Przedawnienie długu stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądowym

Witam i proszę o pomoc. W 2000 r. zaciągnęłam debet w kwocie 1.000 zł w Banku Pekao SA, którego nie byłam w stanie spłacić do końca, ponieważ straciłam pracę. W 2008 r. wierzyciel wystąpił do komornika o egzekucję świadczenia pieniężnego. Komornik sądowy umorzył postępowanie egzekucyjne wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji, ponieważ nic nie posiadałam.

Od 2008 roku nie dostawałam żadnych pism związanych z moim długiem. W dniu 18.05.2018 otrzymałam od Kancelarii Prawnej ULTIMO, wezwanie do zapłaty kwoty 2 626,24 zł w terminie 7 dni.

Po skontaktowaniu się z niniejszą kancelarią dowiedziałam się, iż przejęli mój dług od banku PKO w dniu 20.01.2016 r. Na moje pytanie – dlaczego wcześniej nikt mnie o niczym nie poinformował, nie uzyskałam konkretnej odpowiedzi.

Moje pytanie brzmi, czy to nie jest przypadkiem przedawniony dług i co dalej mam robić? Proszę o pomoc.


Przedawnienie długu stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądowym

Pierwsza kwestia to taka, że ani wierzyciel, ani nowy właściciel wierzytelności, nie ma obowiązku od razu informować Cię, że Twój dług zmienił właściciela (czyli nastąpiła cesja wierzytelności). Informacja taka, zawsze jednak pojawia się drogą pocztową u dłużnika, gdy nowy wierzyciel (ULTIMO) zaczyna dochodzić spłaty zadłużenia.

Bardzo często, firmy windykacyjne takie jak ULTIMO, właśnie skupują różne długi na giełdach wierzytelności <— zobacz, na czym to polega, by później naciskać dłużnika, by ten dokonał spłaty długu, w ten sposób na tym zarabiają.

Generalnie musisz uważać na praktyki, jakie stosuje ta firma windykacyjna, (wystarczy poczytać fora na ich temat), zresztą nie tylko ta firma windykacyjna, ale i inne też, koniecznie przeczytaj poniższe skargi na czynności firm windykacyjnych moich czytelników:

Kolejna sprawa to przedawnienie długu potwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądowym. Nie mam dla Ciebie dobrych informacji, ponieważ przedawnienie długu u komornika, zachodzi dopiero po dziesięciu latach od uprawomocnienia, pomimo że termin przedawnienia tej wierzytelności jest o wiele krótszy!

Przykład

Jeśli np. dług, którego termin przedawnienia wynosi  powiedzmy 3 lata, np. przedawnienie kredytu w banku, został stwierdzony wyrokiem sądowym bądź orzeczeniem sądowym, to wtedy taki dług przedawnia się dopiero po 10 latach. Ta zasada nie dotyczy świadczeń okresowych.

Czyli, jeśli umorzenie egzekucji komorniczej miało miejsce w 2008 roku, to musiałabyś dokładnie sprawdzić datę umorzenia i wyliczyć, czy minęło 10 lat od ostatniej egzekucji komorniczej.

Jeśli 10 lat minęło, to masz wtedy prawo podnieść zarzut przedawnienia długu. Jak powołać się na przedawnienie? na początek wystarczy wysłać stosowne pismo do ULTIMO, wzór pisma dotyczącego przedawnienia długu <— znajdziesz tutaj. Oczywiście będziesz miała szansę podnieść zarzut przedawnienia długu, jeśli tylko nie doszło do przerwania biegu przedawnienia.

Podsumowanie

Przedawnienie roszczeń potwierdzonych wyrokiem egzekucyjnym trwa niemal wieki… Trzymam za Ciebie kciuki, aby Twój dług jednak przedawnił się, daj mi znać w komentarzu pod tym artykułem. Pozdrawiam!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Przedawnienie długu stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądowym”
  1. Witam, moja sytuacja jest taka, że otrzymałam pismo od komornika, ze w tym momencie mam zadłużenie 5407,73 zł. ta sprawa jest z 2010 roku. Moje pytanie jest takie: kiedy się przedawnia ten dług? czy jest jakiś sposób, aby napisać o przedawnienie tej sprawy? proszę o pomoc jeżeli tak to prosiłabym o wzór takiego pisma na e-mali.

Comments are closed.