Podpisałam z komornikiem ugodę, czy komornik może coś jeszcze mi zająć?

Witam, mam na karku Komornika Sądowego. Dogadałam się na spłatę zadłużenia w ratach, wszystko to mam na piśmie. Początkowo Komornik żądał mojego stawiennictwa w kancelarii, ale po deklaracji spłaty zadłużenia napisał, że w tych okolicznościach nie muszę przyjeżdżać.

W związku z tym, że wynagrodzenie przyjmuję w gotówce i zarabiam 2100 brutto, oraz nie mam konta w banku, poprosiłam przyjaciela o pomoc. Dokonaliśmy wpłaty na konto Komornika poprzez konto przyjaciela – przelew z konta przechodzi szybciej niż pocztowy, a zależało mi, żeby Komornik otrzymał wpłatę jak najszybciej.

Dziś dzwonił do mnie, że w skrzynce ma awizo od mojego Komornika. Co Komornik może chcieć od niego? Bardzo nie chcę, żeby mój znajomy miał problemy przez to, że mi pomógł.

Ponadto interesuje mnie jeszcze jedna bardzo ważna kwestia: ugoda z komornikiem a zajęcie wynagrodzenia – czy z komornikiem można zawrzeć ugodę? czy jeśli jestem „dogadana” z Komornikiem na spłatę zadłużenia, to jednocześnie komornik może zająć mój majątek? Oficjalnie jestem zameldowana u rodziców, ale mieszkam w innym mieście. Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje. Z góry dziękuję.


Ugoda z komornikiem

Witaj, to, że zawarłaś z komornikiem porozumienie w przedmiocie dokonywania dobrowolnych miesięcznych wpłat, to bardzo dobre rozwiązanie.

Okoliczność, że wpłaty pierwszej „raty zadłużenia” dokonałaś z rachunku bankowego przyjaciela, nie powinna mieć żadnego wpływu na toczące się postępowanie egzekucyjne.

Przede wszystkim twój przyjaciel nie powinien mieć żadnych problemów w związku z tym, że pomógł ci i wykonał przelew na rachunek komornika z własnego konta.

Wpłata do komornika z rachunku bankowego osoby trzeciej

Wynika, to m.in. z zapisu art. 356 § 2 kodeksu cywilnego, w brzmieniu:

Jeżeli wierzytelność pieniężna jest wymagalna, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia od osoby trzeciej, chociażby działała bez wiedzy dłużnika.

Co prawda ty jedynie posłużyłaś się rachunkiem przyjaciela, by uregulować zobowiązanie, więc on nie dokonał spłaty za ciebie, ale nawet jeśli wierzyciel, czy komornik miałby wątpliwości w tym zakresie, to nie może odmówić zaliczenia przedmiotowej wpłaty na rzecz spłaty zadłużenia.

Dlaczego więc komornik wysyła korespondencję do twojego przyjaciela, co może od niego chcieć?

Po pierwsze: twój znajomy nie jest stroną prowadzonego przez komornika postępowania egzekucyjnego, więc komornik nie ma prawa angażować go w sprawę.

Co więcej, komornik nie może zobowiązać osoby, która nie bierze udziału w danym postępowaniu (nie jest stroną postępowania) do składania wyjaśnień. A na pewno nie ma prawa dokonać zajęcia jej majątku.

Jeśli w toku podjętych przez komornika czynności twój znajomy doznałby szkody w postaci zajęcia jego praw majątkowych, ma on prawo złożyć powództwo przeciwegzekucyjne.

Pismo od komornika, czego może dotyczyć?

Aby wyjaśnić wątpliwości, o co chodzi komornikowi i czego może chcieć od twojego przyjaciela, uważam, że najlepszym rozwiązaniem jest po prostu podjęcie korespondencji. Być może stało się tylko tyle, że za mało dokładnie opisaliście przelew. Może komornik ma problemy z zaksięgowaniem wpłaty.

Poproś znajomego, by sprawdził, co zostało przez was wpisane w tytule wpłaty, a dokładnie, czy znajdują się tam twoje dane i sygnatura akt sprawy egzekucyjnej.

Bo jeśli zawarte w opisie transakcji dane nie pozwalają na sprecyzowanie konkretnej sprawy egzekucyjnej, komornik może mieć problem z zaliczeniem spłaty na daną wierzytelność i korespondencja, o której piszesz, właśnie kwestii tej dotyczy.

Tak czy inaczej, najłatwiej będzie wyjaśnić wszelkie wątpliwości, odbierając awizowane pismo.

Ugoda z komornikiem, a dalsza egzekucja długu

Ugoda z komornikiem, tak jak napisałam na początku, to najlepsze dla dłużnika wyjście, oczywiście, kiedy zamierza on z warunków ugody się wywiązać. I ta zasada odnosi się również do twojej osoby.

Jeśli będziesz realizować postanowienia zawartego z komornikiem porozumienia, nie musisz obawiać się tego, że w przyszłości komornik sądowy podejmie kroki zmierzające do zajęcia twojego majątku i przymusowego ściągnięcia długu.

Pamiętaj, że jeśli będziesz wpłacać umówione sumy, to da ci to szansę na spokojny sen, bez obawy, że komornik wyśle informację o zajęciu wynagrodzenia za pracę twojemu pracodawcy, czy będzie szukał składników majątku, które mógłby spieniężyć w toku licytacji komorniczej.

Sukcesywna spłata długu oddala cię także od wizji, której najbardziej się boisz, czyli odwiedzin komornika w twoim rodzinnym domu.

Moja rada – trzymaj się warunków ugody z komornikiem, a spokojnie dobrniesz do zakończenia postępowania egzekucyjnego.

Rachunek bankowy, a zadłużenie komornicze

Na koniec dodam od siebie, że wynagrodzenie, jakie otrzymujesz, w kwocie 2100 brutto wolne jest od zajęcia egzekucyjnego.

Natomiast od stycznia 2019 roku kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę wyniesie 1 634 zł netto, także nie musisz martwić się, że komornik dokona potrącenia twojej pensji nawet w przypadku, kiedy będzie ona przesyłana przez pracodawcę na twój rachunek bankowy.

Wiedz, że wiele banków oferuje bardzo tanie, a często nawet darmowe konta bankowe, z których szybko i bez fatygowania innych osób będziesz mogła wykonywać przelewy.

A skoro twoja wypracowana pensja nie jest wysoka i jest to jedyny twój dochód, to nie grozi ci zajęcie rachunku bankowego.

Mam nadzieje, że spokojnie dobrniesz do spłaty długu i bez większych problemów wywiążesz się z warunków zawartej z komornikiem ugody, a własny rachunek bankowy naprawdę ułatwi ci wiele czynności życia codziennego, w tym spłatę komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

9 komentarzy w “Podpisałam z komornikiem ugodę, czy komornik może coś jeszcze mi zająć?”
  1. Komornik z którym mam do czynienia jest jakiś dziwny i w ogóle ze mną nie współpracuje. Ugadałam się z komornikiem, że co miesiąc będę wpłacać po 300 zł ale komornik mimo, że wywiązuję się z umowy ugody właśnie zajął mi rachunek bankowy, komornik pozostawił na nim jedynie kwotę wolną od zajęcia w wysokości 1575 zł. Nie wiem co mogę w tej sprawie zrobić, ugoda zawierana była z komornikiem przez telefon, rozmawialiśmy. Teraz nie wiem czy wpłacać te 300 zł na konto komornika czy też nie wywiązać się z ugody z nim?

  2. W takim razie jak rozłożyć dług u komornika na raty żeby komornik nie miał prawa zająć czegokolwiek innego? wypłaty, konta bankowego czy ruchomości albo zwrotu podatku z US którego oczekuję? jakie kroki podjąć, by ugoda z komornikiem była zobowiązująca obie strony? czy można zanieść komornikowi jakiś papier do podpisania?

  3. Witam, chciałbym spłacać zadłużenia w jednym miejscu a nie wysyłać tu ratę, tam ratę, zobaczyć na ile i gdzie jestem zadłużony, chciałbym się również dowiedzieć czy po podpisaniu umowy ugody spłaty z komornikiem, może on dobrowolnie wchodzić mi na konto i zabierać sumę pieniędzy na jaką będzie miał ochotę? czy np. na umowie mam 75 zł miesięcznie i tyle będzie mi zabierane?

  4. Witam, zajęto mi konto bankowe tak naprawdę bez powiadomienia, rzekomo były listy wysyłane, ja takowych nie dostałem, czy jeżeli ja z komornikiem się dogadam i będę mu płacił co miesiąc jakąś sumę, to w tedy komornik ma prawo nadal być na moim koncie? zajmować je? A czy te 1500 zł jest całą kwotą na cały miesiąc?? czy jeżeli jak dostane na koniec miesiąca 2000 i w połowie dostane 1000 to ma prawo mi zabrać tę kwotę 1000?

  5. Witam. Komornik zajął mi wynagrodzenie, a mam zawarta ugodę z której się wywiązuje… od ponad roku mam ugodę na kwotę 220 zł w miesiącu u komornika. Wywiązuje się co miesiąc z ugody i wpłacam deklarowana kwotę. Dzisiaj otrzymałam pismo o zajęciu wynagrodzenia. Jestem zatrudniona na 3/4 etatu z możliwością dopełnienia.

    Jaka kwotę może zabrać komornik z wypłaty? Ile musi zostawić w przypadku zatrudnienia o umowę na 3/4 etatu. Oraz drugie moje pytanie czy mogę zaskarżyć komornika, że mimo wywiązywania się z ugody może zacząć egzekucję z wypłaty? Proszę o pomoc.

  6. Mam zajęcie konta bankowego przez komornika. Zostało podpisane porozumienie z komornikiem, że z mężem będziemy co miesiąc spłacać, a komornik nam zablokował konto bankowe. Pytaliśmy się dlaczego? to nam powiedział, bo tak chciał bank. Mamy pisać do banku, żeby cofnęli nam blokadę, to on nam ją ściągnie. A bank nas odsyła do komornika, że mamy iść do niego i tę sprawę wyjaśnić, co mam zrobić? Na moje to piłeczka się odbija bank do komornika a komornik do banku. A ja mam dziecko chore na białaczkę i brakuje środków na leczenie. Co mam zrobić w takiej sytuacji.

  7. Dzień Dobry. Mam Komorników 3 aż, ale jestem ku lepszemu, aby zadłużenia spłacić do końca. Mój problem polega na tym, czy jak podpisując ugodę z każdym z komorników na płatność w ratach, rzetelnie ją wykonuję to, czy jest szansa, że komornik zejdzie mi z wynagrodzenia za pracę? (umowa o pracę) i konta bankowego? z racji, że płacę raty systematycznie? czy nadal będzie pobierał należności?

Comments are closed.