możliwościach rozłożenia zadłużenia na kilka rat, a nawet sama prośba o przesunięcie terminu płatności.

Wspomniane czynności i zachowania dłużnika, jasno oznaczają, że dłużnik zdaje sobie sprawę z ciążącego na nim długu. A więc sama tylko rozmowa telefoniczna przerywa bieg przedawnienia.

Pani z firmy windykacyjnej BEST użyła jakby formy “zastraszenia” Cię komornikiem, abyś skłoniła się ku rozmowie na temat rozłożenia zadłużenia na raty, wtedy nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia.

Według mojej opinii firma windykacyjna BEST ma teraz podstawy do tego, aby w razie braku współpracy z Twojej strony, oddać sprawę do sądu po nakaz zapłaty, a następnie skierować sprawę do komornika, by ten wszczął wobec Ciebie egzekucję komorniczą.

Zarzut przedawnienia

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś spróbowała mimo wszystko podnieść zarzut przedawnienia, to nic nie kosztuje, a być może uda Ci się uniknąć spłaty długu z odsetkami, który jak pisałaś, wynosi już 10.000 zł.

… skorzystaj z poniższego wzory pisma:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Jest to wzór pisma do firmy windykacyjnej o przedawnieniu długu. Wzór należy wydrukować, wypełnić i wysłać na adres firmy windykacyjnej.

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Życzę Ci powodzenia w działaniach, mam nadzieję, że mimo przerwania biegu przedawnienia, uda Ci się doprowadzić do sytuacji, w której nie będziesz musiała spłacać tak dużego długu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze