Firma windykacyjna chce bym spłaciła przedawniony dług + WZÓR pisma

Wydaje mi się że jest to próba naciągnięcia (żądanie spłaty przedawnionego długu). Po 15 latach odezwała się do mnie firma windykacyjna z rzekomym zadłużeniem za niespłacony do końca abonament telefoniczny za 2004 rok, kwota z odsetkami wynosi 800 zł z groszami, firma windykacyjna dała mi termin 10 dni do spłaty długu. Od 15 lat mieszkam za granicą i nikt do tej pory nie kontaktował się ze mną w tej sprawie…


Firma windykacyjna chce bym spłaciła przedawniony dług

Takie zagrywki firm windykacyjnych są na porządku dziennym, otrzymujemy bardzo wiele maili dotyczących właśnie identycznej jak Twoja sytuacji.

Bardzo często firmy windykacyjne skupują długi (cesja wierzytelności), które są już przedawnione, długi takie, firmy windykacyjne kupują za grosze, po czym masowo wysyłają korespondencję do dłużników których dług dotyczy, z prośbą o spłatę zadłużenia powstałego lata temu.

Prawo do skupowania długów daje firmom windykacyjnym poniższy przepis:

Art. 509. § 1. Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

§ 2. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki.

Niestety dochodzenie spłaty przedawnionego długu jest zgodne z prawem – nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Linią obrony przed spłatą przedawnionego zadłużenia jest listowne podniesienie zarzutu przedawnienia. A więc to co musisz zrobić w chwili obecnej, to wysłać do firmy windykacyjnej oświadczenie o przedawnieniu się długu, którego spłaty firma windykacyjna się domaga.

W tym celu przygotowałam wzór pisma:

Pismo do firmy windykacyjnej o przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Wzór pisma należy pobrać, wydrukować i wypełnić swoimi danymi. Ponadto pismo to zawiera formułę, dzięki której firma windykacyjna nie powinna więcej już męczyć Cię o spłatę tego przedawnionego długu…

Ponadto, jeśli nie jesteśmy pewni czego dotyczy dług, lub nie pamiętamy czy w ogóle taki dług wobec nas kiedykolwiek istniał, zawsze można poprosić firmę windykacyjną o przesłanie kopii dokumentów na podstawie których żąda ona spłaty długu.

A jeśli kopii takich dokumentów nie chcą nam przesłać, należy odmówić spłaty zadłużenia, ewentualnie poprosić o pomoc rzecznika praw konsumenta.

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Wniosek-do-firmy-windykacyjnej-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc
Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Skarga na firmę windykacyjną

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf
Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Imię:
Dorota

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze